Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 25 November 1903. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. Bilderdijkstraat. No. 4. Een Huis met tuin, 425 p.j, terst. Brouwersvaart. No. 108. Bovenhuis met waterleiding, 3.75 p. w., terstond No. 108 Brood. Een gedeeltelik Bovenhuis, 8.VS p. w„ terst. Camphuij sstraat. No. 1. Huis, 3.S0 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 95. Huizen met tuin en Bovenhuizen. No. 35. Gem. Kamers, 20 a /30, desver langd met pension, terst. Duvenvoordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaapcabinet, 25.— p. ra„ terstond. No. 69, Pension /30-— ƒ40 per mnd. Frankeatraat. No. 85. Ongem. Kamer, 1.— p. w„ terst. G-aathuiaaingel. No. 26. Benedenhuis. 350.Aanvaarding 1 Mei. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. ofOngemeub. Kamers, van 20.— tot 24.—, Harmenjansweg. No. 29. Heerenhuis met tuin, 385.per jaar, terstond. Jaoobijnestraat. No, 1. Qem. Kamers met of zonder pension 18 tot f20 p. m.. terst. No. 81rood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. Slzwart. Benedenhuis, f 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15.— per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, 2.per week. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, f 5.per week. No. 49. 3 kam., keuken, plat en bergplaats, 4.per week terst. Kampersingel. No. 40. Benedenhuis met tuin. 70per kwartaal, terstond. Klein Heiligland. No. 15, Twee gemeubileerde Kamers, 35.— per maand. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direct aanv. 350 p. j. No 24, Gestoffeerde kamers f 25.o m. No. 98. Huis, 375.per jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40.— p. m., terstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 15.—en ƒ25— p. m., terstoud. No. 10. Gem. Kamers, 25.p. m., terst. No. 43. Bovenhuis, b o. 860.p. j„ torst. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, f 6.— per week. No. 30swart. Een Winkelhuis met roime kelder en twee zolders, 6.50 per week. Korte Heerenstraat. No 82. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk.,/22 p.m.,terst. Krom. No. 18. Pakhuis h 1.30 p. w., terstond. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30.— p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., f ^8 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No, 89rd. Gem. Voorkamer met of zonder bed., f28 of ƒ12 p.m., terst. No, 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein. No. 41rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.p. m. Leidschestraat. Hoek Leidsche Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, 246.per jaar. Leidsche Vaart. No. 142. Een Huis, ƒ700.— p. jasr. Mei. No. 140. Een Huis, ƒ550.—p. jaar, terstond Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, 24 of/86 per maand, terstond. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.p. m„ met ruime plaats, terst. Nieuwe Gracht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 h 50 p. m. Oranjestraat No. 89. Bovenhuis, 3 kamers met keuken en zolder. Fieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m„ terstond. Baamvest. No. 5rood. Bovenhuis ƒ300p. j., terst Sehoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Sohotersingel. No, 21, Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of z. pension, 45.of 15.p. m., terst Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tain, 175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Spaarnwouderstraat No. 4. Winkelhuis, 4.p. w. 15 Oct. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, 600.per jaar, terstond. TTrsulastraat. No. 19. Bovenvoorkam., 1.50 p. w., terst. Witte Heerensteeg. No. 39rood. Boven-Voorkamer, 1.25 per week, terstond, Wouwermanstraat. No. 4rood. Gem. Zit- en Slaapkamer roet pension, 35.p. m.f zonder pension 8.p. m., terstond. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Boienhuis, ƒ825.p. j., terstond. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, /550.— p.j. Mei. Bij C. GROENE WE GEN, Eerste Frojekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Sehoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zjjlweg en aan de Olieslagers laan by den Koniuginneweg. Bij J. BOEBEE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur een Heerenbuis met Tuin, Oranje kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. Bij J. J. VAN REIJSEN, Ged. Oudegracht 112. Te Huur een Heerenhuis met Tuin, in nabij heid van 't Station, bevattende 7 kamers, gas- en waterleiding, terstond. Een Bovenhuis met vrijen opgang, 6 kamers, waarvan 2 met alcoot, keuken en bykeuk., gas- en waterleiding, tegen Mei a.s. Tweede Kamer. Woensdag werden de beraadslagingen over de Militiewet hervat. De minister licht toe, dat het hier betreft de verhooging van het maximum van het bijjvend gedeelte en het ploegen- stelsel. Het is gewenscht de garnizoe nen op voldoende sterkte te houden. Het zou een bezwaar zjjn, het blijvend ge deelte af te schaffen. Omtrent 't ploegenstelsel is 't de vraag wat verkieslijker is: 8 maanden achter een te blijven met de kans geheel vrjj te lotendan wel tweemaal 4 maanden verplichten dienst voor allen. Dit hangt af van de bijzondere positie der belang hebbenden. Maar nu is 'tnietjuist.dat 't zal gaan om 6000 tot hoogstens 6500 mannen, zoodat men niet kan spreken van 8000 man die 8 maanden achtereen onder de wapenen zouden worden ge houden. Dat er overigens velen zjjn, die liever 8 maanden achtereen blijven, bljjkt hieruit, dat reeds nu bjj ruiling 1000 man liever 8 maanden zijn gebleven, dan 2 maal 4 maanden. Zelfs den schijn willende vermijden, dat men de lasten des volks wil ver zwaren, deelt de minister thans mede, ook namens zjjn ambtgenooten, dat het ontwerp wordt teruggenomen voor zoo ver het de verhooging van het maximum betreft. Bij art. 110, bedoelende buitengewone oproeping van miliciens noodig tot hand having ran rust en orde had bespreking plaats in verband met grondwettelijke bepalingen. De Heer Ter Laan zegt dat den Min. te veel macht is gelaten bjj oproepingen van zeemilitie, wat de Min. ernstig be strijdt als volkomen overeenkomende met. die der landmilitie. De heer Van Karnebeek heeft voor gesteld twee amendementen op art. 113bis betreffende het toekennen van vergoeding bjj het onder de wapens blyven enz. van ingeljjfden bij de mi litie, het eerste om in den aanvang achter de woorden: zindien blijkt, dat tengevolge van het verblijf onder de wapenen of in werkeljjken dienst" te voegenhet tweede om, waar sprake is van het gezin enz. in wiens levens onderhoud de ingelijfde voorzag of hielp voorzien, de woorden„of hielp voor zien" te doen vervallen, en om van de woorden: sniet of niet voldoende in eigen onderhoud kan worden voorzien", te doen vervallen de woorden: nniet voldoende". De Heer Terlaan gaat hierin mee. De Min. doet opmerken dat bij de 10257 buitengewoon opgekomenen, in 8281 gevallen vergoeding is verleendaan 194 personen is ontheffing verleendin 165 gevallen is tegemoetkoming gegeven en 1460 aanvragen zijn afgewezen. In 10 gevallen slechts is aanspraak gemaakt op hooger vergoeding en in 4 gevallen is daaraan voldaan. De ervaring heeft echter geleerd dat het beter was een vaste som van f 1 per dag toe te kennen dan f 20 voor de 2S dagen of 22 voor de 35 dagen, waardoor niet altijd vol doende in de behoefte werd voorzien. Een vaste uitkeering is ook daarom wenscheljjk en noodig omdat daardoor een vaste regel wordt gesteld. Na bestrijding door den Min. zijn de am. ingetrokken. Het tjjdstip van inwerkingtreding van de wet wordt nu bepaald op 10 December. In de zitting van Donderdag hadden de algemeene beraadslagingen plaats over de IndUclie begrooting. De Heer van Vlijmen besprak de recht matigheid van den Atjeh oorlog, gaf hoog op van ons optreden in Djambi en Korintji en bracht hulde aan allen die aan het succes hadden medegewerkt. I De Heeren Roëll, Fock en Cremer noemden den flnancieëlen toestand van ons Oost-Indië zeer zorgelijk, maar de Minister ziet den toestand niet zoo donker in, hierin zich op cijfers beroepende, doch aangemerkt werd, dat die gegrond waren op uitkomsten van vroegere jaren. Bovendien zijn nu sommige cijfers hooger geraamd, zooals van tin van 65.op 70.Feitelijk is boschwezen o.a. een millioen achteruit gegaan. En dan wordt de tintontvangst in rekening gebracht als gewone terwjjl het toch een buiten gewone inkomst is, waaruit de conclusie de jaarlijksche terugkeerende uitgaven zullen moeielijk door inkomsten kunnen gedekt worden. Dit heeft de overtuiging bevestigd, dat het Moederland moet te hulp komen, b.v.b. door renteloos voor- schot, maar dit voorschot is een sluit post geworden tot dekking van het jaar- lijksch tekort, wat zoowel voor Indië als voor Nederland gevaarlijk is. Ook de Heer Cremer voelt niet veel voor het renteloos voorschot. Maar omdat Nederland zelf het geld niet bezit, zal het van het buitenland geleend moeten worden; op den tijd van terug betalen zal het geld er niet zijn, bjj Indië wordt dan aangeklopt, maar ook dit bezit de middelen niet en zoo zal een wissel ruiterij ontstaan van de slechte soort. De eerste eisch is dus, dat de sluit post van de begrooting verdwijnt. Het voorstel van voorschot moet samengaan aan een bepaald plan tot uitvoering van openbare werken. Tegen de verheerlijking van den oor logstoestand kwam de Heer Hugenholtz op. Bij ons optreden hadden gruwelen plaats, waardoor wij niet het recht hadden de Zuid-Afrikaansche ongerech tigheden te veroordeelen. Wist de Mi nister van dit alles niets, vraagt hjj of heeft de gouverneur-generaal op eigen gezag oorlog verklaard. De heer Cremer doet opmerken, dat wat de Heer Hugen holtz bedoelt indertjjd door de regeering uitvoerig uiteengezet is. De Heer Pjjnacker Hordjjk zeide, dat de geheele Kamer Indië wilde helpen, in de eerste plaats den economischen toestand van Java verbeteren, maar om - trent de wjjze waarop heerscht begrips verwarring. De Kamer late zich echter niet op een verkeerden weg leiden. De Heer Troelstra protesteerde ook tegen het beprokene door den Heer van Vlijmen en herinnert dat Dr. Kujjper zelf indertjjd den Atjeh-oorlog onrecht vaardig genoemd heeft en zet op ge schiedkundige gronden nog eens de oorlog-oorzaak uiteen. Veel werd in den laatsten tijd door vóór en tegenstanders van de spoorweg plannen doorHaarlemmermeer gesproken over de verkeerswegen in die gemeente. De tegenstanders beweren dat Haar lemmermeer niet zoo geïsoleerd is, en in 't bezit van prachtige waterwegen is, waardoor 't verkeer wordt vergemak kelijkt. De waarheid is, dat in de richting AalsmeerHoofddorp een innudatie- kanaal loopt, verbonden met een sluisje, waardoor vaartuigjes met weinig diep gang in de gelegenheid zijn in de Hoofdvaart van Haarlemmermeer te komen. De verkeerswegen te land zijn nog zoo primitief mogelijk. Van Hoofd dorpAmsterdam rjjdt vier maal per week een omnibus, waarmede men 's morgens vertrekt en 's avonds laat weêrkeert. Dan een dagelij ksch verkeer van Hoofddorp op Haarlem en eindelijk een dienst van Hoofddorp op Aalsmeer. Op Aalsmeer rjjdt van Hoofddorp drie maal daags een wagentje waar de paga- siers worden ingepakt en zoo naar 't een uur verwijderd bootstation vervoerd worden. Dit zjjn de verkeerswegen van eene gemeente gelegen in 't voornaamste deel van Noord Holland met eene be volking van 17600 zielen. In de afgeloopen week zjjn in het douchebadhuis aan den Koudenhorn ge nomen 447 baden. In het 2de douchebadhuis aan het Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week genomen 631 baden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5