HAARLEMS C Eerste Blad. PREDIKBEURTEN eet. No. 101 144 ZATERDAG December TE HAARLEM Zondag 20 Dec. 19Ü3. IJitgove van HE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegrachi 88. Vijl'entwinligsle .laargang. TELEPHOONNUMMER TELEPHONISCHE VERBTNDINB met AMSTERDAM. ABONNEMENTSPRIJS Par drie maanden >25 franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Pr^s per Advertentie van 1—5 rcgela f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Adoertentiën worden awtu.eiwmen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middag» ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Eglise Wallonne. 9i/j henreB, Ecole du Dimanche. 10i/s henres, Mr M. Dupont. Confirmation de Catéchumènes. Gereformeerde Kerk (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 'b Avonds 5Vj ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. Klein Heiligland Voorm. 10 ure, Ds. Tibben. 'b Avonds 5Vs ure, Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Schotel. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Schotel. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. van Bakel. Collecte ten behoeve der Evang. Luth Kerk te Maastricht. Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, ür. Elhorst. 's Avonds 6 ure, Ds. Plantenga. Kemonstrantseh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Oort. Rem. Pred. te Utrecht. Repetitie Zangkoor 11 Vs ure in de kerk. Woensdag 23 Dec. geen spreekuur Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Schelling a. Voorbereiding. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, de Heer Roeles, van Zutphcn. Prediking. Nam. 12 ure, Zondagsschool. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrjjdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Evans. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Loman. Doopsgezinde Kerk. Voorm 10 ure, Ds. Hglkema. Doopsgez. Pred. te Zaandam. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 's Avonds 6Va ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. s Avonds 7 ure, Dr. Jonker. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds Snethlage. Pred. te Lisse. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Niet .ingekomen. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. de Sopper. Nam. 6 ure, Ds. de Sopper. Velseroord. Voorm. 10 ure, de Heer Gutteling. 's Avonds 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Claassen. Pred. te Heemskerk. BUITENGEMEENTEN. Waar niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek, Yoorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk KRONIEK. Ter Raadsvergadering van Woensdag waren eenige leden afwezig, gedurende de zitting zijn later nog de Heeren van Slyrum en Bijvoet binnen gekomen. In behandeling komt het verzoek van het Comi der tienurige actie om in de gemeentebestekken den tienurigen werkdag als maximum te bepalen, aan wtlk verzoek zich het Bestuur van den Ned. R. C. Volkbond zich aansluit. Het Besiuur van het houtbewerkers- gilde St. Jozef voegt er het verzoek aan toe, om dan ook het uurloon te brengen op 25 cents, omdat andeis het weekloon lager zou worden. B. en W. stellen afwijzende beschikking voor, omdat zjj meenen, dat door het besluit van 1900 aan het verlangen der werklieden vol daan was en zich sedert geen omstan digheden hebben voorgedaan, welke tot wijziging aanleiding gaven. In de vorige vergadering was dit punt aangehouden. De Heer V. d. Kamp stelde voor af wijzend te beschikken, maar B. en W. uit te noodigen om vóór het eindigen van den termijn der thans loopende aan bestedingen van onderhoudswerken der gemeente, aan den R.tad nadere voor stellen te doen betreffende de vaststelling in de bestekken voor gemeentewerken van den 10 urigen arbeidsdag en van een minimum loon van 25 cents per uur voor eenen volslagen ambachtsman en van 20 cents per uur voor eenen opperman. De Heer Hofland begrijpt niet het standpunt van B. en W. Herinnert het indertijd besprokene in deze waaruit bleek dat de algemeene opinie voor tien uur was. De drang naar tien uur is even ernstig als vroeger. Het am. inmiddels ondersteund wor dende kwam in behandeling en de voor steller licht het toe. Meent voor gemeen tewerklieden verkorting niet noodig met het oog op vast werk. De Heer de Braai staat op een ander standpunt dan B. en W. Zet uiteen dat indertijd opzettelijk niet op tien uren is aangedrongen, om niet alles prijs te geven. De beweging behoort tot volle uiting te komen, te meer daar particuliere patroons voorgaan en wach ten verder op hetgeen de Raad heden besluiten zalis dit afwijzend, dan wach ten onaangenaamheden. De Heer Schram is ook door voorstel B. en W. teleurgesteld, bespreekt de meening, dat het verschil tusschen li chameljjk en geestelijk werk zóó groot niet is als men wel denkt en hiermede in verband behooren ook de bezoldigin gen meer er mee overeen te brengen. De Heer Beijnes komt uit tegen de bedreiging dat bij weigering onaange naamheden ontstaan, gelooft dat bij wet telijke bepaling de werkman niet gebaat is. De Heer Kleynenberg gelooft dat de Heer Beijnes de zaak niet begiijpl. De bedoeling is overwerk als dit noodig is, ruimer te vergoeden. Hoopt dat de Raad zal besluiten tot tienurigen werkdag, (natuurlijk noodzaak uitgesloten). De Heer de Braai beantwoordt den Heer Beijnes. De Heer Hugenholtz heelt nog het woord. Aan korteren arbeidsduur be hoort gepaard te gaan verhooging van uurloon. Niet is de bedoeling het loon te verhoogen, noemt nog eenige voor- deelen van korten arbeidsduur voor de gezinnen. Nog de Heer Groot. De Voorzitter verdedigt het raadsstuk op deze zaak betreffende en wijst op de finantieele gevolgen. De Heer Stolp meent, dat de juiste tijd voor verkorting van werktijd niet gekomen is en zet dit uiteen. Nog de Heeren V. d. Kamp, Schram en Modoo. De laatste meent, dat men meer en meer het denkbeeld moet laten vallen, dat de werkman het werkpaard is zoo, dat bij hooger loon harder gewerkt zou moeten worden, zou het zelfs be treuren als dit geschiedde. De Heer Hugenholtz meent te kunnen aannemen, dat de financieele gevolgen niet groot zullen zijn en toont dit aan op grond van statistiek voor „Sociale Ad viezen." De Heer de Breuk doet opmerken dat de financieele gevolgen niet zoo gering zullen zijn, en dat verandering in de bestekken ten gevolge zal hebben po gingen van gemeentewerklieden om er ook in te deelen. De verkorting van 12 op 10 uren, heeft de gemeente 15000 per jaar gekost. De Voorzitter heeft nog het woord. De Heer Kleynenberg meent, dat de werkman zeer gevoelig is voor hetgeen in zijn belang geschiedt. Amend. V. d. Kamp wordt na stem ming aangenomen. Aan de orde komt het tarief van onderstand, ongewijzigd, zooals het door het Burgerlijk Armbestuur was inge zonden. De Heer Bij voel wenscht bepaald te zien, dat elk der bedeelden turf of cokes kan ontvangen naar keus, zoovele malen, als door het B. A. zal noodig geoordeeld worden. Het tarief wordt ongewijzigd aange nomen. Door den Heer de Braai was voor gesteld, kosteloos toegang verleenen tot bet Museum, ook op andere dan Zon dagen. Voorsteller verdedigt zijn voorstel. Wijst er op dat verschillende personen den Zondag niet wenschen te geven aan museum bezoek om principeele re denen. De Heer Schram motiveert zyn stem vóór het voorstel. De Heer Hugenholtz heeft nog het woord. Voorstel de Braai wordt verwotpen. Door den Heer V. d. Kamp wordt voorgesteld in beginsel aan te nemen, dat alle personen in dienst der gemeente of eener gemeentelijke instelling, die van eene vaste aanstelling zijn voorzien en eene vaste jaarwedde genieten, be hooren voor te komen op de staten be doeld bij art. 2 der aangehaalde ver ordeningen, en Burgemeester en Wet houders uit te noodigen hij de aanbieding in Januari 1904 van bedoelde staten met het bovenstaande rekening te houden. Voorsteller licht zijn voorstel niet toe, doch meent dat uitsluiting onbillijk is. De Heer Kruseman zet riog eens uit een, wat nog aanleiding geelt tot ant woord van dien Wethouder. De Heer Sabelis zet de bedoeling der verordening uiteen. Voorstel V. d. Kamp wordt verworpen. Een voorstel tot herziening van het Huishoudelijk reglement der Com missiën tot wering van schoolverzuim wordt aangenomen. Een voorstel om aan de Kynologen club «Amsterdam" 50.beschikbaar te stellen ten behoeve van eene inter nationale hondententoonstellihg, welke op 29, 30 en 31 Januari 1904 zal plaats hebben in het gebouw „Vereeniging" alhier, wordt aangenomen. Onbewoonbaar worden verklaard de perceelen Zomervaart 10 A en 10 B. De afdeeling Haarlem van den Ned. Behangers Stoffeerders- en Bedden- makersbond herhaalt haar verzoek om een lokaal voor het houden van de cursus in knippen en maken van gor dijnen en drapenngen, naaien en stoppen van tapijten, plakken en behandelen van verschillende behangsels, maken van matrat sen en theoretische besprekingen daarover. De Heer Hugenholtz verdedigt het verzoek, als zijnde in het gemeen belang. De Heer de Braai betreurt, dat B. en W. voorstelden afwijzend te beschik ken, aangezien het hier betreft ver meerdering van vakkennis. De Wethouder de Haan Hugenholtz verdedigt de beschikking van B. en W. De Heer Modoo zegt dat het verzoek aan te groote bescheidenheid lijdt waarom geen subsidie gevraagd. De Heer van Styrum meent met deze Vereeniging een proef te kunnen nemen. Het voorstel B. en W. wordt aange nomen. f 1000.wordt gevraagd tot het voorloopig van den openbaren weg af-

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 1