HAARLEMSCH Eerste Blad. PREDIKBEURTEN enz. No. 12 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zesentwintigste Jaargang. 144 144. van ZATERDAG 13 Februari 1904 Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. TE HAARLEM Zondag 14 Februari 1904. N ieu wsberichten TELEPHOONNUMMEK Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS P»r drie maanden,25. franco p. post —,40. Abonderlljke nommera 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsrnimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG de» middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. Ooet Uwe inkoopen liefst niet op Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Eglise Wallonne. 9l/i heures, Ecole du Dimanche. IOVj heures, Mr. E Bertrand. Société Evangélique de France. Gereformeerde Kerk. Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5Vs ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Yoorm. 10 ure, Ds. Tibben. 's Avonds 5Vs ure> Ds. Tibben. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Godsdienstoefening, 's Avonds 5Vs ure, Godsdienstoefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. (Nassaulaan). Kerk der Vereenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Ds. Plantenga. 's Avonds 6 ure, Dr. Elhorst. JRemonstrantsch Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Tideman. Emer. Pred. te 's Gravenhage. Repetitie Zangkoor 11 Vj ure in de kerk. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Z. D. Baptisten. (Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbespreking. Afdeeling Haarlem van het Nederlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C. Leidsche Vaart BUITENGEMEENTEN. Waar niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Dr. Gerih van Wijk Sr. Emer. Pred. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Nam. 2 ure, Ds. Boon. Voor de kinderen. Kvang. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Loman. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. 's Avonds 6'/s ure, Ds. van Leeuwen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Ds. Zeegers. Directeur van Meer en Bosch. Nam. ure, Dr. Jonker. Doopsbediening. Hillegom. Voorm. 10 ure, Ds. van Druten. Pred. te Rijnsburg. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Spaarndam. Niet ingekomen. Velsen. Niet ingekomen. V eiseroord. Niet ingekomen. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Pred te Heemstede. Doopsbediening Cweede Kamer. De werkzaamheden werden Dinsdag hervat. Het bericht van overlijden van den Heer Van Wjjck zal met een brief van rouwbeklag beant woord worden. De Kamer beslist in de afdeelingen te onderzoeken de vroeger medegedeelde wetsontwerpen, benevens dat, betrek kelijk het landbouwdepartement in Ne- derlandsch-Indië en Dinsdag of, wanneer de stand der werkzaamheden in de sec ties dit niet toelaat, Woensdag 11 uur in openbare behandeling te nemen: de wetsontwerpen betrekkelijk onteigening voor de uitbreiding van het stations emplacement te Monster; renteloos voor schot voor een spoorweg NeedeHel- lendoorn en daarna de hooger Onder wijs wet en de interpellatie betrekkelijk Lindeman. Nu reeds worden de oorlogskansen gewikt en gewogen. Een Engelsch marine-deskundige denkt de gevechts- waarde der twee vloten in cjjfers uit voor Rusland 11, voor Japan 13.5. Ver volgens heeft Rusland weinig steun punten ter zee, Japan bezit er vele, en beschikt over grootere kolen voorraden dan Rusland en zal te vechten hebben in eigen wateren, wat natuurljjk alweer een voorsprong op Rusland geeft, ter- wijl de Japansche officieren hooger ge steld worden. Men vergete echter niet, dat deze berichten en bespiegelingen van En- gelschen afkomstig zijn. Het telegram van den stadhouder Alexejef aan den Tsaar, omtrent den aanval van Maandagnacht, luidde als volgt „Ongeveer tegen middernacht van Maandag op Dinsdag hebben Japansche torpedo-booten een plotselingen aanval gedaan op het smaldeel, dat op de buitenreede van Port Arthur lag, waarbij de pantserschepen Retwisan en Tsesa- réwitsj en de kruiser Pallada beschadigd werden. De aard van de beschadigingen wordt vastgesteld. De buitenlandsche pers noemt die nederlaag der Russen van groote be- teekenis omdat eenige slagschepen voor langeren of korteren tjjd er door aan den dienst ontrokken zjjn. Het zeegevecht bij den aanval op Port Arthur werd voortgezet. Vijftien Japansche schepen beschieten de stad. Dinsdag heeft de czaar den oorlog II verklaard. Meer en meer werden Ja pansche troepen op Korea aan land gezet. De Japansche gezant te Londen moet gezegd hebben: ïjapan wil noch hulp, noch steun, noch tusschenkomst, noch bemiddeling. Japan wenscht nog meer dan Europa, dat de strjjd niet buiten het Oosten zal komen. Japan wil een kamp met Rusland alleen. Het beste bewjjs daarvoor is, dat Japan bij China, de mogendheid, die het meeste belang heeft bij deze quaestie, heeft aangedron - gen op onzijdigheid." Men verneemt dat Rusland geen troepen op Japansch gebied zal ont schepen. De vraag rijstop wie de veantwoor- delijkheid voor dezen oorlog rust. De Russische gezant verklaartons antwoord is zoo verzoenend mogeljjk, maar Japan wilde alles, meer dan wij konden toestaan, terwijl bovendien ons antwoord niet werd afgewacht. De Japansche gezant noemt de voor waarden onaannemelijk, Rusland laat ons wachten en weer wachten en brengt troepen en schepen, waar hij dit noodig acht. Japan wenschte de onverdeeldheid van Korea; Rusland weigerde, terwijl de rechten van China op M tndsjoerjje als punt van onderhandeling door Rus land werd geweigerd. Japan, zegt de gezant, verlangde alle misverstand uit den weg te ruimen. Alles mislukte, niets anders bleef over, dan de wapenen te laten beslissen, brak de betrekkingen af en liet een oorlogsdaad volgen. De Russen zeggen, dat de oorlogsdaad een voorwendsel was om het Russische antwoord niet te behoeven te ontvangen, dus Japan wilde den oorlog. Ee Engelsche pers is nog al Japansch gezind, doch een der bladen doet uit komen, dat van uit Engeland eigenljjk tot oorlog is aangemoedigd. Zoo kan het zijn, dat Engeland krachtens het ver bond met Japan in den oorlog betrok ken werd, namelijk ais Rusland eene mogendheid te hulp vraagt, waarvoor in de eerste plaats Frankrijk zou in aanmerking komen, ook al door een bestaand verbond. Mocht Japan een der Chineesche provincies binnendringen, dan zou 't gevaar voor een algemeenen oorlog groot zijn. Nog werd gevraagd of de vreemde lingen in Japan tijdens den oorlog veilig zullen zijn. Wint Japan, zegt een des kundige, dan wacht den vreemde hoon en smaadverliest het, dan moeten de vreemden hun heil zoeken op de vreemde oorlogsschepen, want van den nederlaag geeft de vreemdelingen hatende Japanner den uitlander de schuld. Natuurlijk hebben de oorlogsschepen geen voldoenden voorraad steenkolen aan boord. Deze moet van tijd tot tjjd aan gevuld. Nu zal het de vraag zjjn, ot en in hoeverre de steenkool als oorlogs- contrabanda wordt beschouwd en of de beide partijen het hierin een zijn. Ook dit punt geeft te denken. Dan de scheepvaart. Het zou kunnen zjjn, dat Japan voor vreemde schepen zjjn havens sloot. Hiermede zjjn voor namelijk Fransche handelsbelangen ge moeid. Zoo een en ander samentrekkend, zou men kunnen meenen, dat er gevaren dreigen en er groote behoedzaamheid zal betracht moet worden om conflicten te vermijden. Voor de Russische troepen in Mand- sjoeiije moet alles aangevoerd worden, wat schatten verslindt. Nog moeten die troepen veel te ljjden hebben van de koude, wat toevoer van kleeding nood zakelijk maakt. Gelukkig is de Russische soldaat krachtig genoeg om een harden winter te doorstaan; daar staan zjj voor bekend. Nowoje Wremja, het officieuse Rus sische blad meent: „Waarschjjnljjk is er een overeenkomst tusschen de Ver eenigde Staten en Japan, waarbij Japan in geval van oorlog toegang verkrijgt tot de Filipprjnsche havens. De draden in het Verre Oosten zijn nu in handen der Amerikanen, die in den laatsten tijd de Stille Zuidzee als hun eigendom en zich zelf als een Aziatische mogend heid beschouwen. Wjj mogen geen oogenblik uit het oog verliezen, dat achter Japan Amerika staat. Al wat in Mantsjoerjje op toegeven lijkt zou voor de Amerikanen slechts een wig zjjn om een tweede Alaska van Rusland af te scheiden. De chef van Alexejef's staf seinde Woensdag uit Port Arthur: Tegen elf uur hedenmorgen naderde een uit vijftien pantserschepen en krui sers bestaand Japansch smaldeel Port Arthur, en. opende het vuur. De vjjand werd ontvangen met het vuur der kustbatterijen en van ons smaldeel, dat aan den strijd deelnam. Tegen den middag staakten de Japanners het schieten en stoomden Zuidwaarts weg. Onzerzijds zjjn 2 zeeofficieren en 41 zeesoldaten gekwetst; 9 ge-neuveld. In de kustbatterijen werd één man gedood, 3 gewond. Het pantserschip Poltawa en de kruiser Nowik werden beschadigd onder de waterljjn. De schade, aan de vestingwerken toegebracht, is onbe- teekenend. Naar de Daily Mail uit Tiëntsin ver neemt, hebben de Russische oorlogs schepen Wariag en Koriëts zich te Tsjemoelpo aan de Japanners overge geven. Achtduizend man Japansche troepen zjjn aan wal gezet. De opmarsch naar Sëoel is begonnen. Voorts zijo in alle be langrijke havens in het zuiden en westen van Korea Japansche troepen geland. Uit Port Arthur verneemt de Daily

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 1