Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 28 October 1903. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „T E HUUR'' worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. Bilderdijkstraat. No. 4. Een Huis met tuin, 425 p.j., torst. Brouwersvaart. No. 108. Bovenhuis met w&terleiding, 8.75 p. w., ters'ond No. 108 Brood. Een gedeeltelik Bovenhuis, 2.25 p. w.. terst. Camphuijsstraat. No. 1. Huis, 3.50 p. wterst. Coomhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. No. 35. Gem. K&mers, 20 a ƒ30, desver- langd met pension, terst. Du ven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, 40.— p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaap cabinet, f 25.— p. m„ terstond. No. 69, Pension ƒ30 ƒ40 per mnd. Frankestraat. No. 25. Ongem. Kamer, 1.— p. w., terst- Gasthuissingel. No. 26. Benedenhuis, 350.— Aanvaarding 1 Mei. Gierstraat. No. 81. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van 20.— tot 24.—. Harmenjansweg. No. 29. Heerenhuis met, tuin, 325.per jaar, terstond. Jaoobijnestraat. No. 1. Gem. Kamers met of zonder pension 18 tot ƒ20 p.m.. terst. No. 21rood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 21 zwart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, f 15. per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, 2.— per week. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kam., keuken, plat en bergplaats, 4.per week terst. Kampersingel. No. 40. Benedenhuis met tuin. 70.per kwartaal, terstond. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35. per maand. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, ƒ30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direot aanv. ƒ350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers ƒ25.p. m. No. 92. Huis, 375.-7- per jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40. p. m., terstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 15.—en ƒ25—p. m., terstoud. No. 10. Gem. Kamers, ƒ25.p.m.,terst. No. 43. Bovenhuis, b o. 250.— p. j„ terst. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, 6.per week, No. 3Pzwart. Een Winkelhuis met ruime kelder en twee zolders, 6.50 per week. Korte Heerenstraat. No 99. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk.,22 p.m.,terst. Krom. No. 18. Pakhuis a 1.30 p. w., terstond. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30.— p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstand. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer met of zonder bed., ƒ28 of ƒ12 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein. No. 41rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.p. m. Leidschestraat. Hoek Leidfche Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, 246.per jaar. Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, 24 of ƒ26 per maand, terstond. Nassaustraat. No. 2. Elink Winkelhuis, 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a 50 p. m. Oranjestraat No. 89. Bovenhuis, 3 kamers met keuken en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.— p. m., terstond. Raamvest. No. 5rood. Bovenhuis ƒ300p. j., terst. Schagchelstraat. No. 9rood. Eeu Bovenhuis, ƒ250.per jaar. November. Schoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Schotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of z. pension, ƒ45.of 15.p.m., terst Sophiaplein. No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, 175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 2l0.— p.j. Spaarnwouderstraat No. 4. Winkelhuis, 4.p. w. 15 Oct. Spekstraat. No. 3. Winkelhuis, 500.— per jaar. Nov. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, 600.per jaar, terstond. Ursulastraat. No. 19. Bovenvoorkam., 1.50 p. w., terst. Witte Heerensteeg. No. 39rood. Boven-Voorkamer, 1.25 per week, terstond, W ouwer m ans tr aat. No. 4rood. Gem. Zit- en Slaapkamer met pension, 35.p. m., zonder pension 8.p. m., terstond. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, ƒ225.p. j., terstond. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, 550.— p.j. Mei. Bij C. GROENE WEGEN, Eerste Projekstraat in de Coomhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan bij den Koniuginneweg. Bij J. BOEREE, Coomhertstraat. Huizen met Tuin en een W inkelhuis te koop. Te Huur een Heerenhuis met Tuin, Oranje- kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. Ticeede Kamer. Het nieuwe artikel in het wetsontwerp betreffende den aanleg, de exploitatie en het gebruik van tele fonen door den heer Tydeman in de Kamerzitting van Woensdag aange kondigd, kwam Donderdag in behande ling en zal komen na artikel 17 en wordt voorgesteld als volgt: „In geval van staat van oorlog en bij aldien door Ons wordt verklaard, dat een toestand aanwezig is als bedoeld bij art. 1 sub lo en 2o der wet van 23 Mei 1829 (staat van oorlog en beleg) erlangt het militair gezag de beschikking over telegrafen en telefonen.® De minister stelde voor bijvoeging van „al dan niet voor het openbaar verkeer bestemd®neemt het am. dan over, dat goedgekeurd wordt. Na goedkeuring van de overige artikelen wordt de wet aan genomen. In behandeling kwam vervolgens het ontwerp Mijnontginning. De Heer Van Kol kan zich vereenigen met de strekking om speculatie-con- sessies te doen ophouden, waardoor on eerlijke speculaties geweerd worden, doch streng toezicht is noodig tot be scherming van veiligheid en gezondheid der arbeiders, omdat in Limburg mach tige mijnmaatschappijen bestaan met veel kapitaal en groóten invloed op de bevolking. Spreker bedoelt ook toezicht op in- en uitgaan der arbeiders in mijn putten, alsmede signalen door stoom- horens. De Mjjnmaatschappij Oranje Nassau staat in verschillende opzichten bij Spreker goed aangeschreven, ook ten opzichte der luehlverversching. De Minister deed uitkomen, dat aan die Maatschappij nog onlangs verplich tingen waren opgelegd ter zake lucht- verversching, aangezien er in die mijn aan de intebrengen drie kubieke meter versche lucht heel wat te kort kwam en zelfs gedreigd was met een boete van tien duizend gulden. De Minister merkte op, dat hij dan misschien niet zoozeer in het vertrouwen van arbeiders mocht zijn als de heer Van Kol, maar dat hij dan toch zou zorgen dat die menschen versche lucht kregen in plaats van de bedorven lucht die de heer Van Kol voldoende vond, waarop de heer Van Kol antwoordde, dan om den tuin geleid te zijn, wat een tamelijk scherp antwoord van den Minister ten gevolge had. Een am. van den Heer Van Kol bedoelt den achturigen werkkag in te voeren, behoudens eenige uitzonderingen. De Heer Nolens deed opmerken, dat men niet hiertoe kan overgaan zonder overgangsmaatregelen en achtte het am. ook voorbarig omdat de tegenwoordige werktijden niet onderzocht zijn en juist de uitzonderingen van belang zijn, waar in een behoorlijk onderzoek noodig is. Vrijdag werden de beraadslagingen over de Mijnwet voortgezet, amendement Van Kol. Het kostte heel wat moeite den voorsteller te doen begrjjpen dat het ingetrokken diende ta worden, wat hij wel wilde mits het beginsel van achturigen werkdag werd aangenomen. De Heer Troelstra mengde zich in het debat door den Minister te verwijten broddelwerk te leveren. In zake de ventilatie der Oranje Nas sau mijn kwam nog de Heer Goeman Borgesius het zijne zeggen, terwijl nog werd opgemerkt, dat des Ministers uit val tegen den Heer Van Kol misplaatst was, wat de Min. beantwoordde met te zeggen af te zullen wachten een schrijven van den directeur der mijn. De motie, beginsel van achturigen werkdag wordt later behandeld en de mijnwet werd aangenomen. De Kamer is uiteengegaan tot 10 November. Het Neue Wiener Journal geeft een lijst van de officieien, die zich voor den koningsmoord van 10 op 11 Juni hebben laten betalen. Volgens deze opgave kreeg overste Naumovits, die in dien ramp zaligen nacht zelf gedood werd, 48,000 francs; de toenmalige overste Masjin (Draga's zwager en nu generaal en commandant der Donau-divisie gemaakt door Peter I!) 30,000 francs. Overste Nisits 24,000de vroegere minister van oorlog Zolarevits 24,000kapitein Kos- tits 24,000; kapitein Zinkovits 12,000 en de rest der officieren van 2 tot 5000 franc. Avakoemovits, die na den moord liefst als eerste-minister optrad, kreeg 50,000 francs. Totaal werd aan deze militaire slachters 300,000 francs uit betaald. En naar de pijpen van derge lijke individuen moet dansen Z.M. Peter I, koning van Servië en kleinzoon van den Zwarten George 1 Sedert een week wordt de millionair E. L. Wentz, uit Philadelphia, vermist. HÜ is op geheimzinnige wijze verdwe nen op den dag nadat hij bewoners van zijn uitgestrekte goederen gedreigd had, hen voor den rechter te zullen brengen, omdat zij gejaagd en gevischt hadden op zijn bezittingen. Duizend mannen, in troepen van honderd verdeeld en vergezeld door bloedhonden, zoeken de Appalachische bergen af. Aangezien in dezelfde streek onlangs de heer O. Dexter vermoord is onder overeenkom stige omstandigheden, maakt het publiek zich ongerust over de toenemende on veiligheid. In de kwesties TurkijeBulgarije begint wat ontspanning te komenBul garije heeft een deel der reserve met groot verlof naar huis gezonden en de Sultan heeft een commissie benoemd, waarbij twee Duitschers, om in Mace donië een onderzoek in te stellen naar wreedheden, gepleegd door zijn soldaten. Terwijl het de vorige week heette, dat een geheim verbond zou bestaan tusschen China en Japan in zake Korea en Mandsjoerjje, wordt nu bericht van een verbond Rusland—China, waarbij het laatste zich verbindt in geval van oorlog met een derde, Rusland bij te staan, 't Is moeilijk te begrijpen, hoe dit eigenlijk ineen zit, tenzij de Chinee- zen of den een of den ander om den tuin leiden. Japan vertrouwt de Russen niet en de openbare meening is tame lijk oorlogzuchtig. Rusland zendt al meer troepen naar het oosten en maat regelen worden genomen, om nog meer troepen te mobiliseeren. In Servië is het n:et rustig. Er sshijnt een geheim comité te bestaan van per sonen die zich niet kunnen vereenigen met de moorden van 20 Juni en met de gedragingen der regeering. Maschin, die toen de hoefdrol speelde en door koning Peter zeer geprotegeerd wordt heeft een aanschrijving van genoemd comilé ontvangen, dat hem acht dagen gelaten werden om zijn zaken terege len en hij dan zal vermoord worden. In hoeverre deze mededeeling den onder- nemenden Maschin zal doen ontstellen of trachten zjjn naderend lot te ontgaan dient men af te wachten. Een Engelsche courant heeft uitge rekend, dat er thans reeds anderhalf maal zooveel regenval heeft plaats gehad dan in 1902. In veertig jaar is er niet zooveel water gevallen. Mooi, dat men 't zoo heeft uitgecijferd, maar inmiddels zit men met 't vele water verlegen. Overal in geheel ons land klaagt men er over. Ook is 't op merkelijk dat ondanks de kleine zond- vleeden die ons van tijd tot tijd over vallen het sterftecijfer betrekkelijk ge ring is, wat toegeschreven aan het door den regen vastleggen van stof, dat bij droogte zeer belemmerend werkt op menschen met zwakke ademhalings werktuigen. Laten we dus maar ook in den buitengewonen neerslag de lichtzijde niet voorbijzien.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5