Tweede BiacL TE HUUR. van WOENSDAG 24 Juni 1903. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR'' worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz-, met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Anegang No. 20. 2 Gem. kamera, met ot tonder pen sion, resp. f 38.en 18.terst. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. Barteljorisstraat. No. 12. Gem. Zit- en Slaapk., f 25 p. m., terst. Brouwersvaart. No. 108. Bovenhuis met waterleiding, 3.75 p. w., terstond No. 1C8 Brood. Een gedeeltelijk Bovenhuis, f 2.25 p. w„ terst. Camphuijsstraat. No. 1. Huis, 3.50 p. w terst. Coornhertstraat. No. 25. Huiten met' tuin en Bovenhuizen. No. 35. Gem. Kamers, 20 a /30, desver- langd met pension, terst. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension. 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaapcabinet. f 25.— p. m„ terstond. No. 69, Pension 3D 40 per mnd. Erankostraat, No. 25. Ongem. Kamer, f 1.— p. w., terst. Gasthuissingel. No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, 25.— p. m., terstond. No. 26. Benedenhuis, 350.— Aanvaarding 1 Mei. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis,2 kam., keuken, ged.tolder Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamera, van f 20 tot 24. No. 167. Ongem. Zit-en Slaapkamer, 20.— p. m., terstond. Harmenjansweg. No. 29. Heerenhuis met, tuin, f 325.per jaar, terstond. No. 31. Heerenhuis met tuin. f300.— p. j. No. 41. Huis met plaats, f 180.— per jaar, terstond. Jaoobij nestraat. No. 1. Gem. Kamers met, of tonder pension 18 tot f20 p. ra., terst. No. Slrood. Bovenhuis, f 3.75 per week. terst. No. 21zwart. Benedenhuis, f 4.50 p. weck. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, f 15.— per maand. Boven. Jansweg. Mn. 26. Een Bovenslaapkamertje, f 2.— per week. Jordensstraat. No. 76. Benedenhuis met tuia, bevattende 4 kamers, serre, keuken eu kelder, gas- en waterleiding, f 375.— Aanvaarding 1 Mei. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, f 5.per week. No. 49. 3 kam keuken, plat en bergplaats, 4.per week., terst. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35. per maand. Kleine Houtstraat, No. 5rd. Gem, Kamer met alcoof en pension, f 30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direot aanv. f350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers f25.p. m. No. 92. Huis, 376.— per jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, f 40.— p. m., terstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, f 16.p. m., tegen September. No. 10. Gsm. Kamers, f25.p.m.,terst. No. 43. Bovenhuis, b o. f 250.—p. j., terst. Korte Begijnestraat. No. 30, Winkelhuis, 6.— per week. No. 30zwart. Een Winkelhuis met ruime I kelder en twee zolders, 6.50 per week. Kleverparkweg. No. 7zwart. Benedenhuis met tuin, f 260.— per jaar. 1 Juli. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, f 4.50 p. w., lerst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, f 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk.,f 22 p.m.,terst. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30.— p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., f 35 per maand, terstGnd. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer met of tonder bed., f28 of 12 p.m., terst. No. 30. Winkelbuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein No. 41rood. Bovenhuis 3.50 p w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a f 35.p. m. Leidschestraat. Hoek Leidfche Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, f 246.— per jaar. Nassaulaart. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, f24 of/26 per maand, terstond. Nieuwe Oraoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, f 40 a 50 p. m. Pioter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en f 60.— p. m terstond. Raamvest. No. 5rood. Bovenhuis f300p. j., terst Ruyehavestraat No. 16 Bovenhuis, f 16.— per maand, een Benedenhui' met tuin, 15.per maand. No. 19. Een Huis, f 350.— per jaar. 1 Mei. Schoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Sohotersingel. No. 21. Gem. Boveavoorkam. met Slaapk. met of t. pension, f 45.of f 15.p m., terst Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, f175.—p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.p.j. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, f 600.per jaar. Augustus. TJrsulastraat. No. 19. Bovenvoorkam., f 1.50 p. w., terst. Witte Heerensteeg. No. 39rood. Boven-Voorkamer, f 1.25 per week, terstond, Wouwermanatraat. No. 4rood. Gem. Zit- en Slaapkamer roet pension, 35.p. m., tonder pension 8.p. m., terstond. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Botenhuis, f 225.— p. j„ terstond. Zijlstraat. No. 86. Gem. Kamers, f30.p. mnd. Mei. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, /550.— p.j. Mei. Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche Slem en de Waldeck Pyrmontstraat. n het Kieverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zjjlweg en aan de Olieslagers- laan by den Koninginneweg. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huiten met Tuin en een Winkelhuis te koop Te Huur een Heerenhuis met Tuin, Oranje kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. Te Rotterdam is Vrijdagnacht een geweldige brand ontstaan op de zolders, die de firma W. van der Lugt Zoon van de gemeente in huur heeft, sedert haar eigen fabriek afbrandde. Deze zolders zyn van het middenge deelte de beide hoogste van het vier verdiepingen hooge gebouw. De weste lijke vleugel staat grootendeels leeg, voorts heeft men in het gebouw een opslagplaats van hout van de gemeente, een bergplaats van cement van de ge meente, de koffiebranderij de Roode Pelikaan, de electrische koffiebranderij van den heer Maesen, een opslagplaats van uien van den heer De Koe, een opslagplaats van machinerieën. Omstreeks half drie was de westelijke vleugel nagenoeg uitgebrand. Het cen trum stond in lichtelaaie. Een groote massa hout, allemaal duigen, meters hoog opgestapeld, en omklemd door de vleugels van het gebouw, liepen gevaar. Met stroomen water houdt men alles zooveel mogelijk nat. Het gerommel en gestommel, dat nu en dan weerklinkt, kondigde het instorten van zolders en binnenmuren aan. Ook de stoomboot Maashaven was nog aangekomen en verleent mede hulp bij de blussching. Hoofdlieden van de brandweer ver moedden op dit oogenblik, dat minstens het geheele hoofdgebouw in de vlammen zou opgaan, zooals dan ook geschiedde aangezien de vlammen door de zware binnenmuren heenvlogen terwijl hier voor ongeveer twintig duizend gulden aan gemeentehout in vlammen opging. Tijdens den brand waren de massa's water die in de gebouwen geworpen werden, zoo groot, dat gaten in de schoeiing langs den Maaskant moesten gehakt worden, om het water te loozen. De menschen liepen op sommige plaat sen bijna tot de knieën in het water. De westelijke stoomspuit moest een oogenblik stop gezet worden. Door het laag weggeloopen water in de Sint Ja- cobsgrach* was er slik in de slangen gekomen. Die slangen zijn toen op de waterleiding gesteld. De opstal der gebouwen is op beurs- polis voor f 200,000 verzekerd, het opgeslagen hout der gemeente voor 20,000. Naar men verneemt, wordt het hout van de firma v. d. Lugt Zoon maar tot een klein bedrag door assurantie gedekt. De schade van het hoofdgebouw wordt op 75 tot 80 pet. geschat. Volgens nader bericht ontstond de brand niet op de zolders van de firma Van der Lugt. Men schrijft uit Amsterdam aan de N. C.: De beweging der barbiersbedienden, hoe onbeduidend ook van omvang, geeft ons zoowaar nog weer een nieuwen kijk op de houding der arbeidersklasse in 't algemeen. De toestand in de barbierswereld, zoo voor patroons als voor bedienden, liet sinds lang te wenschen, doordat publiek en hygiëne de eischen hooger stelden, aller levensstandaard steeg, zonder dat de inkomsten daarmee in verhouding waren gebracht. De loonen der categorie arbeiders in dit vak (de bedienden) waren bijzonder schrielgemiddeld f 2.50 per week in tern en f 5 extern, met een maximum arbeidsweek van 85 uur. Nog heeft de patroon geen, reeds lang door hem gewenschte, verbetering in den stand zijner zaken door tariefsver- hooging weten te brengen, of ziet, de vereenigde bedienden staan op, betoogen de onmogelijkheid om langer voor het geldende loon te blijven werken en vragen loonsverhooging. De patroons, zelf voelende de nood zakelijkheid, verzetten zich niet de „bourgeoisie", gezien de verdiensten, en erkennende de eischen inzake bediening, verzet zich niet maar in de arbeiders wijken algemeen verzet tegen een tariefs- verhooging, die noodzakelijk bleek voor het toestaan der loonsverhooging en verbetering van den algemeenen vak toestand voor een categorie arbeiders. Alzoo zien de barbierspatroons in de arbeidsweken, waar toch al het minimum loon verdiend wordt, zich voor de on mogelijkheid geplaatst de loonen te ver- hoogen. Dusverzet van arbeiders tegen loons- verhooging van mede-arbeiders, waaruit blijkt dat daar, waar opvoering van den loonstandaard direct mede ten laste komt van de arbeidersklasse, deze van de noodwendig op de opvoeringstheorie volgende practijk niet weten wil. De Daily Mail bevat een telegram uit Genèee, waarin gezegd wordt dat koning Peter de moordenaars van koning Alex ander en Draga den raad gegeven heeft Servië te verlaten. Want hij is vast besloten hen te straffen, op zijn minst met verbanning. Voorts zou Peter I gelast hebben dat Draga's zusters vrij gelaten moeten worden. Dit laatste komt ons apocrief voor, omdat voor zoover ons bekend maar één zuster, mevrouw Petrovits, de bankiersvrouw, huisarrest had. De andere zusters heeten over de Donau te zijn geleid naar het tegenover Belgrado gelegen Semlin. Trouwens, het geheele verhaal lijkt wat zonderling die raad van den Koning aan de moor denaars om de plaat te poetsen komt ons ook niet geloofwaardig voor. Het zou vooral tegenover Rusland een groote onhandigheid zijn, te meer daar Rusland eischt dat de nieuwe Koning „maat regelen tot onderzoek der afschuwelijke misdaad treft en de meineedige mis dadigers, die zich met de schande van een koningsmoord bedekt hebben, aan strenge straffen onderwerpt." De Newyorksche doodkisten-makers staken reeds sedert verscheidene dagen, en er dreigt een schaarschte in dood kisten. Deze mannen zeggen dat het maken van doodkisten een zeer droef geestig werk is en zij daarom een korter werktijd noodig hebben en meer gelegen heid, om zich te verzetten, ten einde den neerdrukkenden invloed van hun em plooi te boven te komen. Nu de reistijd weder is aangebroken, acht de „Küln. Z." het niet ongepast zijn Duitschen landgenooten de vraag te stellenWaarom maken de Duitschers bij elke gelegenheid, geheel onnoodig, zooveel leven Waar men komt, in Noord en Zuid, overal ziet men hen een over maat van stemmiddelen, gebaren en woorden bezigen, waar andere volken zonder daarom minder flink te zijn zich rustig en kalm gedragen. Vooral in hotels is die rumoerigheid heel hin derlijk, en in Berlijn zijn daartegen al maatregelen genomen.Enkel in Duitsch- land kan men ervaren dat 's nachts om 12 of 1 uur nog een vroolijk gezelschap, dat uit de eetzaal komt, nog in de gangen overluid blijft doorbabbelen en grappen uithalen, en aldus in de kamers die zij voorbijkomen, de reizigers die een lange reis achter den rug hebben, in den slaap storen. Enkel in Duitsch- land komt het voor, dat als de heeren eindeljjk hun eigen kamer hebben op gezocht, de laarzen zóó buiten worden gezet, dat de buren uit den slaap op schrikken. Enkel in Duitschland onder vindt men dat, als iemand 's morgens om 5 uur gewekt moet worden, zulks geschiedt als kwam een heel regiment aangemarcheerd. Er wordt met deuren geslagen, met luider stem bevelen ge geven, en geschreeuwd als ware niemand anders in huis. En dat doen volstrekt niet enkel onbeschaafde lieden, maar heeren die vaak heel diepzinnig over Plato en Sophokles en Attische hoffe- lijkheid" redekavelen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5