gerucht verspreid wordt, volgens hetwelk alle mogendheden Japan hebben voor gehouden, dat het den status quo moet handhaven en dat een verbreken van den vrede niet wenschelijk is. Aan de Times wordt uit Tokio ge seind: De voornaamste bladen zijn nu van oordeel dat de oorlog niet te ver- mgden is. Er vloeien vele vrijwillige bijdragen in het oorlogsfonds. Alle stoomvaartdiensten zijn gestaakt, zoodat de staat beschikt over 25 groote stoom schepen. Aan de Daily Mail wordt uit Tokio geseindDe onderhandelingen zqn inder daad op het doode punt. Rusland wil Japan's overwicht op Korea enkel in het Zuiden van het schiereiland erkennen. Japan wenscht de hegemonie op heel Korea en verder de handhaving van China's souvereiniteit over Mantsjoerge. Rusland wijst den eersten eisch af en antwoordt niet op den tweeden. De Japansche raad van oorlog is thans gevormd. Jamagata is er voorzitter van. Verder bestelt Japan nog steeds nieuwe schepen. De Standard verneemt uit Tokio: Ruslands verzekeringen tegenover de Europeesche mogendheden en Amerika betreflende Mantsjoerge wijken, naar men zegt, af van wat het daaromtrent tegenover Japan heeft verklaard. Tegen over Japan heeft Rusland verklaringen afgelegd, die nederzettingen van vreem delingen in Mantsjoerije en al wat anders aan vreemdelingen daar recht zou geven uitsluiten. De correspondent der Daily Telegraph te Tokio waarschuwt tegen Europeesche vredes berichten. Japan houdt alie con- cessiën van Rusland voor denkbeeldig en rust zich ten oorlog. Meer en meer begint men aan het behoud van den vrede te twijfelen. Toch kan de czaar, die als absoluut monarch zonder ruggespraak over vrede en oorlog beschikt, zelfs nog op het laatste oogen- blik veel ongedaan maken. Men bedenke echter dat er in Rusland een be luidende oorlogspartij bestaat en het is te be grijpen dat de czaar de openbare meening niet steeds kan trotseeren. De Londensche correspondent van het Hbld. seint: Ik verneem, dat aan de Koningin- Moeder, gedurende haar verblgf in En geland, door de voo. naamste Hollandsche vereenigingen te Londen een huideadres zal aangeboden worden. Ingeval H.M. audiëntie verleent in het Hollandsche gezantschap, zal zulks daar geschieden. Het denkbeeld vindt algemeenen bijval en medewerking van verschillende zijden. Twaalf heeren hebben deelname toege zegd en stappen gedaan om aan te vragen of H.M. een dergelijke hu'.de welgeval lig is. Op aanraden van de liberale profes soren aan de hoogeschool te Brussel hebben de studenten een vereeniging gesticht, die den naam draagt van „Jeu- nesse laïque" en zich ten doel stelt door middel van voordrachten en cursussen den strijd aan te binden tegen de dog matiek op alle gebied. Een aantal liberale studenten van bovengenoemde hooge school ontmoetten Vrijdagavond, uit den schouwburg komend, een 100 tal leer lingen van het instituut St. Louis, een bekende inrichting voor clericaal onder wijs. Onmiddellijk vielen de studenten de leerlingen met slokken gewapend aan Een hevig gevecht volgde, zoodat weldra eenige gewonden in een apotheek ver bonden moesten worden. Als deze vecht lustige studenten tot de nieuwe vereeni ging behooren, dan vat de „Jeunesse laïque" den „strijd" tegen declericalen wel zeer letterlijk op! De herbergiers in het Zwitsersche kanton St. Gallen doen moeite om een verandering te krijgen in de kantonnale voorschriften betreffende den verkoop van sterken drank, om daardoor de bijna 500 gelegenheden, waar steike drank in het klein verkocht wordt, te doen opheffen. Zij verklaren, dat die verkoop niet alleen een groote concurrentie is voor de groothandelaars, maar dat het drankmisbruik er maar al te vaak door in de hand gewerkt wordt. Zij wenschen den verkoop van sterken drank in het klein beperkt te zien tot de apothekers en drogi ten. Het praatje gaat rond in de natio nalistische bladen, dat er aan generaal André stukken zouden zijn overgelegd, waarmee de schuld van Dreyfus bewezen wordt, en de minister zou er versteld van gestaan hebben en overtuigd ge worden zijn. Het hof van assiezen van de Seine heeft een merkwaardige beslissing ge nomen. Het heeft den heer Jamais, den moordenaar zijner echtgenoote, vrijge sproken. De heer Jamais is sedert 22 jaren bij de posterijen en staat bjj zgn chefs al gemeen uitstekend aangeschreven. De collega's roemen om 't zeerst de recht schapenheid en den onkreukbaren levens wandel van den postman. Hij is iemand waar bij wijze van spreken niets op valt aan te mei ken. Maar Jamais was niet gelukkig getrouwd. Zijn vrouw hield het met vrienden. Zoo was het haar gelukt een van die vrienden een jonge man nog van 26 jaar, te kameren in hetzelfde huis waar zij woonde. Zooals het in zulke gevallen meer gaat, iedereen was op de hoogte van deze geschiedenis, ieder wist, dat er iets was tusschen die twee, behalve de heer Jamais. Maar op een avond van September had het echtpaar aan tafel gezeten. Er was hevige twist ontstaan. Zg had hem een oorveeg toegediend, en toen is Jamais opgevlogen en, geheel in tegenstelling met de lijdelijke rol, die hij placht te vervullen zoo zegt de akte van be- schuldiging buiten zichzelf van drift, steekt naar zijn vrouw met een mes. Hjj had het hart geraakt. Mevrouw Ja mais stierf na weinige oogenblikken, en de stumper van een echtgenoot is zich ten einde raad gaan aangeven bij de politie. In het sedert maanden hangende pro ces van den gewezen Italiaanschen minis ter van marine Bettolo tegen den socia- listischen afgevaardigde Ferri heeft het openbaar minister Ferri's veroordeeling tot 14 maanden gevangenisstraf geêischt. Ferri heeft in den afgeloopen zomer in de bladen en in het parlement den toen- maligen minister beschuldigd van oneer lijke handelingen. Te Pirna, in Saksen, heeft een eerste luitenant op het pistool geduelleerd met verscheidene van zijne kameraden, die zijne jonge vrouw tot ontrouw verleid hadden. Daar de beleedigde echtgenoot een voortreffelijk schutter was, heeft hij zjjne tegenstanders allen min of meer ernstig gekwetst. Men heeft algemeen met hem te doen, daar hij een officier was die het met den dienst zeer nauw nam en zijne vrouw als het ware op de handen droeg. Uit het huwelijk is een kind geboren dat voorloopig bij de ouders van den officier te Lubeck blijft. Intus- scben heeft hg een eisch tot echtschei ding aanhangig gemaakt. De schuldige officieren kunnen er na tuurlijk op rekenen dat zij hun ontslag brief thuis krijgen, sedert in verband met het gebeurde te Forbach van hooger- hand last is gegevenom het officierscorps te zuiveren van twijfelachtige elementen. De laatste schikkingen zijn getroffen voor het grafteeken van Leo XIII. Op verlangen van den overleden paus zal het komen in St. Jan van Lateraan, boven de deur die van de basiliek naar de sacristie leidt. Het wordt een pendant van het monument, dat.Leo XIII heeft laten oprichten voor Immocentius III. Het ontwerp voor het monument van den beeldhouwer Luchetti is in 1895 door paus Leo zelf goedgekeurd. Het stelt den paus voor in zittende hou ding, de tiara op het hoofd, met uitge strekte armen en het lichaam een weinig voorover gebogen als om de afvallige volkeren tot zich te roepen. Aan weers zijden van de deur komen de stand beelden van den heiligen Thomas en den heiligen Franciskus. De kardinalen heb- ben besloten zelf de kosten van het monument te dragen. Een Amerikaansche dame vroeg Zater dag om bg den Paus te worden toege laten, maar haar verzoek werd geweigerd. Zjj giog daarop kalm heen en begaf zich naar het station. Daar gekomen wierp zij zich op de rails, vlak voor een binnen komenden trein. Het gelukte eenige spoorwegambtenaren haar nog juist bij- ijds, om zoo te zeggen van onder de wielen der locomotief, weg te halen. Toen Zaterdagavond de sneltrein Os- tendeWarschau te Ostende gereed stond om te vertiekken, ontdekte de controleur van den trein onder aan een luxewagen een mensch, vastgebonden aan de gasleiding. De wonderlijke rei ziger werd losgemaakt en door de politie verhoord. Hg had nihilistische brochures bij zich, die hij Rusland binnen wilde smokkelen. Hij is een jonge Rus van 25 jaar, lange blonde kerel, die al eens meer reizen had afgelegd op deze eigenaardige wgze, algd om verboden geschriften in zijn vaderland in te voeren. Behalve brochures had hg een lijst Russische en Poolsche namen bij zich en portretten van Europesche vorsten. De .suikersmokkelarij biedt somwijlen dezen of genen een volkomen eerlgk voordeeltje aan onder het oog van den handhaver der wet zelf. Enkele weken geleden werd aan de Belgische grenzen een partjj suiker van 6000 kilo's aangehaald; een bekend suikei bakker te Breda bood den fiscus 31 ct. per kilo en mocht de lading tegen dien prys in ontvangst nemen; hij verdiende op die manier ruim f500 in één slag. De buitenlandsche pers maakt ver onderstellingen ten opzichte van het bezoek van minister Kuyper te Brussel. De N. Rott. Cour. zegt in deze o. a. het volgende Aller lei onderstellingen krui sen en verdringen elkander. Een vriend van den wereldvrede heeft het vermoeden geuit, dat de komst van den Nederland schen minister, wiens aandeel aan den vrede in Zuid-Afrika nog niet is ver geten (I), ten doel had met de Belgische regeering een arbitrage tractaat te be- spreken, en daarna naar Petersburg zou ;j reizen, om een bemiddeling tusschen Rusland en Japan te bevorderen. Men zal nog zeggen, dat hij de maan van den hemel zal halen, rneent een Belgisch blad naar aanleiding van deze onderstelling te moeten opmerken. De Vlaamsche Gazet hoopt op een verbond tusschen Nederland en België in het belang hunner eigen veiligheid en die van de Nederlandsche en de toekomstige Belgische kolo niën. Kleine staten moeten zich aaneen sluiten, en reeds zou gebleken zgn, hoe gekunsteld en broos de onzijdigheid is, die aan België verzekerd werd. Tot nog toe geloofde men nog op Engeland te kunnen vertrouwen, maar de on welwil lende houding van die mogendheid ten aanzien van den Congostaat heeft ook dit vertrouwen ondermgrid, meent de Gazet. Een afzonderlijk toltractaat tusschen Nederland en den Congo staat, waarvan de Koning van België souverein is, werd ook al genoemd als doel van de reis naar Brussel. Hier echter was een her innering aan het tractaat van Berlijn, dat zulke speciale tractaten verbiedt, voldoende om de ongerijmdheid van de onderstelling te doen inzien. Dan een tolunie tussrhen Nederland en België dat zou toch wenschelijk 1 zgn! Ja, wenschelgk, zoo in het alge meen maar ook mogelijk Hierop geeft de Independence een kort antwoord in het artikel „Nation amie". Wat de tol- eenheid betreft, beveelt zg aan eens te letten op de protectionistische neigingen in België, met name wat betreft den invoer van veeen met te spreken van een politieke toenadering, die op dit oogenblik zou moeten bestaan in men weet niet recht welk verbond legen be dreigingen van een vreemde mogendheid, gelooft zjj dat men geheel op den ver keerden weg zou zijn. Volgens dit blad kan het noch Nederland noch België passen, zulk hoog spel te spelen, dat laatstgenoemden staat te eeniger ure op noodlottige wgze zou kunnen verplich ten zgn neutraliteit prjjs te geven. Uit breiding van de handels- en industrieele betrekking tusschen beide landen zonder meer, dat schijnt het eenige mogelijke en wenschelgke, en een bezoek van Koning Leopold aan Koningin Wilhel mina, of omgekeerd, zou geheel België toejuichen. Nation amie! Papuss, de vaster, die zich ook te Amsterdam aan het publiek heeft laten kjjken, heeft er te Rotterdam niet zoo goed afgebracht. Eerst standjes met het publiek wegens onliebbelgk gedrag. Maar Vrijdag ge beurde het ergste wat zijn naam als vaster voor goed vernietigde. Een werkvrouw kwam 's avonds aan den gérant van De Doele en den im presario vertellen, dat zg met haar eigen oogen, héél duidelgk had gezien, dat Papuss voedsel had gebruikt: geklutste eiers en bouillon en knakworstjes. Zgn vrouw had hem dat alles gegeven. Enkele personen hadden zich toen later verdekt opgesteld, achter een venster met een gordijn, en hebben eveneens waargenomen, dat Papuss smakelijk een en ander gebruikte. Door te kijken in een spiegeltje, dat in zijn flesch hing, kon hij zien, wanneer iemand de zaal binnenkwam; dan werd de maaltijd natuurlijk gestaakt. Terwijl men nog overleg pleegde, hoe de zaak geschikt tot een einde zou moeten komen, kwam de controleur mededeelen: Papuss staat al buiten zgn flesch, hij heeft de ruit ingeslagen." En het rijtuig stond reeds voor, en de bagage was al gepakt. Papuss vertrok hg zal naar een ander bedrijf moeten omzien. Als leden der Staten van de provincie Noordholland treden dit jaar de volgende heeren af: Amsterdam: mr. W. H. K. Mouthaan, dr. H. F. R. Hubrecht, H. F. Groen van Waarder, F. G. Meilink Pzn., J. H. A. A. Kalff, L. Serrurier, mr. J. C. de Vries, mr. G. A. van Hamel, T. Sanders, mr. K. A. W. L. Hazelhof Roelfzema, mr. W. Baron Roell, mr. A. P. T. Sassen, D. van Eijk, P. W. Sutorius, D. Schut, mr. E. E. P. F. A. van den Bogaert, A. Roelvink en C. R. Kouveld. Den Helder: G. J. O. D. Dikkers en C. S. Jahring. SchagenK. Breebaart Jr. en J. Zijp Hzn. Alkmaar: Jhr. mr. H. Gevers. Zaandammr. H. J. C. van Tienen en J. A. Laan. Enkhuizen: J. Zijp Kzn., en N. Sluis Pzn. Hoorn: A. Kool. Purmerend J, Wildtschut en J. Koop man. EdamW. Sligcher. Nieuwer-Amstelmr. F. Th. Wester- woudt. Weesp: G. van Mesdag en D. J. van Houten. Haarlem: mr. W. A. 't Hooft, mr. H. Ph. de Kanter, en jhr. mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden. Haarlemmermeer: J. H. M. Evelein. Velsen: jhr. G. S. Boreel. Men seint uit Terschelling: Op de Boschplaat is een wrak aan gedreven, waarop zich drie man be vonden. Volgens nadere berichten is het een wrakstuk van het gestrande Russische schip Eisland, kapitein Paulsen, met steenkolen van Newcastle naar Wey mouth bestemd. Vijf van de opvarenden waren reeds verdronken. Bij den jongsten storm zgn de duinen bezuiden den strandmuur te Schevenin- gen van 1 tot 2 meter afgenomen. Het zakkentalud aan den voet van de ge denknaald hield zich goed. De duinen- reeks benoorden het Oranjehotel leed het meest. Van 2t/s tot 4 meter werden daarvan door de golven weggeslagen. Uit Hoorn meldt men: Uit de kas van den rijksbetaalmeester alhier is een groot bedrag verduisterd. Eene vervolging is ingesteld tegen een klerk aan het kantoor. In eene te Alkmaar gehouden ver gadering uitgeschreven door de vrge socialistenvereeniging en waar ds. Sclier- merhorn, prof. van Rees en Kloosterman over de zaak Terweij spraken, deelde naar Het Volk meldt een neef van Terweg, aldaar woonachtig, mede dat Jan Terweg nu niet zoo'n principieele anti-militairist was, als hg zich thans voordeed, daar hg eerst geprobeerd had om vaandrig te worden. Deze Alkmaar- sche Terweg deed voorkomen alsof het martelaarschap was aangegaan op de belofte, om na voleindiging van den straftgd een betrekking te krggen, zooals hij zeide aan de drukkerij te Amersfoort.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2