twaalf maanden zjjn woonplaats binnen de gemeente gehad heeft. Dit in verband rnet de kwestie wan neer het bq de wet verplichte jaar als iDgezeten burger ingaat. Een amendement kwam in om het woord „manneljjk", dat de regeering onder de eischen tot benoembaarheid tot burgemeester, secretaris of ontvanger willen binnenvoeren, weer te doen ver vallen. Zoodoende kwam de vrouwenkwestie ter sprake want de Wet heeft niet het woord „mannelijk." Toert de Wet ge maakt werd, dacht men niet aan de mogelijkheid, dat de tijdsomstandigheden zouden kunnen veranderen, de vrouw zich beschikbaar kon maken voor ambten boven bedoeld. Voor het ambt van Burgemeester werd het toevoegsel „mannelijk" aangenomen en daarna het regeeringsvoorstel. Woensdag kwam de zuiveringseed in behandeling, waarbij in het belang der godsdienstvrijheid en verdraagzaamheid werd aangedrongen op het vervangen van den eed door een belofte. Er werd op gewezen, dat dit zou leiden tot lang zame, doch zekere afbrokkeling der eeds bepalingen en de wensch werd uitge sproken, dat de leer zal worden gevolgd van den Stichter der gemeente „Uw ja zij ja, uw neen zij neen Persoonlijk staat de minister op 't standpunt, dat de tegenwoordige toe stand van de eedskwestie inderdaad onhoudbaar is; dat niet alleen het fa cultatieve en verplichte zal moeten wor den geregeld, maar ook de inhoud der eedsformulieren en de talrijkheid van de eeden. Over de kwestie had zich een zeer uitgebreide discussie ontsponnen, waarbij vele leden hun opvatting omtrent den eed en de noodzakelijkheid ervan ten beste gaven. Vooral de leden die zich waagden aan Schriftuitlegging in deze verschilden sterk in opvatting. Toch was de vraag eenvoudig genoeg nl.Zou voor de eeden (de ambtseed en de zuiveringseed), die van den burge meester, den secretaris en den ontvanger volgens de wet worden geëischt, aleer zij hunne bediening kunnen aanvaarden, de verplichte eed worden voorgeschreven, of zou ook hier, evenals in 1866 o. a. voor de leden van den raad is vastge steld en evenals in de Beroepswet is voorgeschreven, met den zoogenaamd facultatieven eed (eed of belofte) worden genoegen genomen? Het ontwerp tot wijziging der gemeentewet stelde den verplichten eed voor; een amendement van de heeren Smidt c. s. stelde den facultatieven eed daartegenover, doch dit werd ten slotte met 47 tegen 41 stem men, de linkerzijde met vijf christelqk- historischen en den heer Staalman, te gen de rechterzijde, verworpen. Donderdag werd de behandeling der gemeente wets-wijziging voortgezet met het art. bepalende, dat de Gemeente-Sec retaris moet zijn een mannelijk persoon. Een amendement wilde dit „mannelijk" doen vervallen, aangezien voor dit ambt ook de vrouw geschikt is, doch het werd verworpen. Over het art, dat als volgt gelezen wordt: In elke gemeente zijn twee of, naar goedvinden van den Baad, meer ambtenaren van den burgerlijken stand. Zjj worden door den Raad benoemd, geschorst of ontslagen. B. en W. dienen voor elke benoeming een aanbeveling van zoo mogelijk 2 personen in, enz. ontspon zich een breed debat waarbij de Heer Aalbers opmerkte dat men tot dit tweeslachtig stelsel is gekomen door verwarring van de bevolkingsregisters, die een sociaal-economisch karakter hebben, met de registers van den bur gerlijken stand, die een publiak-rechtelijk Rijkskarakter hebben. De ambtenaren toch worden benoemd en ontslagen door den Raad, maar staan onder toezicht van den Officier van Justitie, doch was van meening, dat hetgeen de Regeering voorstelt, beter is dan het bestaande. Inlichtingen werden gevraagd omtrent de hoogere uitgaven die de nieuwe regeling volgens de Regeering zal ten gevolge hebben en of het de bedoeling is, den Zondagsdienst overal te doen vervallen. Nog werd gewezen op de mosielqk- heid, om het uitstekend wetgevend ge wrocht van Thorbecke te wijzigen zonder het geheel te schaden. Voorgesteld werd een regeling der werkzaamheden en daaraan toe te voegen het wetsontwerp tot afschaffing der Staatsloterijdat houdende wettelijke bepalingen betreffende de loterijentot nadere wijziging der wet van 1878 betreffende de bevoegdheid tot tandmees ter tot wijziging der wet op de fabrieks- en handelsmerken; aanvulling van hoofd stuk IX der Staatsbegrooting voor 1903 (Westelijk viaduct te Amsterdam)hoofd stuk IX der Staatsbegrooting voor 1903 (Noordzeekanaal). De behandeling der Gemeentewet werd vervolgens voortgezet met eene beant woording der bezwaren door den Minister. Verder blijft in het regeeringsvoorstel voor de benoeming tot Gemeentesecreta ris bepaald, dat deze een manneljjk per soon zal zijn. Voorgesteld werd nog om de meerdere kosten der nieuwe regeling te brengen ten laste van het rijk; dit werd onaan nemelijk verklaard en verworpen. Binnen enkele dagen, misschien binnen enkele uren, zegt de Daily Mail, zal het jaar 1903 den grootsten regenval aan wijzen sedert het Meteorologisch bureau werd opgericht in 1866. De overvloedigste regenval kwam voor in 1879, toen de Londensche regenmeter 31.99 inches aanwees. Tot Maandagochtend acht uur bedroeg de geheele regenval gedurende het afgeloopen jaar reeds 31.18 inches. De uitwerking van den koelen en vochtigen zomer op de gezondheid van het volk is opmerkelijk geweest. De kindersterfte is belangrijk verminderd, terwijl het ziekte cijfer onder volwassen personen ver beneden het gemiddelde is geweest. Dr. Lockyer, van het Solar Physics Observatory te South Kensington, heeft aan een man van de Westminster Gazette medegedeeld dat het zonnevlekken-maxi mum pas in 1905 bereikt werd. Wij zijn, volgens hem, pas door het regen-minimum heen en zijn thans een lange periode van maximum-regenval ingegaan, die haar toppunt zal bereiken in 1914. Hij voor spelde dus een cyclus van elf regenjaren. Men weet, dat er volgens de geleerden verband bestaat tusschen regenval en zonnevlekken. Er wordt ook beweerd dat de zonne vlekken van invloed zijn op het aard magnetisme' en het noorderlicht. Als dit waar is, kan mooi noorderlicht verwacht worden, want men heeft kort geleden een zonnevlek gemeten van zestigduizend kilometers breed en dit schjjnt nog niet eens de grootste te zijn. De „Daiy News" betreurt, dat de lieer Chamberlain Vrijdag 1. 1. niet tegen woordig was bij een rechtszitting te Lambeth, waar een schoenenfabrikant terecht stond en waar over het Engel- sche fabrikaat harde noten werden ge kraakt. De schoenenfabrikant Eloin had schoenen geleverd die uit schandelijk materiaal bestonden; hij werd nu voor schadevergoeding aangesproken, omdat hij zjjn artikel als „solide" had geprijsd. Een andere fabrikant uit Norwich, Ramsbottom, verklaarde voor den rech ter, dat zulk schoenwerk naar het bui tenland als solide kwaliteit werd ver zonden. ïDat verklaart", zeide de rechter, waarom wij lijden onder een economi sche depressie, en wjj kunnen ons niet verwonderen, wanneer andere natiën ons overvleugelen." Donderdag zijn de koning en de ko ningin van Italië te Parijs aangekomen, hartelqk verwelkomd door President Loubet en de bevolking. Op verschillende punten was de stad feestelijk versierd. De Sultan is aan de schoonmaak in zijn eigen omgeving, wat hij dringender noodig acht, dan in Macedonië. Zoo is een iradé verschenen, waarbij paal en perk wordt gesteld van den overlast, dien de bedelaars in Konstantinopel ver oorzaken bevolen wordt, dat alle bede laars van de straat zullen worden op genomen en naar het Forikoegesticht overgebracht en als daar geen plaats meer is naar Klein-Azië moeten gezon den worden. De bedoeling dezer regeeringsmaat- regel is voornamelijk, een eind te ma ken aan het optreden der bedelende derwischen, die uitsluitend van openbare weldadigheid leven en door hun fana tisme herhaaldelijk politieke opstootjes veroorzaken. Te Londen schijnt men zich wat on gerust te maken over het ontbreken van tijdingen uit Japan; een gevolg, zegt men, van de uiterst strenge censuur die daar te lande tegenwoordig wordt toe gepast. Men beweert ook een wijziging te hebben waargenomen in de houding van den Japanschen gezant Hajasji, die tot dusver alle oorlogsgeruchten volkomen verwierp. Woensdagochtend is het in West- en I Oost-Pruisen hevig beginnentesneeuwen, I met name te Elbing en Dantzig. Uit Metz wordt aan de Temps gemeld 1 dat de militaire overheid aldaar op het oogenblik de stad in een kring van 22 j K.M. laat omringen met een afrastering van prikkeldraad Ier hoogte van 2]/s M. De kosten van deze afrastering komen op 950.000 mk. Een gedeelte van het werk, aan de westergrens, dus naar den kant van Frankrijk, is al klaar. De be doeling schijnt te zijn, om spionnen op een afstand te houden en deserteurs het ontsnappen naar Frankrijk en Luxem burg te beletten. De bewoners van Metz hebben hun bedenkingen tegen de afrastering met het gevaarlijke prikkeldraad, maar daar zal de militaire overheid zich wel niet om bekreunen. Een matigheidsvereeniging te Kiew, in Rusland, heeft zich het lot aange trokken van de dronken menschen, die door de politie worden opgebracht. Op haar kosten zijn aan de politiebureaux afzonderlijke vertrekken ingericht voor mannen en vrouwen, die de politie langs i de straat ziet zwabberen of in zeer abnormaleri toestand opvischt uit een goot. Die vertrekken staan onder toe zicht van dokters en voorzien blijkbaar in een „lang gevoelde behoefte"ze zijn althans zelden leeg. Elk vertrek herbergt maandelijks gemiddeld 190 personen, van wie de meesten tot den gegoeden s'and behooren. Vooral ambtenaren en studenten zijn veel geziene gasten. De meesten slapen hun roes in enkele uren uit, maar het komt ook voor, dat daar j 15 of 20 uren mee heengaan. In de gevangenis te Lissabon is een valsche munter ontdekt. De man hield zich eiken nacht in zijn cel onledig met het maken van valsch geld, waarvoor vrienden hem hel noodige materiaal hadden bezorgd. Vrage, in welk ander land kan zulk werk in een gevangenis plaats hebben Turkije en Bulgarjje zijn nog aan 't onderhandelen ondanks het ernstige grensconflict der vorige week. Alvast heeft Bulgarije weten te verkrijgen dat twintigduizend gevluchte Macedoniërs naar hun land kunnen terug keeren en schadevergoeding zullen krijgen. Maar de vluchtelingen schijnen hel nog niet te vertrouwen. Britsch Zuid-Afrika heeft veel geleden door droogte en misgewas bleef natuur lijk niet uit, waardoor hongersnood dreigt. Dat is wel meer zoo geweest, doch dan werd het ontbrekende aange vuld uit Oranje Vrijstaat en Transvaal. Maar daar is nu geen overcompleet, men zal zich dus elders dienen te voor zien, want in den oorlog is bijna alles vernietigd en verwoest. Wonderlijke wegen der staatkunde. Een oorlog kan uitbreken tusschen Rus land en Japan, maar omdat er een bond genootschap bestaat tusschen het eerste en Frankrijk, zou dit bij geval van oorlog Rusland dienen te helpen. Japan heeft een verbond met Engeland en zou dus op de hulp van Engeland aanspraak hebben, waardoor Frankrijk en Enge land tegenwoordig dikke vrienden tegenover elkaar zouden staan. Nu is er sprake van een Fransch Engelsch scheidsgerecht, dat den moeie- lijken toestand zou moeten bezweren, 't Is te hopen ook voor de rust van Europa. Gelukkig mag het genoemd worden, dat tusschen Engeland en Frankrijk de beste verstandhouding bestaat. Die is misschien in staat de veeleischendheid van Rusland betredende Maridsjoerije en Korea wat te temperen. De Berlijnsche corre-pondent van de Express zegt, dat de Russische regeering ten opzichte van de Joden plotseling van houding schijnt veranderd. Men herinnert zich, dat de Engelsche regeering den Zionisten grondgebied in Afrika tot het verwezenlijken van hun plannen heeft aangeboden. Rusland wil nu Engeland een vlieg afvangen. Ver schillende Zionisten hebben van offiici- eele Russische zijde mededeeling ont vangen, dat Rusland wel genegen is, grondgebied in Mandsjoerije aan hen af te staanze mogen daarop dan hun zoo vurig gewenschten Joodschen Staat, met een eigen bestuur, stichten, maar moeten onder Rutland's bescherming blijven. Rusland zal geen uitgewerkt voorstel doen, eer het weet., hoe de Zionisten over deze mogelijkheid denken. Aan de Petit Bleu wordt uit Armen- tières geseind, dat de reden van het losbarsten van de volkswoede gezocht moet worden in het uitblijven van het antwoord der werkgevers op de eischen der stakers; men meende dit's middags in het Volkshuis te zullen vernemen, doch toen het uitbleef dacht men, dat dit een weigering beteekende en sloeg tot plundering en brandstichting over. De werkstakers bljjken nog meester van den toestand tezjjn, althans Woens dag sleepten zij de meubels uit de woning van den ontvanger der huur penningen op straat en staken die in brandhet vuur werd door de soldaten gebluscht. Twee woningen van direc teuren van weeffabrieken zijn geplunderd en in brand gestoken. Prikkeldraad, des nachts aangebracht, belette de cavallerie het chargeeren. Het bezoek van den czaar aan Rome is voor onbepaalden tijd uitgesteld. Vraagt men hoe de czaar er toe ge komen is zijn Italiaansch bezoek af te zeggen, dan klinkt zeer waarschijnlijk dat de reden moet gezocht worden in de talrijke ophitsingen tegen den czaar door de socialisten, waardoor de czaar en het Russische volk zich zeer beleedigd moeten gevoelen. Inmiddels zou een en ander niet van invloed zijn op de goede verstandhouding tusschen Rusland en Italië. De Italiaansche bladen gelooven niet, dat de reden in de socialisten behoort gezocht te worden. De Italië deelt mede, dat de bezorgd heid in Rusland gewekt is door den directeur der Russische politie, die drie dagen te Rome vertoefde en zich daar door verkeerde inlichtingen bang heeft laten makende Russische gezant zelf zou te Petersburg de verzekering hebben gegeven, dat niets te vreezen was. Koning Leopold is te Parijs om de belangen van zij n geliefd Kongo te be pleiten en met hetzelfde doel gaat hij naar keizer Franz. Jozeph. Engeland gaat voort met het maken van plannen om Zuid-Afrika te ver- engelschen. Reeds zijn eenige proeven om een groot getal Engelschen in Afrika te brengen, mislukt, maar thans wil men commissies, belast met het uitzoeken van menschen naar Z.-Atrika. In een kleine Zeeuwsche gemeente moest dezer dagen een openbaar feest gevierd worden met straat versieringen, volksspelen enz. Natuurlijk was daar geld voor noodig, en nu stelde een practicus op de eerste vergadering, waarin o.a. een voorzitter moest gekozen worden, voor, om dit ambt bij hoogste inschrijving toe te wqzen, gezien het feit, dat velen deze ver- eerende waardigheid ambitionneerden. Onder algemeene hilariteit werd het voorstel aangenomen en bij opening der briefjes bleek, dat de feestcommissie over f 5.10 meer te beschikken had dan bjj eenvoudige benoeming van een presi dent het geval zou geweest zijn. In marinekringen gaat volgens de Tel. het gerucht, dat Z.K.H. de Prins der Nederlanden, Schout-bij-nacht der ma rine, voornemens zou zijn, in het vol gende jaar met Hr. Ms. pantserschip Hertog Hendrik een groote reis te ma ken, wellicht naar Oost-Indië.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2