Nieuwsberichten. krachten overschat; van algemeene sta king geen sprake, want de regeering beschermde wie werkte en voorzag zoo veel mogelijk in het publiek verkeer. Toen 10 April de stakingswetten waren aangenomen, werd de staking opgeheven. De gevolgen bleven echter niet achter. Groote oneenigheden in de arbe.ders- partij, uitsluiting van veel personen, die zich niet op tijd tot het hervatten der werkzaamheden hadden aangemeld, met al de ellende hiervan door de gezinnen, vroeger in welstand, thans in omstan digheden die hulp dringend noodzakelijk maken. Veel zal er nog vergeven en vergeten moeten worden. Men bedenke dat zjj op een weg geleid zijn, waar zij uit zichzelf niet zouden gekomen zijn. Met den wetgevenden arbeid ging het niet zoo snel, als men in verband met de regeeringsplannen, had mogen verwachten. Onder de gewichtige w ,-tten, rekenen we die op de vernieuwing van het oc trooi der Nederlandsche bank, waarbij de Staat zich eenige voordeelen bedong, maar het muntbiljetstelsel in handen der bank stelde en het bankpapier tot wettig betaalmiddel verhief. De sociaal-democratische afgevaardig den deden door hun eigenaardig op treden in de Kamer nog al van zich spreken. Een stille kracht de beste ging tot heden niet van hen uit. Het: Alles voor den Arbeider doet meestal die vertegenwoordigers de oogen sluiten voor andere belangen. Zeker zou ons overzicht zeer onvol ledig zjjn, als niet in dankbare her innering werd gebracht, dat het in deze maand vijf en twintig jaar geleden is dat. H. M. Koningin Emma lief en leed met het Nederlandsche Volk deelde, Nederland aannam als haar tweede Vaderland, na den dood van den Koning met ernst en toewijding het Regent schap bekleedde en onze Koningin Wil- helmina tot de taak, die haar wachtte, opvoedde op een wijze verheven boven allen lof en blaam, reden genoeg om onze aanhankelijkheid aan de voor treffelijke Vrouw waar dit pas geeft te betoonen. Leed Nederland onder de gedeeltelijke dienstweigering, ook onze gemeente was er bij betrokken door de stakingen de Centrale Werkplaatsen der H.IJ^.M. waar honderden hun brood verdienen, waardoor ook hier het aantal uitge- slotenen niet gering was en de gelden ter ondersteuning slechts tragelijk vloei den. Hoeveel er ten deze geleden is en nog geleden wordt in vroeger welge stelde gezinnen, wie zal het weten! De regeling der gemeentegrens is nog niet tot eenig slot gekomen. Men zou zoo meenen, dat het gemeentebelang sneller afdoening van zaken eischte, maar zeer zeker ligt de schuld niet bij ons gemeentebestuur. De bouwlust bleef te Haarlem bestaan. Enkele plannen, waarvan men hoorde, kwamen niet tot uitvoering, misschien wel onder den invloed der financieele ongelegenheden tengevolge van het fout gaan van de twee belangrijke financieele instellingen hier ter stede, waarvan de gevolgen zich in breeden kring deden gevoelen. Tot de kwesties, welke óók een lijdens geschiedenis achter zich hebben, brengen wij de pensioensregeling voor gemeente ambtenaren, in 4903 tot stand gekomen. Van een knellende boei werd de Ge meente ontslagen toen zjj op 1 Januari ontslagen was van het contract met de Imperial en zij het bedrjjf der gasfabri- katie zelf opvatte, tevens, zjj het ook met groote geldelijke opoffering, erdoor in het bezit gerakende van een uitge strekt, welgelegen bouwterrein, waarvan een nieuwe Maatschappij gratis een drie duizend Meters hoopt te ontvangen, voor den bouw van een nieuwen Schouwburg. Of de Raad er op in zal gaan, nu onder zekere voorwaarden aanbiedingen zjjn ingekomen tot het afdoend verbe teren van den bestaanden Schouwburg, mag betwijfeld worden. Tot de voorname bouwwerken in 1903 tot stand gekomen behoort de nieuwe Catharjjnebrug in Mei in gebruik geno men, terwijl in September het Volks- douchebad op het Leidsche Plein gereed kwam, dank zij de gemeentelijke rente garantie. Door het overlijden van den HeerH. F. van Thiel verloor onze gemeenteraad een ijverig en voortvarend lid. In zijn plaats werd verkozen de Heer J. L. E. I. ij Kleynenberg. Wegens vertrek uit de gemeente zegden de Heeren S. Roog en Dr. H. D. Tjeenk Willink het lidmaat- schgp op. Onze Raad mist in hen twee uitstekende werkkrachten, volkomen ge schikt om de Burgerij ten Stadhuize te vertegenwoordigen. Nog traden uit den Raad de Heéren Laane en de Lanoy, die zeker wel op hunne wijze de gemeentebelangen be hartigd zullen hebben en zoo staat dus de gemeente aan den vooravond van een tusschentjjdsche verkiezing, grooterdan ooit te voren. Bij enkele Raadsleden mist men zoo ongaarne den parlementairen zin, zoo gewenscht in een college, bestemd om door onderlinge samenwerking werk zaam te zijn in het publiek welzijn. Soms vergeet men het aanslaan van den goeden toon, niet gedachtig aan de waartieid dat de toon de muziek maakt. Natuurlijk geeft dit soms aanleiding tot prikkelbaarheid, terwijl ook de breed sprakigheid van sommige leden dikwijls de snelle afwikkeling der zaken in den weg staat. Met de Statenzaal heeft de Raad nu een geheel jaar proef genomen. De alge meene opinie is, dat zij niet geschikt is voor Raadszaal, vooral niet als men terugdenkt aan de deftige zaal in 't Raadhuis, zooveel beter, waar 't ver lichting, verwarming, ventilatie, acou stiek engezelligheid betrof. Werd boven opgemerkt, dat de finan cieele gevolgen der geldelijke uitbar stingen zich in ruimen kring deden ge voelen, duidelijk bleek dit aan de afge nomen koopkracht der ingezetenen, waar van de neringdoenden, toch al zwaar ge drukt, het nadeel ondervonden. Veel werd in dien stand geklaagd over kleiner om zet, dus minder winsten, waardoor de balans over 1903 bij velen een treurige figuur zal vertoonen. Hopen wij ook voor hen op betere tijden. Ten opzichte van kunst was voor Haarlem nieuw, de oprichting van Het Haarlemsch Tooneel, Directie Louis Bouwmeester, wat in zooverre een aan winst is voor het tooneellievend publiek, dat het aantal gezelschappen, dat hier goede voorstellingen geeft, met een is vermeerderd en wel met een, dat Haar lem gelegenheid biedt van de groote kunst van den vorst onzer artisten te kunnen genieten. Met het mooie plan om de prémières hier te geven is ge broken. Voor het overige doet hier het artikel muziek opgeld. Men zou mogen vragen hoe 'l mogelijk is, dat het publiek de menigte vocale en instrumentale muziek, te dezer stede gpgeven, behoorlijk ver werkt. De correspondent van de Daily Tele graph te Petersburg verzekert dat de oorlogspartij in Rusland aan de winnende hand is. De Tsaar moet, in weerwil van zijn groote vredelievendheid, gereed staan, toe te geven Van bemiddeling kan geen sprake zijn, daar geen van beide partijen iets van dien aard wenscht. De afgrond tus- schen de Japansche en de Russische opvattingen wordt hoe langer hoe wijder. Maanden geleden had de kwestie van de overheerschende macht in Korea langs den weg van geven en nemen opgelost kunnen worden, maar dat is niet langer mogelijk. Een treurig geval, dat nog niet tot opheldering is gekomen, heeft zich te Zutphen den Tweeden Kerstdag voor gedaan. Toen de familie D. 's ochtends uit de kerk thuis kwam, vond zjj de dienstbode niet. Bij onderzoek bleek, dat het 22-jarig meisje in den tuin be wusteloos lag met een kleine hoofdwonde. Ondanks alle medische hulp is het meisje nog steeds bewusteloos. De hoofdwonde is van zeer geringe beteekenis en is ook geen schotwond. Het vermoeden, dat het meisje door een onvoorzichtig afge schoten flobertkogel zou getroffen zijn, is dus niet bevestigd. Van aanranding was ook geen spoor te ontdekken. Men houdt het er voor, dit de dienst bode in den tuin onwel is geworden en bjj haar val zich aan de slaap ver wond heeft. Haar toestand is ernstig. Kunstmatig wordt haar voedsel toege diend. Na vijf of ze3 etmalen van vorst, overal jjs, de scheepvaart gestremd, de schaat- senliefhebbers in hun element. Donder dag was de IJsbaan geopend, een mooie baan, goed schoon gehouden, veel publiek. Op de overige wateren, voor zoover de schipperij niet de vernielende hand op 't ijs had doen werken, veel rijders. De Amsterdamsche vaart, anders een Eden voor den rijder, is voor dezen winter gedeeltelijk onbruikbaar. Op de vijvers van het Amsterdamsche Vondelspark en het waterinde nabjjheid, was het ijs bjjzonder mooi en honderden bewogen er zich lustig heen en weer. Het bekende zwanenpaar behielp zich met een uitgespaard plasje van een meter of drie in den. grooten vijver. Levert het ijs in onzen omtrek niet veel bezwaar, te Rotterdam ondervindt de groote vaart nogal belemmering door het zware ijs op de Maas, waardoor men reeds veel schepen naar de Maashaven heeft moeten sleepen. Ook elders ligt de Maas voor een deel dicht Te Spaarndam is het schutten beperkt tot de kolksluizen, op het Noordzeekanaal doet de jjsbreker dienst. Op den Rijn Zaterdag wat drijfijs. Hoewel het water zonder wind isdicht- geloopen klaagt de schaatsenrijder over wakken. Een twintigjarig jongmensch te Beets, heeft er al het leven bij ingeschoten en te Nieuwenhoven ook een offer en zoo verneemt men meer treurige gevalltn. Reeds Zaterdag hebben eenige Mar kers het gewaagd, van hun eiland af per schaats het vasteland te bereiken; het is hun gelukt. In het noorden is men druk doende aan het organiseeren van wedstrijden. Naar men uit Assen bericht, hebben zoowel H M. de Koningin alsZ.K.H. de Prins der Nederlanden den wensch te kennen gegeven om eens de Drentsche venen te aanschouwen, zoodat het niet onwaarschijnlijk is, dat te eeniger tijd het Koninklijk echtpaar een bezoek aan de veenstreken in die provincie zal bren gen. Aan de hardrijderij op schaatsen op de ijsbaan te Hoofddorp gehouden is deelgenomen door 27 personen. De eerste prijs 25 gulden is gewonnen door Schelling te Amsterdam; de tweede prijs 10 gulden door P. Bosse te Ouder Amstel; de derde prijs 5 gulden door K. Bosse te Ouder Amstel. HAARLEM 5 Januari 1904 Aan het postkantoor Haarlem, en de daaronder ressorteerende, hulpkan toren werd gedurende de maand De cember 1903, Ingelegd f 10801.06. Terugbetaald f 94535 57. Het laatste, door dat kantoor uitge geven, boekje draagt het nummer 30851. Het Museum van Kunstnijverheid alhier, werd bezocht gedurende de maand December door 550, gedurende het jaar 1903 door 8813 belangstellenden. Uit de aan het Museum verbonden boekerij werden in December 239, ge durende het afgeloopen jaar 2145 boek en plaatwerken naar verschillende plaat sen in ons land verzonden. Het ijsfeest op de baan der IJsclub, Zaterdagavond, heeft algemeen genoegen 1 gegeven. Veel rijders, mooie baan en goed verlicht. Schakels, vrooljjk spel van den huiselijken haard in 4 bedrijven door Herm. Heyermans Jr. werd Nieuwjaars avond in onzen Schouwburg door Haar lemsch Tooneel, Directie Louis Bouw meester, gegeven. Vrooljjk spel bittere ironie! »Schakels," een drama met hier en daar een glimp van vrooljjkheid, en nu en dan een schuin gezegde is een aan eenschakeling van huiselijke kjjfpartijtjes, die wel eens wat erg gezocht zijn en bij de haren erbij gesleept worden. Zoo is o.a. de scène tuRschen Jan- Duif en zijn vrouw over een grogje min of meer misselijk. Vele tooneel! jes, op zichzelf wel typisch en teekenend, hadden zonder schade voor het geheel uit het stuk gemist kunnen worden. Wij onderschrijven dan ook gaarne de opmerking van iemand dat dit nieuwe werk van Heyerman als 't ware een aaneenschaking van ,Falk- landjes" is. Inhoud: Een Smidsbaasje, Pancras Duif, dat zich door werken en speculeeren heeft opgewerkt tot eigenaar van een groote' fabriek, zet deze zaak om in een Naaml. Venn., wiarvanzjjn zoon directeur woidt. Hijzelf wordt com missaris, heeft dus niets meer te doen, voelt zich eenzaam, heeft behoefte aan huiselijkheid en wenscht te hertrouwen. Dit plan vindt geen genade in de oogen van zjjn kinderen een laaggeestig, slechts hun eigenbelang zoekend troepje te meer doordat hij zjjn oog heeft laten vallen op zijn huishoudster d-e een onecht kind heeft. De waardige familie weet het huwelijk te verhinderen; de huishoudster trekt zich terug en Pancras Duif zit verstompt en vertwijfeld in eenzaamheid neer. De Heer Louis Bouwmeester speelde zooals wij dat van hem gewend zjjn; ook de overige rollen waren in goede handen. Het kwam ons voor, dat de Heer Bouwmeester Jr. alsfatt erige,kwasterige, schreeuwerige student een beetje over dreef en er nog meer kwibus van maakte dan de auteur bedoeld heeft. De op komst was bevredigend. VËBQADËHING van den Raad der Gemeente Haarlem, op Donderdag 7 Januari 1904, des namiddags te 1 t/s ur®, STATENZAAL (Prinsenhof). De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Procesverbaal opneming boeken en kas Gemeente Ontvanger. Adres onderwijzer le kl. kostelooze school litt. A. om eervol ontslag. 2. Voorstel B. en W.W. beschikbaar stelling gelden bouw Zesde Tus- schenschool en bewaarderswoning. 3. Id. id. aanwijzing plaats houten hulpschool. 4. Id. id. regeling termijn voor wedu wen van gemeente-ambtenaren, om in aanmerking te komen voor on derstand. 5. Id. id. verleenen onderstand aan weduwen van gemeente ambtena ren. 6. Id. id. nadere regeling pensioen P. J. Kuyper. 7. Id. id. beschikbaarstelling gelden vermeerdering aantal .ovens enz. gemeente-gasfabriek. 8. Id. id. versterking post volgno. 207 begrooting 1903. 9. Id. id. vaststelling reglement voor werklieden en daarmede geljjk ge stelden in dienst der gemeente. 10. Id. id. adressen S. van den Bos, behouden uitbouw. 11. Id. id. adres P. J. Schwartz, be houden bovenbouw stadsmuur Am sterdamsche Poort. 12. Id. id. nadere regeling jaarwedde Directeur H. B. scholen met 5 en 3 jarigen cursus. 13. Id. id. wijziging verordening rege lende den rang enz. kader politie. 14. Id. id. machtiging onderhandsche aanbestedingen. 15. Id. id. aanvulling raadsbesluit d.d. 5 September 1893 no. 7. 16. Id. L. Modoo en J. L. E. I. Kleij- nenberg, vergoeding pensioensbij dragen aan onderwijzend personeel. 17. Benoeming Regent bewaarschool voormalige Barbara-gasthuis. 18. Id. lid Commissie van Toezicht Ste delijk Museum. 19. Voordracht B. en W.W. bevordering onderwijzend personeel tot onderw. le kl. 20. Id. id. benoeming twee onderwijzers Zesde Tusschenschool. 21. Id. id. id. onderwijzer Vijfde Tus schenschool. 22. Id. id. id. onderwijzeres en onder wijzer kostelooze school litt. A.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2