Tweede Blad. van WOENSDAG 30 September 1903. TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek ,TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. Brouwersvaart. No. 108. Bovenhuis met waterleiding, ƒ3.75 p. w„ terstond. No. 108 Brood. Ben gedeeltelijk Bovenhui», 2.25 p. w„ terst. Camphuijsstraat. No. 1. Hui», 3.50 p. wterst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. No. 35. Gem. Kamer», 20 a /30, desver- langd met pension, terst. Duven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaapcabinet. 25.— p. m., terstond. No. 69, Pension ƒ30 ƒ40 per mnd. Frankestraat. No. 25. Ongem. Kamer, 1.— p. w„ terst. Gas thuis singe 1 No. 14. Gem. Zit- en Slaapkamer, 25. p. m., terstond. No. 26. Benedenhuis. 350.— Aanvaarding 1 Mei. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis,2 kam., keuken, ged. zolder Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of üngemeub. Kamer», van 20.— tot 24.—. Harmenjansweg. No. 29. Heerenhuis met tuin, 325.per jaar, terstond. Jaoobijnestraat. No. 1. Gem. Kamers met of zonder pension 18 tot 720 p. m.. terst. No. 91rood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21zwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15. per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, 2.— per week. Jordensstraat. No. 76. Benedenhuis met tuin, bevattende 4 kamers, serre, keuken en kelder, gas- en waterleiding, 375.— Aanvaarding 1 Mei. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kam., keuken, plat en bergplaats, 4.per week., terst. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35.— per maand. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direot aanv. ƒ350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers f 25.p. m. No. 92. Huis, f 375.— per jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40.— p. m., terstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 15.en ƒ25—p.m., terstoud. No. 10. Gem. Kamers, 25.— p. m., terst. No. 43. Bovenhuis, b o. 250.p. j., terst. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, f 6.— per week. No. 30zwart. Een Winkelhuis met ruime kelder en twee zolders, 6.50 per week. Korte Heerenstraat. No 99. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk.^22 p.m.,terst; Krom. No. 18. Pakhuis a 1.30 p. w., terstond. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30.— p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 36 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 99rd. Gem. Voorkamer met of zonder bed., 28 of ƒ12 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein. No. 41rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.p. m. Leidschestraat. Hoek Leidsche Dwarsstraat. Vrij Huisje met tnintje, 246.per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, 24 of/26 per maand, terstond. Nassaustraat. No. 2. Elink Winkelhuis, 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 k f 50 p. m. Oranjestraat No. 89. Bovenhuis, 3 kamers met keuken en zolder. Fieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m„ terstond, Raamvest. No. Srood. Bovenhuis ƒ300p. j., terst Schagchelstraat. No. 9rood. Een Bovenhuis, 250.— per jaar. November. Schoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Sohotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of z. pension, 45.of 15.p. m., terst Sophiaplein. No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Spaarnwouderstraat No. 4. Winkelhuis, 4.p. w. 15 Oct. Spokstraat. No. 3. Winkelhuis, 500.per jaar. Nov. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, 600.per jaar, terstond. TTrsulastraat. No. 19. Bovenvoorkam., 1.50 p. w„ terst. Witte Heerensteeg. No. 39rood. Boven-Voorkamer, 1.25 per week, terstond, W ouwerm ans traat. No. 4rood. Gem. Zit- en Slaapkamer met pension, 35.p. m., zonder pension 8.p. m., terstond. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. terst. No. 76a. Bovenhuis, ƒ225.p. j„ terstond. Zijlstraat. No. 86. Gem. Kamer», 30.p. mnd. Mei. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsohe Ïlein en de Waldeck Pyrmontstraat. n het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan by den Koniuginneweg. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur een Heerenhuis met Tuin, Oranje- kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. Bij de behandeling van een rechtzaak te Berlijn is uitgekomen dat een Fran- sche firma te Lyon twee Duitsche werk lieden van een scheikundige fabriek te Charlottenburg had omgekocht, om scheikundige recepten in haar bezit te krijgen. De pogingen tot omkooping werden stelselmatig uitgevoerd, en de beide werklieden braken zelfs in een kast in, om de gevraagde recepten in handen te krijgen, die zij daarna voor een groote som aan de Fransche firma verkochten. De twee werklieden kregen, wegens net verraden van fabrieksgeheimen, 2Vj en 2 jaar gevangenisstraf en werden voor 5 jaar van burgerlijke eererechten verstoken verklaard. In het vonnis liet de rechtbank uitkomen dat nog meer dan de twee arbeiders de Fransche firma te laken was, welke de Duitsche justitie tot haar spijt niets maken kon. De Duitsche firma berekent dat zij, door het verraden van het geheim, tot- dusver 60,000 gulden schade heeft ge leden. Men herinnert zich de gruwelijke ge schiedenis van de wreedheden op paarden en vee in de wei, sedert het begin van dit jaar bjj tusschenpoozen in de buurt van Great Wyrley gepleegd. Eindelijk, eenige weken geleden, pakte men een jongen advokaat te Birmingham, met name Edalji. Uit hetgeen voor den magi straat bekend werd wonderlijke brieven, die de politie had ontvangen was het een ieder duidelijk, dat de schuldige gevat en dat de man niet recht bij het hoofd was. Edalji werd naar den strafrechter verwezen. Borg tocht weigerde hij, en zoo zit hjj nog in de gevangenis. Maar nu is in den nacht van Maandag op Dinsdag in de zelfde buurt weer een paard in de wei afschuwelijk verminkt. Men vond het beest dood, de buik opengesneden en inwendige deelen van het lichaam heinde en ver verspreid. Is Edalji onschuldig? Heeft hij medeplichtigen De heele streek van Great Wyrley is ontdaan. Het verzet der Servische officieren schijnt grootere afmetingen te hebben dan de regeering weten wil. Wel twee derden van hen moeten behooren tot de partij der ontevredenen en het volk is op hun hand. Van deze zjjn twee groependie aan het verdwenen konings huis dank schuldig zijn en die zich scha men over den koningsmoord. Dan bestaat er reden om te gelooven aan medeplich tigheid van Koning Peter aan de moor den, er moet ten minste een brief be staan waaruit zulks bljjkt. De positie van den koning is dus zóó, dat hij er belang bij heeft zjjn partij mannen naar de oogen te zien en deze weten daar geducht gebruik van te ma ken, want ongeveer alle ambten en be dieningen zijn in hun handen. De tegen partij ondervindt van hun macht en invloed de meeste onaangename gevol gen wie zich durft uiten wordt in naam des konings gearresteerd. Gezanten reizen zonder lastig te wor den gevallen door de douane. Maar vol gens de Secoio hebben de ambtenaren, toen Zaterdag de Zuidexpres uit parijs te Lissabon aankwam, den Siameeschen gezant te Parijs Delock durven uitnoo- digen zijn koffers te openen. Blijkbaar waren zij gewaarschuwder kwam een menigte tabak uit. Onder de beschuldi ging van te smokkelen is Z.Exc. op gebracht I Het Conservatorium van Dresden heeft van alle Duitsche conservatoria de meeste leerlingen: 1400. Voor het meerendeel zjjn het vreemdelingen en van dezen leverde N.-Amerika het grootste con tingent. Men verbaast zich in Rome nog a' eens over den nieuwen Paus, die zoo dikwijls getoond heeft, zich niet te storen aan de gebruikelijke etiquette, maar te handelen, zooals hij zelf meent, dat gehandeld moet worden. Bekend is zjjn houding, tegenover ondergeschikten aan zijn hof, zjjn afkeer van slaafsche onderworpenheid aan zjjn persoon. Nu is de wereld weer ten hoogste ver wonderd over het feit, dat PiusX Vrijdag, tegen alle traditie in, zjjn drie zusters bjj zich aan tafel heeft genoodigd. De Italiaansche correspondent van de .Daily Chronicle" zegt, dat het zelfs aan de hoogste dignitarissen nooit toegestaan is met den Paus aan een tafel te eten. Aan het Vaticaan heeft deze gebeur tenis groote ontsteltenis veroorzaakt. Men wees er den Paus ook op, dat zjjn zusters geen titels hadden, b.v. geen hertoginnen waren, zoodat men zeniet in een deftig gezelschap kon ontvangen. Hierop moet Pius X geantwoord hebben „Zjj hebben al een titelze zjjn zusters van den Paus". Paus Pius X schjjnt er op gesteld te zjjn, het vermoeden dat hjj de Franschen niet graag mag ljjden (uitgesproken in den tjjd van het Conclave), teontzenuwen. Niet alleen heeft hjj onlangs aan de Fransche bedevaartgangers naar Jeruza lem verzekerd dat Frankrjjk hem bjj- zonder na aan het hart ligt: onlangs deelde hjj den procureur-generaal der Sulpicianen mede dat de eerste bjjeen- komst der congregatie van den ritus, die hij bjjwonen zou, gewjjd zou zjjn aan de heiligverklaring der Maagd van Orleans. Intusschen is het zoo goed als zeker, dat wèl de Czaar bij den Paus zal wor den toegelaten maar niet President Lou- bet. Het coöperatieve Wochenbericht ont leent aan het bericht van de Italiaansche regeering over de staatsloterij het vol gende De totaal-inkomsten bedroegen over het afgeloopen jaar 70 millioen lire, waar van 6 a 7 millioen administratiekosten en 34 millioen voor prjjzen en premies. Blijft dus een zuivere winst van 29 millioen. Een kolossaal bedrag voor zulk een arm land als Italië. En als die 34 millioen nu nog maar drukten op de sterke schouders. Maar wat is het ge val? Als men de 67 provincies rang schikt naar den grooteren of geringeren welstand, bljjkt, dat de loterjjkantoren der armste provincies den grootsten omzet hebben. De arme zuidelijke pro vincies staan bovenaan, en onder hen weer Napels met meer dan 12i/a mil lioen, 14 provinciën offeren meer dan 1 millioen aan de loterjj, doch daaronder behooren slechts 4 tot het veel wel varender noordeljjk deel van Italië. Is het kansspel in Italië sterk in zwang, er staat tegenover dat het, als in hoofdzaak van den staat uitgaande, onder behoorlijke contrAle staat, wat in Nederland ook kan gezegd worden van de staatsloterij. Met verlangen ziet men den tjjd te gemoet, dat de Nederlandsche regeering ook eens paal en perk stelt aan de overige verlotingen, die soms groote winsten aan de ondernemers leveren, maar waarvan het nog niet is bewezen, dat alles er richtig toegaat. Een groot aantal beambten van de Berljjnsche omnibus-maatschappij bljjken geen genoegen te hebben genomen met de concessies van de directie en hebben daarom het werk neergelegd. De stakers zjjn 800 man sterk, meest koetsiers. Zjj zijn van plan op den verzoeningsraad van het Gewerbegericht een beroep te doen. De wagens die loopen, zjjn bezet met niet stakende beambten, stakers die teruggekeerd zijn en nieuw aangenomen personeel, dat in plaats van een uniform een, band om den arm draagt. De orde is niet verstoord en de wagens onder vinden geen overlast.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5