Nieuwsberichten. van het beginsel, om levering ervan tot de gemeente te beperken. Omtrent den prijs van gas voor bui ten de gemeente wordt voorgesteld in het Kloosterkwartier gas te leveren tegen den in de gemeente geldenden prijs, ter wijl het uit den aard der zaak van be lang is de lichtfabrieken tot haar maxi mum te belasten. Door drie leden is voorgesteld B. en W. te machtigen El. stroom te leveren in omliggende gemeenten, en den prjjs te bepalen op anderhalf maal den prris voor de gemeente; evenzoo voor gas, behalve gas, te leveren voor perceelen gebouwd of te bouwen op het voorma lig landgoed 't Klooster. De Heer Stolp deelde mede, dat het eerst in het plan lag om builen de ge meente geen electricileit te leveren, doch het in het belang der belastingschuldigen is, de prij zen te behouden zooals zebestaan. De Heer van Lennep behoort tot hen, die prijzen wenschen te stellen gelijk aan de gemeente. De Heer Mudoo doet opmerken, dat de gemeenteprjjs winst geeft, de om wonenden dragen dus bij in de gemeente- winst. Wil de mogelijkheid openhouden om bij daling der prijzen, de bestaande voor buitenwonenden te handhaven. De Heer v. Styrum heeft nog het woord, meent dat B. en W. zullen ge machtigd zijn om een-of andermaal den prijs te bepalen naar omstandigheden. En dan nog is het voor electriciteit en gas niet hetzelfde. De Heer Kleinenberg heldert nog een en ander op. Nog de Heer de Braai, die de gelijkheid wenscht; de Heer V. d. Kamp vindt het zoo voordeelig niet, om de productie van de gasfabriek te spoe dig tot haar maximum te brengen; de Heer J N. Kruseman meent, dat bij goedkooper prjjs de meerdere afneming het verschil ruim zal dekken. De Heer Hugenholtz zal voor het voor stel B. en W. stemmen. De Heer Tliijs- sen motiveert zijn stem tegen voorstel B. en W., wil het toevloeien van buiten wonenden niet in de hand werken. Nog de Heeren Van den Berg, Schram en Modoo; de laatste wil de gasprijzen voor ge meentenaren zoo laag mogelijk boven de kostende prijzen gesteld zien. De Voorzitter heeft nog een bespre king in liet belang van het voorstel B. en W. De Heer van Styrum vraagt of bedoeld is machtiging om naar voorko men te handelen, wat bevestigd wordt. Voorstel van de drie leden wordt ver worpen Voorstel B. en W. wordt aan genomen met drie stemmen tegen. Ter tafel komt partieele wijziging in de Algemeene Politieverordening be treffende 1. Het verstoren der openbare orde door de zoogenaamde schandaal colpor teurs, strafoepaling ten hoogste/25. boete of 6 dagen gevangenisstraf. De Heer Hugenholtz drukt z-gn leed wezen uit dat een nadere bepaling betreffende de bouwpolitie niet is opge nomen. Omtrent de schandaal colpoitage wordt opgemerkt dat de openbare orde kan ontstaan worden of door het publiek, en dat dit door een politie agent moet geconstateerd worden vind! hij verkeerd, geeft in overweging het geheele artikel weg te laten. Het is wenschelijk af te wachten wat de Rijkswetgever in deze zal doen. De Heer van Slyrum licht nog toe. De Heer Modoo meent, dat hetartikel aanleiding geeft tot het beletten van elke colportage die aan een groep niet wel gevallig is. Ook dit weerlegt de Heer Van Styrum. De Heer Spoor licht toe evenals de Voorzitter. Het artikel woidt aangenomen. 2. Tegen den overlast van in den nacht blatlende honden. Strafbepaling van ten hoogste 10.boete. De Heer Modoo wil ook de houders vau honden tentoonstellingen strafbaar te stellen. De Heer J. N. Kruseman beantwoordt dit. Het artikel wordt goedgekeurd. 3. Betere regeling van de vogelbe scherming, strafbepaling van hoogstens 10.boete. Goedgekeurd. 4. Tegen het niet inededeelen van buitengewonen hooibroei, strafbepaling hoogstens 25.- boete of 6 dagen gevangenisstraf. Goedgekeurd. 5. Beter toezicht op steiger-en klim- materiaal. Goedgekeurd. Voorgesteld wordt de bepaling van de Wed. Wijers, 100.en voor ieder der 4 kinderen 17.68'/s per jaar. Aangenomen. Met den Staat wordt een overeenkomst gesloten betreffende overneming van strookjes grond aan den Spaarndam- merweg. Besloten wordt tot verhuur van wei land aan C. J. van den Berg tegen f 225.aan A. Voorting tegen 275. aan de Roei- en Zeilvereeniging nHet Spaarne" voor ƒ8.70 per jaar van een gedeelte water. Voorgesteld wordt aan de firma Joh. Ensphedé en Zonen vergunning te ver- leenen tot overbouwirig in de Damsteeg, i De Heer Groot wil die nauwe steeg niet overbouwen. De Heer de Breuk deelt mede, dat ter plaatse geen wo ningen zjjn. De steeg zal in de toekomst geheel gesloten worden. De Heer Groot beantwoordt. Voorstel wordt aangenomen. Aangevraagd wordt 9800.voor het bouwen van een houten hulpschool, om te dienen zoolang door den aanbouw van scholen niet in gebrek aan plaats ruimte is voorzien en 3700.voor het aanschaffen van school meubelen. De Heer de Braai is er tegen, om de nadeelen die er aan verbonden zijn. De Heer Hugenholtz wenscht te weten hoeveel kinderen er geen plaats op de scholen kunnen vinden. De Heer de Haan Hugenholtz deelt mede dat er steeds scholen gebouwd worden en het moeielijk is om te be palen wanneer in de behoefte is voorzien. Ongeveer 400 kinderen zullen met Mei ongeplaatst moeten blijven. De Heer Groot zal tegen stemmen, wil nu dadeljjk een nieuwe school. De Voorzitter heeft nog het woord. De Heer Kleynenberg breekt nog een lans voor een houten hulpschool. Voorstel B.en W. wordt aangenamen. Aangevraagd en toegestaan wordt f 000.tot het beliarden van terrein aan de Papentorenvest. Goedgekeurd. f 150.-— vragen B. en W. aan, be treffende het beoordeelen van de prijs opgaven tot herstelling van het groote orgel. De Heer Van den Berg stelt voor dat dit zullen zjjn orgelmakers, die niet naar de herstellingen van het orgel in de Groote of St. Bavo's kerk hebben medegedongen. De Heer V. d Berg licht zjjn am. toe. De Voorzitter gelooft niet, dat dit in het belang van het instrument zou zijn en het zou te lang aanhouden en minder vleiend zjjn voor onze orgelmakers, als het buitenland erin gehaald moest wor den. Verschillende Heeren bespreken de zaak nog. Am. v. d. Berg wordt ver worpen. Voorstel B. en W. wordt aan genomen. Op een adres van de Hidlandsche IJzeren Spoorweg-Maatschappij geves tigd te Amsterdam en de Société Ano nyme Beige de Tramways Néerlandais, gevestigd te Brussel, houdende verzoek te willen goedkeuren, dat de bjj besluit van 10 Juli 1895 no. 11,aan M. Lubckè te Brussel verleende concessie voor den aanleg en de exploiialie van eene stoom tram van Haarlem naar Beverwjjk, door laatstgenoemde adressante aan eerstge noemde adressante wordt overgedragen stellen B. en W. voor om het verzoek in te willigen, nadat de trambaan op den Schoterweg tusechen de Generaal Jouberistraat en de Kloosterstraat zal zjjn omgelegd. De Heer van Styrum meent dat de concessie van den Heer Lubcké nog niet is te niet gegaan, zou dus willen uitstellen. Het punt gaf nog tot veel discussie aanleiding. Het voorstel wordt aange nomen. De resteerende punten worden uitge steld tot een volgende vergadering. Tot leden der Comm. van Toezicht op het M. O. worden benoemd de Heeren J. A. G. van der Steur en J. L. E. I. Kleynenberg; tot Gemeentevroedvrouw herbenoemd Mejulfr. F. Groet de Vries; definitief tot leeraar in het hand- en vakteekenen aan de Burger Avondschool de Heer G. J. H. Kerkhof!; tot tjjdeljjk leeraarin het vakteekenen de Heer H. Korringa; tot onderwijzer aan de Tweede Bur gerschool de Heer L. J. Raadersma te Haarlemmermeer, waarna de vergade ring wordt gesloten. Voordrachten in Teylers Stichting. Professor Dubois behandelde Woens dag het Grondwater der zeeprovincies in verband met den geologischen toestand van den bodem, en besprak meer uit voerig het schema der bodemlagen, zand, onzuivere klei en daarboven veen, dat soms een groote uitgebreidheid heeft, zooals van Haarlem, door de Haarlemmer meer naar Mjjdrecht, Amsterdam en Zaandamonder de kleilaag zand, dieper vermengd met grind en keien, te midden van leem, en zijn voor een deel afkom stig uit de jjsperiode, gemengd Scandi navisch diluvium. Spreker schetste ver bolgens de groote beteekenis van het veen. Reeds in 1886 was Badon Ghyben tot de overtuiging gekomen dat het zoete water, waarvan onder de duinen een zoet watermeer bestaat, door het zoute ge dragen wordt, als gevolg van het ver schillend soortelijk gewicht. Spreker meent dat eerst op een diepte van 150 Meter de overgang tot zout water plaats heeft. In sommige ondiepe polders is tot op een diepte van 50 Meter zoet water. De oorsprong van het zoete water I heeft men gezocht in onderaardsche ri vieren in het Gooi of in de duinen. Spreker wederlegt deze veronderstellin gen; het komt van boven door regen en brak water, terwijl nog besproken werd de zoulonttrekkende eigenschap van het veen. Uit verschillende boringen is geble ken, dat hier sprake is van een kleihou- dend zand dat zeer langzaam water doorlaat. De proefnemingen van ver schillenden hebben in deze tot zeer uit eenloopende cijfers geleid. Aangenomen mag worden dat dit doorla'en in 24 uren een millimeter bedraagt, of ongeveer 3l/s meier per jaar, in grof zand gaat de doorsjjpeiing natuurlijk veel sneller. In het algemeen stoort zich de snelheid der beweging niet aan de dikte der laag. De papierfabriek te Velsen, deelde Spreker mede, betrekt haar benoodigde water, genoeg voor de behoefte van een stad als Haarlem van een ter rein, groot */t H.A. waaruit mag af geleid worden, dat het aan den bodem onttrokken water telkens wordt aange vuld, steeds zoet water wordt toege voerd, wat wel de snelheid der beweging aantoont. De hoeveelheid water die aan den bo dem kan onttrokken worden staat in verband met het aanwezige en het aan gevoerde regenwater. Aannemende dat van de zestig meter water eenderdein den bodem dringt en de uitgebreidheid der duinstreek met zoete omgeving on geveer vijftigduizend Hectaren bedraagt, dan is er een voorraad van honderdvjjftig millioen kubieke meters water beschik baar, zeker wel voldoende om in de be hoefte der steden te voorzien, welk ver bruik door den regenval ruim gedekt wordt. Sprekers beschouwingen kunnen eeni- ge gerustheid geven aan hen die nog steeds van meening zijn, dat onze water voorraad in zekeren zin uitgeput zou raken. Egypte, deelde Spreker mede, heeft veel overeenkomst met ons land, vooral wat de bodemgesteldheid betreft en ook den toestand van ons bodemwater. Eigen aardig knoopte Spreker aan de bemerkin gen over Egypte een fantasie vast waarin een papyrus-rol, gevonden in een graf stede en een waterbouwkundige een rol speelden, misschien wel een perciflage cp den strjjd over water en watervoor ziening in de hoofdstad. Omtrent de verticale beweging en de horizontale, van zee naar land, werd nog veel opgehelderd. Graaf Hector Kwilecki, een der hoofd- aanlegger? in het procesomeen mayoraat, heeft nu ook aan de Poolsche bladen een verklaring doen toekomen. Hjj schrijft: Nu ik overtuigd ben geworden van de on houdbaarheid der beschuldigingen, die tot het proces-Kwilecki hebben geleid,spreek ik mjjn diep leedwezen uit, dat ik door mijn optreden de gravin, haar gemaal, kinderen en verwanten heb beleedigd. Ik verzoek dus af te zien van elke con clusie die uit mijn optreden zou kunnen worden getrokken. Teiens verzoek ik allen vergiffenis, wier eer ik heb aan getast." Deze nobele handelwijze behoort gevolgd door allen die van onrecht over tuigd, dit erkennen tn verschooning xerzoeken. In een telegram van den Weenschen correspondent van de Times zien wij melding gemaakt van geruchten, vol gens welke zich onverwachte complicaties zouden hebben voorgedaan bij keizer Wilhelm, welke slechts zeer zelden voorkomen na de verwijdering van de zoogenaamde zangerspoliep". In de kringen van het hof zou zekere onge rustheid heerschen, omdat er raad moet gepleegd zjjn over de noodzakeljjkheid van een nieuwe operatie. Het is echter niet mogelijk achter de waarheid te komen. De geneesheeren hebben echter den Keizer verzicht, zooveel mogeljjk rust te nemen en zoo min mogelijk te spreken. Alle binnenloopende schepen te Ham burg brengen, volgens een telegram van daar, jobstjjdingen uit de Noordzee mee. Op vele plaatsen hadden zjj wrakhout en stukgoederen zien drjjven en daar- tusschen lijken. Er ging nog een zware zee, zoodat de Ijjken niet geborgen konden worden. Te Toulouse is de eerste Fransche vrouwelijke advocaat opgetreden in een strafzaak, mejuffrouw Dilhan. Zij moet flink gepleit hebben. Haar cliënte liet was een vrouw werd beschuldigd van het plegen van mishandeling met doodeljjken afloop, zij bleek evenwel niet te redden en heeft 18 maanden ge vangenisstraf gekregen. De gemeenteveldwachter A. A. Po litiek, te Krommenie, bekend door de onlangs legen hem ingebrachte beschul diging van het opmaken van een valsch proces verbaal, waarvan hij echter door de rechtbank te Haarlem, en in hooger beroep door het gerechtshof te Ams'erdam werd vrijgesproken, is nu door den Minister van Justitie ontslagen uit zijne betrekking van onbezoldigd rijksveld wachter. HAARLEM 4 December 19(13. De eerste openbare vergadering van de Haarl Loge der Theosofische Vereeniging in dit seizoen had Dinsdag avond jl. plaats in de bovenzaal der Sociëteit Vereeniging." De heer F. W. Filarski van Am sterdam hield eene voordracht over „Ons Denken." Spr. begon met de materialistische opvattingen omtrent ons denken, zooals bijv. Molezchot en Büchrer die huldigden, aan kritiek te onderwerpen. Deze beide geleerden en hunne aanhangers kenden slechts zinluigelijk waarneembare stof, zoo zeide Spr. De Theosofen echter be schouwen de materie in velerlei wil- lingstoestanden als de uitdrukking van het ééne Leven dat het al doordringt. Na uitvoerig te hebben geschetst de samenstelling van den mensch, naar Theosofische zienswijze, en van de ge bieden waarop de mensch leeft, alles in onderling verband en met betrekking tot de stofwisseling, stond Spr. stil bjj hetgeen de Theosofen leeren omtrent den invloed van het gevolg der gedachte trillingen, veroorzaakt en geregeld door het scheppend vermogen van ons denken. Op het groote belang van het een en ander werd met nadruk gewezen en Spr. eindigde dan ook met iedereen aan te sporen nader kennis te nemen van de door hem verkondigde denkbeelden. Na eenige gedachten wisseling tusschen Spr. en eenige zjjner hoorders over het gesprokene, werd de vergadering ge sloten. In de Rotonde van het Museum van Kunstnijverheid zullen de naaldwer ken der Dames Resema en Niestrasz die zeer de aandacht trekken nog ge durende eenigen tjjd tentoongesteld bljjven. Zondag is de toegang kosteloos.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 2