te Port Arthur in vergelijking met de Japansche schepen sluit niet uit dat zij nog een groote roerigheid kan ontwik kelen hij het volgen van een defensieve taktiek die b.v. de Japanners zou kunnen dwingen, hun kolen op te gebruiken. Want de aanvulling van den kolen- voorraad op zee is reeds in vredestijd bij eenigzins ongunstig weer een moeie- lyk ding, zooveel te meer pchter in de nabyheid van een vijand. Zoolang een schip steenkool inneemt, is zijn gevechts waarde natuurlijk sterk verminderd. De hoeveelheid steenkool is niet alleen uit een strategisch, maar ook uit een tactisch oogpunt van belang, want hoe minder steenkool een schip heeft, hoe grooter de kans dat de onderste deelen van het schip die niet door het gordel pantser beschermd worden, bjj het slin geren boven water komen en in een gevecht door vijandelijke schoten ge troffen worden. De geestdrift in Rusland neemt toe, volgens de telegrammen. Er is een groote menigte, uit werklui, kleine bur gers, studenten enz. bestaande, de straten van St. Petersburg doorgetrokken, va- derlandsche liederen zingende en de officieren toejuichende en, wat voor een Russische stad wel een zeer vreemde aanblik geweest moest zijn, de politie, belemmerde de betoogers natuurlijk niet. Zelfs mochten zij voor het winter paleis stilstaan, en eenigen tijd later vertoonde de Tsaar zelf zich voor een venster. Ook de FraDsche legatie kreeg haar aandeel in de toejuichingen. Niet alleen wordt geld bijeengebracht voor oorlogsdoeleinden (de gemeenteraad van Petersburg stond daarvoor I1/» millioen roebel af), maar ook voor ge neeskundige hulp aan het leger stroomen de bedragen. Novgorod zond 200,000, Rostof 50,000 enz. Moskou brengt een ambulance voor 4000 man in gereedheid. Otessa, Kiëf en tal van andere steden hebben adressen van trouw aan den Tsaar gezonden. Daarentegen komen ook berichten over het toenemen van revolutionaire woelingen. Te Weenen is de tekst van een oproerige proclamatie ontvangen, die het volk opzweept tegen het des potische bestuur, en een der Russische correspondenten van de Times zegt dat de regeering zich druk bezig houdt met den binnenlandschen toestand. Ook past men wel op, het zuiden en zuidwesten des rijks niet van troepen te ontblooten. Reeds wordt van Japansche zijde er aan Frankrijk een verwijt van gemaakt, dat het Rusland diensten bewijst. Zoo heet nu weder een Fransche kruiser de Russische schepen voor Chemulpo er van verwittigd te hebben, dat de Ja panners in aantocht waren. Anderzijds wordt aan de Engelsehen door de Russische bladen op zoo scherp mogelijke wijze schending der onzijdig heid ten bate van zijnen bondgenoot Japan verweten. Nu het blijkt, dat de aanval op Port Arthur door de Japansche vloot geschiedde van Wei-hai-Wei uit, eene Engelsche pacht bezitting gelijk men weet, heet het dadelijk, dat die vesting eene Japansche operatie-basis" ïs geworden en de »Nowaje Wremlja* geeft zelfs te kennen, dat Engeland, door de Japanners daar toe te laten, zijne onzijdigheid niet alleen schandelijk heeft geschonden, ongeveer als in den Amerikaanschen oorlog met de Alabama, maar ook zyn recht op Wei-hai-Wei feitelijk heeft verspeeld. Het blijkt alweer, dat enkele berichten omtrent, den oorlog geheel of gedeeltelijk verzonnen zjjn. Dat die berichten, be treffende Russische overwinningen te land toch zijn opgenomen behoort toe geschreven aan de enorme afstanden in het verre Oosten, wat een beoordeeling aangaande de opgaven moeieljjk maakt. Om de onzijdigheid van China door de mogendheden erkend te zien. zal Japan te gelegener tijd de mogendheden mededeelen, dat het plan heeft China's onzijdigheid te eerbiedigen zoolang dat ook door Rusland geschiedt. Met het voor waarheid aannemen van berichten behoort de noodige behoed zaamheid in acht genomen, aangezien de telegrafische gemeenschap te wen- schen over laat. Van Russische zijden worden een paar overwinningjes gemeldeen japansche torpedeboot en een kruiser genomen, die in het ijs bekneld zat. Japan heeft een landing beproefd ten Noord Oosten van Port Arthur, maar velen zullen het niet na vertellen, want kozakken hebben haast allen in de par, gehakt. Het was ongeveer zes honderd man, maar met meer troepen den aan val te beproeven op een belangrijk punt als Port Arthur was wel ge- wenscht geweest voor Japan. Zouden ze wat overmoedig worden Ook nog op een ander landingspunt kwamen de Ja panners er slecht af. Nog wordt bericht, dat bij een sa mentreffen eenige Russische schepen gezonken zijn. Men bedenke, dat Japan sommige berichten binnen houdt en zulke toegelaten worden, die den goeden indruk op China moeten maken. Uit St. Petersburg wordt gemeld, dat de vaderlandsliefde der bevolking zich op verschillende wijzen uit, zooals o a. blykt uit de inzending van aanzien lijke sommen voor het oorlogsfonds en bydragen voor het Roode kruis. Verder is de geestdrift der bevolking zoo groot, dat men zich daarvan geen voorstelling kan maken als men 't niet gezien heeft, en het is een alleronge- woonst en voor Russische toestanden haast ondenkbaar schouwspel, groote volksoploopen te zien in onze hoofd straten, die, zonder dat de politie er zich inmengt, het volkslied zingen en jubelend de voorbijtrekkende militairen begroeten. Officieren worden op straat omarmd en in triomf omhoog getild. In den schouwburg wordt door 't publiek niet anders verlangd dan dat het orkest het «Bozje, Tsarja chrani" speelt. In Kief, waar de geestdrift bijzonder groot moet zijn, moesten de muzikanten 's avonds uit de schouwburgen op straat komen speh n, en onder gebrul van 't volkslied trok men de stad door. Op verlengen van 't volk is het portret van den Tsaar uit de stadhuiszaal naar buiten gehaald en aan den gevel opge hangen. Den heelen dag worden geest- drif'ige ovaties aan 't portret gebracht. De Tsaar heeft zich hier in Peters burg gisteren in open slede aan 't volk vertoond op weg naar de marine-kadet- tenschool. Een verpleegde uit het armhuis van Stepney te Londen, oud tachtig jaar, ver scheen Zaterdag voor den rechter van het politiehof der Theems. Ziin klacht gold den kapper, die Woensdag, den haarknipdag in het gesticht, hem het haar zoo kort had gesneden, dat hij er zwaar verkouden door geworden was. Ik kan er haast niet van praten, meneer de rechter. De rechter. Het spijt mij, dat u zoo verkouden is geworden, maar ik zou het den kapper niet kwalijk nemen. Het oudje. Dat doe ik wel. De rechter. Het is heel mooi geknipt. Het ziet er mooi kort uit en, wat meer is, het staat u goed. Het oudje. Ik ben er mee voor de armmeesters geweest, en die zeiden, dat het veel te kort is. De rechter. Het is een kwestie van smaak. Geloof me, het staat heel goed. Het oudje. Wat? Voor iemand van tachtig jiar? Zou u op myn leeftijd uw haar zoo kort geknipt willen hebben? De rechter. Zeker. Ik zou het alle jaar korter willen hebben. Maar, zeg hem den volgenden keet', dat hij er niet zoo veel afneemt. Het oudje. Is dat alle genoegdoening die ik kan krijgen? De rechter. Ja. Het oudje. Dan is het een schandaal. De menschen mogen wel zeggen, dat er een wet is voor de rijken en een wet voor de armen. En het booze oudje af. -- Douanebeambten te Liverpool aan - boord van de Majestic, die juist uit New-York was aangekomen, ontdekten in een koffer, onder een loozen bodem verborgen, achttien pond dynamiet. De eigenaar werd gevangen genomen. Het bleek een Oostenrijker met name Ivan Sjubanovic. Hij had ook een aan tal slaghoedjes bij zich. Een ware orkaan heeft Maandag boven Chambéry gewoed. De hagel heeft be langrijke schade aangericht; de straten liggen vol met puin van afgewaaide schoorsteenen. vernielde glasruiten en dakpannen. Een aantal personen zijn door den storm omvergeworpen en kre gen ernstige verwondingen. Alle tele- graphische gemeenschap is verbroken. Aan de Zwitsersche universiteiten studeeten thans in de medicijnen meer vrouwen dan mannen: opI654studen ten zijn er 891 vrouwen. De senaat van de universiteit te Frei burg in B. heeft besloten in het vervolg vrouwen slechts als toehoorderessen toe te laten, wanneer zij examen voor on derwijzeres hebben gedaan, of van een professor een bijzondere aanbeveling heb ben gekregen. Een correspondent te 's Gravenhage van het Hblad zegt omtrent onze neu traliteit in Indië: Naar aanleiding van het telegram van onzen correspondent te Batavia in bet ochtendblad van hedenmorgen, waarin gezegd wordt dat men zich daar zeer ongerust maakt over de mogelijkheid van handhaving van onze neutraliteit, kan het nuttig zijn mede te deelen, dat men hier in deskundige kringen een geheel andere opvatting van den toestand heeft. Men weet hier niet alleen dat wij vastbesloten zijn onze onzijdigheid te handhaven, maar vertrouwt ook ten volle dat wij althans voor eenigermate denkbire gevallen, de middelen daartoe bezitten. De strandbatterijen bij Soera- baja bijvoorbeeld beheerschen den toe gang tot die haven geheel. Te Emma- baven zijn de verdedigingsmiddelen vol doende om te beletten dat meer kolen ingenomen worden dan geoorloofd zou zyn, een trouwens haast ondenkbaar geval, met het oog zoowel op den grooten afstand van de Russische en Japansche kolenstations, alsook op de omstandigheid dat de kolenvoorraad te Emma-haven thans gering is. Te Sabang eindelijk, het eenige punt dat uit een oogpunt van neutraliteit inderdaad van onmid dellijk belang is te achten, zjjn de gemaskeerde batterijen die reeds na genoeg voltooid en in elk geval van geschut en munitie zijn voorzien, op zichzelven reeds voldoende in staat de kolendepöts te beschermen. Maar boven dien ligt daar, om met alle gebeurlijk heden te kunnen rekenen, een aanzienlijk deel van het anxiliair eskader. De Fries land heeft Sabang varlaten, doch, er liggen thans drie andere schepen van het auxiliair eskader. En zonder nu de kracht van onze moderne vaartuigen tegenover de veel grootere Russische of Japansche slagschepen te overschatten, mag men toch wel aannemen dat geen enkele vlootvoogd licht een tweede anta gonist zich op den hals zal halen, behalve den vijand dien hij reeds heeft. De vrees voor veel kans up verwikkelingen schijnt dus ongegrond. Uit Westelijk Noord Brabant zijn in de laatste weken honderden arbeiders naar Duitschland vertrokken, omdat zij geen werk hadden. Het ziet er dan ook voor de arbeiders in die streek treurig uit, er wordt bijna niets verdiend, en velen zijn daardoor genoodzaakt de hulp van liefdadige instellingen in te roepen. Het schijnt, dat ook in Duitshland te veel werklieden zijn, want velen keeren terug, omdat ze er geen werk kunnen krijgen. Op de meelfabriek De Vlijt, van de firma Wessanen en Laan, te Wormer- veer heeft een meelontplofïing plaats gehad, doordat een werkman met een licht op de meelkamer kwam. Brokken muren en ramen zyn weggeslingerder zyn drie werklieden licht gewond. De Rijn blijft voortdurend sterk was sende, sedert gisteren nog meer dan een halve meter. De uiterwaarden zijn over stroomd en het Broek staat nu reeds geheel onder. Het pontveer is gestaakt. Het water van de Lek is zoodanig gewassen dat de havenkade onderge- loopen is. HAARLEM 16 Februari 1904. Aan de Groote Kunsttettoonstel- ling te Dresden, staande onder het be schermheerschap van Koning Georg en onder het Eerepresidium van Z.K.H. Prins Johann Georg van Saksen, die van 1 Mei tot einde October gehouden zal worden, is een tentoonstelling van retrospectieve kunst verbonden, terwyl tevens een byzondere tentoonstelling van het verbond van historische kunst in hetzelfde Tentoonstellingspaleis plaats heeft. Door bemiddeling van den gedelegeerde voor Nederland, den Directeur van het Museum van Kunstnijverheid alhier, wer den verschillende Nederlandsche kunste naars op het gebied der kunstambachten uitgenoodigd aan deze tentoonstelling deel te nemen en is thans reeds eene kleine, doch uitgezochte verzameling be trekking hebbende op de artistieke me taalbewerking en heramiek, bijeenge bracht. De kunstindustrieeële voorwerpen van Mederlandsche oorsprong, die voor deze tentoonstelling bestemd zijn, zullen collectief uit Amsterdam, uiterlijk 25 Maart moeten worden verzonden. De eerste Haarlemsche Konjjnen- club is voornemens om op 22, 23 en 24 April a.s. een nationale tentoonstelling voor konijnen te houden. VERGADERING van den Raad de? Gemeente Haarlem, op Woensdag 17 Februari 1904, des namiddags te ll/s ure, STATENZAAL, (Prinsenhof). De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld: 1. Beëediging en installatie nieuw in komende leden. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Adres onder wij zer om eervol ontslag. 3. Zitting met gesloten deuren. 4. Voorstel B. en W.W. adres Haarl. Tramway-Mpij enE.N.E.T., met nader adres E.N.E.T., overdracht concessies paardentram en wyziging beweegkracht, met nadere stukken. 5. ld. id. verhooging post volgno. 70 begrooting 1904. 6. Id. id. verleenen pensioen aan R. Goedhart en P. Hubers. 7. Id. id. adres C. Vrijvogel, om pen sioen. 8. Id. id. aanvaaiding gift ƒ280. 9. Id. id. aangaan rechtsgeding tegen J. van der Mije. 10. Id. id. adres L. A. van der Weiden, hooger bouwen Bakkumsteeg. 11. Id. id. id. W. Bosman, behouden bediening makelaar. 12. Id. id. verhuring grond Leidsche Vaart aan L. van der Hulst. 13. Id. id. vergunningen tot bouwen op voor tuin bestemden grond. 14. ld. rechtsgeleerde commissie, aan vulling Aig. politieverordening (art. 58 bis 15. Id. id. wijziging art. 157 Alg. Po litieverordening. 16. Id. id. vaststelling verordening op den verkoop van melk. 17 Schryven B. en W.W. beantwoor ding vraag om inlichtingen, gedaan in de zitling van 20 Januari 1904 onder No. 14. 18. Benoeming stembureaux verkiezing Kamers van Arbeid. Markt van 15 Febr. 1904 Aardappelen. Aangev. 4 HL., verk. 4 H.L. L. pr. ƒ4.—, H.pr. p. H.L. Appelen. Aangev 13 H.L. verk. 10 H.L. L. pr. 8.H. pr. '14 p. H.L. Peeren. Aangev. HL., verk. H.L. L. pr. H. pr. Roode kool. Aangev. 1000 St., verk. 1000 st. L. pr. 5 ct., H. pr. 7 ct. Savoiekool. Aangev. 500 st., verk. 500 st. L. pr. 6 ct., H. pr. 11 ct. Bloemkool. Aangev. 200 St., verk 200 st. L. pr. 8 ct., H. pr. 20 ct. Spruitkool. Aangev. 93 M., verk. 93 M. L. pc. 1.50 H. pr. ƒ2.— Wortelen. Aang. 64 bos, verk. 40 bos., L. pr. 50 ets., H. pr. 60 ets. ORGELBESPELINB in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 18 F-b. 1904. des namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaG. F Handel. 2. AdagioG Merkel. 3. Far.taaieA. Hease. 4. Sonate No 5J. S Bach. a. Allegro. b. Largo. c. Allegro. 5. Duet uit Stabat MaterRoaaini.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2