EAARLEIS C Eerste Blad. No. 96 14-4 Nieuwsberichten. Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Vijfentwintigste .laargang. TELEPHOONNÜMMER TSLEPHONISCHE VERBINDING met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden >25. franco p. post ,40. Afreaderlljke aammers 8 centen per stuk van WOENSDAG 2 December 1903 Prijs per Advertentie van 5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertentie)) worde» aarueru/me» tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, dit alsdan too mogelijk nog worde» geplaatst. Ticeede Kamer. In de voortgezette vergadering van Donderdag nam de Heer Hugenholtz terug de woorden, die hij in het stenografisch verslag had tusschen gevoegd, verklarende verkeerd te zijn ingelicht. De aanvulling van het gespro kene geschiedde alleen maar om 't nog duidelijker te maken voor hen die er buiten staan. Dat een en ander in de Kamer gemompel veroorzaakte is te be grijpen, temeer daar een verontschul diging niet werd uitgesproken, en men •waan-chijnlijk, als velen in den lande, van meening was, dat de Heer Hugen holtz minstens zeer lichtvaardig was te werk gegaan. Bij Oorlog wees de Heer Verhey op te kort aan Europeanen bij het leger. Aanvulling is een dringende eisch. Ook dit jaar zal de uitzending uit Nederland weder minder zijn. Is reeds overwogen of het dienstverband te lang kan zijn? De nieuwe penstioenregeling kan slechts op tijd werken. Verbetering van de po- sitie van den soldaat in Indië kan meer den toeloop bevorderen. Op 't gebied van materieele en moreele positie van den soldaat in Indië is toch zeker het laatste woord nog niet gezegd. Al wat de mi nister mocht doen tot verbetering daar van zal waardeering vinden, vooral waar 't mannen betreft, wier diensten zoo hoog worden geschat. De Minister antwoordt, dat de gang van de werving voor 't leger niet geheel naar wensch is; 's Ministers aandacht is doorloopend hierop gevestigd. De ver betering van dit euvel wordt overwogen. Of 't dienstverband verkort zal moeten •worden kan de Minister niet beslissen er wordt een proef genomen met een korter dienstverband, Misschien helpt dat. Vrijdag hadden verschillende natura lisaties plaats, benevens eenige kleine zaken en werd de beraadslaging over de Indische begrooting voortgezet. Door den heer van der Zwaag werd een amendement voorgesteld en toege licht om de onderafdeeling "108 te ver minderen met ƒ40.000 en onderafdeeling 109 met f 372,800. De bedoeling van dit amendement is, dat uit het renteloos voorschot door Nederland aan Indië te verstrekken, niet zullen worden bestreden de uitgaven voor militaire doeleinden. De Min. merkt op, dat die sommen dienen tot voltooiing van werken die reeds vroeger zijn toegestaan, ont raadt aanneming en zoo beslist de Kamer. De Heer Cremer stelt vast dat de militaire marine tot 1/3 kan worden teruggebracht, waardoor meer danlt/j ton zou kunnen bezuinigd worden, op de 23 24 ton van thans. Hij betreurt 't dat nu weder nieuwe uitgaven wor den aangevraagd voor meerdere flottille- vaartuigen, die niet strikt noodig zijn. Na beantwoording wordt Hoofdstuk II der Uitgaven in Indie (ƒ133,752,989) in zijn geheel aangenomen met 74 tegen 7 stemmen, waarna Hoofdstuk 1, uit gaven van Nederland in behandeling komt. Bij het bespreken van het renteloos voorschot kwam dit na veel discussie ongedeerd uit het debat te voorschijn; tot een bijdrage, zooals de Heer Cremer wenschte, maar waartoe de regeering niet wilde overgaan, kon het niet komen. Zoo was dan de Indische begrooting afgehandeld en komtdeStaatsbegrooting aan de beurt, en daarna waarschijnlijk de drankwet, waarvan het sectie-onder zoek Maandag zou aanvangen. Onlangs werd in Londen een man veroordeeld, die zijn specialiteit maakte van het stelen bij doctoren. Hjj lette op dat deze of gene uitging, of lokte hem zijn huis uit door de een of andere boodschap, en belde dan aan om hem te spreken. Op het bericht dat hij niet thuis was, verzocht hij even een briefje te mogen schrijven. Bij die gelegenheid, of als hij heenging, wist hij dan steeds iets dat van zijn gading was mee te nemen. Hij had ter zake al tweemaal gevangenisstraf beloopen en nu had lijj niet minder dan twaalf van deze soort diefstallen ten zijnen laste. Voor het oogenblik is hg door den rechter voor drie en een half jaar onschadelijk ge maakt. Bij de aardbevingen die zich Donder dag en Vrijdag in Bulgarije deden ge voelen zijn in de buurt van Rilo eenige huizen ingestort. Zaterdagmorgen wer den te Sofia schokken gevoeld. President Roosevelt is bg° het verlaten van een kerk te New-York, waar hij de begrafenis van zijn oom mr. J. K. Gracie bijwoonde, een oogenblik opge houden door een oudachtig uitziend man, die hem een pakje en een brief in de hand stopte. De president wendde zich tot een detective, die in zijn nabijheid stond, en zeide: „Ik ben bang, dat deze ongelukkige u noodig zal hebben." De man, een zekere Arthur Deming, werd gearresteerd. Bij zijn verhoor zeide hg, dat hg tevergeefs beproefd had, zich met den Duitschen keizer in verbinding te stellen, om dezen een onfeilbaar ge neesmiddel tegen keelziekte te doen toe komen. Nu wilde hij president Roose velt verzoeken aan de keizerin dat middel te zenden. Hij voegde er aan toe, volstrekt geen vijandige bedoelingen tegenover den president gehad te hebben. Blijkbaar heeft men ook ditmaal weer met een krankzinnige te doen. Een kantoorbediende te Liegnitz, ze kere Hiitter, die een kleinen jongen zoo heftig met stokslagen mishandeld had dat hij een heele week ziek te bed lag, is door de schepenrechtbank veroordeeld tot drie maanden gevangenis, ofschoon het O. M. slechts 60 mk. boete had geëischt. Het vonnis overwoog namelijk dat Hütter op dergelijke wijze als de beruchte Dippold te werk gegaan was. Driehonderd zwarten uit Duitsch Zuid- west-Afrika, werkzaam aan de Lancaster mijn op den Witwatersrand, hebben Donderdag geweigerd aan het werk te gaan. In het telegram wordt die staking in verband gebracht met den opstand in Damaraland; de waarheid zal wel wezen, dat de zwarten reden tot klagen over de behandeling hebben. Men weet, dat zelfs Jameson, een onverdacht getuige in dezen, te verstaan heeft gegeven dat de naturellen op den Rand slecht be handeld worden. Bij het Fransche ministerie van justitie is 26 November een verzoek om revisie in gekomen van den ex-kapitein Dreyfus. Zekere feiten, opgesomd door Dreyfus, zouden de inlichtingen bevestigen, die het dossier heeft verschaft, dat de minis ter van oorlog André reeds vroeger aan den minister van justitie Vallé had overgelegd. Bij gelegenheid van de in terpellatie van Jaurés heeft Andrë aan gekondigd dat hij van plan was de dossiers persoonlijk te onderzoeker. De uitkomst van dat onderzoek heeft gene raal André nu aan minister Vallé doen toekomen. André moet feiten van vrg ernstigen aard ontdekt hebben, daar zij Vallé hebben dom besluiten zich tot de commissie voor de revisieaanvrage van Dreyfus te wenden. Er is nog niets uitgelekt. Men beweert niettemin, dat André in de dossiers van het ministerie van oorlog stukken zou hebben aangetroffen, welker echtheid meer dan twijfelachtig is, en dat hij bovendien de sporen moet hebben gevonden van de kunstgrepen, waarvan men zich aan het ministerie van oorlog zou hebben bediend in 1897 of 1898, om stukken of feiten van gewicht te verdonkeremanen. Eindelijk zou de oud- archivaris Gribelin hem belangrijke onthullingen hebben gedaan. In de zitting van aanstaanden Woens dag zal der commissie van de revisie mededeelingen worden gedaan van de stnkken, die Vallé haar heeft overgelegd. De Regeering heeft nog geen mede- deeling ontvangen, dat zij nog in de Kamerzitting zal worden geïnter pelleerd, over het door den minister van justititie genomen besluit, om het verzoek om revisie van Dreyfus bij een commissie van revisie aanhangig te maken. Wij meenen te weten, dat als het verzoek om een interpellatie hierover te mogen houden bij de Regeering in komt, het Kabinet de verdaging daar van zal eischen, tot een definitieve op lossing is gevonden, ten einde te ver mijden dat het parlement zich bemoeit met een zaak, die zij wil houden binnen het zuiver juridieke terrein. Verschillende bladen bespreken reeds de heropening van de zaak. Aurora, Lanterne, Siècle e. d. spreken hun vol doening uitdaarentegen protesteeren Gaulois, Libre Parole, Intransigent, zooals te begrijpen is. De Hoofdcommissie tot het brengen van eene bijzondere hulde aan H. M. de Koningin -Moeder heeft een rondschrij ven gericht aan de burgemeesters, om hunne medewerking in te roepen. De hoofdcommissie verwacht, dat de hoofden der gemeenten van meening zullen zijn, dat dit jubileum van de Koningin-Moeder niet onopgemerkt mag voorbijgaan, dat de Nederlandsche drie kleur met de Oranjevaan op den gedenk dag van de gevels der huizen moet wapperen en zoo mogelijk op oudere wijze de feestvreugde zich alsdan moet uiten, naarmate dit in iedere gemeente op gepaste wijze kan geschieden. Als datum van den algemeenen gedenkdag wordt de 22e Januari, de dag waarop de intocht in de residentie plaats had, aanbevolen. Aan de plaatselijke commissiën wordt overgelaten om te beslissen omtrent de wijze waar op gelden voor het hulde blijk zullen worden bijeengebracht, hetzij door inzameling van giften, hetzij d°or uitvoeringen van verschillenden aard met geldelijke opbiengsten, hetzij langs andere wegen. Behoudens viering van den algemeenen herdenkdag op den 22sten Januari aanstaande door te vlag gen als anderszins wordt ook aan de plaatselijke commissiën overgelaten, om het tijdstip te bepalen waarop de te beramen middelen zullen worden uit gevoerd, mits vóór 1 Mei 1904. De hoofdcommissie roept voorts de medewerking der burgemeesters in om tot het vormen van plaatselijke comité's te geraken. Te Haarlemmermeer, nabij de Nieuwe Meer, is afgebrand de Stoomhoutzagerij van den Heer Tekelenburg. Al de ge bouwen, benevens den daarin geborgen voorraad hout liggende op de opslag plaats van den Haarlemmermeerpolder is gespaard gebleven. Alles was geas sureerd bij den Heer van Veeren van Veen te Amsterdam. Vermoedelijke oor zaak gebrek aan de machinerieën. HAARLEM 1 December 1903. Er heerscht groote ontevredenheid onder het personeel van de Centrale Werkplaats der Holl. IJzeren Spoorweg maatschappij alhier, over de nieuwe loon regeling, aldus schrijft de O. H. Ct. Zijn enkele ploegen er beter mede, over het meerendeel wordt er minder verdiend. Velen hebben ƒ1,20 en f 1,80 per week minder. Een 77-jarige man, werkzaam aan genoemde werkplaats, ontvangt nu door de nieuwe loonregeling op zijn ouden dag nog 0.70 per week minder. Naar de „O. H. Ct." verneemt is in eenige afdeelingen opgehangen een schrij ven van den heer L. Sloot, ingenieur van de werkplaats, als antwoord op de tot hem gerichte brieven betreffende de loon regeling. In dat schrijven wordt bekend gemaakt, dat de ingenieur zal trachten, de loonen van hen, die met de loonrege ling achteruit zijn gegaan, weder op het oude te doen brengen. Doopsgezind Zangkoor. Met een kort woord wenschen wg nog terug te komen op de uitvoering van het Doopsgezind Zangkoor, Donder dagavond in de soc. Vereeniginggegeven. In het vorig nummer van dit blad werd reeds opgemerkt, hoe voortreffelijk zg in alle opzichten mocht slagen. Het Doopsgezind Zangkoor is inder daad, onder de zeer zaakkundige leiding van den heer J. de Nobel, een mooi koor geworden; het heeft zich ontwik keld tot een vereeniging waarvan de uitvoeringen uit een muzikaal oogpunt de aandacht ten volle waard zijn. Het ledental is naar het ons voorkwam be langrijk toegenomen en bezit in de sopranen en alten stemmen, die het hunne bijdragen tot den mooien klank, waardoor de ensembles zich onder scheidden. Echt mooie natuurstemmen met zilveren klank. Wij wenschen er den nadruk op te leggen, dat wel in het bijzonder de adel van klank en de beschaafde manier van zingen ons bij de uitvoering ten zeerste hebben ge-

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 1