het verdeel om te heerschen" ruim toepaste en ook zijn behartiging van 's lands financiën erbarmeljjk was, maar zóóveel harteloosheid heeft hij zeker niet verdiend. In elk geval gelooft men niet, dat vooreerst in Servië een tijdperk van rust is ingetreden. De Serviërs beginnen zich te beroepen op voorbeelden van vorstenmoord in West Europa. Zij zien over 't hoofd, dat waar zjj zich kunnen beroepen op Frank rijk en Engeland, daar gevallen plaats hadden na vormelijke processen en waar het betreft Rusland, waar keizersmoor- den geschiedden, honderd jaar geleden, toen de begrippen omtrent barbaarsch- heden nog niet den tegenwoordigen meer beschaafden vor— hadden aange nomen. Koning Peter heeft reeds een gouden kroon in de maak; de vorige koningen hebben het zonder kroon weten te doen. Sommige dames uit Belgrado vinden wenscheljjk een huwelijk van koning Peter, weduwnaar, met de koningin weduwe Nathalie. Kan het onkiescher? De drie zusters van koningin Draga zyn te Weenen aangekomen. De dames vertelden dat de gebeurtenissen te Bel grado veel verschrikkelijker waren ge weest dan in de couranten had gestaan. Zij waren in geen vjjf dagen uit hun kleeren geweest en hadden in voort- durenden angst geleefd. Zij waren nu bly dat zij de Servische grens achter den rug hadden. Er gaan geruchten, als zou er een paleisopstand uitgebroken zyn te Kon- stantinopel, waarbij de sultan zou zyn afgezet. Dan nog zou het leven van prins Ferdinand van Bulgarije bedreigd wor den en ten slotte zou een moordaanslag gepleegd zyn op den czaar. Deze be richten komen uit Servië. De menschen verkeeren daar echter in te opgewonden toestand om ze te gelooven, óf 't kan ook zijn, dat men Europa wd wijs ma ken, dat ook in 't overige Europa bloe dige daden tegen regeerende hoofden mogelyk zijn. Servische staatslieden beweren, dat onmogelijk kan ingegaan worden op Ruslands eisch om de koningsmoorders te straffen, naardien dit aanleiding zou geven tot nieuwe onlusten. Een scherpe strijd staat te wachten over de nalatenschap van het konings paar. Eenige bloedverwanten, waaronder ook een die thans te Konstantinopel als banneling leeft, maken aanspraak op de erfenis, zoo ook een zuster der koningin. De vraag doet zich nu voor, wie eerst overleden is, de koning of de koningin. Koningin Draga heeft een voorgevoel gehad van de ramp die het koningshuis zou treffen, indien ten minste een brief echt is, door haar geschreven den 9 Juni, voorkomende in het Neue Wiener Tageblatt, waarin o.a. het volgende voorkomt „Ik weet, dat ik gehaat ben en dat het ontbreken van een kind, een opvol ger, de gevaren vermeerdert, die ons bedreigen. Indien de Koning zich met de uiterste radicalen verzoent, zou het kunnen gebeuren, dat de tweede Ko ningin van Servië de eerste in balling schap volgde. Ik wordt vervolgd door sombere voorgevoelens. Ook te Parijs is thans de strijd ont brand tusschen het nuttige en het schoo- ne, naar aanleiding van den tramaanleg met trolley-stelsel. Rarjjs heeft nu enkel trams met ondergrondsche geleiding, o.a. met het Diatto-stelsel, dat 5 centimen per rytuig en per kilometer kost, terwijl de uitgaaf met het trolley-stelsel slechts 0.6 centimes bedraagt. De groote Omni busmaatschappij heeft nu als schikking met de stad, vergun ning gevraagd tot het aanleggen van 30 tramlijnen met trolley. Daartegen nu komt het schoonheidsgevoel der Parjj- zenaars op en de „Figaro" is reeds bezig er stemming tegen te maken door het afkeurend oordeel van mannen van naam af te drukken. Henry Bordeaux heeft er een hoofd artikel tegen geschreven en de schilder Detaille noemt de «spinnewebben over de stad leelqk en vernederend, vooral omdat de verticale palen en horizontale draden niet voor verbetering en ver fraaiing vatbaar zyn. «Het is of een schooljongen krabbels trekt over een ets van Rembrandt», zeide hy. Een inval van barbaren", noemt de „Figaro" de bovengrondsche geleiding, die echter by den gemeenteraad om het nuttige en goedkoope veel kans schjjnt te hebben te worden toegestaan. Omtrent de Engelsche expeditie in Somaliland had men in drie weken geen berichten ontvangen; men begon zich ongerust te maken. Thans zijn ze ge komen, doch een bataljon infanterie zou goed te gebruiken zijn. Nog verneemt men, dat in welingelichte kringen de meening bestaat, dat de po sitie der EngeRchen verzwakt en die van den Mollah ontzaglijk verbeterdis; hjj moet nu, na den regen, over by na 10,000 hitten beschikken en dus snelle marschen kunnen uitvoeren. Als er een nieuwe militaire expeditie wordt uitge rust, zal er een nieuwe opperbevelheb ber benoemd worden. Uit Rome wordt gemeld, dat men daar, in opdracht van het Nederlandsche hoofd comité, reeds begonnen is aan de uitvoering van het grafmonument voor wjjlen mgr. dr. Schaepman, dat op het kerkhof van Gampo Santo zal worden opgericht. Het gedenkteeken bestaat uit een monumentale grafplaat van wit marmer en passende omlijsting. Op de plaat, die tegen den muur boven het graf wordt aangebracht, komt boven aan het borst beeld van dr. Schaepman in bronzen bas-relief. Daaronder zijn gebruikelijk Christus-monogram en het uitvoerige grafschrift in Damasus letters, met de spreuk: Nil morte beatius beata Een monument op het graf zou minder in den geest zijn van den ontslapene, die meermalen zijn vooringenomenheid daartegen te kennen gaf. Een der Amerikaansche bladen weet te verhalen, dat de Russische minister van Binnenlandsche Zaken de gruwelen te Kichenef scherp veroordeelt. Ook dat er een streng onderzoek plaats heeft en dat stellig twee honderd schuldigen tot dwangarbeid van meer of minder langen duur zullen worden veroordeeld. De moorden schreef de minister toe aan het flauwe optreden der politie; de gouverneur van het district en het hoofd der plaatselijke politie waren dan ook beiden afgezet, en alle gouverneuren hadden na de Kischenef-troebelen aan schrijving gekregen, dat ze aansprakelijk zullen worden gesteld voor de troebelen, die in hun goevernementen mochten voorkomen. Voor de eer en den goeden naam van Rusland is het zeker gewenscht, dat er eens een opruiming gehouden wordt onder de felle jodenvervolgers, maar veel zal het niet baten als de regeering zelf geen blijk geeft haar Israelietische onderdanen volkomen gelijk te stellen met de Russische. Door haar uitzonde ringsregelen komt het volk van zelf tot de veronderstelling, dat men in de Joden een minder waardig ras te zien heeft. Wil de Regeering per se den Jood niet in Rusland, dan behoorde zij de emi gratie te steunen. Bovendien heeft Rus land zelf by de anexatie van Polen blijkbaar niet opgezien tegen het feit, dat het daardoor zijn getal Israëlietische onderdanen misschien wel verdrievou digde. Vrijdag maakte een trein van de „North Western. Railway Cv." een wereldrecord voor den langsten afstand zonder stoppen. Het was een trein die de internationale telegraaf afgevaardigden vanLonden naar Glasgow bracht. Door twee machines ge trokken, reed de trein met een snelheid van ongeveer 801/, kilometer per uur het traject van '«09'/s Eng. mijl af, zonder een enkel oponthoud. De Bond van Nederlandsche Onder wijzers had zijn gewijzigde Statuten aan H. M. de Koningin ter goedkeuring aangeboden, zy waren gesteld in de vereenvoudigde spelling. De Bond ontving het stuk terug met de uitnoodiging ze weer te zenden, maar dan gezuiverd van taalfouten, waarop de Bond den betrokken hoofdambtenaar aan het ver stand bracht, dat, wat aangemerkt was als taalfouten een gevolg was van de vereenvoudigde spelling. Weer het stuk terug met de ministerieele kennisgeving dat. alvorens aan het verzoek nader ge volg kan worden gegeven, de hierbij- gaande gewijzigde statuten alsnog in de gebruikelijke spelling behooren te wor den gesteld en daarna weder aan het departement van justitie behooren te worden teruggezonden. 't Hoofdbestuur, dat wel zeer verbaasd over deze konkluzie is, meent echter 't best te doen zoo spoedig mogelik goedkeuring te verkrijgen en zal dus de statuten opnieuw inzenden indege- bruikelike spelling. HAARLEM 23 Juni 1903. De Firma Joh. Enschedé en Zn ge denkt het tweehonderdjarig bestaan van haar zaakden 21 Juni 1703 legde Izaak Enschedé alhier gildeproef af voor de Broeders van het Biekdrukkersgild en van dien datum af mag het bestaan dei- zaak worden gerekend te zijn gevestigd en wel in de Frankestraat, waar hij een drukkerij had. Het eerste werk van eenigen grooteren omvang bestond uit de d Psalmen Davids, ten dienste der Doopsgezinde Gemeente.» Hy drukte dit werk in 1713 in samenwerking met Izaak van der Venne in de Warmoes straat. Izaak Enschedé had slechts één zoon met wien hjj zich later verbond tot de Firma Izaak en Joh. Enschedé. In den aanvang drukte de firma voor namelijk zedelijke en stichtelijke boeken. In 1727 vingen zy aan te drukken naar een geheel nieuw procédé, van stereo type-platen, een folio bijbel. De firma toonde toen reeds, dat zij niet bij het oude staan bleef. Izaak Enschedé, geacht en gezien by zyne gildebroeders, werd in 1736 Deken van het Boekdrukkersgilde. De naam Enschedé had reeds in die dagen bij Regeering en stadgenooten een goeden klank, een klank, die voortklinkt tot heden. De Regeering benoemde Izaak en zijn zoon Johannes Enschedé, den 4den Juli 1737, tot „ordinares stadsdrukkers en courantiers der stad „Haarlem», kort nadat zij het recht tot drukken en uit geven der „Haarlemsche Courant" de stichter van deze was Abraham Casteleyn gekocht hadden van de weduwe Ha- bet, hun tevens een getuigschrift uit reikende van naarstigheid en vigilantie". Tot bloei en ontwikkeling hebben bij gedragen: uitbreiding der lettergieterij, door aankoop van Wetstein's gietery in 1743; door aankoop van Jean Francois Rosarl's gesneden stempels, meer nog door het in bezit krijgen der gieterij van Jan Roman die op haar beurt ont staan was door aankoop der gietery van den laatsten der beroemde Elzeviers te Leiden. Zóó kwam de Firma Enschedé, o. a. in het bezit der zoogenaamde „Monnikkenletter" (Gotisch), gesneden omtrent het jaar 1480 en in 1496 ge bruikt door de Reguliere Monniken te Gouda. Met deze letter werd door Jo hannes Enschedé (Izaak, de vader was overleden), in 1778 voor de Staten van Holland het traktaat tDe Uunie van Utrecht» herdrukt, oorspronkelijk ge drukt door Aelbr. Hendricx te Delft, Enschedé verzekerde zich ook van de lettersoort van Plantyn, te Antwerpen, de zoogenaamde nCaractères de civilités." Met deze letter werd een welkomstgroet gedrukt bij het bezoek van Prins Willem I met zyn gemalin aan de vermaarde Antwerpsche drukkerij. In Enschedé's letterproef van 1768 komen voor de letters, bekend onder den naam van nCalcographia». Het zjjn letters, gegoten uit looden matryzen. Bij de letterproef staat over deze let ters aangeteekend»De stempels van deeze letteren zijn in koper gesneeden en in Loode matryzen geslaagen en ge- gooten, gelijk zulks in den beginne, na de Uitvinding der Houtsneden, door de eerste Lettergieters is gedaandaarvan heeft de Manier, door de vroegere Ge leerden, namely k Bergellamus, en andere, die van de uitvinding der Boekdrukkonst gemeld hebben, de Naam van »Chalco- graphie" gekregen. Deeze Matryzen zyn omtrent 250 Jaaren gemaakt geweest zijnde in dezelfde smaak en manier als die van Albert Durer, die een byzonder Tractaat over de Figuur en Proportie der Letteren in 1525 uitgegeven heeft. De nakomelingen der stichters breidden de zaak steeds uit door aankoop van het nieuwste en beste wat hun dienstig bleek. In 1776 veranderde de firma-naam in den tegenwoordigen Johannes Enschedé en Zonen. In de twee eeuwen van haar bestaan heeft de firma door heel wat kostbare werken den roem van haar naam door geheel de wereld verbreid en bevestigd, is zij in aanraking geweest met de meest uiteenloopende personen, vielen zeer vele binnen- en buitenlandsche onderschei dingen haar ten deel. De eer van Haarlem, de eer van Lou- rens Janszoon Coster, als uitvinder der drukkust, heeft zij steeds gehandhaafd. Een der firmanten, de Heer Charles Enschede heeft nog in 1901 een tech nisch onderzoek ingesteld naar de uit vinding van de Boekdrukkunst, dat geen der geleerden in staat is geweest te doen. Hij is, op goede gronden, tot de slotsom gekomen, dat Gutenberg in 1450 den uit Holland voortgekomen Donaat bezigde, dat Gutenberg de drukkunst niet uitge vonden heeft. De uitvinding bestond niet in het drukken, maar in het letter- gieten. Bjj K. B. is benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw de oudste firmant, de heer mr. Joh. Enschedé, en de eere-medaille van de Oranje-Nassau- orde in zilver toegekend aan den mees terknecht der lettergieterij H. S. P. Robjjn. Het Lilliputter-Tooneelgezelschap, de zeven kleine dwergen, onder Directie van den Heer Max Mauthner, dat nu acht jaar geleden zulk een buitengewoon succes in ons land had, komt weer, onder leiding onder leiding van Gebrs. A. van van Lier van Amsterdam, een tournée door Holland maken. Te Haarlem komen zij in den Schouwburg reeds dadeljjk drie voorstellingen geven op Donderdag, Vrydag en Zondag aanstaande, aanvan gende telkens des avonds te 8 uur. Op gevoerd zal worden hun nieuwste sen satiestuk „Comtesse Trudel" een blijspel met zang en dans in vier bedrijven van Maximiüaan Franks. In het vierde bedrijf is een »Ueberbrettl"scène ingelascht, waarbij de kleineLilliputters met eere met de groote nUeberbretller concurreeren. Ook treedt dan de kleinste ïYvette" der wereld op. De Dames Marion, Dorée, Meister, de Heeren Urseel, Werner, Lo renzo (als Baron van Wolzogen), Kauf, enz. vormen nog het gezelschap, dat nog steeds met uitbundig succes zijn voor stellingen in Europa geeft. Te Haarlem zullen zij zeker ook nu weer volle zalen trekken. De Haarlemsche Handelsvereni ging zal eerlang aan hare leden toe zenden een vragenlijst teneinde te komen tot de wetenschap of wetteljjke rege ling der Zondagsrust al dan niet ge wenscht is en mocht het bljjkendatde opinie der meerderheid daarvoor is, in dien geest een adres te richten tot de hooge regeering. Naar men ons mededeelt zal H. M. de Koningin-Moeder a.s. Donderdag een bezoek brengen aan de gestichten voor lijders aan vallende ziekten alhier. De tentoonstelling van oude en nieuwe kantwerken die op het Museum van Kunstnijverheid op het Paviljoen alhier gehouden wordt, zal Woensdag 1 Juli onherroepelijk gesloten worden. In de afgeloopen week zyn in het douchebadhuis aan den Koudenhorn ge nomen 502 baden. In het 2de douchebadhuis aan het Leidsche Plein zyn in de afgeloopen week genomen 291 baden. Zondag hield de Vereeniging van Postduivenlief hebbers „de Luchtgids" haar 3de wedvlucht in dit seizoen en wel van Salsbergen (Duitschland). De duiven werden door de goede zorgen van den stationchef om 7 uur, (Greenwichtijd) in vrijheid gesteld met een bewolkte lucht. Toegekend werd dele pry s aan J. Broekhof, aankomst 10.16.28 2e prjjs H. Keerwolf, 10.17.51; 3e prjjs S. Boekhoven, 10.18.12; 4e prijs J. A. Hessels, 10.18.20; 5e prjjs S. v. Bragt, 10.18.26; 6e prijs P. Kruier, 10.18.56 7e prjjs J. Verkruisen, 10.23.1. De afdeeling Haarlem van het Algem. Nederl. Werklieden-Verbond heeft met algemeene stemmen (84) de volgende motie aangenomen: „De afdeeling Haarlem van het A. N. W. V., behandelende haar politiek stand punt, spreekt hare groote afkeuring uit

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2