vond men ongeopend op haar kamer terug, en daai onder was er een van een oude vriendin. Die eene briet moet haar dus zoo aangegrepen hebben, dat zjj de andere ongeopend liet en uitging om niet terug te keeren. De rechtbank te Dresden heeft zeke ren Rasp, een koopman aldaar, een algemeen gevreesd automobilist, tot de voorbeeldige straf van vier maanden gevangenisstraf veroordeeld, wegens het roekeloos veroorzaken van een ongeluk. Rasp was met vervaarlijk getoeter op een groep fietsers ingestoven, zonder in het minst zijn vaart in te houden, zoo dat een wielrjjdster met een fiets en al gegrepen en tegen een telefoonpaal op was geslingerd. De dame had anderhalve maand noodig om van hare wonden te genezen, en zal ook nog een actie we gens schadevergoeding instellen, daar haar eene voet nog niet goed te ge bruiken is. De kilometers-verslinder had de onbeschoftheid, toen men hem achter nariep dat de dame gewond was, met zjjn lichtelijk beschadigde machine voort te puffen, onder den uitroep: „Ach wat, zg vergoedt mij de schade aan mijne machine toch niet!" Nikolaas Grobler, gedurende 15 jaren lid van den Vrijstaatschen Volksraad, kwam den l'2en October voor het rond gaande hof te Bethulie wegens over treding der wapenen- en munitie-ordonnantie, wegens het in bezit hebben van een hoeveelheid scherpe patronen. Het blijkt dat een man, genaamd Fray, die op zijn plaats, Groot-Zonder hout, in dienst was om daar een muur te herstellen, een kist met patronen vond, dicht bg den muur verborgen Fray ging naar Philippolis en rappor teerde zijn vondst, en daar hij niet terugkwam, zegt men dat Grobler eenige achterdocht kreeg en drie dagen lang naar de kist zocht. Toen hij ze vond, verborg hg haar in een gat in een mierenhoop, met bedoeling, naar hij zeide, ze den volgenden dag naar de stad te brengen. Dien dag evenwel kwam een troep van de Z. A. diender macht om de kist op te halen, en deze niet vindende, ondervroegen zij Grobler. Hij protesteerde en zeide dat hg zoo onschuldig was als een pasgeboren kind, doch later vertelde hij hun, dat hij de kist gevonden had en wees hun waar deze verborgen was. Den volgenden dag werd hg gearresteerd. Een man, genaamd Bays, die voor de verdediging opgeroepen was, zeide dat hij tot het Wolmaransstad com mando behoord had, dat gedurende den oorlog in 1901 op beklaagde's plaats gelegerd was, en daar verscheidene kisten met munitie verborgen had. Al deze waren later weggehaald, uitge zonderd eene, de kist in kwestie. De beklaagde was toen niet op zijn plaats en hg wist niets van de geheele zaak. Nadat andere verklaringen gehoord waren, sprak de juiy het „niet schul dig" uit. Dit weid in het hof met applaus ontvangen, hetwelk echter dadeljjk onderdrukt werd. Te Bilbao schijnt de rust weergekeerd. Maandag zouden alle mg nwerkers weer aan den arbeid gaan op voorwaarde, dat te rekenen van 1 Januari het loon per week zal worden uitbetaald, dat na drukkelijk verboden zal zjjn voortaan de arbeiders te verplichten hun levens middelen in zekere winkels te koopen en te wonen in bepaalde door de patroons aan te wijzen huizen, afschaffing van het trucstelsel dus. Ten derde zal de gezondheidscommitsie een onderzoek in stellen naar de waren, die den arbeiders tot eerste levensbehoeften strekken en naar de huisvesting der arbeidersgezin nen. De regeering heeft deze bemiddelings voorstellen aan de hand gedaan en oogenblikkeljjk hebben de stakers toe gebeten. De patroons waren er aanvan kelijk volstrekt niet op gesteld voor sommige wenschen der arbeiders het hoofd te buigen, maar het schijnt, dat generaal Zappino hun te verstaan heeft gegeven, dat hg zeer besliste orders van de regeering had ontvangen en dat als de patroons bleven volharden bjj hun weigering om toe te geven aan de verlangens van hun volk, de troepen uit het gebied van de mijnen zouden wor den weggenomen om te worden samen gebracht te Bilbao. Zaterdag heeft te Gorinchem de ont hulling plaats gehad van het monument ter nagedachtenis van den oud-luitenant Gerrit Boldingh, gesneuveld in den Zuid Afrikaanschen oorlog. Het gedenkteeken bestaat uit een monumentale bank, ontworpen door den bouwmeester Ed. Cuypers, en geleverd en opgesteld door den heer J. H. P. Janse te Amsterdam. Het is vervaardigd van Beiersch graniet; enkele deelen zijn gepolijst. In de rugleuning zjjn boven aan gebeiteld de naam Gerrit Boldingh en plaats en jaartal van geboorte en overigden. Daaronder is links in een rechthoek in het kort vermeld zijn da tum van ontslag uit het Nederlandsche leger, rechts het tijdstip van vertrek naar Zuid Afrika en plaats en datum van verwonding. Daartusschen is een messing plaat in de rugleuning aan gebracht, waarop de wapenschilden van Nederland en Oranje Vrijstaat, waar- tusschen een symbolische voorstelling: de kever, als symbool van de weder opstanding en de treurbloem. De oud president Steijn van den Oranje-Vrijstaat zond het volgende tele gram: dVergun mg hulde te brengen aan de gedachtenis van mijn vriend luitenant Boldingh. Als krijgsman was hij een eer voor land en volk, als mensch een voorbeeld voor allen. Ik zal hem nimmer vergeten." Op den 16en December 1901, ontving hij, bij het overtrekken van de spoor baan tusschen Hannover Road en Taai- boschfontein Statie in de Kaapkolonie een noodlottig schot door de maag. Zwaar gewond werd hij door de En- gelschen gevangen genomen en vervoerd naar het hospitaal te Nauwpoort, waar hij drie dagen later, alzoo 19 December 1901, slechts 30 jaren oud, overleed. Uit het thans verschenen jaarboekje van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen blijkt, dat de Mij. op 31 Juli j.l. telde: 291 departementen met 12,698 leden en begunstigers, 139 buitenge wone leden, 5 vereenigingsleden en 213 eereleden. (Een jaar te voren beliep het getal gewone leden 12,791, verdeeld over 219 departementen). Onder de in- stellingen der departementen worden o.a. vermeld17 begrafenisfondsen, 79 bewaarscholen, 34 bibliotheken voor jongelieden, 26 floraüavereenigingen, 24 hulpbanken, 28 scholen voor handen arbeid, 33 scholen voor vrouwelijke handwerken, 147 spaarbanken, 31 tee- kenscholen en 308 volksbibliotheken. Zooals eenige dagen geleden is mede gedeeld hadden de spekslagers te 's-Gra- venhage besloten, te beginnen met November, des Zondags hunne winkels gesloten te houden, in 't belang van de Zondagsrust van hun personeel. Slechts eenige spekslagers bleven weiger achtig en gaan door met Zondags te verkoopen. Dit gaf Zondag in den Haag aanleiding tot oploopjes voor de winkels van laatstbedoelde patroons. Slagers knechts nl. hadden zich daartoe Zondag ochtend op het Binnenhof verzameld, om vandaar door de stad te trekken en betoogingen te houden voor de huizen van de niet-sluiters. Ook werden onderweg strooibiljetten verspreid, waar in verzocht werd deze patroons te boy cotten. Vrijdagavond om vgf uur verliet het gezin van het hoofd der school te Garn werd (aan het Reitdiep) de woning om de familie te Zoutkamp te bezoeken. De kosterie werd dus geslotenom elf uur 's avonds bemerkte een voorbij ganger niets bjjzonders en om twaalf uur stond het gebouw in volle vlam. Bgna niets is van den verzekerden inboedel gered. De boeken der kerk voogdij zgn verbrand. Vermoed wordt, dat inbrekers hier aan het werk ge weest zgn en hun daad door brand wilden verbergen. De Amersfoortsche kermis heeft ook weer dit jaar een droevig einde geno men. Werd Zaterdagavond reeds een burger, B., in de Arnhemsche Straat ernstig in den arm gesneden door een infanterist, legen 12 uur 's nachts stak de huzaar K. F. M. den burger Gerrit Hooft zoodanig met een mes in de borst, dat de long geheel doorboord was en de dood vrij spoedig intrad. M. is afkomstig van Vaassen. Een vol ledige bekentenis heeft hg nog niet afgelegd. Zondagavond is hij door de politie aan de militaire autoriteiten overgeleverd, terwijl het ljjk van den verslagene naar het militaire hospitaal is vervoerd om geschouwd te worden. H. M. de Koningin en Z. K. H. de Prins zijn voornemens na hun terugkeer op het Loo (7 dezer), nog ruim een maand aldaar te blijven. De koninklijke familie zou dus tegen de helft van December in de residentie terugverwacht kunnen worden. H. M. de Koningin-Moeder denkt na afloop van Haar buitenlandsche reis een achttal dagen op het Loo door te bren gen. Directeuren der Maatschappij van ng verheid hebben aan den minister van birinenlandsche zaken een adres gericht, waarin zij dezen verzoeken het daarheen te willen leiden, dat eene com missie van theoretisch en practisch ont wikkelde personen, van wie verwacht kan worden, dat zij met zaakkennis eene wereldtentoonstelling zullen be- studeeren, van regeeringswega naar St. Louis wordt gezonden met de opdracht om aan de regeering een rapport in te dienen omtrent al datgene wat daar voor de Nederlandsche ng verheid geacht kan worden van belang te zgn. HAARLEM 3 November 1903. Het druilige weer houdt aan, geen zonnetje komt het menschdom opvroo- lg ken, alles en ieder in een toestand van mistroostige klamheid. Voor vuur aan den haard is 't geen weer, zonder kachel deugt 't ook niet. Alles is erop ingericht den winter te gemoet te gaan, winkels en magazijnen stallen hun win- tergoederen uitde winter komt niet. Er zijn er ook, die den sneeuw- en ijstijd met zorg te gemoet gaande werkloozen zonder en met eigen schuld, want er begint gebrek aan werk te komen voor die der eerste categorie. Wat zal men zeggen van de mannen, die hun werk verlieten. Beginne men aan te nemen dat zij in de woelige Aprildagen meenden het algemeen wel zijn te dienen met het werk testaken, enkelen uit eigen inzicht, verreweg de meesten onder den indruk van het oogenblik. Laat men meenen dat zij, zich sterk gevoelende, de gelegenheid hebben laten voorbijgaan om het werk te hervatten, maar ook niet vergeten, dat sedert hen een half jaar vol ont bering van allerlei aard over het hoofd is gegaan en wat te doen nu de winter in aantocht is! Hoe hard moet het den mannen gevallen zijn gedurende een halt jaar volkomen af hankelijk geweest te zijn van goedwilligheid. Nu kan men in meening verschillen omtrer.t het minder of meer strafbare, maar hierin moet men overeenkomen, dat wanneer straf noodig was, die nu dan toch wel mag geleden geacht worden. Thans moet de tgd gekomen zgn om de menschen in de gelegenheid te stellen optebouwen, wat zij, in het bewustzijn j van hun plicht te doen, hebben afge broken. Welke straf duurt eeuwig! Reeds heeft men zich tot het Ge meentebestuur gewend om werk voor hen. Kan men een Gemeentebestuur ten kwade duiden, dat het liefst geen men schen gebruikt, die meenen, dat de publieke zaak beter gediend wordt door staken dan door werken? In den Gemeenteraad van Woensdag komt een verzoek in behandeling om voor hen de prijzen der cokes lager te stellen. Het Dagelgksch Bestuur advi seert afwijzende beschikking, in de eerste plaats in deze betoogende, dat er misbruik van zou kunnen gemaakt worden. 't Is hard, maar kan het Gemeente bestuur anders. Zou er nu heelemaal niets op te vinden zijn om de stakkers te gemoet te komen, b.v.b. een fondsje te vormen waaruit de cokes voor een kleine veertig gezinnen geheel of gedeeltelijk kunnen bestreden worden. Als er een paar honderd gulden bjjeen was, dan kon men een aardig eindje opschieten. Wie neemt in deze het initiatief? Woensdag komt ook in den Raad het punt Kindervoeding. HetHaarlemsch Arbeiders-Secretariaat vraagt subsidie voor de Vereeniging die zich ten doel stelt het verschaffen van warm voedsel aan behoeftige schoolkinderen. Nu heeft men nooit vernomen, dat deze werkelijk nuttige Vereeniging zelf zich tot den Raad heeft gewend om nadere hulp, zeker van meening, dat het particuliere initiatief kan en wil voorzien in de behoefte, zóó, dat het nog nooit is voorgekomen dat een werkeljjk behoeftig kind moest worden afgewezen. En als er misschien eens een tekort mocht zijn, dan behoeft men niet bg de gemeentekas te komen tot heden is een beroep op de welwillendheid nog nooit te vergeefs geweest als het voor behoef tige kinderen werd gedaan. Nu vraagt het H. A. S. subsidie voor twee dagen per week, omdat de Vereeni ging slechts vier maaltijden elke week verstrekt. Waarom vragen de Heeren niet voor drie dagen, 's Zondags kan een kind toch ook honger hebben, maar 't malste is, dat subsidie gevraagd wordt, zonder dat men weel of de Vereeniging er van gediend blieft. Men stelle zich den gedachtengang der Vereeniging aldus voor: Ouders A, of B, of C, ge hebt kinderen, die ge volgens de Wet behoort te onderhouden. Nu laten uw omstandigheden niet toe om in het winterseizoen aan dien plicht naar behooren te voldoen. Wij willen U steunen voor de grootste helft dei- week, de overige dagen moet ge zelf aan Uw wettelijke verplichtingen vol doen. Zie, zóó wordt den tjjdelgk behoeftige gedurende een week of veertien gesteund, zonder hem geheel van zgn plicht te ontheffen, wat we niet zoo mal vinden. Denkt men er anders over, meent men, dat Staats-of Gemeentekas in alles moeten voorzien, laten dan de Heeren van het H. A. S. aanvragen geld voor zeven dagen warm voedsel met geschikte lokaliteit voor toebereiding, verbruiks- zalen met servies en bediening. Als dat dan is toegestaan zgn de Heeren pas op den weg, want dan ligt nog heel wat op hun lijn. Maar dan hebben zij de ouders van hun rechten en plichten beroofd, de eenheid van het huisgezin vernietigd, den particuliere weldadigheidszin een moreele plicht te niet gedaan. PrachtigAllen voor één den Staat; één voor allen, het individuopgelost in het begrip de Staat niets meer te beteekenen, niet meer te zorgen, niet meer te strjjden. Mogen wjj voor de eerste schrede op dien weg bewaard blijven, want het be gin is bekend, maar niet den geheelen weg en veel minder het eind. VERGADERING van don Baad der Gemeente Haarlem, op Woensdag 4 November 1903, des namiddags te lVs ure, STATENZAAL (Prinsenhof). De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres J. L. J. Staal, eervol ont slag onderwijzer. 2. Voorstel B. en W.W. vaststelling tarief onderstand 1904. 3. Id. id. id. lijsten art. 2 Verordeningen verleenen pensioen enz. en wijziging Verordening pensioen weduwen en weezen. 4. Id. id. adres F. J. T. van Keeken, beëindiging vergunning plaatsing kiosken. 5. Id. id. beschikbaarstelling gelden uitbreiding waterleiding Stads Ar men- en Ziekenhuis. 6. Id. id. id. id. werken gebouw Hoogere Burgerscholen. 7. Id. id. ontslag H. C. Caalen huur walgrond Donkere Spaarne. 8. Id. id. nadere vaststelling besluit rooiingsljjn enz. perceel Kleine Hout weg F. No. 8943. 9. Id. id. adres Roes en Goemans, verbetering weg Leidsche Vaart. 10. Id. id. id. eigenaren en bewoners perceelen Ruychaverstraat, verbe tering bestrating. 11. Id. id. herziening «Bepalingen dienst gemeentereiniging." 12. Id id. adres D. A. Frgn e. a., be schikbaarstelling cokes tegen ge deelde kostprijs. 13. Id. id. onbewoonbaarverklaring per ceel Begijnhof No. 7. 14. Id. id. id. id. De Witstraat No. 48.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2