Weinzieher, een hypnotiseur en na lijdelijk verzet zij die hun schoolbe tuurarts te Berlijn, is wegens geweld- lasting niet willen betalen van de pleging en misdrijven tegen de zeden, kiezerslijsten te schrappen. Er waren er begaan met zijne vrouwelijke patiënten, kort geleden al bij de vijfduizend. Hoe veroordeeld tot 5 jaren tuchthuisstraf en de onderwijswet de gemoederen der Non- 5 jaren rechten. verlies van burgerlijke eere De Hertog van Leinster, een van de grootste landbezitters van Ierland, is met zijn pachters overeengekomen een land goed van hem aan hen te verkoopen onder voorwaarden, bepaald in de Iersche landwet. Het goed in 41,000 acres groot (1 HA. ruim 2.47 acre), en de Her tog krjjgt er voor £1,381,333 d. i. na genoeg /"16,576,000Men vindt den prjjs in Engeland hoog. In de koopsom draagt de Britsche schatkist £148,000 bij. Grooten moed heeft de vorige week een 19-jarig meisje getoond bij den zwa- ren brand te Christiania, die eenige menschenlevens heeft gekost. Zij was belast met de bediening van de lift in het groote huis en had juist iemand naar de tweede verdieping gebracht, toen zij van boven om hulp hoorde roepen en bemerkte dat daar brand was. Terstond steeg zij met de lift naar boven, zoodat de personen die daar radeloos aan de deur stonden nog tijdig konden instap pen. Ofschoon ook beneden het vuur zich al verspreidde, bracht zjj aldus toch al die personen veilig uit het huis. Toen wilde zij nogmaals trachten met de lift ande ren te redden, maar het instorten van den boventoestel belette dit voornemen, welks uitvoering haar zelt stellig het leven zou hebben gekost. Hoe vaderlijk de Amerikaansche re geering voor haar pleegkinderen de India nen, zorgt, wordt uit New York gemeld. De commissie voor civielen dienst vraagt voor de Indianenschool te Chamberlain (Zuid-Dakola) een goed musicus, die in staat is een kapel van Indianen te diri- geeren. De betrekking zou niet zoo moei lijk zijn, daar de meeste roodhuiden den tomahawk aan den kapstok hebben ge hangen, wanneer er niet bij was vermeld dat de titularis ook ervaren moest zijn in het schoenlappen. In het Ftansche stadje Raincy (dep. Seine et Oise) bewoog zich dezer dagen drie uren lang een lijkstoet met muziek en banieren door de straten en straatjes. Deze eer werd bewezen aan een over- conformisten bezighoudt blijkt b.v. hier uit, dat Lloyd George, Vrijdag ergens in Wales het woord voerende, ,t niet in hoofdzaak over den fiskalen strijd had maar weer uitpakte tegen de onderwijs, wet. De Vos». Ztg. waarschuwt de Duitsche regeeringen toch geen uitzonderings maatregelen tegen de sociaal democraten te nemen, noch hun vergaderingen te belemmeren. Niets ware meer geschikt om de goede gevolgen welke het socia listen congres te Dresden anders hebben zal, tegen te werken. Wat daar is ge sproken en besloten heeft afschrikkend gewerkt op de kringen, die tot dusver geneigd waren zich bjj de socialisten aan te sluiten. Waren de fanatieke dic tatorstaai der voornaamste leiders, de aanranding der vrijheid in de eigen partij, de aanhitsing van den klassen strijd, de aanvallen op de „academielui" en de „intellectueelen", die nu te Dres den vernomen werden, aan de verkie zingen voor den Rjjksdag voorafgegaan, op de socialisten zouden honderdduizen den stemmen minder zijn uitgebracht. Dat zal nu wel blijken bij de verkiezin gen voor de Tweede Kamer in PruiseD. Onder de socialisten zeiven is een strijd ontbrand, die volstrekt niet is geëindigd Dit is reeds uit verschillende uitingen op vergaderingen en in de socialistische pers gebleken. Men kan niet beter doen zegt de Voss. Ztg. dan dit proces rustig zijn gang te laten gaan. Aan de „Petit Parissien" wordt uit Londen geschreven, dat koning Eduard zich tot den Tsaar gewend heeft met het verzoek het initiatief te willen nemen tot een voorstel aan de andere mogend heden om een einde te maken aan de woelingen in den Balkan. Als de Tsaar weigert, zal de Koning zich onmiddellijk wenden tot Frankrijk en Italië om tot een gezamenlijke tusschenkomst te ge raken. Op het terrein der groote tentoonstel ling te St. Louis (Amerika) in 1904 wordt een reusachtige concertzaal ge bouwd, die de ruimte in de St. Pieters kerk te Rome nog aan grootte overtreft. Het orgel dat daar gebouwd wordt leden rijk inwoner, die aan de stad een zal 140 registers bevatten en het grootste groot deel van zijn vermogen had ver- ynaakt, op voorwaarde dat zijn uitvaart aldus en zoolang moest plaats vinden. Te Manchester staat iemand terecht wegens misdadige nalatigheid tegenover zijn tienjarig dochtertje. Een paar weken geleden viel het kind op school van een trap. Met hevige pijn in den schouder kwam ze thuis. De moeder wilde den dokter halen, maar de vader, die lid is van Dr. Dowie's Zionieten, weigerde; het gebed zou het kind genezen. Zelfs toen na een paar dagen bleek, dat het kind het schouderblad gebroken had een beentje puilde uit weigerde de manbidden zou het been wel heelen. Het kind werd nerhaaldelijk naar de Zion-kapel meegenomen en daar baden de ouderlingen voor haar. Er gingen zelfs een paar telegrammen naar Dr. Dowie in Amerika met verzoek voor het kind te bidden. Het duurde nog achttien dagen voor de man, op aanklacht van de Vereeniging tot Bescherming van Kinderen tegen Wreedheid, in hechtenis werd genomen en het kind eindelijk naar een gasthuis werd gezonden. orgel zij n dat tot dusverre gebouwd werd. Allerei muziekuitvoeringen zullen daar natuurlijk plaats hebben. Behalve Sousa met zjjn kapel zijn de kapellen van de Parijsche „Garde Républicaine", der En- gelsche grenadiers en eerste rangcorpsen uit Duitschland, Oostenrijk en Italië uit- genoodigd. De werken van Amerikaan sche componisten, vooral zulke die nog niet in druk zijn verschenen, zullen op de concerten aldaar te geven, den voor rang hebben, doch ook die van andere natiën niet worden vergeten. Wel zal men, zonder banale muziek te kiezen, zooveel mogelijk het oog hebben op stukken die voor het groote publiek bevattelijk en dankbaar zijn. Natuurlijk zullen de wedstrijden er ook weer een groote rol spelen. Voor meer intieme concerten wordt een kleinere zaal gebouwd, waar beroem de solisten zullen optreden. De bekende Fransche luchtschipper Graaf Henri de la Vaulx, die reeds meer malen getracht heeft per ballon de Mid- dellandsche Zee over te steken en zulks dit jaar weder zal probeeren, heeft Zon dag met zijn luchtvaartuig de reis over het Kanaal van Frankrijk naar Engeland gemaakt. In den namiddag vertrok hij uit St. Cloud en heeft in den avond de Engelsche kust bereikt, waar hij nabij Huil gedaald is. Hildebrand, de redacteur van de na- tionaal-sociale Hilfe, is nu al vier weken gegijzeld, omdat hy den naam van den schrijver van een artikel niet heeft willen noemen, zonder dat de justitie nog ge zind schijnt, hem los te laten. De bladen van allerlei gading, die wel voelen dat bij de zaak van Hildebrand hun aller belangen gemoeid zjjn, behandelen de zaak als een ergerlijke rechtsverkrach ting. Zelfs de bedaarde regeeringsgezinde naistde gewonden Kiilnische Ztg. vindt, dat men tegenover levensgevaar. Hildebrand het „zwaarste onrecht" be- gaat en eischt „uit naam van het zede lijke en wettelijke recht" zijn vrijlating. Zaterdagmorgen ontstond in de Fici- nus-schacht van de Laurahütte bij Kat- towitz op onverklaarbare wijze brand 25 personen werden mee*- of minder zwaar verwond. Eén beambte wordt ver- verkeeren niet in Het blijkt nog niet dat Engeland's premier zoo gelukkig is geweest het kabinet volledig te maken. Volgens be- Volgens de Daily Chronicle denkt de richten zou koning Eduard in deze sterk regeering er over, de menschen van hetzijn invloed doen gelden. Enkele onderwijzers te Amsterdam spannen zich bijzonder in tot het ver krijgen van schoolparitoffels, ten gebruike voor kinderen die met natte voeten school komen. Bij eenig nadenken komt men tot de conclusie, dat natte kousen in pantoffels niet droog worden en dat het beter is zooveel mogelijk zorg te dragen, dat het kind droge voeten houdt hoewel volgens sommigen, die 't weten kunnen natte voeten niet dadelijk zoo ongezond zijn, zijn ze voor 't minst onaangenaam. Stadskinderen dragen in den regel schoenen, waarvan het onderhoud veel kost, uitermate bezwarend is voor on- en minvermogenden. Van verschillende zijden is er op ge wezen, hoe goed 't zou zijn, als de kin deren op natte dagen klompen droegen, een schoeisel, dat geheel voldoet aan de eischen der gezondheidsleer, en veel goedkooper is dan schoolpantoffels, zelfs al heeft men de materialen er van kos teloos. Doch het verschaffen van goede, stevige klompen wilde te Amsterdam eerst maar niet in den smaak vallen, hoe ook een geneeskundige er op wees, dat klompen te verkiezen zijn boven natte voeten en dat het dragen ervan, dan maar niet langer in de steden het kenmerk van behoeftige gezinnen moet zijn. Op het platteland denkt men daar anders over. Inmiddels hebben de bedoelde onder wijzers zij ontvangen óók giften voor klompen besloten water in hun wijn te doen en die giften dankbaar te aan vaarden. Achter den Reiderwolderpolder, op de aanwassen van den Dollard, was een schaap in het slijk van een der zwetten vastgeraakt. Toevallig passeerden een paar leden van Gedep. Staten van Gro ningen den zeedijk. Zij aarzelden niet, door het slijk heen, zich naar het dier, dat den dood nabij was, te spoeden, om het te redden. Zoo hield een arme ar beider zijn schaap in het leven. Het Nederlandsch Tooneel te Ant werpen viert zijn vijftigjarig bestaan. Van de oprichters is nog in leven de tegenwoordige directeur de Heer Van Doezelaer. Aardig was de opvoering van ouderwetsche, goede romantische naïeve drie stukjes alle drie ongeveer 50 jaar oudDe DronkaardTwee Broeders van Rosseels en De Visschers van Blanken kerghe door Sleeckx met de oude deun tjes er in zoo insloegen bij dit naieve publiek. Het was een succes. Tegenwoordig stelt men andere eischen, dan voor vijftig jaar, toen twee Rede rijkerskamers te Antwerpen het initiatief namen tot het daarstellen van een vast gezelschap, dat stukken in het Vlaamsch zou opvoeren. Men heeft indertijd niet geloofd aan het in stand blijven van een Vlaamsch Tooneel en niettegenstaande een gemeentelijk subsidie heeft het ge zelschap met groote moeilijkheden te worstelen gehad, maar langzaam aan bleek de invloed ervan op de landstaal en genoot het de volle sympathie van het Antwerpensche publiek. Soms onttrok Nederland aan het Ant werpensche Tooneel uitstekende krach ten, o.a. Laroche, die thans de plaats van Bouwmeester inneemt bij het Neder lands Tooneel. In de zitting van het Gerechtshof te Amsterdam, civiele kamer, van Donder dag 24 September jl., werden de plei dooien in eenige zaken bepaald in Sep tember 1904. Op deze wijze worden de belangen der rechtzoekenden toch zeker slecht gediend. Men bericht uit Den Haag Wij vernemen dat wegens verdenking van malversatiën in betalingsstukken een onderzoek is ingesteld, tengevolge waarvan Zaterdag de chef van de comp tabiliteit aan het departement van oorlog naar het Huis van Bewaring is over gebracht. In verband daarmede is de hoofdintendant, de generaal-majoor Tho- mese, voorloopig met het beheer der afdeeling comptabiliteit aan genoemd departement belast. Een dame te Zwolle begaf zich Zater dag aan de woning van personen die haar geld schuldig waren. Toen zij was binnen gelaten, werd de deur achter haar ge> loten en onder bedreigingen genoodzaakt een stuk te onderteekenen, waarin zij verklaarde het bedrag ont vangen te hebben. Toen aan dien eisch was voldaan, kon de dame, hevig ont steld, vertrekken. De politie stelde een onderzoek in, tengevolge waar van de schuldige werd gearresteerd. Zeker in verband met de plannen tot geleidelijke afschaffing der Staatsloterij zijn haar inkomsten in de te behandelen begrooting voor 1904, 24000 lager ge steld dan anders. Als een bewijs, dat het ooft dit jaar zeer schaarsch is, diene, dat de ponds peren in de Geldersche vallei reeds voor f 12 per H.L. verkocht worden, terwijl die in gewone tijden 3 per H.L. kosten. Te Zandvoort durft men reeds acht gulden voor één mud aardappelen te vragen. Wel is, naar men ons mededeelt het gewas middelmat'g of nog daar beneden, maar dit moet de hooge prijzen niet motiveeren. Velen, die anders aard appelen van Zandvoort en omstreken opdoen, voorzien zich op andere mark ten. Het blykt, dat er tegen belangrijk lager prijzen nog wel goede te krijgen zijn. Anderen meenen, dat de Zandvoor- ders met hun hooge prijzen ten laatste aan 't hardste eind zullen trekken en verplicht zullen zjjn zelf het dure goed op te eten. Een zware brand is uitgebroken in de boerderij van den landbouwer L. de Vlieger aan den Sloterweg te Haarlem mermeer, eigenaar de heer Delcourt tot Krimpen. Alles is een prooi der vlammen geworden. Het aanwezige van den oogst bestond in 5 H.A. rogge, 6 H.A. tarwe, 2 H.A. erwten, benevens 60000 pond hooi. Oorzaak onbekend. De schade is door verzekering gedekt. HAAKLED! 29 September 1903. De Opera Faust van Gounod blijft nog steeds haar bekoring uitoefenen! Niet alleen om de muziek. Het drama zelf heeft zooveel pakkende momenten, dat het aantrekkelijk genoeg bljjft om. al is het voor de zooveelste maal er zijn aandacht aan te wijden. Vrijdag werd de Faust gegeven door de Nieuwe Nederlandsche Opera met den Heer Orelio in de Mephisto partij, de Heer Cauvveren in plaats van den Heer Schulze ah Faust, de Heer Poons als Valetijn. Mevrouw Coïni werd wegens ongesteldheid vervangen door Mejuf r iuw Stemmerik als Margaretha De uitbeelding van Mephistobleef steeds de hoofdgedachte in de Faust; deze be- heerscht er alle toestanden in. In Orelio vinden wij al de eigenschappen die in deze partij kunnen geëischt worden. Hij weet zich aan te passen aanhetoogen- blik; gemoedelijk, overredend, heer- schend, cynisch, vooral de laatste trek weet hij volkomen tot zijn recht te brengen. En dan wat den zang betreft, Orelio blijft Orelio; zijn zang blijft pa- 1 ralel aan zijn spel. De Heer Cauveren heeft zeer zeker gegeven wat hij be schikbaar heeft. Tegenover het machtige geluid van den Mephisto zich te hand haven, slechts enkelen tenoren is dit ge geven. Hierbij kwam nog, dat het orkest koper het dezen zanger nog moeielijk maakte, zelfs de Mephisto had het in deze soms kwaad genoeg. De Margaretha rol eischt groote stem- middelen en veel tooneel-routine. Te loven is de wijze waarop Mejuffrouw Stem merik onder de gegeven omstandigheden Mevrouw Coïni weet te vervangen. De meest sympathieke rol uit de Faust is zeker wel die van Valentjjn. Zij werd weergegeven doijr den Heer Poors. Een woord van lof past zeker ten opzichte van de fraaie vertolking. Het orkest was goed verzorgd, de koren zeer voldoende. De regie blijkt gevoel te hebben voor bevallige tooneelgroepeeringen, zooals bleek, aan de rangschikking der koristen. In de Opera Faust is iets, dat steeds ergert; het kostuum van Mephisto, of schoon 't den Heer Orelio wèl kleedt. Zie, als Faust den Satan oproept in het eerste bedrijf, dan kan hij geen engel des lichts verwachten, dan is 't roode kos-

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2