HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 81 Uitgave van L)E ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. ijtentwintigste .laargang. 144 van ZATERDAG 10 October 1903. TE HAARLEM Zondag 11 Oct. 1903. g B 0 N I E TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden1?5, franco p. post —,40. Afzonderlijke nommera 8 centen per atnk F rij s per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elfae regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Egliso Wallonne. 9i/j heures, Ecole de Dimanche. 10l/s heures, Mr. M. Dupont. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5 Vb ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 'b Avonds 5Vs ure> Os. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's AvondB 5Vs ure, Ds. Schotel. Iiuthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. van Bakel. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. van Loenen Martinet. Em. Pred. te Bussem. Repetitie van het Zangkoor te 11 Vj ure in de Kerk. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Baptiste Gemeente. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Onderlinge Vergadering. Nam. 12% ure, Zondagsschool, 's Avonds 6 ure, Avondmaal. ID vang. liuthersche Kerk. Voo:m. 10 ure, Ds. Loman. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Vis. Pred. te War ga. Bloemendaal. Niet ingekomen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Voorbereiding, 's Avonds 7 ure, de Heer V. d. Brug. Zendeling. Collecte voer de Zending. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandseh Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. BUITENGEMEENTEN. Waar niet® anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Xerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 nre, Ds. Zegers. Van Heemstede. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. HUlegom. Nam. 2 ure, Ds. Boeke. Pred. te Noordwijkerhout. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Voobereiding. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Voorm. 10 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Avondmaal, 's Avonds 6Va ure, Ds. de Sopper. Dankzegging. Heide. 'sAvonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Montijn. Pred te Haarlem. Voorbereiding. Woensdag had een Raadsvergadering plaats. Van de mededeelingen en ingekomen stukken noteeren wij een aanvraag van het Haarl. Arbeiders Secretariaat voor voedsel en kleeding voor kinderen, welk stuk werd gesteld in handen van B. en W. Het procesverbaal van de opneming der kas van den gemeente ontvanger werd aangenomen voor kennisgeving. Doctor J. Timmer wordt op zijn ver zoek eervol ontslagen als lid der Ge zondheids-Commissie met dank voor de bewezen diensten. Vastgesteld werd een staat van be schikking over den post onvoorziene uitgaven; een staat van af- en over schrijving; een eerste suppletoir kohier der plaatselijke directe belasting, tot een bedrag van f 9740.35. In behandeling komt een voorstel tot nieuwe regeling der jaarwedden voor ambtenaren der Bank van Leening, als volgt: Van den directeur van f 1600.tot f 1800.van den boekhouder, van f 1050.— tot/1200.van den schat ter der gouden, zilveren, zijden, wollen en andere panden van f 900.tot ƒ1000.van den le klerk van ƒ700. tot 850.van den 2e klerk van f 500.tot 650.blijvende de jaarwedde van den schatter der paarlen en edelgesteenten bepaald op 100. Aanstelling heeft plaats op de miniüm- jaarwedde met verhooging van 50. om de drie jaar. Het voorstel werd zonder stemming aangenomen. De Schippersvereeniging „Schutte- vaèr" verzoekt het haven geldtarief te wijzigen en te verminderen tot lVi ct. per MJ. Voorgesteld wordt afwijzend te be schikken. Alzoo besluit de Raad. In behandeling komt een voorstel van B. en W. tot intrekking van de Raads besluiten waarbij bepaald werd geen gemeentegronden meer te verkoopen, maar ze in erfpacht uit te geven, en zulks omdat het stelsel van erfpacht tot heden in deze gemeente geen ingang gevonden heeft. Toen dit voorstel in een vorige vergadering werd ter sprake ge bracht, werden in deze amendementen in uitzicht gesteld. B. en W. deelden in een verder stuk nog mede, nog niet in deze tot andere inzichten te zijn gekomen. De amendementen ter kennis van de leden gebracht, waren door elf leden onderteekerid, nml. de Heeren: Modoo, Tjeenk Willink, de Braai, Hofland, Groot, Hugenholtz, de Lanoy, Schram, Loomeijer en Kleynenberg. Het amendement stelt den erfpachts- tgd op 99 jaar en bedoelt bovendien het volgende: De Raad bepaalt welke gronden in erfpacht worden gegeven. De pachtsom wordt berekend naar een rente van 3t/s percent van de door B. en W. gestelde grondwaarde, deze rente bljjft gehandhaafd. De geschatte koopwaarde van den grond kan na 20 jaar en vervolgens om de tien jaar herzien worden als een der partijen dit wenscht. De jaarlijksche pachtsom wordt acht dagen na het verlijden der pachtakte betaald. De erfpachter heeft het recht na het eindigen van den termijn het goed op dezelfde voorwaarden te pachten. De Heer Kleynenberg besprak de kwestie; het beginsel, als onbetwist, onbesproken latende. In Amsterdam is grondgebrek, de hypotheekbanken zijn er vrijgevigerverschil bij hier. De kanon is hier overgelaten aan B. en W., te Amsterdam bepaald op 3%. Hoopt, dat de Raad niet tot voorstel van B. en W. overgaat. Den Heer Stolp is het gebleken dat de praktische toepassing der erfpacht voor Haarlem mislukt is. Wordt de ka non verlaagd, dan zou hij nog een korten t(jd er proef mee willen nemen. De Heer Modoo haalt de geschiedenis der erfpacht nog eens op. De voorwaar den zijn te drukkend aangezien de kanon hier 5% is. Bovendien zou na 75 jaar de pacht vervallen, en had gedacht, dat B. en W. de bezwaren zouden onder vangen. Blijft van meening dat erfpacht een gemeentebelang is, doch ten slotte wil len B. en W. intrekken. De Heer Beynes is van meening, dat de vele nog te koop liggende gronden, de in erfpacht neming in den weg staan. Zal meegaan met voorstel B. en W. De Heer Hugenholtz bespreekt de erf pacht. Men heeft sommige bepalingen in de verordening verzwaard. 5°/a is hier Ie hoog, lager dan 3Vs mogen we niet gaan. Ook de bepaling omtrent de erfpachtsopstal is zeer ongunstig. De amendementen slellen voor na afloop van de 75 jaar de erfpacht te hernieuwen, waardoor de opstal aan den verpachter blijft. Wij moeten op de toekomst letten; nu heeft men niet veel grcnd beschik baar, maar dat kan komen. Als wij nu gronden verkoopen, doen wij nadeel aan 't nageslacht, hier denke men aan de waardevermeerdering der gronden op Feijenoord, die voor 300 jaar verkocht zijn voor 17 per H. A., ennudoorde gemeente Rotterdam zjjn teruggekocht voor 700.000 per H.A. Dr. H. D. Kruseman betoogt, dat wjj toch ook om ons zelf moeten denken; door erfpacht hier, worden groote hoe veelheden grond aan den publiekendienst onttrokken, omdat het publiek er niet aan wil. De Heer V. d. Kamp zal in aanslui ting met de praktijk thans voor voorstel B. en W. stemmen. Kleine bouwers en zij die bouwen voor de toekomst, kun nen geen hypotheek verkrijgen; dat is een groot bezwaar. De Heer Modoo bespreekt de zaak nog nader. De gemeente behoort billijke rente te ontvangen van de grondwaarde, dan zullen er wel liefhebbers voor erfpachts- gronden zich aanmelden. Nog de Heer Hugenbolz. Indien de gemeenschap eifpacht eischt en erkent, dan beboert men zich aan eenige bepalin gen te onderwerpen. Dan nog moet de gemeente voerdeel trekken uit de waar devermeerdering van den grond. De Heer Stolp heeft nog het woord, alsmede de Heer Van de Kamp. De Heer J. N. Kruseman bespreekt nog eventueele waardevermeerdering van grond als problematisch. De waardever meerdering van Fijenoord, als de Heer Hugenholtz betoogde is nog veel te laag. De Heer Schram heeft nog het woord. De motieven tegen erfpacht in be ginsel, zijn zeer zwak. Laat ons trachten het beginsel aannemelijk te maken voor den bouwer. Nog de Heeren Kleynenberg, Hugen holtz, Stolp, Kruseman en Groot, Men moet zeggen, dat de voorstellers der amendementen hun zaak niet gemak kelijk opgaven. Voorstel B. en W. woi dLaangenomen met 18 stemmen voor. B. en W. achten het gewenscht over te gaan tot het ophoogen, rioleeren en bestraten van den openbaren weg tot het terrein voor het openbaar slachthuis. De kosten zijn geraamd op 57000. De Heer Begnes wil wachten tot de zaak zelf ter sprake komt. Dr. H. D. Kruseman licht toe. Voorstel B. en W. wordt aangenomen. De Raad besluit tot onbewoonbaar- verklaring van het perceel Begijnhof 8 rood, na eenige discussie. Aan S. Zondervan wordt vergunning verleend tot het hebben van een uitgang aan de Leidsche Vaart ten dienste ,van een perceel onder Heemstede. Vastgesteld wordt de rooiljjn van eenige perceelen aan de Nassaustraat. In deze was een adres aangeboden tot goedkeuring van het plan. Ten einde een beier verloop te ver krijgen aan Emmastraat en Koningin neweg, wordt voorgesteld te besluiten tot aankoop van 6 M1 grond a [f 12 per ML Alzoo wordt besloten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 1