Om de kosten te bestrijden voor schoolmeubelen en gordijnen wordteen crediet gevraagd van ƒ1000.en toe gestaan. Tot het verbreeden van den overweg van den Spoorweg en het maken van opritten aan den Harmenjansweg wordt 600.aangevraagd en toegestaan. Voor de bestraling van de verlengde Ampzigstraat achten B. en W. keibe strating voldoende. Hiervoor en de rio- leering zal noodig zijn ƒ5025. Voorge steld wordt hiervan de overdragende partij 3750.worde gestort, aangezien B. en W. het niet billijk vinden, dat de meerdere kosten vergoed worden. De Heer Stolp wenscht 5025.De Heer H. D. Kruseman zet nader uiteen, dat dit niet wenscheljjk" zou zijn. Voorstel Stolp wordt aangenomen. Onbewoonbaar worden verklaard per ceel Begijnhof llrood en Morinnesteeg 9 A. Wegens een aanvraag tot het ver bouwen van de perceelen 55 en 57 aan de Gierstraat stellen B. en W. voor, nadere vaststelling van de rooilijn aldaar te beginnen van de Breestraat tot on geveer 40 Meters zuidwaarts van die straat. De Afdeeling Haarlem van den Nederl. Behangers-, Stoffeerders- en Beddenma- kersbond verzoeken aan den Baad een lokaal met voldoende vuur en licht tot het houden van cursusavonden betreffen de de leervakken voor genoemde be drijven. Omdat er echter bijna een tekort aan lokaliteit bestaat voor de gemeentebe drijven zelf, wordt voorgesteld afwijzend te beschikken. De Heer Hugenholtz betreurt het voor stel van B. en W. Meent, dat er nog wel een lokaal zou te vinden zijn voor eerste pogen. De Heer Schram is zeer voor vak onderwijs en zou den steun willen geven. Stelt voor uitstel der behandeling. Voorstel Schram wordt aangenomen. Het Haarlemsch Arbeiders Secretari aat heeft zich tot den Raad gewend met het verzoek om gevolg te geven aan de bevoegdheid den Raad toegekend tot het verstrekken van voeding en kleeding aan schoolgaande kinderen. B. en W. berichten thans den Raad dat om te kunnen beoordeelen of de toestand in deze gemeente ten aanzien van de schoolgaande kinderen van dien aard is, dat van de hiervoren genoemde bevoegdheid behoort gebruik gemaakt te worden, zijn door ons de berichten ingewonnen van de hoofden der openbare en bijzondere scholen alhier, voor zoover die door kinderen van on-en minvermo genden bezocht worden. Naar de meening dier hoofden zouden van de in September 1902 hunne school bezoekende kinderen in aanmerking komen voor hulp buiten het gezin om 229 voor voeding, 15 voor 2 glazen melk per dag, 184 voor kleeding, 176 voor schoeisel, 252 voor een paar klompen en 240 kinderen voor kleeding en schoeisel beide, alzoo ongev ;er 1000 van de 8783 kinderen die de 20 scholen, aan wier hoofden inlichtingen gevraagd werden, bezoeken. Sommige dier hoofden voegden evenwel aan hunne opgaaf de mededeeling toe, dat in de behoeften dier kinderen reeds door anderen ruim schoots voorzien wordt en zouden althans rechtstreeksche hulp van gemeente-wege allerminst wenschelijk achten. De berichten van weer andere hoofden, zoo lezen wij in de memorie van toe lichting op het onderzoek, maakten op ons den indruk dat zij uitsluitend het oog hadden op de wenschelgkheid, dat in de behoeften der kinderen, door wien dan ook, voorzien werd en dat door die hoofden geen rekening gehouden werd met het voorschrift van art. 6 van het meergemeld Kon. Besluit, hetwelk voor schrift dat voeding en kleeding door het gemeentebestuur hetzjj recht streeks, hctzg bij wijze van subsidi- eering alleen verstrekt mag worden aan kinderen, die »uit hoofde van gebrek „aan voeding of kleeding niet of niet „trouw ter school komen of van wie „het te verwachten is, dat zij zonder „verstre kking van voeding of kleeding „(van gemeentewege) niet geregeld de „school zullen blijven bezoeken." Het getal kinderen, waarvoor tusschen- komst der gemeente gewettigd zou kun nen zijn, moet dan ook aanzienlek lager geraamd worden dan het hiervoren ge noemde cijfer van 1000. Ten bewijze daarvan moge dienen, dat van de 172 gevallen van ongeregeld schoolbezoek, door de 3 commissiën tot wering van schoolverzuim gedurende 1901 behandeld, er slechts 9 waren, waarin het verzuim moest worden toegeschreven aan var- moede" (gebrek aan schoeisel enz.l; in 1902 was dit getal, blijkens opgaaf van diezelfde commissiën, slechts 5 bij een aantal gevallen van schoolverzuim van 250. B. en W. stellen thans voor op het verzoek afwijzend te beschikken. De Heer Hugenholtz wenscht de zaak uit te stellen. Er is heel wat werk aan de zaak besteed, doch nog nader onder zoek is noodig. Hiertoe besluit de Raad. De Heer Hugenholtz verzoekt tevens, overlegging van de rapporten der Hoof den van Scholen, aangezien hij die voor wederlegging vatbaar acht, met welken wensch de Voorzitter zal teke ning houden. Voor den cursus 19031904 wordt opnieuw benoemd tot leeraar aan bet Gymnasium de Heer C. H. Brinkman. Tot leeraar in wis-en werktuigkunde aan de H. B. S. met vijf- en driejarigen cursus wordt benoemd de Heer W. C. G. H. van Mourik Broekman te Utrecht. Omdat bij uitzondering heden geen der leden iets in het belang der gemeente had in het midden te brengen werd de vergadering daarna gesloten. De Java-Bode schrijft: In zijn loffelijk streven om de zuiver heid der Nederlandsche taal hoog te houden, is het bestuur der groep Nederl.- Indië van het Algemeen Nederlandsch Verbond) na de voorwaardelijke toezeg ging der Indische regeering om daartoe te willen medewerken, nog een stap verder gegaan. Blijkens een ons toege zonden rondschrijven heeft dat bestuur zich met hetzelfde verzoek gewend tot de Kamers van koophandel en nijverheid in Nederl.-Indie, om bij voor de hand liggende keuze tusschen een zuiver Ne derlandsch en een vreemd woord van volkomen gelijke beteekenis, het eerste te gebruiken, ook als het vreemde woord reeds min of meer burgerrecht mocht hebben verkregen bij in het Neder landsch gevoerd wordende briefwisseling en boekhouding van handelslichamen, geldinstellingen, inrichtingen van nij verheid, enz. Voor dit verzoek bestond zeker alle reden, want het Bargoensch, dat in de handelswereld gebruikelijk is is inderdaad nagenoeg onbegrijpelijk voor menschen die er buiten staan. In een van de laatste nummers van de Milaneesche Corriere della Serra staat een bericht uit Rome, datbewjjst hoe kerkelijke kringen zich levendig bezig houden met het denkbeeld dat paus Pius X aan de stuursche honding van het Vatikaan tegenover Italië en daarmede aan zijn vrijwillige gevangen schap een einde zou willen maken. Eenige dagen geleden, zoo meldt de berichtgever, heeft de clericale Circolo di S. Pietro te Rome de kroning van den Paus met een banket gevierd: bij deze gelegenheid sprak nu monsignore Avoli, de geestelijke adviseur van de vereening, in een rede de hoop uit, Pius X in de straten van Rome te zul len zien. Hjj knoopte er den wensch aan vast dat de Paus ook spoedig zijn geliefd Venetië zou bezoeken. De jonge toehoorders moeten deze uitlating met gejuich begroet hebben, terwijl de hee- ren van de oude, intransigente school eenigszins beduusd keken. Als laatste voorbeeld van de verzoe ningsgezindheid van Pius X wordt ver teld, dat deze eergisteren prins Lance- lotti, den eigenaar van de intransigente Voce della Verita, heeft ontboden en hem den raad heeft gegeven wat meer ge matigdheid te gebruiken in zyn twist geschrijf met zijn liberale Italiaansche confrères. Een raad die door menig in transigent katholiek orgaan builen Italië ook gerust ter harte kon worden ge nomen. Koning Peters regeering kenschetst zich steeds door moeielijkheden, de ge volgen van de daad welke hem op den troon bracht, nu eens voor- dan eens achterwaarts gestuurd, door de twee misschien even machtige partijen bij de officieren, de bewerkers der revolutie en die welke trouw bleven aan eed en plicht, waardoor in het ministerie hevige tweespalt ontstond, zoo, dat het in zjjn geheel aftrad. De koning heelt zich tot heden niet als. een energiek vorst doen kennen en het zou kunnen zjjn, dat dit hem bij alle partgen onmogelijk maakte. De bladen te Belgrado gaan voort met als een onmiddellijk te verwachten gebeurtenis voor te stellen de abdicatie van koning Peter I. De leiders der samenzwering tegen Alexander en Draga hebben een geheime samenkomst ge houden, waaraan 32 officieren en ook twee ministers hebben deelgenomen. Er werd een manifest opgesteld, waarin den Koning ondankbaarheid wordt ver weten Onbeschaamder uitlating is haast niet denkbaar, of het moest hetzelfde verwjjt zijn, dat de Engelschen aan de door hen te gronde gerichte Boeren maken. Mogelijk krijgt de Montenegrijnsche vorstenfamilie nu kans op het gevaar lijke baantje in den konak te Belgrado. De Timet ontvangt uit Seoel een alar- meerende beschrijving van de spanning tusschen Rusland en Japan in Korea, als gevolg van Ruslands optreden en van de openstelling van Wjjoe die door Japan wordt verlangd. Lofspraken op ons land en onzen invloed op de wereldtoestanden worden niet vaak vernomen, daarom nemen tvjj j gaarne het volgende over uit Groningen. Bij het diner, dat het hoofdbestuur der Groninger tentoonstelling van in dustrie en kunstnijverheid aan den ge zant van Japan bjj ons hof, den heer Mitsuhashi, gegeven heeft, zijn door dezen enkele woorden gesproken, die, met het oog op den nadruk, waarmede zij gezegd werden, buitengewone be langstelling verdienen. De gezant sprak van de 40, nog geen 50 jaar, die Japan noodig had gehad om zich de Europeesche beschaving eigen te maken en lig stelde zich de vraag hoe het mogelijk was geweest dat Japan zich zoo spoedig in die nieuwe verhou dingen had ingeleefd. Zijn antwoord was karakteristiek, te meer omdat hg uitdrukkelijk releveerde, dat dit de eer ste maal was, dat lig dit antwoord in het openbaar gaf. Indien -zoo zeide hij Japan zich zelf zoo gauw heeft kunnen veranderen, dan is dat alleen, omdat de Nederlan ders daarvoor de grondslagen hadden gelegd. Het is het gevolg van de eeuwen lange relaties tusschen Japan en Neder land, dat Japan in deze laatste jaren de wereld heeft verbaasd de Japanners hebben zich de Europeesche cultuur slechts kunnen eigen maken met behulp van Nederl indsche boeken. De gezant hoopte en vertrouwde, dat de betrekkingen, tusschen Japan en Nederland aangeknoopt, tot nieuwe resultaten zou leiden. De Japansche af deeling der Groninger tentoonstelling zou, naar zjjne meening, een nieuwe spoorslag zijn voor Nederland om naar Japan zelf te gaan en nieuwe handels betrekkingen aan te knoopen. Onder de bjjzonderhedeD, die te zien zullen zjjn op de 23 dezer te Waalwijk te openen tentoonstelling van alles, wat betrekking heeft op de vervaardiging van schoenen en laarzen, komt o.m. ook voor eene Amerikaansche machine, waar mede in den ongelooflijk korten tjjd van 10 minuten een aan alle eischen voldoend paar laarzen wordt vervaardigd. 't Is een zelf registreerend toestel, dat nauwkeurig aangeeft eiken steek, die ermede wordt gedaan. Te koop is het niet, maar 't kan worden gehuurd tegen een bepaalde som voor elke 1000 steken. Eenmaal in de zooveel dagen zendt de eigenaar een controleur, die eenvoudig opneemt hoeveel maal het toestel 1000 steken aangeeft, om daarna het hiervoor verschuldigde bedrag in rekening te brengen. Te Helmond is een knevelwedstrijd gehouden door de Club »Onder ons Elven". De Nbr. vertelt aangaande dezen zeer buitengewone wedstrijd nog het volgende: Er waren 38 deelnemers, een zelfs uit Groningen, er werd een muzikale wandeling door de stad gemaakt, speeches werden gehouden, allen waren in op geruimde stemming en „geen wanklank werd vernomen." Van den uitslag melden wjj alleen, dat de prjjswinner in de afdeeling ïlangste knevel" er een had van 48 cM. Men bemerkt, dat op het stuk van wedstrijden de vindingrijkheid groot ie. Men meldt uit Barneveld: De onthulling van het standbeeld voor Jan van Schaffelaar is thans voor goed bepaald op Dinsdag 15 September a.s. Tot predikant bij de Ned. Herv. Ge meente te Zandvoort is beroepen Dr. Bleeker te Nederhemert. HAARLEM 21 Augustus 1903. Omtrent het veel gerucht makende faillissement der Firma Laane en van Bern mei alhier deelde de N. Rott. Ct. het volgende mede: De baten zgn zeer veelsoortig: als contante gelden zgn er Hollandsche en vreemde muntspeciën, effecten en borg tochten. De waarde daarvan te bepalen is grootendeels onmogeljjk, omdat alleen eene geleidelijke en voorzichtige afwik keling deze papieren tot de juiste waarde zal kunnen brengen. Plotselinge gefor ceerde verkoop zou zeer ten nadeele zgn van de crediteuren. Wat de schulden betreft is nog alleen het cjjfer der onop- gevraagde deposito's te bepalen. Het bedraagt nog niet ten volle 130,000, daarboven moet nu komen hetgeen als saldo's aan rekening-courant uit de ver der bg te werken boeken zal blijken. In de eerste weken valt daarvan nog niets te zeggen. De kassiersrekeningen zullen alles te zamen genomen blijken wel nagenoeg in den evenaar te staan, hetgeen spreekt voor eene voortdurend gelijkmatige afwerking van het geïn casseerde. Voor zoover thans voor den curator de oorzaken van de debacle duidelgk worden, moet hier geacht wor den aan een zich vastwerken in indu- strieele ondernemingen, welke het kapi taal, waarover de firma zoo door hare deposito's als opandere wjjzedisponeerde, niet toeliet. Volgens thans bekend gemaakt tableau, bestaat het Haarlemsch tooneel- gezelschap onder directie van den heer Louis Bouwmeester uit de dames: Julia van LierCuypers, W. ErfmanSas- bach, II. van OllefenKley, Marie Beekman, C. Carelsen, H. Harte, M. Sasbach, E. Gilhuys, M. Schalkers en M. Förber, en de heeren: F. Bouw meester, E. Erfman, L. de Vries, D. van Ollefen, M. van Warmelo, G. J. van Staalduynen, W. Westerman, J. Bron- gers, J. Raab, A. Gilhuys, L. Bouw meester, K. Stoele en G. Dollé. De régie is toevertrouwd aan den heer A. Saal- born, administrateur is de heer Billé en inspiciënt de héér J. Bossard. De zaak der firma Kleinman en Co., die door het faillissement Laane en Van Bemmel gesloten werd, is heropend. In het Museum van Kunstngver- heid, zullen a.s. Zondag nog tentoonge steld zgn, de verzameling oude en nieuwe boekbanden. Zondag is de toegang kosteloos. Aangenaam verloopt deze zomer niet. Dag op dag regen, of regen en wind, die vele kleinere reisplannen ver ijdelen en het buiten zjjn onmogelgk maken. Terwjjl anders de zon om dezen tjjd bosch en veld tooit met verrukke lijke kleuren blijft zij oris thans haar gunsten weige-en en werkt zjj niet mede tot opgewektheid. Van hoeveel invloed al het water is op te veld staande gewassen, zal eerst ten volle blijken, als tegen October de marktprijzen bekend worden. Reeds verneemt men, dat in Overijssel en elders de geschoofde rogge in de aar begint uit te loopen en de aardappelziekte snel om zich heen grijpt, terwijl nog menig gewas onder den invloed van regen en gemis aan zon dreigt te mislukken. Ook op ander gebied vertoonen zich teekenen die tot nadenken stemmen en duidelgk in het licht stellen dat ook op financieel gebied de toestand niet is zooals zg behoort te zjjn, meestal ver oorzaakt door onvoorzichtig om te gaan

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2