Tweede Blad. van WOENSDAG 30 December 1903. TE HUUR. Nieuwsberichten. MM MRTMiM Onder de rubriek ,T E HUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.—p. w., terst. Brouwersvaart. No. 108. Bovenhuis met waterleiding, 8.75 p. w., terstond No. 108 Brood. Een gedeeltelijk Bovenhui», f 2.25 p. w., terst. Camphuijsstraat. No. 1. Huis, 3.50 p. w terst. Coornhertatraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. No. 35. Qem. Kamers, 20 a /30, dezver- langd met pension, terst. Duveu voordestraat. No. tl. Gemeub. Zit- en Slaapkamer met pension, 40.p. m., terstond. No. 58. Qem. kam. met slaapoabinet, 25.— p. m.. terstond. No. 69, Pension ƒ30 ƒ40 per mnd. Prankestraat. No. 95. Ongem. Kamer, 1.— p. w„ terst. Gasthuis singel. No. 26. Benedenhuis. 350.— Aanvaarding 1 Mei. Gierstraat. No. 18b. Een Huis, 1.— per week, terst. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. ofOngemeub. Kamers, van 20 tot 24.—. Harmenjansweg. No. 29. Heerenhuis met tuin, 325.per jaar, terstond. Jaoobijnestraat. No. 1. Qem. Kamers met of zonder pension 18 tot ƒ20 p. m„ terst. No. 21 rood. Bovenhuis, 3.75 per week. terst. No. 91swart. Benedenhuis, 4.50 p. week. terst. Jansstraat. No. 65. Gem. Zit- en Slaapkamer, 15.— per maand. Boven. Jansweg. No. 96. Een Bovenslaapkamertje, 2.— per week. Kampervest. No. 49. Een Bovenhuis, 5.per week. No. 49. 3 kamkeuken, plat en bergplaats, 4.per weekterst. Kampersingel. No. 40. Benedenhui» met tuin. 70.per kwartaal, terstond. Klein Heiligland. No. 15. Twee gemeubileerde Kamers, 35. per maand. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Qem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. No. 11a. Bovenhuis, bevattende 8 kamers, gas- en waterleiding. Direct aanv. ƒ350 p. j. No 24. Gestoffeerde kamers /25.p. m. No. 99. Huis, 376.per jaar, terst. No. 108rood. Kamer met pension, 40. p. m„ terstond. Koningstraat. No. 8. Qem. Kamers, 15.— en ƒ25—p. m., terstond. No. 43. Bovenhuis, b o. ƒ250.p. j„ terst. Korte Begijnestraat. No. 30. Winkelhuis, 6.— per week. No. 3rzwart. Een Winkelhuis met ruime kelder en twee zolders, 6.60 per week. Korte Heorenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst Korte Spaarne. No. 15. Qem. Zit- en Slaapkamer met pen sion, 35 per maand. No. 17. 2 Qem. benedenk. 22 p.m..terst. Krom. No. 18. Pakhuis a 1.30 p. w., terstond. Kruisweg. No. 10. Qem. Zit- en Slaapkam met pen sion, 30.— p. na., terst. Bange Begijnestraat. No. 10. Qem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., ƒ35 per maand, terstond. Lange Molenstraat. No. 2. Qem. Zit- en Slaapk. m. kost en bed., 35 per maand, terstond. Lange Wij ngaardstr&at No. 29rd. Qem. Voorkamer met of zonder bed., ƒ28 of ƒ12 p.m., terst. No. 30. Winkelhuis met bovenwoning, tst. Leidscheplein. No. 41rood. Bovenhuis 3.50 p. w., terst. No. 47rood. Qem. Zit- en Slaapkamers met pension 4 35.p. m. Loidsohestraat. Hoek Leidsehe Dwarsstraat. Vrij Huisje met tuintje, 246.per jaar. No. 142. Een Huis, /700.— p. jaar. Mei. Leidsehe vaart. No. 136. Een Huis, ƒ550.—p. jaar, terstond Nassaulaan. No. 10. Qem. Kamers met pension, terst. No. 74rd. Qem. Bovenvoorkamer, 24 of/26 per maand, terstond. Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.— p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Qem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 4 50 p. m. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met kenken. en solder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Qem.' Kamers met pension, 80. en 60.p. m., terstond. Baamvest. No. 5rood. Bovenhuis ƒ300p. j., terst. Schoterweg. No. 45. Kamer met kost, 30.p. m. Bolhuizen- No. 6. Voorkamer met alcoof, 1.50, met bovenkamer 2.p. w.,', terst. Sohotersingel. No. 21. Gem. Bovenvoorkam. met Slaapk. met of s. pension, 45.of 16.p. m., terst Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met ,waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Bophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Spaarnwouderstraat No. 4. Winkelhuis, 4.p. w. 15 Oot. Staten .Bolwerk. No. 12. Heerenhuis mestuin, 600.per jaar, terstond. TTrsulastraat. No. 19. Bovenvoorkam., 1.50 p. w., terst. Wagenweg. No. 36 Bovenhuis met Gas- en Waterleiding 18.p. m., terst. Witte Heerensteeg. No. 39rood. Boven-Voorkamer, 1.251 per week, terstond, Wouwermanstraat- No. 4rood. Qem. Zit- en Slaapkamer met pension, 35.p. m„ zonder pension 8.p. m., terstond. Z. B. Spaarne. No. 24». Bovenhuis, 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, 225.p. j., terstond. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Bij C. GBOENEWEGEN. Eerste Projekstraat in de Coornhertatraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsehe plein en de Waldeck Fjrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zjjlweg en aan de Olieslagers- laan bjj den Koninginneweg. Bij J. BOEBEE, Coornhertatraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop Te Huur een Heerenbuis met Tuin, Oranje kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. Bij J. J. VAN BEIJSEN, Ged. Oudegracht 112. Te Huur een Heerenhuis met Tuin, in nabij heid van 't Station, bevattende 7 kamers, gas- en waterleiding, terstond. Een Bovenhuis met vrjjen opgang, 6 kamers, waarvan 2 met alcoof, kenken enbjjkeuk., gas- en waterleiding, tegen Mei a.s. De moordenaarsbeode iu den konak begint aanstalten te maken om tegen over de toenemende leegte in de vreemde diplomatieke wereld te Belgrado den verstandigsten weg te kiezen en het veld te ruimen. Een aantal der koningsmoordenaars heeft te verstaan gegeven, dat zij bereid zijn ontslag te nemen als hun ergste vijanden, de aanhangers van het vroe gere vorstenhuis, ook uit het leger willen treden. Maar laatstgenoemden, die natuurlijk door het optreden der vreemde gezanten aangemoedigd worden in hun houding, zullen er wel niet over denken ten behoeve van de familie Deserteurovits en haar bazen de uniform uit te trekken. Alles wjjst er zoodoende op, dat Peter I op aanstaanden Nieuwjaarsdag zjjn kennis van vreemde talen in elk geval nog wel niet noodig zal hebben. De Köln Ztg. meldt dat in de hoogste klas van een school in West-Duit,sch- land, waar de geestelijkheid het onder wijs en het geheele openbare leven be- heerscht, de leerlingen hebben gepro testeerd in een les over kosmografie. Toen de leeraar sprak over den vorm en de bewegingen van de aarde, over hare plaats in het zonnestelsel en het ontstaan van dat stelsel volgens de theorieën van Kant en Laplace, begon nen de scholieren lawaai te maken en riepen zjj dat de dominee hun op de cathechesatie gezegd had dat al die beweringen onwaar waren. Het gezelschap, dat op aanstichting van Mosely naar Amerika is geweest om een onderzoek in te stellen naar het onderwijs daar, is terug. Een der leden heeft iets van zjjn indrukken aan een verslaggever meegedeeld. Hjj vond het Amerikaansche onderwijs niet vol maakt, maar er viel toch veel uit te leeren voor Engeland. Het had hem getroffen zooveel men in Amerika voor onderwijs overheeft. Ergens in een ge meente werd de helft van de inkomsten voor de scholén uitgegeven. Ook was het de leden opgevallen, dat er geen scholen voor armen en andere voor rjjken waren. Alles zat bjjeen. De zoon van president Roosevelt gaat op een gewone openbare school. De Daily Mail verneemt uit Sjanghai, dat Japan daar tien stoomschepen, met een gezamenljjken inhoud van 30,000 ton, heeft afgehuurd. De correspondent van hetzelfde blad te Kobe meldt, dat de Japansche regeering nog andere stoombooten heeft afgehuurd te Kobe en Sasebo. Daarentegen moet de Rus sische overheid op groote schaal hitten aankoopen in Mongolië. De correspondent van de Daily Mail te Tokio zegt, dat de Japansche minis ter van buitenlandsche zaken, (in den loop van het gesprek met den Rus- sischen gezant, Dinsdag) Rosen gewezen heeft op het weinig afdoende en weinig bevredigende van de jongste Russische nota, maar de correspondent voegt er bjj dat de opmerkingen van den minister niets dreigends inhielden. De beweging onder de dweepzieke Moslim tegen de hervormingen neemt toe. De correspondent van de Daily Mail seint dd. 17 dezer bizonderheden over een te Saloniki ontdekte samenspanning. Deze was een Turksch protest tegen de voorgestelde Europeesche controle en zou uitgeloopen zjjn op een moordpartij. De samenzweerders hadden groote voor raden wapens ingeslagen, zoodat hun woningen op tuighuizen geleken. Als tjjdstip voor den moord was de avond van den eersten dag van het Bairara- feest uitgekozen. De gouverneur rook echter lont en gaf onverwijld last, om de raddraaiers heimeljjk in hechtenis te nemen, teneinde fanatieke betoogingen te vermjjden. De politie doorzocht ver scheidene huizen en nam een menigte geweren in beslag. In een bergplaats ontdekte men er alleen 300. De Turken bljjven zeer opgewonden, en voor de hervormingen worden inge voerd, kunnen er nog ernstige dingen gebeuren. De verbittering onder hen richt zich vooral tegen Rusland en Oostenrjjk-Hongarjje. Het statistisch bureau heeft een on derzoek gedaan naar het broodverbruik in Duitschland over een tjjdperk van 18 jaren. De berekening gaf als gemid delde een graanverbruik van 180 K.G. per hoofd en per jaar. Daaruit volgt dat een volwassen Duitscher eiken dag 700 gram brood vnor zjjn voeding noodig heeft. Onder de standen waarin het gezinsinkomen niet meer dan 1600 mk. jaarljjks bedraagt, is het dageljjksche verbruik van brood en aardappelen ongeveer gelijk, namelijk tusschen de 500 en 750 gram. Maar dat brood is meest roggebrood. De welgestelder klas sen (inkomens van 6000 tot 10,000 mk.) eten weliswaar ook ongeveer evenveel brood als aardappelen, maar beide in geringer hoeveelheid150 tot 200 gram. Het spreekt vanzelf dat wittebrood onder dezen het meest geliefde voedsel is. Chamberlain is hoewel hij geen regeeringsambt bekleedt begonnen met de vorming der commissie van deskundigen, waarover hg het in zjjne jongste redevoering te Leeds heeft ge had, eene commissie van schatters, ter samenstelling van een model-toltarief. Hg verkoos o. a. den Heer Charles Allen, directeur eener staalfabriek, Charles Booth, groothandelaar in leder, Sir Vin cent Caillard, directeur der fabriek van Maxim-kanonnen, Henri Chaplin, oud- Minister van Landbouw, en nog een aantal nijverheidsmannen en handelaren meer. En zeker kan men er wel van zjjn, dat Chamberlain hierbjj zjjne keuze heeft gedaan met groote partijdigheid, uit zjjne volgers, aanhangers en verdere creaturen. De Sultan maakt met de toegezegde hervormingen volstrekt geen haast, wat het vermoeden wekt, dat hjj er zich aan onttrekken wil. Telkens verschuilt de Sultan zich achter de bjjeentrekking van troepen in Bulgarjje om de zaak op de lange baan te schuiven. De Mannheimer Industrie Ztg. vestigt in haar December nummer de aandacht van fabrikanten op het feit, dat steen kolen minder goed branden, wanneer zjj langen tjjd in de open lucht hebben gelegen, bloot gesteld aan alle klimatische invloedenonderzoekingen toch, hebben aangetoond, dat de brandbaarheid zelfs 15 en 20 vermindert, al naar mate de kolen korter of langer liggen opge slagen. In Engeland heeft men onlangs de proef genomen, met het bewaren van steenkool in water, wat een ver rassend resultaat opleverdezjj brandde uitstekend en gaf dezelfde hitte als vóór de proef. De Engelsche marine maakte hiervan aanstonds gebruikvooral voor haar kolenstations, waar de opslag door gaans zéér groot is, was deze ontdek king van groote waarde. Men hoopt dan ook elders, de waardevermindering van steenkool, tengevolge van opslaan in de open lucht, door onderdompeling in water te bestrijden. Het is wel wonder, dat men dit nu pas in een vakblad vermeldt; het was allang bekend, dat de steenkool in de open lucht vermindert, als gevolg van de zeer langzame afneming van de in den voortijd opgezamelde warmte. I

Haarlemsch Advertentieblad | 1903 | | pagina 5