Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 9 December 1903. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Boyenhuis, 5.p. w., ter»t. Brouwersvaart. No. 108. Bovenhuis met waterleiding, f 3.75 p. w., terstond No. 108 Brood. Een gedeeltelijk Bovenhuis, 2.35 p. w., terst. Camphuij sstraat. No. 1. Huis, f 3.50 p. wterst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. No. 35. Gem. Ksmers, 20 a 30, desver- langd met, pension, terst. Du ven voordestraat. No. 11. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, f 40.p. m., terstond. No. 58. Gem. kam. met slaapeabinet, 25.— p. m., terstond. No. 69, Pension 30 40 per mnd. Frankestraat. No. 25. Ongem. Kamer, 1.p. w., terst. Gasthuissingel. No. 26. Benedenhuis. 350.— Aanvaarding 1 Mei. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis.2kam.,keuken, ged.zolde Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van 20.— tot 24.—. Harmenjansweg. No. 29. Heerenhuis met, tuin, 325.per jaar, terstond. Jaoobijnestraat. \o. 1. Gem. Kamers met of zonder pension 18 tot f20 p. m.. terst. No. 21 rood. Bovenhuis, f 3.75 per week. terst.. No. 21zwart. Benedenhuis, 1-60 P- week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15.— per maand. Boven. Jansweg. No. 26. Een Bovenslaapkamertje, 2.— per week. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kam keuken, plat en bergplaats, 4.per week terst. Kampersingel. No. 40. Benedenhuis met tuin. 70.per kwartaal, terstond. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35. per maand. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direct aanv. ƒ350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers 25.p m. No. 92. Huis, 375.eer jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40. p. m., terstond. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 15.—en ƒ25—p. m., terstoud. No. 10. Gem. Kamers, ƒ25.p.m.,terst. No. 43. Bovenhuis, b o. 250.p. j., terst. Korte Begij nestraat. No. 30. Winkelhuis, 6.— per week. No. 30zwart. Een Winkelhuis met ruime kelder en twee zolders, 6.50 per week. Korte HeerenBtraat. No 29. Huis met tuin, 4.50 p. w^ terst. Korte Spaarne. No. 15. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Gem. benedenk. 22 p.m.,terst. Krom. No. 18. Pakhuis a 1.30 p. w., terstond. Kruisweg. No. 10. Gem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 30.— p. m., terst. Lange Begijnestraat. No. 10. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Gem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wijngaardstraat No. 29rd. Gem. Voorkamer met of zonder bed., ƒ28 of ƒ12 p. m„ terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tat. Leidscheplein. No. 41rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Gem. Zit- en Slaapkamers met pension a 35.— p. m. Leidschestraat. Hoek Leidsche Dwarsstraat. Vrjj Huisje met tuintje, 246.per jaar. Leidsche straart. No. 142. Een Huis, 700.— p. jaar. Mei. No. 140. Een Huis, 550.— p. jaar, terstond Nassaulaan. No. 10. Gem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Gem. Bovenvoorkamer, 24 of 26 per maand, terstond. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, ƒ40.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 k 50 p. m. Oranjestraat No. 89. Bovenhuis, 3 kamers met keuken en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m„ terstond. Baamvest. No. 5rood. Bovenhuis ƒ300p. j., terst Schoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Sohotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of z. pension, 45.of 15.p.m., terst Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, 175.p.j., terst. No. 18rood Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Spaarnwouderstraat No. 4. Winkelhuis, 4p. w. 15 Oct. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, 600.per jaar, terstond Ursulas traat. No. 19. Bovenvoorkam., 1.50 p. w., terst. Witte Heerensteeg. No. 39rood. Boven-Voorkamer, 1.25 per week, terstond, Wouwermanstraat. No. 4rood. Gem. Zit- en Slaapkamer met pension, 35.p. m., zonder pension 8.p. m., terstond. Z. B. Spaarne, No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. terst. No. 76a. Boienhuis, 225.p. j., terstond. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij C. GBOENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan by den Koniuginneweg. Bij J. BOEBEE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur een Heerenhuis met Tuin, Oranje kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. Bij J. J. VAN KEIJSEN, Ged. Oudegracht 112. Te Huur een Heerenhuis met Tuin, in nabij heid van 't Station, bevattende 7 kamers, gas- en waterleiding, terstond. Een Bovenhuis met vrijen opgang, 6 kamers, waarvan 2 met alcoof, keuken enbjjkeuk., gas- en waterleiding, tegen Mei a.s. Tweede Kamer.Dinsdag vingen de algemeene beraadslagingen aan over de Staatsbegrooting. De Heer Drucker bespreekt het re- geeringsbeleid. Er is, zeide hjj, minder tot stand gebracht dan door vroegere kabinetten (de kabinetten-Van Houten, Roel! en Pierson) in de overeenkomstige periode. Spr. vraagt naar voortzetting der sociale wetgeving. Het ontwerp-afschafCng der Staats loterij >9 een uiterst homoeopathische verdunning en nog verder gaat die ver dunning bij het uiterst slap uittreksel der Vaccinewet, dat toch nog sommigen te ver gaat. De ziekteverzekering is nog in voor bereiding, de verzekering tegen onge vallen van den landbouw moet daarop wachten. Diep treurig is wat de Memorie van Antwoord mededeelt omtrent de ouderdoms- en invaliditeitsverzekering. De grondslag daarvan blijkt nog niet gelegd, terwijl reeds jaren dit onderwerp is bestudeerd. Wat nu den minister van justitie be treft, brengt spr. hem hulde voor de voorgenomen herziening van het Bur gerlijk Wetboek. Doch dit isheteenige lichtpunt. Voor het overige kenmerkt zich het Regeeringsbeleid door een groote rusteloosheid die het tegendeel is van Gouvernementeele kracht. Van alles wordt omvergehaald. Het schijnt dat de Regeering alle organieke wetten wil herzien. Nog verwijt Spreker de regeering onvastheid van beginsel. Wat de staking betreft, zegt men dat men in Januari volkomen onvoorbereid was. Dan antwoordt spr., dat reeds 34 dagen te voren in de dagbladen teekenen van onlusten te vinden waren, terwijl voorts geen Regeering, wat krijgsmacht betreft, onvoorbereid mocht zijn op der gelijke gebeurtenissen. De Reg. gaat voort uit het gebeurde een aureool te scheppen met de onverdedigbare aan duiding dat andere Ministers niet zoo goed als zjj zouden hebben gehandeld. De legende wordt gehandhaafd dat zon der de Reg. het land niet te redden ware geweest en van het beloofde heeft nog niets de Kamer bereikt. Omtrent de staking vraagt de Heer Goeman Borgesius, waarom toen geen beroep gedaan op de Schutterij is. Al was er onvoldoende troepenmacht, er was toch in Amsterdam genoeg troepenmacht om de stakers, die op de stations den baas speelden, daarvan te verwijderen. Door het échec dat het staatsgezag te beurt viel, zjjn de hoofden geheel op hol gebracht en verbeeldde men zich de spoorwegbesturen en de Regeering door de solidariteit tot alles te kunnen dwin gen. Daarna gingen de oogen der Re geering te wijd open en diende zij Straf wetten in, die technisch gebrekkig, zoo streng waren, dat zjj allerwege oppositie wekten. Dan is het blijkbaar het stelsel der Reg. zooveel mogelijk partjjgenooten in de baantjes te stoppen, zoolang dit mogeljjk is en de tijd zal komen dat men algemeen tot het besef zal komen dat niet de meest Christelijke Regeering die is, welke al wat zjj doet, goed praat met een beroep op Gods Woord, doch die Regeering, die het meest doet in het belang van het land. Hoewel de rekening der regeering nog niet willende opmaken, brengt toch ook de Heer Troelstra zjjn niet geringe bezwaren ten berde, o.a. bewerende dat de regeering geen oog heeft voor de groote economische beteekenis van de tegenwoordige sociaaldemocratie. En dan wordt in de Troonrede wel gesproken van de arbeids-staking, maar niet van een andere staking, de epidemische staking van betalingen die aan de maat schappelijke welvaart knagen. 't Is een paar jaar geleden begonnen met de Noordbrabantsche Bank, waar 3 millioen verloren zjjn gegaan, waar door tal van kleine burgers hun spaar duitjes hebben verloren en op hun ouden dag straatarm zjjn geworden. Waalwjjk, Tilburg, Nijmegen, Leiden, Alphen en Omstreken. Haarlem, Delft, Den Haag hebben daarop hun crisissen doorge maakt, veel in hun val meesleepend, maar daarover geen woord in de Troon rede. Ook de Heer Staalman is ontevreden, hjj beschuldigt het Kabinet van halfheid, nalatigheid en roekeloosheid. Woensdag besprak de Heer Mees de finantieëele politiek, noemt den toestand niet ongunstig en overdreven zorg on- noodig, als ten minite de gewone midde len bljjven vloeien, waarnaast echter ook de uitgaven toenemen. Ernstig noemt Spreker den toestand der gemeente- financiën. Aanbevolen wordt beperking der nieuwe uitgaven. Vervolgens had Prof. Van der Vlugt het woord over vermeend verband tus- schen liberalen en socialisten met een rede waarin de boventoon voerde het denkbeeld van het te hebben tegen de regeering, de ciericalen en de anti-revo lutionairen, terwjjl daarna verschillende partjjgenooten van het ministerie de regeering op verschillende punten ver dedigden. Ook nog Donderdag zjjn verschillende Sprekers, van antirevolutionnaire zjjde aan het woord geweest en de Heer Schaper. Een stem verhief zich tegen het steeds bespreken van de werkstakingen; het was die van den Heer Nolens. De Deensche regeering heeft een wets ontwerp ingediend, waarbjj aan de bur gers verlof wordt gegeven een nieuwen naam te kiezen. Dit met het oog op het kleine aantal familienamen, die er in Denemarken bestaan. Verwarrend veel Denen heeten Hansen, Petersen of Sö- rensen. Er zjjn Deensche gemeenten met 26,000 inwoners, die met elkaar niet meer dan twintig verschillende familie namen hebben. Zoodat daar één naam wordt gedragen door gemiddeld 1300 personen. Een rjjk Armenisch bankier is het slachtoffer geworden van de ambtelijke bezorgdheid voor het leven van den Sultan. De man had een nieuw bank gebouw gesticht op den boulevard Ajaz- pasja, maar is nn verplicht het te sloopen omdat men van de bovenverdieping een binnen den derden ringmuur gelegen en meer dan twee kilometer verwijderd hoekte van Jildiz-Kiosk kan zien. Met een vèrdragend wapen, zoo redeneert de Turksche politie, zou men best van uit de bank een aanslag op den Sultan kunnen plegen. En daarom kiest zjj het zekere voer het onzekere en laat de bank verdwjjnen, die bovendien maar aan zoo'n Armeniër toebehoort. Volgens de Gaulois zal er in alle gemeenten van Frankrjjk een manifest verspreid worden waarin de heropening van de Dreyfus-zaak een gerechtelijke staatsgreep genoemd wordt. In dat stuk, onderteekend door de Patriottenliga, den bond van het Fransche vaderland, den anti-joodschen bond, en de Fransche socialistische partjj (dit laatste begrjjpen we niet) wordt het oordeel van vjjf achtereenvolgende ministers van oorlog en van de revisie-commissie van '9S tegen Dreyfus aangevoerd, en in herin nering gebracht dat Dreyfus zelf zjjn gratie aanvaard, en dat Gallifet, minister in Waldeck's ministerie, de zaak gesloten verklaard heeft. In de afgeloopen week zjjn in het douchebadhuis aan den Koudenhorn ge nomen 441 baden. In het 2de douchebadhuis aan het Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week genomen 250 baden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5