Nieuwsberichten. De Heer Modoo klaagt over de moeite om de stukken, op die rekening betrek king hebbende, te overzien. In behandeling komt de aanvraag van f 6520 ter aanvulling voor de Zesde Tusschenschool. De Raad had verlangd dat een dubbele besteding zou gehouden ■worden, met betonvloeren en met houten vloeren. Dit is geschied; de som voor beton is slechts ƒ258 hooger dan voor hout, om welke reden B. en W. voor stellen de laagste inschrijving met be tonvloeren, 58258 aan te nemen, be langrijk hooger dan men zich had voor gesteld, terwijl de aannemingssom voor de onderwijzerswoning 450 meer ver- éischt. Zeven Heeren stellen voor B. en W. te verzoeken om een geheel nieuw plan, omdat de raming verre overtroffen is. De raad vereenigt zich daarmede. Het is gebleken, dat de gezamenlijke kosten voor aankoop en inrichting van het gebouw op het Spaarne met ƒ3400 overschreden is. Dit bedrag wordt thans aangevraagd en toegestaan. De Heer Hofland heett bezwaar tegen deze overschrijding, te meer, daar was verzekerd, dat de eenmaal toegestane som genoog was. De Heer de Breuk legt uit, dat het goed is, thans reeds voorzieningen te treffen, die toch later moesten plaats hebben. De Heer Rinkema zegt, dat er nu een goed plan is. Voor herstellingswerken aan de Schnee- voogtkamer wordt f 350 aangevraagd en toegestaan. Door den onderkeurmeester van het slachtvee, J. van der Wateren is eervol ontslag verzocht en verleend. Het komt B. en W. gewenBcht voor, nu reeds tot de benoeming van een op volger over te gaan, die bij gebleken geschiktheid kan overgaan bjj het open-1 baar slachthuis en dit op een jaarwedde van 800. De Raad besluit alzoo. Voorgesteld wordt aan de Electrische SpoorwegMaatschappijeenigenmeerderen grond af te staan aan de Amsterdam sche Vaart. De grond wordt afgestaan. Gewijzigd wordt het bouwplan voor gronden aan de Leidsche Vaart, bq de Kathedraal. Besloten wordt, het terrein bjj de Linschotenstraat te bestemmen gedeel telijk voor den bouw van een school, gedeeltelijk voor bouwterrein. De rooilijn van eenige perceelen aan den Zijlweg tusschen Kinderhuissingel en spoorwegovergang wordt gewijzigd. De Heer Rinkema vraagt of de ge meente vergoeding geeft voor de gron den door de rooilijn afgesneden. De Heer de Breuk stelt den Heer Rinkema gerust. Thans is alleen de rooilijn aan de orde. Voorgesteld wordt de jaai wedde van den Onder-Directeur der Gemeente- Lichtfabrieken, den Heer J. G. Bellaar Spruvt te brengen op /35G0, naardien zijn salaris niet beantwoordt aan de diensten door hem aan de Gemeente bewezen en om hem dusdoende voor de gemeente te behouler. De Heer Sneltjes wil het stuk stellen tot advies in handen van de Commissie lichtfabrieken en den Directeur, en doet een voorstel in deze. De Heer Hofland zal het voorstel steu nen, omdat achter het voorstel schijnt te schuilen een streven om een jong ambtenaar, in eens 1000 te verhoogen. Te meer, het zou toch niet medewerken om den Heer Spruit bjj hooger salaris hier te houden, als hem elders een hooger positie wordt aangeboden. Voorstel Snel tjes wordt verworpen. De Heer V. d. Kamp stelt voor het salaris voorloopig te brengen op 3000. De Heer Groot zal tegenstemmen. De Heer V- d. Berg stelde voor een personeele toelaag van 1000. De Heer Bejjnes heeft nog het woord, wil voorstel B. en W. aangenomen zien. Voorstel V. d. Kamp wordt verwor pen. Voorstel B. en. W. wordt aangeno men met 11 stemmen tegen. Tot heden werden aan de weduwen van personen in dienst der gemeente gratificaties toegekend, waardoor zjj geheel van de goedwilligheid des Raads afhingen. B. en W. wenschen thans een rege ling vast te stellen voor weduwen, wier echigenooten na 1896 overleden zjjn dus niet in het weduwenpensioenfonds konden bjjdragen omdat dit niet be stond. Het zou niet billjjk zijn die weduwen gelijk te stellen met hen die aan ge noemd fonds zullen deelnemen en B. en W. stellen daarom voor het pensioen te stellen op 2/3 van hetgeen zjj volgens de verordening zouden ontvangen, doch niet minder dan 100.per jaar en die regeling te doen ingaan 1 Januari 1904. Er hadden eenige besprekingen plaats over de kinderen bij een tweede huweljjk. Voorstel B. en W. werd aangenomen. W. Wereldsma alhier verzoekt ver gunning voor het aanbrengen van een vuilwaterspruit in de Leidsche Vaart en het verkrijgen 1 van een uitgang voor zjjn perceel aldaar. Op het eerste wordt afwijzende, op het tweede goedgunstige beschikking voorgesteld. De Heer Rinkema stelt voor het eerste gedeelte in te willigen. Be Heer de Breuk legt uit, het plan bestaat één riool te maken, waarop allen uitloozen. De Heer Modoo wil deze aanvraag althans nog toestaan. Na nog verschillende besprekingen, komt voorstel B. en W. in stemming, het wordt verworpen en voorstel Rinkema aangenomen. Na eenige spraakverwarring tusschen den Voorzitter en den Heer Rinkema, hakt de Heer Bjj voet den knoop door, door voor te stellen dat beide vergun- nigen zullen verleend worden onder door B. en W. te stellen voorstellen, wat wordt aangenomen. Beschikking wordt gevraagd over 4700.als aanvulling van de toege stane som voor het maken van basalt-1 kademuren en basalt-glooiingen, als mede 3300.voor het sloopen en opruimen van de Hooge- of Catharjjne- brug. Het wordt aangenomen. Het is B. en W. gebleken dat de stijging der jaarwedden bjj de klerken in dienst der gemeente te langzaam kan gaan en tevens dat het wenschelijk is een rang te hebben iets hooger dan klerk. Daarom wordt voorgesteld den rang van hoofdklerk in het leven te roepen met een jaarwedde van f 600. tot 800.Hieraan zou dan gepaard dienen te gaan een stijging voor de ambtenaren boven den rang van klerk met verhoogingen om de twee in plaats van om de drie jaar. Ook zou de jaar wedde van den commies redacteur geljjk gesteld behooren te worden met die der commiezen. De extra-uitgaven voor een en ander zullen f 1025.bedragen. De Heer Thjjssen wil eerste eri tweede klerk in plaats van hoofdklerk. De Voor zitter licht toe, maar de Heer Thjjssen geeft niet toe, dat hoofdklerk nimmer gebruikt wordt. Het voorstel wordt daarna aangenomen. Den Heer H. van Waveren was ver gunning verleend tot het plaatsen van een hek voor zjjn perceel aan den Kleinen Houtweg, maar volgens een aangegeven rooiïng. De Heer van Wave- ren nam daar genoegen mee, behoudens een wjjziging in die rooilijn. Voor het antwoord hierop den ver zoeker had bereikt is echter het hek alvast geplaatst in een lqn, afwijkende van de gegeven vergunning, terwjjl aan het verzoek om het hek alsnog te doen verplaatsen geen gevolg is gegeven en later is een verzoek ingekomen om het hek te mogen plaatsen in de gewijzigde ljjn. B. en W. verklaren zich onbevoegd om afwijking van een Raadsbesluit toe te staan. De Heer Rasch stelt voor, te berichten dat de Raad betreurt, dat de Heer Van Waveren buiten de rooiljjn gebouwd heeft, doch besluit de alsnog gevraagde vergunning toe te staan. De Heeren Schram, Winkler en Mo doo bespreken de zaak. De laatste wilde eenige meerdere beteekenis aan de af keuring te geven. De Heeren J. N. Kruseman, Modoo en Rasch hebben nog het woord. Voorstel Rasch wordt aangenomen met 10 stemmen tegen. De kwetie ljjkt wel wat op het ver plaatsen van een paaltje indertjjd bij het bouwen van het Brongebouw. Toen wer den de architecten veroordeeld tot f 1000 boete. J. Nederkoorn Cz. wenscht aan de Gemeente af te staan een perceel aan het Nieuw Heiligland in ruil voor een aan het Groot Heiligland. Voorgesteld wordt op dien ruil in te gaan en de Raad besluit er toe. De begrooting voor 1904 van het Burgerlijk Armbestuur wordt goedge keurd tot een bedrag van 31175. De toe te leggen som voor de gemeente bedraagt 25922.83. Tot leden der gezondheidscommissie worden herbenoemd de Heeren Van Linden Tol en Welsenaar. Tot onderwijzeres aan de Tweede Burgerschool wordt benoemd Mejuffrouw 1 C. H. Hejjboer te Alfen aan den Rjjn. Voor de herhalingsscholen wordt be-1' noemd tot Onderwijzers: Aan School Lr. A. Mejuffrouw Pilger; aan School B, Mejuffrouw van Duijn aan School C, Mejuffrouw Rab; tot onderwijzers aan dezelfde School de Heeren van Dorp en Hoefman. Na omvraag wordt de vergadering gesloten. f '18.1 f 'Si ïl Men herinnert zich den Duitschen vaandrig Hüssener, die een soldaat dood stak, die den militairen groet verzuimde te brengen. Hüssener heeft zich ver ontschuldigd met een beroep op de militaire eer. Eerst werd hij veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en degra datie; in hooger beroep werd dit ver anderd in twee jaar vestingstraf en thans in allerhoogste instantie is het laatste gebleven met mindering van de preven tieve gevangenis. Ware er een aller hoogste rechtbank, dan zou het vonnis misschien nog lichter worden. Men heeft in Engeland wat over voor de openbare zaak. De Tariff Reform Lea gue heeft reeds millioenen protectionis tische vlugschriften uitgegeven, en vol gens een bericht stroomt het geld nog altijd bjj de commissie binnen. Maar ook de Free Trade Union heeft niet te klagen. Zjj heeft nu reeds ruim twee ton voor propaganda gekregen. Daarbij is een gift van 24,000 van een ongenoemde (door tus$chenkom8t van Harcourt,) voorts zeven bjjdragen van f 12,000 elk, dan acht van 6000 elk, en een groot aantal van meer dan 1200. In de in het gebouw der Nationale Bank te Brussel gevestigde woning van den Directeur is gisterochtend brand uitgebroken. O.m. verbrandde dë eigen boekerjj van den directeur, maar tot de eigenljjke bank is het vuur niet door gedrongen. Een merkwaardig getuigenis is Din- dag voor de Transvaalsche arbeidscom missie afgelegd. Cresswell, directeur van de Village Main Reef, een bekende goud mijn op den Rand, getuigde dat zijn maatschappij in Juli en Augustus 5700 had uitgespaard door blanken in- plaats van Kaffers als werkvolk te ge bruiken. Dé tegenzin in blanken als mijnwerkers zat hem niet, zeide hij, in de duurte, maar omdat men bang was voor het krachtiger worden van de werk liedenbeweging op den Rand. Prof. Barnett, een Amerikaansch ge leerde, die onlangs onderzoekingen deed aan de kust van Alaska, heeft daar het vreemde feit opgemerkt dat de steen achtige bodem aan de kust tusschen Scagway en het Douglas-eiland, zoo electrisch is, dat de vrij zwevende mag neetnaald zich bjjna loodrecht naar den bodem richt. Bij de scheepvaart had men reeds afwjjkingen van het kompas op gemerkt, die hiermee verklaard zouden zijn. De Australische Staat Queensland, waarin Sydney gelegen is behoort tot de landen waar de bevolking veel meer mannen dan vrouwen telt. Op 30 Juni j.l. waren er 285,864 mannen en slechts 230,632 vrouwen, een verhouding van 45 tot 55. Sedert {31 Dec. j.l. was de bevolking met 1382 m innen en 1263 vrouwen vermeerderd, zoodat de verhou ding later nog iets ongunstiger is ge- 1 worden. Het is geen kwaad zaakje om lid van een Engelsch kabinet geweest te zijn. Lord George Hamilton, krijgt zjjn leven lang 24,000 pensioen. Van de andere afgetreden kabinet-ministers vinden wij t' niet vermeld, maar 't zal voor hen wel evenveel zjjn. Er wordt in Zwitserland geklaagd, dat er te veel feest wordt gevierdern stige mannen spreken van een feest- epidemie. Zjj hebben niets tegen nationale feesten, die herinneren aan het verleden en veredelend kunnen werken. Ook niet tegen turn- en schuttersfeesten, mits het turnen en het schieten hoofdzaak bljjven. Maar zjj waarschuwen tegen de tallooze feesten, waarvoor feiteljjk geen enkele aanleiding bestaat, feesten, die de menschen doen jagen naar genot zonder innerlijke waarde en hun den lust in geregelden arbeid benemen. De politie in New-York heeft een Iuchtbrigade gekregen. In de rjjkste wjjk, de vjjfde avenue, zitten agenten op de daken, die, gewapend met een verrekijker, zonder gezien te worden alles zien wat er in de straat gebeurt. De heer Lalande, oud-afgevaardigde van Elzas Lotharingen, heeft zijn prach tig kasteel, in de omstreken van Mühl- hausen gelegen, afgestaan, om er een senatorium voor teringlijders te stichten. Een som van 500,000 fr. schonk hjj tevens aan de onderneming om in de eerste uitgaven te voorzien. De spanning tusschen Bulgarjje en Turkjje bljjft voortduren, maar er bljjkt onderhandeld te worden. Rusland en Oostenrijk hebben verklaard, dat de Sul tan het recht heeft troepen naar de grens te zenden. Inmiddels gaan de Macedonische op standelingen voort op het voorbeeld van Turkjje te moorden en te branden; zjj geven in harduekkige wreedheid elkaar niets toe. Telkens hebben ge echten plaats waarbjj de verliezen der tegen partij hoog, waarschijnlijk veel te hoog werden opgegeven. Rusland wapent zich in de Zwarte Zeemen zegt dat het op alle gebeurlijkheden is voorbereid. Men meldt uit Sassenheim Alhier is op het erf van den heer Molenaar bij een grondboring om drink water te krijgen, op een diepte van ongeveer 7 meter lichtgas aangetroffen. Een brandende lucifer boven de buis, die een middellijn van 10 cM. had, deed een vlam ontstaan van ongeveer I1/» meter hoogte. Later plaatste men een gewone gaspijp met een gasgloeilicht- brander op de buis en bleek het gas een prachtig licht te verschaffen. Indien de gastoevoer bljjft aanhouden, bestaat de mogelijkheid om verschillende per ceelen met dit gas te verlichten. Men meldt, dat de door de regeering nieuw ontworpen bepalingen betreflende den verkoop van sterken drank thans eveneens bij den Raad van State aan hangig zjjn. Door het schrikken van de kanon schoten en de zoeklichten zijn Woens dagavond onderSpaarnwoude en Schoten vier koeien in de sloot geloopen; de boeren zoodanige ongevallen vreezende en na afloop daarvan de ronde doende, konden de beesten er dus des avonds laat nog uithalen, waarbij de militairen een handje hielpen. In April 1904 zal te 's Gravenhage gehouden worden een congres van Kin derbescherming. Het plan gaat in hoofdzaak uit van het Nationaal Bureau van Vrouwen arbeid. Op het voorloopig programma komen de volgende hoofdpunten van bespreking voor: Bescherming van het verwaarloosde en verweesde kind. Gevaren bij opvoeding in het algemeen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2