meende de Paus, kon geen nadeel doen. „Die zwakheden zjjn als de wolken om de zon, die daarna te heerlijker straalt." De geschiedkundigen zullen zeker met groote waardeering kennis nemen van het besluit van Paus Pius X om de Vaticaansche archieven ook in het ver volg voor onderzoekingen open te stellen. De „Hann Courier" deelt mede, dat keizer Wilhelm bjj de jacht in de om geving van Romiriten tot de heupen in een moeras is gezakt. Nauwelijks was nu de Keizer van Rominten vertrokken of een afdeeling pioniers, 60 man sterk, werd daarheen gezonden om het moeras droog te leggen. De omwonenden zullen het keizerlijk ongeval zeker niet betreu ren. Op Malta heeft een vreeseljjke ont ploffing plaats gehad. Terwijl eenige vuurwerk makers aan het werk waren in het dorpje Balzan, vloog de gevaar lijke grondstof in brand, een ontplof fing volgde; het huis werd geheel ver nield en eveneens eenige huizen in den omtrek. Een vrouw en vier mannen werden gedood door het op hen vallend puin, 14 anderen werden levensgevaarlijk ge wond, Het Oostenrjjksch-Russisehe hervor mingsplan omvat negen punten, waar van het leidende beginsel is gericht op controle van alle takken van bestuur in de Macedonische provincies door Rus land en Oostenrjjk gedurende twee jaren. Het stelt voor de benoeming van twee adjuncten, één Russische en één Oosten- rij ksche, die Hilmi-pasja, den inspecteur- generaal, van advies zullen dienen en alle maatregelen controleeren van de provinciale overheid. Zij zullen inspectie reizen in de provincies maken. Een Europeesch generaal in Turkschen dienst zal het bevel voeren over de gendarmerie, die zal worden gereorganiseerd met be hulp van een aantal Oostenrjjksche en Russische officieren en zoo noodig van een aantal Oosten rij ksche en Russische onderofficieren. Het plan bevat ook be palingen voor gemeentelijk zelfbestuur en een betere regeling der gemeente lijke grenzen, met het doel de gemeenten ieder voor zich meer homogeen te maken met het oog op godsdienst en nationali teit. Voorts zijn er bepalingen omtrent hulpverleening aan vluchtelingen, her bouw van verwoeste dorpen, scholen en kerken, de ontbinding van ongeregelde, ongedisciplineerde troepen, terwijl een belofte wordt gevraagd, dat met de vorming van basji-boezoeks benden zal worden opgehouden. Weer een spoorwegongeluk. Op de „Lancashire and Yorkshire" lij n is een sneltrein op een locomotief ingeloopen, die naar de loods gebracht moest wor den. De machinist en de stoker van de locomotief, die het gevaar zagen aan komen, sprongen nog bijtijds van de machine. Een ontzettende schok volgde en de locomotief werd voortgeduwd, een nabjj zijnden tunnel in. Intusschen waren verschillende waggons van den sneltrein ontspoord en mede den tunnel ingesleurd. Op dat oogenblik kwam een andere trein op dezelfde rails van de andere zjjde den tunnel in. Een botsing volgde, de drie machines werden verbrijzeld en de tun nel geheel gevuld met de overblijfselen. Wonder boven wonder werd slechts één reiziger gedood, maar ongeveer 25 kregen meer of minder ernstige verwondingen. Zij vertellen, dat de verwarring in den tunnel onbeschrijflijk was, door rook en stoom konden zij niets zien. Latere berichten melden, dat men de stilstaande locomotief vergeten had en dat het na de eerste botsing te laat was, om den anderen trein nog te doen stop pen. De kerkerstraf (career) waarmede de senaten van Duitsche universiteiten vroeger verschillende overtredingen van studenten plachten te straffen, geraakt langzamerhand in onbruik, waarschijn lijk tengevolge van een gemeenschap pelijke afspraak. De aftredende rector van de hoogeschool te Bonn heeft dan ook in zjjn rede, bjj de overdracht van het rectoraat, van die straf gezegd dat zjj niet meer in den tegenwoordigen tijd thuis hoorde en dat de studeerende jon gelingschap haar ontgroeid was. Sedert de kerkerstraf niet meer wordt toege past, zoo stelde de rector nog in het licht, is het aantal overtredingen dan ook afgenomen, waaruit men moet op maken dat misschien de mogelijkheid van met den kerker kennis te maken, de prikkel is geweest tot vele overtre dingen. Het vreedzame Luxemburg is opge schrikt door een dynamiet-aanslag, te Medernach bedreven. De pastoor daar had een algemeen bemind onderwijzer van zjjn post verwijderd, en de bevolking heeft zich hierover gewroken, door voor de pastorie een dynamietbom te laten ontplofTen. Er is aanzienlijke schade aan gericht. De aanslag gebeurde 's avonds laat na een straatbetoogir.g tegen den pastoor. De zaak zal in de Kamer ter sprake komen. Men zag wel wat op tegen de eerste vergaderingen der Fransche kamer. Drie interpellaties waren aangekondigd, maar twee werden er van ingetrokken. Zóó had er slechts één plaats over de regee- ringspolitiek, maar de regeering kwam er heelhuids af. Er zouden plannen bestaan om in Duitschland de vrijgestelden van den militairen dienst te belasten, nl. zulken die hoewel voor den dienst afgekeurd, werken en verdienen kunnen. Nu heeft men berekend dat ongeveer tachtig per cent van die afgekeurden niet kunnen betalen en de belasting dus een gering bedrag zou opleveren. Men is in Duitsch land dus ook al doende om de uitgaven in te krimpen. Of men dit zal kunnen doen voor leger en vloot staat te bezien, doch de algemeene toestand zal nieuwe belastingen noodig maken. In Azië staan Rusland en Japan ge reed om elkander aan te vallen. Volgens de laatste berichten zou in dat geval China aan de zjjde van Rusland staan, omdat het heel goed inziet, dat Japan op uitbreiding van grondgebied zinten het schijnt zich liever met Rusland te verbinden, omdat daarvan als de meest invloedrjjke het meest te wachten is, hoe wel het ook niet in de laatste plaats om grondgebied te doen is. In een onderhoud met Reuter's cor respondent heeft de Japansche minister president gezegd, te betreuren dat on rustwekkende maar ongegronde berich ten naar Europa geseind werden. De premiei voegde er bij, dat de Japansche regeering onderhandelingen voert in den geest van het Engelsch-Japansche ver bond, dat gericht is op het behoud van den vrede en van den status quo. Het zou onheusch zjjn, niet te willen aan nemen dat Rusland dezelfde vredelieven de bedoelingen heeft. Ik zie dus niet in, zeide de premier, waarom de onderhan delingen niet zouden leiden tot uitkom sten die voor beide partijen bevredigend zijn; in elk geval is er in den tegen woordigen toestand niets dat groote bezorgdheid rechtvaardigt. In den onderaardschen electrischen spoorweg van Parijs is weer eens een brand geweest door kortsluiting. Zater dagmorgen om 5 uur brak de brand uit tusschen de stations Champs Elisées en Place de l'Etoile. De brandweer heeft het vuur gebluscht. Pas tegen den mid dag was het verkeer op die lijn hersteld. Dooden en gewonden kwamen er niet bij voor, maar al die berichten van onderaardsche ongerechtigheden zijn toch ongeschikt om het vertrouwen in den Métropolitain na het ernstig ongeval van dezen zomer te doen herleven. Zaterdag heeft te Parijs de veelbe sproken wedstrijd van naaimeisjes plaats gehad. Van de 2700 ingeschreven meisjes hebben ongeveer duizend meegedaan. Ze kwamen bjjeen in den tuin der Tuilerieën, velen in gewoon wandel kostuum, anderen met korte rokjes aan, enkelen in fietsbroek. Om halfelf begon de wedstrijd. Het ging naar la place de la Boule, te Nan- terre, een afstand van 12 kilometer, dien de prjjswinster, mej. Cheminel, in anderhalf uur heeft afgelegd. Overal waar de meisjes langs kwamen, was het zwart van menschen. Vele jongelui gingen per fiets of per automobiel mee naar Nanterrezjj moedigden de meisjes aan, juichten ze toe, hinderden ze ook wel eens een beetje. Sommige meisjes schreiden van zenuwachtigheid. 'sAvonds werd der deelneemsters een concert aan geboden. Het alcohol-vraagstuk heeft al zooveel pennen in beweging gebracht, dat men versteld staat telkens in dit opzicht weer wat te kunnen vernemen, dat goed is om onthouden te worden. Eerst bestond de meening: matig drin ken kan geen kwaad, maar de moeilijk heid om de grens tusschen matig en onmatig te bepalen bracht tot geheel onthouding, wat zeker wel 't verstan digst is. Doch er kwamen geleerden, die in alcohol zoo niet een voedingsmiddel, dan toch als een middel zagen dienstig om, matig gebruikt, heilzaam te werken, maar de grootmeesters in de leer der ver giften wisten hun theorie te verdeligen, dat alcohol de zenuwdraden aantast en tijdelijk buiten gebruik stelt, dus weer een motief tot onthouding. Thans is een rapport openbaar ge maakt door Amerikanen, die de werking der alcohol op 1500 personen hebben onderzocht. Het komt tot eenige gevolg trekkingen: Alcohol werkt bjj verschil lende drinkers op verschillende wijzen. In enkele gevallen werkt zjj gunstig of ongunstig. Van de voornaamste ar beiders met den geest in Amerika zjjn tachtig per honderd matige drinkers, doch aan jeugdige personen wordt matig drinken ontraden. Zieke en zwakke per sonen boven vjjftig jaar moeten geen alcohol gebruiken. De uitwerking van sterke dranken komt van de alcohol, niet van de bij mengsels, zoodat fijne jeneversoorten in gelijke hoeveelheden even schadelijk zijn als mindere soorten. In geringe hoeveel heden zijn bier, wijn en verdunde jene ver in zekeren zin, voedingsstoffen, maar zij worden zelden voor dat doel gebruikt, maar meest als opwekkende middelen. In groote hoeveelheden zijn zij vergif en voor velen ook al in geringe hoeveel heden. In matige hoeveelhe.d kunnen alkoholische dranken als versterkende middelen tegen vermoeidheid na arbeid nuttig zijn, maar vaak volgt daarop ver slapping en zij werken schadelijk als zjj vóór of tijdens het verrichten van licha- melijken of geestesarbeid gebruikt wor den. Als voorbehoedmiddel tegen besmet telijke ziekten zijn zjj niet alleen nutte loos, maar zelfs schadeljjk. Trekken wjj de gevolgtrekkingen nog eens samen, dan komt men tot het slot, dat geheelonthouding in elk geval het veiligste is. Zaterdag zag men te Loosduinen een geweldige waterhoos ui» het westen over zee aankomen. In de duinen loste zich de hoos op, waarbij een groote stroom zeewater in de duinen neerstortte. Een windhoos nam in den namiddag bij een warmoezier een dertigtal broeiramen de lucht mee in. Een heel eind verder werden die aan splinters weer neerge worpen. Een zandschipper verlooor daar bij een groot deel van zijn lading. De diiectie der H.IJ.S.M. heeft be sloten dat aan de navolgende categorieën van personeel regenjassen zullen worden verstrekt, t.w. aan stationsopzichters en aan de stations-assistenten. De commiezen die als stationsopzichter dienst doen en de assistenten voor den buitendienst zullen echter in bovenge noemde verstrekking in het vervolg niet meer deelen. Een en ander is voor de eerste cate gorie van beambten een aanmerkelijke verbetering te noemen, daar zjj uiter aard aan wind en regen op de stations zjjn blootgesteld. Als vervolg op een bericht van de proclamatie aan de bevolking van Didam, betreffende de jacht op deGebr. Driessen, wordt aan de Arnh. Ct. als historisch meegedeeld, dat bjj een vroegere ge legenheid, toen door politie en mare chaussee ook werd jacht gemaakt, de drie gebroeders zich hadden verscholen in een hut of kleine woning. Toen zjj zich achtervolgd zagen en de vervolgers in de nabjjheid van de woning kwamen, vluchtte het drietal het veld op. Na een korte jacht haalde de politie hen in en wat bleek?dat de vluchtelingen vrouwen waren in manskieeren. Onder- tusschen hadden de gebroeders Driessen, de echte vervolgden, gelegenheid gehad in andere richting te ontkomen. De gebroeders blijken dus de politie te slim. Scheuren zjjn ondekt in de buiten muren der nieuwe Amsterdamsche beurs, volgens sommigen te wjjten aan den zwaren torenbouw, volgens anderen aan den drassen bodem, dus aan de fun deeringen. Er zjjn er ook, die beweren, dat eenige ontzetting wel te verwachten was. Een bjjzonderheid is het zeer zeker dat bjj den heer Muller, villa Eurika, Prins Hendriklaan te Zeist, een appel boom voor de tweede maal in bloei staat. HAARLEM 27 October 1903. Maandagavond gaf de Nederland- sche Tooneelvereeniging hel blijspel „'n Avond uit." Het alleraardigste stuk bleek te pakken; het spel was dan ook uitstekend. De zaal was slechts zeer matig bezet. Aanstaanden Woensdag geeft het Rotterdamsch Tooneelgezelschap, Direc tie P. D. van Ejjsden, in den Schouwburg een voorstelling van de historische klucht „Het Levensdal" van Max Dreyer. Wie een klucht gaat zien, weet, dat hij lachen moet. En Haarlem heeft tegenwoordig wel wat lachs noodig, een paar uren, een avondje uit de levens- soesa van allerhanden aard te zjjn is een genot, dat men zich niet ongestraft ontzeggen mag. De een zoekt de ver getelheid links, de andere rechts; wie 't niet doet, blijft zich blindkjjken op dingen, waaraan hij toch niet veel kan veranderen. Daarom Woensdagavond maar eens naar de Rotterdammers, het Tooneel gezelschap dat om zjjn uitstekende krachten hier een goeden naam heeft, en hoog staat aangeschreven. En dan 't stuk. 't Speelt in een heel klein Duitsch stadje, waar een oude markgraaf de baas is en waar het on- mogeljjkste mogeljjk is. Men ga het zien! In de afgeloopen week zjjn in het douchebadhuis aan den Koudenhorn ge nomen 463 baden. In het 2de douchebadhuis aan het Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week genomen 645 baden. In onzen Gemeenteraad is verzocht overlegging van een bestratingsplan. Er bestonden bezwaren tegen. Het Dage- ljjksch Bestuur van Nijmegen ziet dit I anders in. Daar werd 72000 toegestaan voor bestrating maar tevens werd bekend gemaakt welke werken er voor zouden plaats hebben. Naast de plannen tot stichting van een nieuwen Schouwburg bestaan er ook plannen tot aanmerkelijke uitbreiding van den Schouwburg Jansweg. Men meldt aan de »N. R. Ct.": De uurloonen aan de centrale werk plaatsen der H.IJ.S.M. zullen met 1 November aanmerkeljjk verhoogd wor den. Het Bestuur der Vereeniging Wel dadigheid naar Vermogen richtte zich weer om hulp tot onze stadgenooten. In herinnering zij gebracht, dat de Vereeniging zich bepaalt tot voorkoming, bestrijding en leniging van armoede. Zjj tracht dit te bereiken door het bevor deren van arbeid, het geven van raad en voorlichting aan armen, inlichting te verschaffen omtrent behoeftigen, samenwerking te bevorderen tusschen instellingen van liefdadigheid, tegengaan van bedelarjj, het verleenen van gelde lijke hulp. Voor zoover zjj vermocht heeft de Vereeniging getrouw aan deze begin selen, ondersteund 1225 personen, ver deeld over 232 gezinnen, tegen 1254 over 243 gezinnen in 1901/02. Aan 122 weduwen met 479 kinderen werd onderstand verleend tegen 123 weduwen met 463 kinderen het vorige dienstjaar. Ontvangen werd als 't voorgaande dienstjaar ongeveer f 12000.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2