Nieuwsberichten. in verband met gevaar voor het publiek. De Heer Hugenholtz deed een beroep op den Voorzitter, ten opzichte van spoediger mededeeling van te behandelen zaken. De Raad begon met de goedkeuring van het procesverbaal dei kasopneming van den ontvanger en het verleenen van eervol ontslag aan den onderwijzer J. Tjjm van School A, waarna ter tafel kwam het beschikbaar stellen van f 58002.— voor den bouw van school en bewaarderswoning in het Kleverpark. Men zal zich herinneren, dat de Raad het vroegere plan, duurder, niet wenschte. De Heer Modoo betreurde dat de begrooting van f 53000 op 54000 was gebracht; de Commissie vond de raming te hoog. De Heer van Styrum beantwoordt Spreker, zoo ook de Voorzitter. De 1000 hooger zit voornamelijk in de bestrating met klinkers. Het gevraagde crediet werd daarna met algemeene stemmen aangenomen. Als derde schoolzaak besloot de Raad de houten hulpschool te plaatsen op gemeentegrond aan de De Kejjstraat. Een voorstel, om te bepalen, dat vroeger een regeling is getroffen voor behoeftige weduwen en weezen van ge ëmployeerden der gemeente, in de jaren 1894 tot en met 1903 overleden of ge- pensionneerd en werd vastgesteld het lijstje van bedoelde weduwen en weezen, en het pensioen van den agent van politie P. J. Kuijper vastgesteld op f 406.— De Heer V. d. Kamp vraagt naar den oorsprong van het jaar 1894, wat werd opgehelderd. Bij de twaalf bestaande ovens aan de gasfabriek zijn vier nieuwe noodig, waar voor 71000 wordt aangevraagd, en nog ƒ129000 tot uitbreiding van de kanalisa tie en plaatsing voor muntgasmeters. De Heer Stolp deelde mee, dat de ovens volgens den directeur konden gebouwd worden uit de winsten van 1903. De Commissie deelt die meeninggeen beter plaatsing van kapitaal en stelt voor die f 71000 te betalen uit het Saldo der gasfabriek over 1903. De Heer H. D. Kruseman legde uit, dat de twaalf ovens gebouwd zijn uit een leening, als wij nu die vier uit het saldo betaald worden, dan drukt de som op het belastingjaar, meent dus dat het beter is te doen dragen door een leening die over veertig jaat loopt. De Heer Sneltjes is van meening, dat het een gezonde politiek is, met het voorstel van B. en W. mede te gaan. De Heer Modoo doet opmerken, d<-t de gemeente wet eigenlijk het winst hebben uit gemeente- bedrijf niet toestaat, zal dus tegen het voorstel B. en W. stemmen. De Heer van Styrum meent, dat de winst niet bestemd is belegd te worden. Amendement Stolp wordt verworpen met zeven stemmen voor. Nu de 129000, wat ook werd aan genomen. Thans het zoogenaamde werklieden reglement waarbij a' dadelijk de vier leden-motie in behandeling kwam als volgt: De Raad, Overwegende; het is in 't belang der gemeente het zelfstandig oordeel der werklieden te kennen en te hooren in zake de technische en ad ministratieve leiding der verschillende takken van dienst; en mitsdien noodig achtende dat de gemeente-werklieden tot dit doel georganiseerd worden, noodigt B. en W. uitde voorbereidende stappen te doen om tot zoodanige or- ganisatie te geraken, en zoo spoedig mogelijk een hiertoe strekkend ontwerp besluit aan de raad in te dienen. B. en W. bestreden deze motie, voor namelijk met het oog op de vorming van een kern uit de werklieden, die gehoord zou worden in zaken den arbeid en de arbeiders in den engsten zin rakend. Het Reglement is zeer breedvoerig in de Afdeelingen behandeld en bevat: 4. Algemeene Bepaling. De Heer Hugenholtz komt op tegen de kortheid der beantwoording van B. en W., wat aanleiding gegeven heeft tot eenige amendementen. De Heer V. d. Kamp wenscht erken ning bij vijf en twintigjarige dienst- ervu Hing. De Heer Groot heeft het nog over den kern, die partijdig zou kunnen zjjn, wegens verschil van opvatting. De Voorzitter beantwoordt de Heeren Hugenhol'z, V. d. Kamp en stelt den Heer Groot gerust. De Heer V. d. Kamp brengt een woord van hulde aan B. en W. voor de samenstelling van het re glement. 2. Aanstelling. Onveranderd aangenomen. 3. Vereischten voor aanstelling. De Heer Hugenholtz wil vaste aan stelling na verloop van één jaar. De Voorzitter meent dat dit niet goed zou zjjn. Dit werd verworpen en daarna de artikelen van dezen titel aangenomen. 4. Verhouding tot de chefs. De Heeren Hugenholtz en de Braai bespraken die verhouding zeer uitvoerig. Ook deze titel werd aangenomen, na dat nog de Heer Kleynenberg er op wees dat het toch een treurig verschjjn sel is, dat een reglement noodig is, maar vindt het desniettegenstaande niet goed, alles zoo in kleinigheden aan banden te leggen. 5. Verbod loonarbeid over derden. Aangenomen. 6. Werktijd. Veel discnssies over normalen werk dag in verband met zestig uren werktjjd in de week, per kalenderjaar. Nog dient vermeld, dat geen der amendementen tot heden werd aangenomen. De beraadslagingen betreffende het reglement werden thans gestaakt en had een geheime zitting plaats, waarna de Raad overging tot de benoemingen. Benoemd wordt tot Regent van de Bewaarschool in het voormalige Barbara- gasthuis de Heer M. N. Beets; tot lid der Comm. van Toezicht op het Stedeljjk Museum de Heer C. J. Gonnet; verschillende onderwijzers en onder wijzeressen tweede klasse, zjjn bevor derd tot eerste; tot onderwijzers aan de Zesde Tus- schenschool de Heeren M. Kramer te Haarlemmermeer en D. R. F. de Vries te Haarlemaan de Vijfde Tusschen- school de Heer A. D. W. Wepster te Haarlemaan kostelooze school A tot onderwijzeres Mej. C. F. G. van Gelder, te schoten en tot onderwjjzer de Heer A. P. Vogel te Haarlem. De Heer Groot vraagt naar het adres der lantaarnopstekers betreffende de toe gezegde loonregeling. De Voorzitter zegde spoedig voorstel toe, waarna de vergadering werd ge sloten. Voordrachten in Teylers Stichting. Woensdag had in Teylers gehoorzaal een voordracht plaats door Dr. C. W. Vollgraff. Onderwerp de opgravingen te Argos. Spreker deelde mede, dat de opgra vingen hadden plaats gehad in de maan den Juni, Juli en Augustus 1902 en 1903 en ten doel hebben een begrip te kunnen vormen aangaande de gesteld heid van een Helleensche stad, hierin dankbaar erkennende den van sommige zjjden ondervonden steun. Argolis, het oude Argos, ligt aan den voet der Larissa, in 't Noordoosten van den Peloponesus en in de nabjjheid van den Aspis of Eliasberg, aldus genaamd naar een kapel aldaar, gewjjd aan den profeet Elias. Zij is gelegen in een vruchtbare streek, waard oin, zelfs in een voorhistorisch tjjdperk door een Helleensche nederzetting bewoond te worden. Reeds na eenige uren gravens stuitte Spreker op de overbljjfels van een cy- clopischen muur, den ringmuur van het oudste Argos. Zij zjjn de resten door latere bewoners overgelaten, na het ge bruik van het materiaal ervan voor hun bouwwerken geschikt. Voorts werden ge ve nden den grondslag van een theater, een hechten muur van baksteen en ge deelten van een waterleiding, benevens scherven van oud Grieksch aardewerk. De antieke muur was gebouwd van polygoon of veelhoekige steenen, zonder kalkverband opeen gestapeld tot een hoogte van 1.4 bij een lengte van 140 Meter. De opgegraven muren van een woonhuis hadden afmetingen van 11 bjj 5 Meter. In de laag van asch en aarde aldaar werden geen antiquiteiten ge vonden. Spreker trad vervolgens in een meer uitvoerige beschouwing van het nut der kennis van vazen tot het bepalen van zeden, gewoonten en historie De vroeg ste vazen waren geheel zonder versie ring en dragen niet het kenmerk van gevormd te zjjn op het potiebakkerswiel. In volgorde komt voor spiegelglad aarde werk met eenige I jjnversiering; het grjjze, blijkbaar imitatie van metalen vazen; dat van rood en geel leem met Ijjoversie- ring, alles zeer primitief en behoorende tot het bronzen tjjdperk. Behalve het genoemde werden nog enkele voorwer pen van huiselijk gebruik gevonden. Voorloopig de oudste nederzetting latende rusten werd medegedeeld, dat de tweede nederzetting had plaats ge had nadat de oude stad te klein was, bljjkende uit den ringmuur ervan, die een hoogte van 2.60 bjj een lengte van 400 Mi', .heeft. De bouw is slecht en was van Grieksch werk op den ouden cyklopenmuur. In de vlakte tusschen den Aspis en den Larissa hebben nog geen opgra vingen plaats geha 1 en zelfs die van Argos zjjn nog zeer onvolledig. Spreker helderde een en ander op door fraaie lichtbeelden en verhaalde hoe men te Argolis sprak over zjjn ontgravingen n 1. dat het doel was den vurigen wagen van Elias te vinden, en ook dat hij het ljjk zocht, ja reeds gevonden had, van de godin Hera. Myceensche huizen zjjn niet op den Aspis gevonden, maar de Myceensche marktplaats is reeds ontdekt. Zeer merkwaardig was de vondst van zeven grafsteden, waarvan een nog onge schonden waz. Het bleek, dat daar sporen van ljjkverbranding aanwezig waren, wat de theorie tot heden ontkend had. Ook hier weer lichtbeelden, gevende afbeeldingen van vazen, gouden- en ivoren voorwerpén en terracotta's den dooden gewjjd. Nog verhaalde Spreker van het zoeken naar de overbljjfselen van den tempel gewjjd aan den Pytischen Apollo en hoe men die gevonden had aan de hand van den ouden Griekschen plaatsbe schrijver Pausanias. Weer lichtbeelden betrekking hebbende op de markt van het oude Argos, waar van reeds een zuilenrij ontgraven was. Spreker hoopt in den aanstaanden zomer het werk te kunnen voortzetten. De opgravingen moeten licht verspreiden over de ligging van Helleensche steden, het vinden van inscripties die ophelde ring kunnen geven omtrent de ge schiedenis van Argos en van den Pelo ponesus, het vinden van kunstukken, waardoor wij de geschiedenis der Ar- gosche kunstschool kunnen leeren ken nen en den schakel te weten tusschen het Myceensche en het Dorische tjjdvak. De mooie, leerzame voordracht werd door een zeer groot publiek met veel belangstelling gevolgd. In den gemeenteraad te Mühlhausen in den Elzas zijn de sociaal democraten in de meerderheid. Een van hun eerste daden was dat zjj in het voorjaar de gemeentelijke toelage aan roomsche en proteslantsche geestelijken schrapten. Het ministerie heeft echter beslist dat de toelagen verplichte uitgaven van de gemeente waren en daarom op de be grooting moesten gebracht worden. De achttien geestelijken te Mühlhausen heb ben op grond van deze beschikking thans de sedert negen maanden achterstallige bedragen uitbetaald gekregen. Potsdam herdenkt zijn zeshonderd jarig bestaan als stad. Evenals vele andere steden van naam was het oor spronkelijk een visschersdorpje. In een oirkonde wordt Potsdam voor het eerst in 993 genoemd, toen keizer Otto III het plaatsje ten geschenke gaf aan zijne tante, de abdis Mathildis van Quedltn- burg, die er een kapel liet bouwen, volgens de overlevering, opdezelfde plaats, waar thans het zoogenaamde Heilige Meer ligt. Ruim 300 jaren zwjjgt de geschiedenis dan over Pot-dam. Voor de eerste maal wordt Potsdam weer als stadje vermeld in een thans in het stedel jjk archief bewaarde oirkonde van 19 Au gustus 1304. Daaruit besluit men dat de plaats sedert 1304 de rechten van een stad bezit. De „Küln. Ztg." brengt in herinne ring hoe vaak in de laatste 50 jaren in Chicago schouwburgbranden zjjn voorgekomen. Sedert het jaar 1851 zijn daar niet minder dan 51 schouwburgen geheel of gedeeltelijk iri de asch gelegd, daarbij gerekend da 7 schouwburgen, die bij den ontzettenden brand van 8 October 1871 een prooi der vlammen werden. Deze laaiste braud in het Iro quois theater heeft de meeste slachtoffers gekost van de sedert 100 jaren voor gekomen schouwburgbranden. Van 1797 tot 1896 werden over de geheele wereld 1115 schouwburgbranden geteld, waar van er niet minder dan 462 voor reke ning der Vereen'gde Staten komen. New York heeft 41 groote branden te betreuren, in Londen werden 35-schouw- burgen in de asch gelegd. En halen we enkele cjjfers, vroeger reeds in herin nering gebracht, nog eens aan, dan kunnen we nog aanteekenen, dat in 1876 in Brooklyn 400, in 1881 in Nizza 80, in Weenen in het Ringtheater ruim 500, in '83 in Smolensk 380, in '87 te Parijs 115, in '88 te Oporto 170, in China 8 jaar later 320 en in '97 bjj den brand in den weldadigheidsbazaar te Parjjs 128 menschen omkwamen. In 1902 is volgens een nu ingekomen statistiek in Duitschland minder bier gebrouwen dan in vorige jaren, een daling die zich nog niet had voorge daan In plaats van 71.2 millioen hec toliter werden slechts 67.7 afgeleverd, vooral in njj verheidsstreken. Men schrjjft het geringere verbruik toe aan den natten zomer en aan de ongunstige toestanden bjj de njjverheid in 't alge meen. Het verbruik per inwoner daalde gemiddeld van 124 tot 116 liter (in Beieren van 245 tot 235, in Noord- Duit9chland van 105 tot 97). Met den schouwburgbrand te Chicago komen allerhande berichten betreffende voorzorgsmaatregelen. Nergens moeten die beter zjjn dan te Weenen. Een uur vóór elke voorstelling gaat een commis sie door het heele gebouw om na te zien of alles in orde is, en eerst als dit het geval is, wordt het publiek binnengelaten. Gedurende de voorstelling staat een hoofdman van de brandweer op zjjn post, en staan alle tooneelisten en het personeel dat op het tooneel te doen heeft onder diens bevelen. Vijf spuitgasten houden gedurende de voor stelling de slang in huune handen. Het ijzeren gordjjn wordt gedurende de voorstelling na elk bedrijf neergelaten, teneinde te vermijden dal er iets aan de machinerie hapert en om den man belast met het hanteeren van dit gor dijn te dwingen al dien tijd op zjjn post te bljjven en als een automaat de ijzeren plaat op en neer te doen gaan. De geschillen tusschen Rusland en Japan bljjven hangend. Men zou meenen dat Rusland tot een breuk denkt te leiden, wat Japan handig tracht te ver- rajjden; geen van de twee wenscht de schuld te dragen van het beginnen. Net twee kwajongens! Hetgeen de oorlogs- toebereidsels niet verstoort; geen wenscht oorlog, beiden willen hun zin. Algemeen bestaat de opinie dat bjj den tegenwoordigen stand van zaken de oorlog onvermjjdeljjk is, aangezien geen j der partijen op enkele punten wil toe geven. Amerika heeft reeds een scbip naar Seoul gezonden om het gezantschap te beschermen. Bjj een Zondagnacht te Rhoon plaats gehad hebbenden brand, waarbij al het vee omkwam, dacht men aan boos opzet. Uit zeer vertrouwbare bron kon ge meld worden, dat de verdachte brand stichter (een jongen van circa 19 jaar) bekend heeft den brand gesticht te heb ben, om.... „een hortje te knnnen vrjjen met het meisje waar ie zoo'n zin in had." Zjj zou, immers als zoovele anderen, ook naar den brand komen kijken en daarvan wenschte hjj, omdat hem daartoe alle andere gelegenheid be let werd hare ouders waren met de verkeering niet ingenomen gebruik te maken.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2