maakt melding van een gerucht, volgens hetwelk Rusland onverwijld Mantsjoerjje zou inlijven, zoodra Japan een protecto raat over Korea mocht willen afkondigen. Van de Argentijnsche republiek heeft Japan twee kruisers aangekocht, ook Rusland was met dien koop in onder handeling. Engeland heeft betaald, Ja pan betaalt in twee termijnen terug. Dat drie dagen zijn voorbijgegaan sedert, Woensdag, het antwoord van Rusland op de Japansche nota is over handigd, zonder dat een oorlogsverkla ring is geschied, wordt beschouwd als een teeken gunstig voor het behoud van den vrede. In bevoegde kringen gelooft men dan ook niet aan een oorlogsver klaring. Daar het Japansche ministerie en de Raad der Seniores beraadslaagd hebben, mag men aannemen dat het antwoord van Rusland wordt beschouwd als een grondslag voor onderhandelin gen, welke tot een vreedzame oplossing zullen leiden. Volgens inlichtingen ui» diplomatieke bron zou het Russische antwoord ver zoenend van toon zijn, maar onbevre digend van inhoud. Japan wenscht een nieuw uitstel om zijn oorlogstoebereid selen te voltooien en zal daarom de onderhandelingen voortzetten. De kans op een oorlog voor de aanstaande lente is altijd nog zeer groot. Inmiddels zettende bevriende mogend heden hun optreden ter bemiddeling voort, zoodat nog niet alle hoop behoort opgegeven. In de eerste plaats zijn het Engeland en Frankrijk, die in deze ageeren. Het Russische telegraafagentschap meldt: In verband met courantenbe richten over een wedijver van Rusland met Japan in het aankoopen van oor logsschepen en stoombooten bjj verschil lende firma's en regeeringen zijn wij ge machtigd mede te deelen, dat het mi nisterie van mariene geen plan heeft huitenlandsche schepen van welken aard ook te koopen en dat het met niemand hoegenaamd daarover onderhandelingen heeft gevoerd. Het is in Engeland nog altijd duur schoon veel minder dan in een vroe ger tjjdperk van verdorven politieke ze den om lid van het Parlement te wezen. Niet alleen dat de verkiezings- onkosten hoog zijn de candidaten moeten zelf de stembusuitgaven dra gen wanneer zij eenmaal lid zijn, rekent het district er op, dat zij voor allerlei inschrijvingen, bazaars, vereeni- gingen de beurs open houden. Maar zooals Arthur Davies, de liberale afge vaardigde van Casmarthen Boroughs deed, ging het zijn eigen politieke vrien den te ver. Het had veel van omkooperij om bij de volgende verkiezingen weer I candidaat gesteld te worden. Zelfs be schuldigde men er hem van, een deel van het bestuur der liberale kiesveree- ning, dat uit zestig leden bestaat, met geschenken en geld aan zich verplicht te hebben. Donderdagavond kwam het op een vergadering van het bestuur te Llanelly tot een verklaring. Davies verdedigde zich. Het was waar, dat hjj in enkele jaren in het district een 4000 had besteed, maar dat was eerlijk toegegaan, jg 1000 had hjj in een aantal bedrijven gestoken en M 3000 op allerlei wijze in het belang van de liberale partij en van het district uit gegeven. Hoe hij dit geld besteed had Hij zou 't zeggen, en nu krijgt men tegelijk een denkbeeld van wat een Parlementslid gehouden wordt te doen, al heeft Davies misschien meer gedaan dan noodig en goed was. Hij had werk lieden geld gezonden voor feestjes en voor hun vereenigingen, werkeloozen ondersteund, geld gegeven voor hospi talen en zieken, huwelijksgeschenken, grafsteenen, geld voor kerken, concerten, bijdragen aan geldgeschenken (die men in Engeland tot aan de hooggeplaatst en geeft), geld aan brandweerkorpsen, ba zaars, vrijwilligerskorpsen, zondagscho len, orgels, voetbal vereenigingen,fanfare korpsen, allerlei muziek-, land- en tuin bouwvereenigingen, «vereenigingen ter bestrijding van dit en tot handhaving van dat". Voorts had hij geld gegeven voor de organisatie van de partij, voor vergaderzalen, kranten, reis- en verblijf kosten; en dan zijn verkiezing, die een 7500 gekost had. Voor Chamberlain is het hard, dat nu juist dit jaar de in en uitvoet van Engeland veel hooger is dan ooit vroeger. De vraag of beschermende rechten er verandering in zouden kunnen brengen, schijnt niet bij hem op te komen. Sedert eenige dagen waren er geen Servische berichten; thans wordt mede gedeeld, dat twee voorname aanstokers van de bekende moorden door anderen als 's Konings adjudanten vervangen zijn, niet behoorende tot die categorie. Het Duitsche leger zal waarschijnlijk spoedig weer van kleur in de uniform veranderen. Het wordt niet sterk genoeg tegengesproken om betwijfeld te worden en men denkt dat de keizer zijn wil wel weer zal weten door te zetten. Een merkwaardig voorbeeld van on verdraagzaamheid is te Marseille ge geven. Met Nieuwjaar zijn in de open bare gasthuizen de geestelijke zusters, die tot dusver met de verpleging belast waren, vervangee door gewone verpleeg sters. Ongeveer 40 artsen, waarbij allen die bjj de gasthuizen zjjn aangesteld, hebben deze week aan de zusters een schrijven gericht, waarin zij zeggen het hun plicht te achten haar dank te be tuigen voor de toewijding waarmede zjj een aantal jaren haar taak hebben ver richt. Hierin heeft een socialist aan leiding gevonden, in de vergadering van den departementen raad het ontslag te vorderen van de artsen, die vanwege het departement een aanstelling hebben erlangd. Een ander lid merkte op, dat er niets aan te merken viel op een dergelijke dankbetuiging, maar de pre fect was ook van meening, dat de be tooging der artsen „incorrect" te noemen is en men er een afkeuring in kan zien van het besluit van den raad. Hjj heeft dan ook de bedoelde geneeskundigen om opheldering gevraagd en hun waardig antwoord is geweest, dat zij nu uit eigen beweging hun ontslag hebben gevraagd. De Engelsche natuurkundige Lodge heeft aan de Natuurkundige Vereeniging te Londen mededeelir.g gedaan van de uit komsten zjjner proefnemingen om rook en nevel dcor electriciteit te verdrjjven. Hij had ondekt dat, als men in een gesloten ruimte een aantal draden aanbrengt en door deze een sterken stroom voert, waterdamp die er in gebracht wordt, in druppels neervalt en rook in stofdeeltjes naar den bodem daalt. Hij heeft nu ook te Birmingham met stroomen van hooge spanning nevel als regen doen neerval len. Verdere proefnemingen zijn noodig om uit te maken of aldus het middel gevonden is tegen de groote mistplaag in de Engelsche steden. Vroeger was Frankfort a/Main de rijkste der steden boven de 100.000 inwoners in Pruisen. Het gemiddeld inkomen der in de inkomstenbelasting aangeslagen bur gers (minimum 900 mark) bedroeg daar voor een paar jaar 5405 mark. Dit is echter nu gedaald tot 4115 Mark. In- tusschen is het gemiddeld inkomen der burgers van Charlottenburg, Berlijn's grootste westelijke voorstad, gestegen tot 4125 mark en daarmee is deze stad de rijkste van Pruisen geworden altijd wat de groote steden betreft. Berlijn neemt eerst de 14e plaats in met 2654 mark gemiddeld inkomen. Het zou wel interessant zijn, wanneer eens Nederlandsche cijfers naast deze Duitsche werden geplaatst. De in Wurtemburg van oudsher ge bruikelijke titel van Schultheiss (schout) voor het hoofd der gemeenten zal, vol gens een besluit van een commissie uit de Kamer, komen te vervallen en door den titel burgemeester vervangen wor den. De openbare meening en de pers is echter zeer afkeerig van deze nieuwig-1 heid die onnoodig een schilderachtigen naam uit de wereld helpt, en zoodoende is het nog niet zeker of de Kamer hare toestemming zal geven tot afschaffing i van den oud Zwabischen schoutstitel. De Berljjnsche Gemeenteraad, die, toen een paar jaren geleden de Duitsche Keizerin hem door een kamerheer, die daarbij wellicht een weinig buiten zijn b >ekje ging, de les liet lezen over zjjne geringe voortvarendheid in het aanbou wen van nieuwe kerken, zulks zoozeer kwalijk nam, dat hjj sinds dien dag geen verjaardagsgelukwensch meer zond aan H. M., heeft thans toch met Nieuw jaar een gelukwensch aan de Keizerin doen overbrengen. Bij die gelegenheid mocht de Raad van H. M. een antwoord ontvangen, waarin zjj haren dank betuigt voor dien gelukwensch en de deelneming der burgers van Berljjn in lief en leed der Keizerlijke familie en waarin zij ver zekert. dat zjj met dankbare belang stelling nagaat, want het gemeentebe stuur, ook in 't afgeloopen jaar, deed voor de welvaart van de hoofdstad des Rjjks. Aan den uitslag der Britsche Lager huisverkiezing in Mid-Devon, welke plaats voor de liberalen behouden bleef, wordt door de liberale bladen groot gewicht ge hecht, voornamelijk wegens de gebleken toeneming van de vrijzinnige meerder heid, terwijl als tegen candidaat nogal een der „kopstukken" van Chamber lain's partjj was gesteld. In deze week moeten nu nog twee aanvullings-verkiezingen geschieden: te Norwich en te Gateshead. In beide plaatsen wordt door de mannen der Tariefshervorming hard gewerkt, vooral in laatstgenoemd district, en de liberalen zullen te Gateshead, waar ook de vrouw van den conserva tieven candidaat, Lady Morpeth, en een comité van dames medewerken, alle krachten moeten inspannen om den va- canten zetel voor hunne partjj te be houden. Volgens een bericht uitConstantinopel aan de Weener Zeit zou Rusland reeds aan Turkjje vergunning tot het pas seeren van den Hellespont hebben ge vraagd vooralleRussische oorlogsschepen De Sultan zou die niet stellig hebben geweigerd, maar hebben geantwoord, dat zulk een vergunning alleen kon worden verleend in ruil voor de belofte, dat Rusland aan Turkjje volkomen vrjj- heid van handelen zal laten tegenover Bulgarjje, ingeval van een oorlog met dat Vorstendom. In verband met de reis van Minister Kuyper merkt de Soir het volgende op: Wie zou gezegd hebben dat men eens 1830 bjjna zou betreuren! Men heeft elkaar beschimpt, men heeft ge vochten. Men complimenteert elkaar, men omhelst elkaar. Het blad vindt het merkwaardig dat Belgische bladen, roomscher dan de paus zelf, in den protestant Kuyper den „vertegenwoor diger van een groote idee" zien. De groote idee in kwestie is verwezenlijkt in Nederland: aaneensluiting tusschen protestanten en roomschen. Maar men twijfelt of dr. Kuyper daarvoor te Brus sel gekomen is. De Soir gelooft dat men over een tolverbond onderhandelt. Dat ljjkt haar, daar „het behoud der kleinen, van welk ras ook, ligt in aan eensluiting". En als iemands Ijjfsbehoud er van afhangt, bekommert men zich weinig om het ras van zjjn strjjdmak ker alle «racisten" ten spijt. Agster, het gewezen socialistische lid van den Rijksdag, die indertijd zoo eel opschudding verwekt heeft toen hij zich in het gebouw van den Rijksdag trachtte dood te schieten, heeft gisteren in het Degerloger bosch bjj Stuttgart zjjn pogidg tot zelfmoord herhaald. Men vond zijn ljjk aan een boom hangen. Te Minneapolis (Ver.-Staten) werd Vrjjdag een man per telefoon opgescheld door een vriend, die hem verzocht even te luisteren, omdat «er iets gaande was." En terstond daarop hoorde hjj tot zijn grooten schrik door de telefoon het ge luid van pistoolschoten en het gegil van eene vrouw. Hij waarschuwde de politie en toen deze in de aangeduide woning kwam, bevond zjj dat de vriend zijn vrouw doodgeschoten en daarna zelfmoord gepleegd had. De moordenaar, zekere Garfield, was acteur, en men gelooft, dat een kleine Fransche tooneelstuk, waarin een man aan de telephoon hoorde, hoe zjjne vrouw en kinderen door inbrekers vermoord worden, hem op de gedachte hebben gebracht, op de genoemde wjj ze te werk te gaan. Men meldt uit Zaandam: Als gevolg van het op dezer in wei king getreden nieuwe schoolregle ment, zal voortaan aan de toelating van leerlingen tot alle openbare lagere scholen een geneeskundig onderzoek, door den gemeentelijken schoolarts, moeten voorafgaan. Bij de algemeene jaarljjksche toelatingen tot het lager en meer uitgebreid lager onderwijs zal dit onderzoek moeten loopen over een 450 kinderen. Het zal niet ontkend kunnen worden, dat deze maatregel, door den raad zonder discussie of hoofdelijke stemming vastgesteld, zeer sterk ingrjjpt in de vrijheid der ouders, die nu zelfs niet bevoegd zullen zjjn hun huisdokter dat onderzoek te laten verrichten, doch de burgerij is bljjkbaar met den raad van oordeel, dat de maatregel zal strek ken tot bevordering van het algemeen belang. Althans van de zjjde der inge zetenen wordt tot heden geen enkele bedenking daartegen vernomen. Te Grolloo, gem. Rolde, bestond vroe ger het zonderlinge gebruik (ouden van dagen herinneren het zich nog) om, wanneer er een nieuwe „meier" werd ingehaald, dezen, vóór dat hjj zijne nieuwe woning binnentrad, in een knol te laten bjjten, die tot dat einde in de deur was opgehangen. Dit voorbeeld werd door al de volwassen huisgenooten nagevolgd. Welke bedoeling men met dit gebruik had, of van welken oorsprong het was, hiervan liggen de redenen in 't duister. Hierom spreekt men van Groller «knollen." Te Anderen, gem. Anloo, had men dezelfde gewoonte. In plaats van knollen bezigde men daar evenwel een moesstronk. Om deze reden heeten de Anderschen „moeshappers." Zoo hebben de bewoners van bijna elke plaats in Drente een gemeenschappe- lijken scheldnaam. We noemen o.a. Asser «straat- of tellerlikkers", Mep- peler „muggen-spuiters", Elper „koe koeken", enz. enz. Naar men mededeelt is de burge meester van Bloemendaal, de heer lm- mink voornemens binnen eenige maan den eervol ontslag aan te vragen. De rivier de Maas bij Rotterdam is thans overdekt met een papperige massa, dat geen jjs meer kan genoemd worden, maar toch erg lastig is voor de schroef - booten. Telkens moeten ze stoppen om de luchtgaten schoon te maken, die dan vol met dat goedje zitten. Alle stoom booten, zelfs de dienst naar Venlo is hervat. Marktschippers zjjn echter nog niet aangekomen. In het «Provinciaal Blad" van Lim burg komt een aanschrjjving voor aan Burgemeesters, waarin de Commissaris der Koningin gebroken heeft met de oude gewoonte Limburg „hertogdom" te noemen. Het „adres" der aanschrjjving luidt nl.: «Aan Heeren Burgemeesters der gemeenten in de provincie Limburg." En de onderteekening daarmee in overeenstemming. De Commissaris der Koningin in de provincie Limburg, Rujjs de Boerenbrouck." In de verloopen dagen van vorst, zijn nog verschillende jjsfeesten en wedstrij den plaats kunnen hebben, maar velen zjjn door den invallenden dooi voorloopig uitgesteld. Te Westbroek en Achttienhoven is een burgemeester benoemd, die door de burgerij alleszins ongewenscht was. Door het gemeentebestuur was de regeering volkomen op de hoogte gesteld om welke reden men den aangewezen kandidaat niet wenschte; niets hielp, de benoeming had plaats in teleurstellenden zin. Natuurlijk zet het kwaad bloed, als de regeering tot burgemeester iemand benoemt, die de gemeentenaren niet wenschen, te meer omdat de gemeente dien ambtenaar bezoldigen moet, en wat er onder zulke omstandigheden van samenwerking terecht komt, is te be grijpen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2