DEMOCRATIE. DOOR Dr. D. C. NIJHOFF. 18) Het is niet mogelijk, hier ter plaatse zelfs in algemeene trekken, de 38 Staten, waaruit de Unie is saamge- steld om hunne rechten en bevoegd heden te bespreken. Ongetwijfeld is dit een hoogst belangrijk onderwerp, voor ons Europeërs dubbel belangrijk omdat het zoo vreemd lijkt Ook voor de ontwikkeling der democratie kon dit zijn zeer leerzame zijde heb ben. Doch ons bestek verbiedt ons daarop in te gaan. Wij constateeren alleen dat al die afzonderlijke 30 staten hun eigen constitutie, hun eigen wetgeving van 2 huizen, hun eigen uitvoerende macht, hun eigen stelsel van lokaalbestuur, hun eigen finan- cieele administratie, hun eigen bur- gelpk recht, hun eigen gerechtshoven en stelsels van proces enz. enz. be zitten. En nog eens de kennismaking daarmede loont zeer de moeite en ware zelfs, ook uit het oogpunt der democratie, studie en beschrijving waard. Doch we moeteu ons tot het algemeene beperken. Behalve het reeds vermelde behoort daartoe het bestaan van een instelling, die ner gens op die wijze wordt aangetrof fen namelijk van de federale hoven, van welke the Supreme Court te Washington de voornaamste is. De leden van dit Hoogste Hof hebben hun leven lang daarin zitting. Ze staan en moeten staan boven en buiten de partijen en boven en buiten alle andere Staatsinstellingen. Volgens Hamilton, die den levenslangen duur bepleitte, moest dat Hof een barrière zijn tegen alle willekeurige hande lingen en onderdrukking van de Wet gevende Lichamen. Het Supreme- Court heeft dan ook de macht, om een besluit van het Congres buiten werking te stellen en wordt gehouden voor het grootste bolwerk van de Republiek, zoodat b.v. Marshall, die van 18011835 president er van was, dikwijls de tweede schepper van de Amerikaansche staatsinrichting ge noemd is. Het wordt wel terecht betwijfeld, of zelfs dit allerhoogste Hof in de groote politieke vragen uitkomst kan geven. Evenmin als dit Hof den Secessie-oorlog heeft kunnen tegenhouden, of de Slavernijkwestie kunnen oplossen, evenmin heeft het bg de reconstructie der Zuidelyke Staten diensten kunnen bewpzen En toch zal het meeBtal, als bestaande nit de eminentste en onafhankelpkste personen een waarborg zpn voor el- ken burger, dat de fundamenteele wetten zelfs door de hoogste gezag- hebbenden niet zullen kunnen wor den geschonden en verwondert het ons niet, dat er in Frankrpk b.v. tal van stemmen opgaan, bij de tegen woordige decadentie der democratie in dat land, om de vestiging van een Cour Suprème in navolging der Ver- eenigde Staten Groote kracht ontvangt de demo cratie in Amerika bovenal van de lokale inrichting der besturen. Van alle centralisatie is de democratie af- keerig. Selfgovernement in Staten, Steden en counties staat overal op den voorgrond en gelijk dat een uit nemende leerschool is, zoo behoedt het ook voor veel kwaad van boven af. Het brengt zeker ook weder kwaad Zie Bryce, The Am. Commonwealth II p. 1—320. Roncher p. 449. Ch. Bcnoist, ^'organisation de la De marcatie 1900. p. 40-52. met zich; doch het goede beginsel in zelfbestuur verborgen, moet ook het geneesmiddel zpn voor de kwade excessen. Wie de lokale inrichting der besturen wil leeren kennen ver- zuime niet bovenal Bryce te raad plegen Ten einde een juiBt begrip van de Amerikaansche democratie te geven, is een enkel woord noodzakelijk over de beide groote partijen, die daar thans bestaan. Bekend is, dat deze den naam van republikeinsche en democratische partij dragen. De heden- daagsche republikeinsche partij dag- teekent van het jaar 1854, terwijl de democratische partij bestaat, zoo lang de republiek reeds bestaat. In de eerste tijden van haar bestaan waren er eveneens twee partijen, doch deze heetende democratische (of republikeinsche) en de federalistische. De federalistische, die nu tot het ver- ledene behoort, vond in Hamilton haar grooten leider, en in diezelfde dagen was Jefferson de leider der democraten. De federalisten stonden bovenal voor een krachtig centraal bestuur, dat ook geducht kon in grepen in de huishouding der ver schillende Staten. De democraten zijn ten allen tpde van den aanvang af afkeerig geweest van centralisatie en hebben de vrpe ontwikkeling van Staten en individuen steeds krachtig voorgestaan. Thans heeft men een geheel andere partijvorming. Behal ve eenige kleinere groepen als de Greenbackers J), de Labour partij, de Prohibitionisten, de paitp vanhet vrouwen-stemrecht, de Mugwumps zijn het bovenal de Republikeinsche en de democratische partij, die tegen over elkander staan. De laatste is zoo oud als de Republiek zelve en heeft steeds haar naam behouden de eerste, die saamgesteld is uit vroegere federalisten, een latere Whig- party en bovenal uit de aanzienlpke standen in het Noorden, dagteekent pas van het jaar 1854 en hangt samen met de slavernp-kwestie dier dagen en met den secesBie-oorlog. In die dagen was de democratische party, als vpandin van regeerings-centrali- satie en voorstandster van zelfbestuur, door overdrpving van die beginselen, tot een lagen trap van ontaarding afgedaald. Velen van de besten uit haar midden verlieten haar partp- verband, omdat zp zich vereenzel vigde met de voorstanders der sla- vernp en de onafhankelpkheid van het Zuiden en daardoor op een treurig dwaalspoor was gekomen. De Repu blikeinsche partp vierde dan ook te recht in die dagen haar triomf en was zoo sterk jaren lang, dat de democratische slechts de rol van op positie vervulde. De groote roeping, die de Republikeinsche partp te ver vullen had, de afschaffing der slavernij en de bewaring van de eenheid van den Staat, heeft zp met voorbeeldige kracht vervuld. Daarna echter is weder de democratische partp tot nieuw leven opgestaan en is zp haar oud beginsel van vrpheid en zelf- regeering weder getrouw. Niemand meene echter, dat de Republikeinsche en democratische partp daarin thans zouden verschillen, alsof de eerste tegen, de laatste voor het algemeen stemrecht zpn zou. Dit is in geenen deele het geval. Het algemeen stem recht is in America zulk een conditio sine qua non, dat daaraan door geen enkele partij kan getornd worden. De Republikeinsche partp gaf dan ook, aan het bestuur zpnde, misschien II, p. 220—317. Die de uitbreiding van het pepieren geld voorstaan. Onafhankelijke republikeinen. Bryce geeft van de partijen een levendige en heldere voor stelling. II p. 32'.—449 wel door den nood gedwongen, zelfs aan de negers het stemrecht. Neen, hoe moeielpk hot ook is, overal bet kenmerkend onderscheid tusschen de Republikeinsche en de democratische partp tc verstaan, omdat het dikwpls aan uitgewerkte programma's ont breekt; enkele punten zpn toch spre kend genoeg, om ze van elkander te onderscheiden. De democratische par tp, getrouw aan haar beginsel van individueele vrijheid, voert b.v. strpd tegen kapitalistische monopolies, tegen corporaties en trusts; tegen de ti rannie van den rijkdom verzet zich de democratie en ongetwpfeld is dit haar groote kracht en zal het haar groote kracht steeds meer en meer worden, al was het ook te wenschen, Dat ze ook reeds het middel had ge vonden, om de tirannie van de ar beidersklasse te weerstaan. Ook on derscheiden ze zich in de tarief kwestie De Republikeinen staan als economische maatregel de protectie voorde democratische alleen een tarief van inkomende rechten. De democratische parp is altpd de tegen standster van de aristocratie in el- ken vorm (van rpkdom, van stand, van intellectueele meerderheid)zij gelooft in de controle der regeering door de groote massa van het volk. De republikeinsche partij wil zelfs de be vordering van de industrie door gou- vernements-ondersteuningenz. enz. Na den oorlog heeft de democra tische partp jaren lang het onderspit moeten delven door haar eigen schuld; doch ieder weet, hoe machtig thans weder haar organizatie is, zoodat ze niet alleen tot tweemalen toe Cleve land tot president kon kiezen, (1889 1897); maar ook in de meeste Staten de overwinning behaalde. De groote muntkwestie gaf in 1897 voor Mac Kinley en de republikeinsche partij den doorslag. Niet minder belangrpk voor de kennis van de Amerikaansche demo cratie is de wetenschap van de wpze waarop de groote politieke partijen werken, ten einde in de Unie, de Staten en de steden hunne staat kunde te doen zegevieren. Het zou ons te ver voeren, indien we dat in bpzonderheden wilden gaan uiteen zetten. We verwpzen hier naar de verschillende hoofdstukken door Bryce aan dat onderwerp gewpd. Na over de partpen in het algemeen te heb ben gesprokenwordt door den schrp- ver hun werking onder de volgende opschriften behandeld. Hoofdst. LVII De Politicians. LVIII Wat dereden is, waarom de beste mannen zich niet met de politiek bemoeien. LIX Partp- organisaties. LX, LXI en LXII Over de verkiezingswerktuigen en de ma nier, hoe ze werken. LXIII Over Rings en Bosses enz. Uit een en ander blpkt duidelpk, dat de politiek in America op gansch andere manier gedreven wordt, dan ergens in Europa. Bp ons zpn het menschen, die allen hun eigen zaken hebben en uit ambitie of liefhebberp zich met staatkunde inlaten. Doch de gewone zaken, waarmee de Ameri kaan zich bezig houdt, nemen hen doorgaans zoo geheel en al in beslag, dat er voor de zaken doende of ge leerde Amerikanen geen tpd overblpft, zich nog afzonderlpk met politiek in te laten. Van daar een bepaalde stand in de maatschappp, die zich uitslui tend met politie zaken bemoeit, maar die daarvan ook moet leven. Dat zpn de politicians. Het is dus een geheel apart bedrpf, dat als een soort han Men raadplege vooral Bryce en zie daar bij bet boekje eens in, door mij bewerkt in 1894, de Politiek eener democratie, naar 't Engelrch van Greenieaf Thompron (Zutfen 1894.) del wordt gedreven en waarvan de I gevolgen zpn geweest, het ontstaan van syndicaten of ringen, wier werking veel overeenkomst heeft met eenvou dige handelsvereenigingen Van Euro- peesch standpunt uit bezien is dit iets ongehoords. Wp, die zoo gaarne in de politiek ook de moreele en ideeële zpde, al is dit dan ook vaak niet meer dan een klank, zien ver tegenwoordigd; wij kunnen moeilpk vrede hebben met het denkbeeld, dat zonder blikken of blozen de geheele staatkunde als een geldzaak gedre ven wordt. Doch vergeten mag niet worden, wat aanleiding de Ameri kaansche maatschappp zelf daartoe heeft gegevenvergeten evenmin dat ook ten onzent onder allen schijn van zedelijkheid en vroomheid ook vaak een electorale campagne een waardig onderwerp voor Dante's hel zou ge weest zijn II. Is dit in algemeene trekken het wezen der Amerikaansche democratie, de vraag is in onze dagen vooral aan de orde of zelfs die democratie eene toekomst heeft. En het is vooral met het oog op een drieledig ver- schpnsel, dat daaraan door velen wordt getwijfeld. Trachten we ons kortelpk rekenschap te geven, met verwpzing naar hoogst belangrijke geschriften, van het al of niet geldige dier som bere verwachting. Het drieledig ver- schpnsel, door mp bedoeld, is de cor ruptie in de Republiek bestaande, de vermindering van de gelijkheid in de maatschappij en het imperia listisch streven. De Corruptie. Als historisch zeker kan worden geconstateerd, dat er tusschen de jaren 1875 en 1894 groote corruptie heeft geheerscht in verschil lende deelen van den Amerikaanschen Staat, waarvan met name New-York (stad en staat) als een broeinest gel den kon. De wetgevende macht was eenvoudig in vele Staten der Unie een gewone marktplaats geworden om private voordeelen te koopen. Een der meest karakteristieke kenmerken van den Amerikaan was geworden omkoopbaarheid. Alles werd daardoor bevlekt en bezoedeld. Niet alleen in gewone industrieele ondernemingen maar zelfs in den advokatenstand was de veilheid doorgedrongen en wel in zulk een mate, dat men zich niet meer schaamde over hetgeen eigen- lpk niets dan gewone diefstal was. Er was totale afwezigheid van alle fpn eergevoel, en een volkomen ge voelloosheid voor moreele verplichting. Zaken doen, dat was het een en het al en alles werd daaraan onderge schikt gemaakt. Niet alleen was de politiek der syndicaten daaraan even eens schuldig; maar zp gaf er zelfs geheel den toon bp aan. Verg. hierbij ook hoofdstuk III van Greenieaf ThornD-on's hoekje, reeds vermeld, getiteld: Verschillende vormen van cvnbi- natie voor p 1. doeleinden. Mijne bewerking bl. 32 -49. Wordt vervolgd.) Gedrukt bij DE ERVEN LOOSJES, te Haarlem

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 6