Op den Spoorweg tusschen Barneveld en Asselt is een groot getal telegraaf palen omgewaaid, waardoor de treinen loop Zondagmorgen werd vertraagd. Zondagochtend werd op vijftig meter afstand van de Pier te Scheveningen bemerkt, dat het schip Henriette met hout geladen, komende vau Triëst zeer gevaarlijk zat. Terstond werd de reddingsboot te hulp gezonden, waarvan het de beraanuing na eindelooze inspanning gelukte de op varenden te redden. Het was hoog tijd, want enkele minuten na de redding sloeg het schip in drie deelen uit elkaar. Op het wrak zag men later, nadat het reddingswerk was afgeloopen, twee katten heen en weer loopen, trachtende de golven welke er over heen spoelden te ontkomen. De arme beesten Hielden zich taai, maar moesten 't tegen 4 nur opgeven. Instinctmatig sprongen zij toen van het wrak op een plank en lieten zich naar den wal drijven, worstelende tegen de golfslagen, aan boven, dan onder water tot ze te bereiken waren door eenige jongens en door dezen over gegeven werden aan eenige der geredde schipbreukelingen. Na wat eten en drin ken genoten te hebben, knapten de dieren geheel op. Hevig woedde ook de storm in Noor delijk en Westelijk Duitschandhet telegraafverkeer naar West- en Zuid Europa was verbroken. Er is veel schade aangericht, van de Noordzee wordt van scheepsongelukken melding gemaakt. De schade, aan de telegraaflijnen toegebracht door den storm, blijkt tamelijk ernstig te zijn. Zware bescha diging wordt gemeld uit de provincies Saksen en Westfalen. De directe ver bindingen met Nederland, België, Frank rijk, Italië en Zwitzerland zjjn nog verbroken. De telegramverlating naar deze landen en naar West-Duitschland is onvermijdelijk het telegraafverkeer met Engeland en Amerika is weer her steld. HAARLEM 24 November liH>3. Nog een korte herinnering aan de mooie voorstelling van Donderdag 1.1. toen Molières TartufTe gegeven werd door de Koninklijke Vereeniging, en waarin de Heer La Roche de titelrol vervulde. Men zegt, dat de Heer La Roche de creatie van deze rol te Parijs aan Co- quelin is gaan afkijken. Wanneer dit zoo is, dan heeft hij misschien zijn leer meester in deze zoo niet overtroffen, dan toch zeker geëvenaard. Zjjn vertol king van deze rol was uitstekend.Spel en grime fraai. Van de dames noemen wij in de eerste plaats Mevr. Ch. Pool man als Dorine, kamer juffrouw van Marianne. Het was een leuk type; zij had herhaaldelijk de lachers op haar hand. Mevr. Holtropvan Gelder als Elmire maakte van haar rol wat er van te maken was. Een en ander gaf een hernieuwd be wijs dat „Het Nederlandsch Tooneel" zijn hoog standpunt op kunstgebied weet te handhaven. De Koninklijke Vereeniging „Het Nederlandsch Tooneel geeft Woensdag Drie Koningenavond. Blijspel van Wil liam Shakespeare. Omtrent de uitvoering van dit stuk te Amsterdam zegt o.a het Handelsblad: Fantasie dat is het alles, maar een fantasie die den dichter nu eens met edelvrouwen laat dwalen door een maan verlicht park waar zwanen op stille vijvers drijven, dan in een boerenherberg laat dansen en drinkeneen fantasie van fijne nevelen en rossig toortslicht, van bonte pakken en blonde haren, van straatdeunen en fijne viooltonen. En dat alles dooreen, naar de luim het grove of het fijne naar het boven stuurt, naar het opborrelt uit den onuitputteljjken sproedel. Fantasie en verliefdheid. Het is hier bjjna één. In de alleenspraak van den hertog waarmee het stuk begint heet het in het Engelsch So fnll of shapea i» fancy That it alone is nigh-fantastical. Aardig was het trio Jonker Andries (Kreeft), jonker Tobias (Van Westerho ven), de Nar (Chrispjjn) met mevr. Gusta Poolman als Maria. De tooneeltjes van die vier, waar zjj plannen maken en uitvoeren om Malvolia voor den gek te houden, waren allervroolijkst en amu sant. En mevr. Poolman heeft buiten gewoon aanstekelijk gelachen. De heeren Ue Jong als de hertog. Van der Hilst als Sebastiaan, Van Dijk als Antonio en Tourniare Jr. als Fabio werkten behoorlijk mede tot een geheel. Concert-Kriens. Zondagavond was een groot deel van het uitgaand publiek vereenigd in de concertzaal van het Brongebouw waar de heer C. P. W. Kriens met zijn strijk orkest eene uitvoering gaf voor de leden. Wanneer de concerten-lijst van het Brongebouw eene soirée aangeeft met de bijvoeging, dat er eene soliste zal optreden, schjjnt dat op de opkomst der leden van invloed te zijn, vooral ook omdat de heer Kriens dan wat goede werken op het programma kan brengen, wat hem als kunstenaar natuurljjk aan genaam moet zjjn. Thans waren het wel in het bijzonder de Vierde Sgmphonie van Mendelssohn, het Andante uit het 5de Kwartet van Beethoven en Scenes Pittoresques van Massenet, benevens de Ouvertures van Weber en Schubert die aan het wakkere en pittige orkest gelegenheidga venom van zjjn deugdeljjke samenstelling en alzjjdig kunnen voortreffelijke proeven at te leggen, en zonder tegenspraak te duch ten, mag dan wel voorop gesteld worden de mooie vertolking, welke aan Beet hoven ten deel viel. Rustig zich voort bewegend, rein van stemming en klank, duidelijk tot in de kleinste neven figuur tjes en in zjjn geheel voorgedragen in den nobelen stjjl der klassieken maakte het werk een heerlijken indruk. Voor de wedergave van dit Andante hebben de heeren van het Kwartet ongetwjjfeld aanspraak op den dank der aanwezigen, gelijk het orkest in zijn geheel daarop recht heeft voor de wijze waarop menig onderdeel der genoemde werken werd gespeeld. De ingenomenheid met ons stedeljjk muziekkorps kan door uitvoe ringen als van laatstleden Zondag slechts toenemen en den kring van stadgenooten welke zich bjj het Brongebouw aansluiten breeder maken. In plaats van ééne soiiste, bracht het programma van Zondag er twee, dank zij de uitnemende muzikale kracht waar over de heer Kriens thans beschikt in den heer E. Cats, die tjjdeljjk ten dienste zijner breedere muzikale ontwikkeling in het Orkest heeft plaats genomen. De heer Cats speelde het Vierde Con cert van Vieuxtemps. In den beginne min of meer aarzelend, wist de jonge kunstenaar weldra zjjn publiek te bren gen onder de bekoring van zijn warm gevoeld spel. Het subtiele weefsel van klanken werd ontleed met de zekere nauwkeurigheid, die het spel van onze beste violisten kenmerkt, terwijl in den gezangsats de voordracht zich onder scheidde, beurtelings dooi' gloed en innigheid. De heer Cats heeft virtuosen- bloed in de aderen. Voor wie zich waagt aan de brillante werken van Vieuxtemps is dat zeker wenschelijk. Met genoegen hebben wij naar deze voordracht geluisterd. Ten opzichte van de zangeres, mejuf frouw Betsy van Greuningen, kunnen wij dit laatste niet getuigen. De aria uit de Scköpfung werd wel zuiver ge zongen, doch miste den stjjgenden jubel die dit heerljjke scheppingslied doortril len moet. De zangeres had ons moeten meevoeren heel hoog in de lucht, de zonne te gemoet. Helaas, wij kwamen nog niet tot aan het dak van het Brongebouw. De liederen doch waartoe meer. Laat ons in onze herin nering waardeeren wat er goeds was in de voordracht en voor de gebreken de oogen sluiten. Te meer omdat de totaal-indruk van het concert des hee ren Kriens zeer aangenaam is geweest. B. Gaarne vestigen wjj de aandacht onzer lezers op de advertentie van „Doopsgezind Zangkoor". Het Concert, dat a.s. Donderdagavond in de Soc. «Vereeniging" plaats heeft belooft, en door de medewerking van solisten als Mej. Dermout en den Heer Joh. J. Rog mans èn het programma van het Koor zelf veel kunstgenot. Het is de eerste maal, dat de Heer Rogmans na zijne ernstige ongesteldheid te Haarlem als Concertzanger optreedt. Het onaangename weer houdt aan regen, hagel, storm wisselen elkaar af op de meest verrassende wijze; dag in, dag uit grauwe, sombere luchten en geen zonnetje breekt door, alles om er de ingedrukte stemming in te houden. Want gedruktheid heerseht er. Zie onze winkelstraten. Hoe joelde en krioelde andere jaren het kijk- en kooplievend publiek zoo tegen St. Nicolaas djor de stad om te zien en in te slaan voor den gi oaten dag en thans luttel publiek op de straten en in de magazjjnen; waar men anders buitengewone hulp nuodig acht om de koopers te helpen, kan men het nu gemakkelijk alleen af en 't is of er de geest uit is bij de menschen. Terwijl de oorzaak van dit verschjjnsel door sommigen inverband is met het weer, zijn er ook van meening, dat men geen geld durft uitgeven. De een heeft schade geleden bij faillissement A, de ander bjj B; C, D en anderen lijden onder de financieelen toestand der eersten en weer anderen zien in de naaste toekomst nog meer verwarring, waardoor zij 't noodig vinden, zich alvast door zeer voorzich tig te zjjn, te dekken tegen mogelijke ge beurlijkheden. Wie onder dit alles in de eerste plaats lijden zijn de neringdoenden, wier ontvangsten gedurende de zes laatste weken van het jaar dikwjjls beslissen over den stand van zaken op 31 Decem ber. Er zjjn er ook die meenen, dat er nog veel kan terecht komen, en alvast hebben de winkeliers alles gereed tot de ont vangst van een groot publiek. Smaakvolle uitstallingen achter kwistig verlichte spiegelruiten lokken tot stilstaan, tot zien, tot koopen en de overvulde magazijnen geven een overbluffenden voorraad van zaken, genoeg om een keus moeieljjk te maken. Men weet toch, met St. Nicolaas moet er wat zjjn voor de kleinen, voor de grooten, voor de dienst boden en dus spant men zich in om door oordeelkundig uit te stallen de aandacht te trekken. Het Algemeen Nederlandsch Ver bond houdt zich onder meer onledig met het zuiver houden van onze Ne derlandsche Taal. Thans richt zjj zich tot den Handel- drjj venden stand, de neringdoenden, be treffende de verderfeljjke gewoonte, om bjj het aanbevelen van hun waren vreemde woorden te gebruiken. Sommige vreemde woorden kunnen niet goed door Nederlandsche vervangen worden als sportmanufacturen, leveran cier, artikelen e.a., maar het misbruik begint waar vreemde woorden gebruikt worden die gemakkelijk door Neder landsche kunnen vervangen worden. Zoo is er geen reden om te spreken van bou/angerie, patisseur, coiffeur, entree, fournisseur de la Cour, tailer, en gros, en détailpain de luxe, objets cCart en zoovele andere in plaats van bakkerij banket- of pasteibakker, kapper, toegang, hofleverancier, kleermaker, in het groot, in het kl-in, fijn brood, kunstvoorwerpen enz. Men behoeft slechts de winkelstra ten door te wandelen en de dagbladen in te zien, om overal te worden getroffen door wat noodeloos vreemd, niet eigen is. Ons publiek vindt het niets deftig meer, ai dat vreemde, het ziet er niet tegen op als vroeger. Bij de neringdoenden is 't meer sleur, doch onze mooie Nederlandsche taal ljjdt er onder en die taal behoort hoog gehouden, want met de faal valt ons volksbewustzjjn. Van minderwaardigheid dier taal kan wel geen sprake meer zjjn, sinds onze Koningin en Koningin- Moeder haar als hoftaal in eere hebben hersteld, en evenals Prins Hendrik, door Haar steun aan het A. N. V. instem ming met zjjn beginselen hebben betoond. Sinds dien gelukkigen omkeer moet het voor ieder, een ernstig streven zijn om onze taal, zuiver te houden. Als een bijzonderheid kan worden medegedeeld dat door Gebr. Roozen, wonende „Rolland", Overveen, nog jonge versche Radijs van den kouden grond aan de groentemarkt is gebracht, ze zjjn opgekocht door H. P. Hoes, wonende Overveen. Afloop van de verkooping van Huizen, gehouden den 21 Nov. 1903 ui de .Gouden Leeuw" te Haarlem. No. 1. Een Pakhuis en Erve aan het Donkere Spaa-ne, roet uitgang door een Poort aan de Bake- nes-ergracht No. 52. f 9275. F. Erdtiiek q.q, No. 2. Een Hdii en Erve met Tuin aan het Donkere Spaarne met nitgang door een Poort aan de Bakenesstrgracht. No 64. f7000. A. P. H. v. d- Vaart Ne. 3. Een Huis en Erve roet Tnin ain het Donkere S, aarne. No 56 ƒ7410 Opgehouden. No. 4. Een Hui* eo Erve roet tuin aan de zuidzijde van de Brouwt ra'raat ƒ1720. G. Wal- lekee. No. 5 Een Winkelhuis en Erve aan de west zijde vau de Bakeneeaergracht, op den hoek vau de Korte tfegjjneztraat. No. 66, 3500. J. Mizerus. No. 6 Een Winkelhuis eu Erve met Tuin aan de Zuidzijde van de Lange lie reestraat. No. 46. ƒ2860 S. J. v. Os. No. 7. Een Winkelhuis en Erve aan de Oost zijde van Ue St. Authooiestraat. No 83 ƒ2890. B. v. Opzeeland. No 8. Een Werkp aats en Erve aan de West zijde van de N-enwe SpaarnwoudersiraatNo. 2. f 970. J. M. Heemskerk. No. 9. Een Pakhuis waarhoven Zolder en achter gelegen Loods en Erve aan de Houtmarkt. No. 65. 1700 A Jacob .ou. No. 10. Eeo Buis eu Erve aan de westzijde van de Zsetea raat op den hoek van- en met uit gang aan de S agorspoort. No. 30a No. 11. Een Huis en Erve aan de noordzijde van de Slagerspoort en achter het voorgaande per ceel. No. 22r De perceeien No. 10 en 11 gecombineerd, ƒ1825, A. F Csptein. No 12. Een Huis en Eive, waarin logement aan de westzijde vau de de Witstraat en poort, uitkomende aan de de Witstraat. No. 36. No 13, Een Pakhuis met afzonderlijk opgaande Bovenwoning en Erve, naast en ten zuiden an het voorgaande pe ceel. No. 38 zwart en rood. De perceelen No. 12 eo 13 gecombineerd ƒ5000. K. Schoen. No. 14. Een Huis eu Erve aan de zuidzijde van de Kuil der Leeuwenpoort bij de de Witetraat. No. 15. ƒ320. A. Veidhuyzen. No. 15. Een Huis en Erve met grooten Tuin aan de westaijde van den Burgwal. No. 76. No. 16. Een ln Iwetën verdeelde Werkpl.ata en Erve met afzonderlijk opgaande Bovenwoning, Erf en Schuren naast het voorgaande perceel aan don Burgwal en daarbij behoorende poort, uitku- meuue aan den B-irgwal. No. 78 zwart eu rood. De perc elenNo. 16 eu 16 gecombineerd, 8475. Gebr. Jacobiou. No. 17. Ecu goed ingericht, groot Bierhuis met afzondei lyk opgaande Bovenwoning en Erve aan de oostzijde van de Groute Houtsrtraat. No. 125 zwart eu rood, 23005 Opgeh. No. 18—20. Drie perceelen douwterrein, naast elkander aan de oostzijde van de Lmge Marga- rethastraat. No. 18. Groot omstreeks 1 are, 18 centiaren. No. 19. Groot omstreeks t are, 16 centiaren. No. 20. Groot omstreeks 1 aie, 77 centiaren. De perceelen No. 18 tot en met 20 gecombi neerd. ƒ6780. Opgeh. No, 21. Een liuis en Erve op het Kenaubofje, arn de zuidzijde van de Kenaustraat. No. 8o. ƒ8110 J. V. d. Boogaard No 22. Een dubbel Heeienhuta en Erve met Tuin aan de westzijde van de Groote Houtstraat nabij de Nieuwsteeg met nitgaig in eengemeen- schappniijke poort aan de Gierstraat. No. 92. 18905. Opgehouden. No. 23. Een tiuii en Erve met Achter- en Zjj- t uin aan de Brouwersvaart op den hoek van de Eeudrachtstraat. No. 126, ƒ6020. C.G.v. Mast wijk. No. 24. Een Winkelhuis met afzonderlijk op gaande Bovenwoning en Erve aan den Kouden- boru, alm ele een gemeene poort, uitkomende aan de Biggesteeg. No. 14 zwart en rood. ƒ5980. Opgeh No. 25. Een Huis met twee afzonderlijk op- gaaude Bovenwoningen cu Erve aau de oostzijde van de klerksteeg. op den hoek van de Kaveeteeg. No. 9 zwart eu rood. ƒ2980. Opgeh Nu. 26. E.-n Winkelhuis eu Erve aan de west- zij te van de Jansstraat. No. 42. 4430 J. Ooat- wald. No. 27. Een Huis en Erve met daarvoor ge legen Tuintje aau den Heere S'ngel No. 73. ƒ1755. Opgehouden. Markt van 23 Nov 1903. Boter. Aangev. 50 K.G., verk. 48 K. G. L. pr. f 1.47, H. pr. ƒ1.50 p K. G. Biggen. Aangev. 82, verk. 72 stuks. L. pr. f 4H. pr. 7.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 8 verk. 8 stuks. L. pr. 15.H. pr. 20.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 47 HL., verk. 47 H.L. L. pr. f 2.H. pr. ƒ3.50 p. H.L. Appelen. Aangev. 49 H.L. verk. 23 H.L. L. pr. f 5.H. pr. ƒ12.p. H.L. Peeren. Aangev. 16 HL., verk. 7 H.L. L. pr. f 7.H. pr. 12. ltoodekool. Aangev. 2000 st., verk. 1500 st. L. pr. 2 ct., H. pr. 7 ct. Wittekool. Aangev. 300 st., verk. 300 st. L. pr. 2 ct. H. pr. 5 ct. Savoiekool. Aangev. 2000 St., verk. 2000 st. L. pr. 2 ct., H. pr. 5 ct. Wortelen. Aang. 400 bos, verk. 400bos; L. pr. 6 ets., H. pr. 10 ets. 0R6ELBESPELIN8 in de Uroote- ot St. Bavokerk alhier, op Donderdag 26 Nov. 1903, des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Largo nit de Sjrmphonie -ans der neuen Welt."A Dvorak. 3. Sonate op 't Koraal: -SolltTch meineui Gott nicht Singen"..S, de Lange. a. Maestoso moderato. b. Andante. c Finale. 4. Elsa's Brantzug znm Munster. K. Wageer. 5. TraumereiSchumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2