gevallen, die iwee revolverschoten op hem loste en hein zwaar aan den voet verwondde. De inbreker ontkwam met een spaarbankboekje en een horloge die hg uit de woning van den portier had weggekaapt. Het vinden van verdelgingsmiddelen neemt steeds toe. Thans heeft niet ver van Portsmouth een proefneming plaats gehad van een onderzeesch ontploffings middel. Op den bodem van de zee was 5000 kilo's schietkatoen neergelegd, dat men door een electrische ontlading in eens liet ontploffen; de uitwerking was ont zettend. Een onbeschrijflijk hooge water zuil spoot hemelhoog en in den ge heelen omtrek zag men weldra doode visschen aan de oppervlakte komen drijven. De bedoeling is een middel te hebben tot verdediging der Engelsche havens. De echt-Oostersche, barbaarsche te rechtstelling van den hervormer Chen, dien de Chineesche regeering den dood door stokslagen heeft toebedeeld, heeft op de dames der vreemde legaties zulk een indruk gemaakt, dat zij eenstemmig verklaard hebben, een einde te zullen maken aan de hoffelijke verhouding, die er tusschen haar en de Keizerin Weduwe bestond. Deze gebeurtenis was werkelijk te schokkend voor moderne Europeesche gestellen. Velen willen de Keizerin We duwe nooit meer zien, willen niet meer op haar „tea's" komen en evenmin op haar officieele audientie's. Beter zou het zeker zjjn, vooral voor China, als aan de barbaarsche bastonnade-straffen zelf een einde kwam. Duitschland heeft het te kwaad met den Afrikaanschen stam der Bondel- zwarts, waarschijnlijk in verband met het dooden van een opperhoofd. De Duitsche bewoners zijn vermoord, maar de Engelsche gespaard, wat nogal eigen aardig genoemd wordt. Onm;ddellgk zijn Duitsche troepen gezonden om de Bondelzwarten tot reden te brengen. Het nieuwe Italiaausche ministerie heeft in den brand in de boekerij van het Vatikaan aanleiding gevonden onder de oogen van het pauselijke hof te brengen dat het pausdom, krachtens de waarborgen wet, slechts het vrij gebruik heeft van de onroerende goederen van hat Vatikaan en dat de Italiaansche regeering erop staat haar zorg voor de veiligheid van schatten van kunst en letteren ook uit te strekken tot die in het pauselijk paleis. Mag men de „Ind. Beige" gelooven dan zou dit besluit van het ministerie Giolitti de Vatikaansche wereld in rep en roer hebben gebracht. Paus Pius X zou in allerijl de congregaties bijeen geroepen hebben, die besloten zich tot het uiterste te verzetten tegen regee ringsinmenging in wat men acht te zgn een zuiver Vatikaansche aangelegenheid en desnoods voor dit verzet steun te j zoeken bij de diplomatieke vertegen woordigers bij het Vatikaan. De toestand in Servië is niet helder. Koning Peter, geheel onder den invloed der partij die hem tot den troon riep, staat machteloos, waardoor het vermoe den gerechtvaardigd wordt, dat de koning aan aftreden denkt, terwijl bovendien een aanslag op zijn leven niet uitge sloten schijnt, want geenenkele maat schappij wil zjjn leven verzekeren. Een noodlottige brand heeft te Mos- kau gewoed in een houten huis van twee verdiepingen. De beide trappen waren terstond in vlam, zoodat den menschen boven geen anderen uitweg overbleef dan door de vensters. De vrouw de3 huizes en twee barer dochtertjes werden bij dien sprong ver pletterd. De drie andere kinderen ver stikten en met hen de vader, die het huis was binnengesneld om hen te red- den. Een zuster van den man werd bij het zien van de misvormde en verbrande lichamen krankzinnig. Weer trouwt een Amerikaansch mil- lionairsdochter met een hertog, wat wel meer voorkomtzij 't geld, hij den titel. Haar bruidschat moet ong'-veer drie honderd dertig millioen bedragen, de bruidsgeschenken worden natuurlijk hiernaar geregeld. Woensdag had te Wiesbaden de sa menkomst plaats tusschen den czaar en keizer Wilhelm. De keizer was reeds Dinsdag aangekomen. De stad was fraai versierd, zes duizend man zetten de straten af waar de czaar moest langs trekken en bovendien mocht niemand in die straat zijn huis verlaten, welk verbod werd opgheven toen de czaar vertrokken was. De Duitsche pers is uit haar humeur over de maatregelen te Wiesbaden ge nomen tijdens de samenkomst van keizer Wilhelm en den czaar. Langs den weg niemand op straat behalve soldaten en politiemannen in en zonder uniform. Wiesbaden leek een Russische stad; wat burger was werd met dreigende blikken in 'toog gehouden. Nu is wel bekend, dat de vele aanslagen op het leven van den czaar een en ander wet tigen, maar het bezoek leed dan ook aan een ijskoude kilheid, wat zeker niet het doel der bijeenkomst zal geweest zijn. De correspondent van de Times te Konstantinopel, geconstateerd hebbende dat de Turksche nota nagenoeg alle eischeri van de mogendheden verwerpt, seint dat men in diplomatieke kringen te Konstantinopel met spanning het antwoord van Rusland en Oostenrijk verwacht, en zijn ongerustheid niet ver bergt over de troebelen die het gevolg zouden kunnen zijn van den tegenwoor- digen toestand. Velen denken dat het er den Sultan slechts om te doen is, den schijn te redden, sn dat hij zal toegeven bij den eersten ernstigen druk. Anderen echter, en zij zijn in de meerderheid, gelooven dat de Sultan vastbesloten is, zich krachtig te verzetten tegen elke poging om zijn gezag onder controle te stellen, er op rekenend dat de spanning in het verre Oosten en in Hongarije het tijd stip zeer gunstig maakt voor verzet zijnerzijds, en dat de mogendheden wel weer naijverig zullen worden op de rol die Rusland en Oostenrijk in de Balkan kwestie spelen. In het antwoord op de Russisch-Oos- tenrijksche nota verwerpt de Porte elk denkbeeld aan contróle door assessoren en een inspecteur-generaal die Rusland en Oostenrijk willen benoemen, en ver klaart zij de contróle der consuls meer dan voldoende. Verder verwerpen zij de nieuw voorgestelde administratieve on der verdeeling van Macedonië, en zegt zjj, dat de dienst der gendarmerie nu voldoende gereorganiseerd is, door de benoeming van vreemde officieren. Even eens verwerpt de Porte eenige andere punten van het program der beide mogendheden. Er wordt verondersteld, dat het hoofd doel van de keizers-samenkomst te Wies- baden is geweest besprekingen over den Balkan toestand. De Sultan verkiest niet in te gaan op de voorstellen tot her vorming door Oostenrijk en Rusland en ondersteund door al de mogendheden behalve Duitschland. Nu meent men dat Duitschland er zal voorgespannen worden om den Sultan de aanneming en uitvoering der voorstellen, ook wat betreft de controle wat gemakke lijker te maken. Keizer Wilbelm toch staat bij den Sultan in een goed blaadje en zijn diplomatie vertegenwoordigers zouden dus meer op den Grooten Heer vermogen, dan die van anderen. Prof. Wyss te Zurich heelt na een nauwkeurig onderzoek over de jaren 1893 tot 1901 bevonden, dat de stijgende zuigelingensterfte in de stad niet alleen maar in vele landelijke plaatsen samen hangt met het optreden van mond- en klauwzeer bij het rundvee. En niet tijdens deze ziekte, omdat het zieke vee dan geen of weinig melk geeft, maar daarna, wanneer de ziekte voorbij is. Deze laat nl. storingen achter die vaak nooit verdwijnen en de oorzaak schgnen te zgn van sterfte onder de zuigelingen. De melk van zulke dieren behoorde daarom nooit voor kinderen gebruikt te worden. Keizer Wilhelm heefteen keeloperatie ondergaan, een polyp. De geneesheeren verklaarden het gezwel van goedaardigen aard en de keizer hoopt na een paar dagen zwijgens weer beter te zijn In verband met hel treurig einde van 's keizers vader, keizer Frederik, liepen er ernstige geruchten, die echter door de stellige verklaringen der geneesheeren tot zwjjgen gebracht zijn. Het Maandagmorgen uitgegeven bulle tin luidt: De na de operatie natuurlijk optredende ontsteking is reeds aan 't afnemer.. Men kan met den toestand van den linker stemband tevreden zijn. Toch zal voor de genezing der kleine wonden waarschijnlijk een tjjd van acht dagen noodig zijn. De algemeene toestand van den keizer is goed; temperatuur en polsslag zijn normaal. Het bulletin was geteekend door Leut- hold, Schmidt en Helberg. De keizer van Oostenrijk zal moeten zwichten voor de wenschen beter ge zegd voor de eischen van zijn Hon- gaarsche onderdanen. De partijen hebben het volgende programma gekozen: Wijziging van de Oostenrjjksch-Hon- gaarsche monarchie in een staat op fede ratieven grondslag; Invoering van geljjke rechten voor elke taal in de Monarchie gesproken; Oprichting van een Tsjechnische Uni versiteit in Moravië; Uitbreiding van het nationale school wezen niet alleen in de landen der Bo- heemsche kroon, doch ook in Neder- Oostenrjjk en Weenen. Er wordt nog druk onderhandeld en vergaderd. Te Trenton in den N.-Am. Staat New Yersey waren in de uitstalling van een glasblazerij onlangs twee flesschen ie ziende grootste en de kleinste die ooit zjjn geblazen, naar de fabrikant beweert. De grootere heeft den vorm van een zuigflesch, maar is ongeveer 1.65 meter hoog en heeft aan het wijdste deel een omvang van 1.30 meter. De werkman die haar geblazen heeft, is even lang en kon hij door den nauwen hals krui pen dan zou hij binnen in kunnen liggen. De flesch heeft een inhoud van 65 gal- lons of bijna 300 liter. Er naast kan men, scherp kjjkende, op een zwart papier een heel klein fleschje onderschei den dat maar 4 druppels kan bevatten die er slechts met een fijn medicinaal spuitje iggebracht kunnen worden. De fabrikant verzekert dat aan het blazen van dit kleine stuk heel wat meer tijd is besteed dan aan het groote. Vrijdag had de liberaal Brandstetter in de Beiersche Kamer geklaagd, dat de graven van Duitsche soldaten in Frank rijk in slechten toestand verkeerden, terwijl zoowel aan de Duitsche als aan de Fransche soldatengraven opDuitschen bodem uitstekend de hand werd gehou den. Zaterdag heeft baron van Asch, de minister van oorlog, geantwoord dat het bericht van den slechten toestand van de Duitsche graven in Frankrijk reeds verleden jaar in de pers was verspreid. Daarop heeft de Duitsche zaakgelastigde te Parijs dadedelijk last gekregen, om de zaak te onderzoeken. Deze heeft aan die opdracht gevolg gegeven. Zijn mede- deelingen over den toestand van de gra ven waren niet ongunstig te noemen, zij hadden in het bizonder betrekking op de graven bij Orleans. Het legerbestuur wijdde echter zjjn volle aandacht aan de zaak en zou zorg dragen, dat de rust plaatsen van de op het veld van eer gebleven soldaten in waardigen toestand verkeerden. De Russische postadministratie te Odessa heeft een eigenaardigen maat regel genomen ten behoeve der arbei dersbevolking. Op Zon- en feestdagen worden nl. naar de voornamelijk door arbeiders be woonde stadswijken postrijtuigen gezon den, die ingericht zgn als postkantoor en waarin verscheidene postbeambten werkzaam zijn. Deze beambten verleenen hun hulp voor het schrijven der adressen op brieven, nemen tegen ontvangstbewijs postwissels en brieven met geld aan, en verrichten al de verdere werkzaamheden, I die anders aan de postloketten geschie den. Voorloopig zullen zulke ambulante bij-postkantoren op tien verschillende punten der stad in werking worden gesteld. Nog steeds is de vraag, of Mevrouw Loubet haar echtgenoot naar Rome zal vergezellen, niet opgelost. De conser vatieve bladen big ven het plan zéér gunstig gesteund, wjjt zjj de hoop koes teren, dat, zoo de president het Vatikaan niet mocht bezoeken, zijne echtgenoote dit niet zal nalaten. Ook verluidde immers, dat de koning van Italië de uitnoodiging eveneens richtte tot me vrouw Loubet. Thans deelt de Gaulois uit oogenschijnlgk vertrouwbaren bron mede, dat de koning verklaard had te zullen handelen volgens de beslissing van het protocol. Mocht deze uitspraak luiden, dat mevrouw Loubet den presi dent. zal vergezellen, dan zou de uit noodiging zich ook richten tot haar, in het andere geval niet. Zooals men weet, zou bjjria vast staan, dat de Paus President Loubet niet zal ontvangen. Engeland staat voor egn geheele ieger- hervorming, eerst als onnoodig voorge steld, doch in verband met het onder zoek betreffende den Zuid-Afrikaanschen oorlog thans onvermijdelijk geacht. Reeds is een speciale afdeeling voor leger- administratie gestrekt en men verwacht nog beslissender stappen in deze. Dr. Otto Schmidt, te Keulen, heeft nu, naar hij verzekert, den bacil van den Kanker gevonden, dien in vloeibare lucht gesteriliseerd en na proefnemingen op verschillende dieren, een serum be reid, waarmede die ontzettende ziekte genezen zou kunnen worden. Proeven met dat serum genomen, moeten goede resultaten hebben opge leverd Maar het zal nog nader moeten blijken, of dit middel het ware is. In elk is 't raadzaam, de verwachtingen niet te hoog te spannen. Bij den Amsterdamschen gemeente raad wordt ingediend een plan tot een leening van twintig millioen gulden rentende vier per cent. Er heeft zich te 's-Gravenhage een comité gevormd hetwelk zich ten doel stelt, in Januari a.s. net tijdstip te her denken waarop vóór 25 jaren H M. de Koningin Moeder als Koningin der Nederlanden haren intocht deed hier te lande. Dit comité stelt pogingen in het werk om op die dagen groote weldadigheids feesten over het geheele land te orga- niseeren en doet dit in de verwachting te worden gesteund door allen die dank baar de toewijding gedenken waarmede H. M. de Koningin-Moeder gedurende 25 jaren heeft gewaakt voor de hoogste belangen van bet Nederlandsche volk. Amsterdam had al eenige jaren gebrek aan drinkwater. Men trachtte erin te voorzien door aanvoer van vechtwater voor spoelwater, doch dit gaf niet veel voor de zich steeds uitbreidende stad. Toen dacht men aan water uit de hei, en laatstelijk uit den Rgn, wat milli- oenen zou kosten. Ten laatste gingen stemmen op voor water uit het duin, n.l. diepwater (zooals de gemeente Haar lem gebruikt). Een groot aantal diep- boringen in het Amsterdamsche duin gebied, hebben aangetoond dat op een diepte van 60, 80 en 100, zelfs van 120 M. zuiver, deugdelijk drinkwater was te vinden. Reeds heeft men door een aantal diepboringen het zóóver ge bracht, dat dagelgks ongeveer 6000 kub. M. water meer verkregen kan worden en eer de volgende zomer nadert zal het cgfer zeker stijgen tot 10,000 kub. M. per dag. De groote diepten waarop goed drinkwater is gevonden toonen aan dat watervoorraad niet kleiner, wellicht veel grooter is dan 400,000,000 kub. M. Op dit oogenblik kan reeds gezegd dat men door dieper draineeren en diep- boring gemakkelijk tot 30,000, misschien wel tot 40,000 kub. M. per dag kan komen, gedurende de eerste jaren, rijke lijk genoeg voor Amsterdam.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2