Tweede Blad, TE HUUR. van WOENSDAG 17 Februari 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonnó's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergr acht. No. 75rood. Botenhuis, 5.p. w., terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Du ven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. O Ierstraat. No. 18b. Een Huis, 1.per week, terst. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van f 20.— tot 24.—. No. 153. Bovenhuis, 240 p. j. Mei. Harmenjanswe g No. 29. Heerenhuis met tuin, 325.per jaar, terstond. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, 30 per maand, terst. Kleine Houtweg. No. 15a. Benedenhuis met tuin, ƒ300.— p. jaar, tegen 1 Mei. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 15.en ƒ25—p.m., terstond. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, 4 f 35.per maand, per persoon. Leidsohestraat. Hoek Leidsche Dwarsstraat. Vry Huisje met tuintje, 246.per jaar. No. 142. Een Huis, 700.— p. jaar. Mei. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Nassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 4 50 p. m. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en f 60.p. m., terstond. Sohotersingel. met of z. pension, 45.of 15.p. m., terst Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, 600.per jaar, terstond. Wagenweg. No. 36. Bovenhuis met Gas- en Waterleiding 18.p. m., terst. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 200.— p. jaar, terstond. Z. B. Spaarne, No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, ƒ225.p. j., terstond Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Zijlweg. No. 4. Gem Kamers met pension, van af 50.p. p., per maand, terstond, Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan bij den Koniuginneweg. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur een Heerenhuis met Tuin, Oranje kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. Bij J. J. VAN REIJSEN, Ged. Oudegracht 112. Te Huur een Heerenhuis met Tuin, in nabij heid van 't Station, bevattende 7 kamers, gas- en waterleiding, terstond. Een Bovenhuis met vrijen opgang, 6 kamers, waarvan 2 met alcoof, keuken enbjjkeuk., gas- en waterleiding, tegen Mei a.s. Niet alle Engelschen, vooral geen bewindslieden, zijn zoo openhartig als Sir Joseph Ward, de koloniale secretaris van Nieuw-Zeeland, die, blijkens een telegram van de Times uit Wellington, openlqk den wensch heeft geuit, dat Japan Rusland een flink pak slaag zou geven. Kenschetsend voor 't karakter van het Russische volk is de berustende zwaar moedigheid waarmee de menschen den afloop van den zoo even begonnen zee oorlog inzien, 't Is waar, het begin is niet bemoedigend. Maar 't volk ver- eenigt zich nu al met het treurige denkbeeld, dat de heele Russische vloot er wel aan zal gaan, en het is, of dat hun ook betrekkelijk weinig kan schelen. Maar laat de Japanners eerst eens op den vasten wal beginnen, zeggen ze, dan zullen wij eens laten zien, wie we zijn De Russische regeering heeft bevel gegeven de verscheping van steenkool te Glasgow en Cardiff naar Oost-Azië te staken. De schepen die met steenkool onderweg zijn, moeten hun koers ver anderen, om te vermijden dat zij in handen van de Japanners vallen. In- tusschen treft de Engelsche admiraliteit maatregelen om steenkolen voor hare vloot naar China te verschepen. Ook te Odessa zijn de verschepingen van troepen en oorlogsmaterieel naar Oost Azië afgelast, Dat zijn de eerste gevolgen van de door de Japanners ter zee behaalde voordeelen. Naar de Times uit Peking verneemt, zijn de Chineezen in verrukking wegens de overwinningen der Japanners. De Westminster Gazette schrijft: De loop van den oorlog is tot nog toe juist zooals wjj dien zouden wenschen, zoover Engeland er belang bij heeft. Wij zeggen dat niet uit enkel anti- Russische gevoelens, maar meer omdat het duidelijk is, dat er een ernstige tsestand zal kunnen intreden, wanneer onze bondgenoot ter zee in moeilijkheden was gekomen, d.i. daar waar wjj in staat zjjn hem afdoende te helpen. Later kau het wel wezen, dat er een groote strjjd te land wordt gevoerd, waarin Rusland veel meer in zijn voordeel heeft. In dien strijd legt Japan het misschien af, maar men kan nauwelijks van ons verwachten, dat wij het met troepen te hulp zullen komen, wat wjj ook (wellicht in samenwerking met andere mogendheden) met bemiddeling mochten doen. De Onderkoning van Egypte heeft een verordening uitgevaardigd betref fende het gebruik van het Suez-kanaal door de schepen der oorlogvoerende mogendheden. Deze schepen zullen slechts zooveel kolen mogen innemen als zjj noodig hebben om de dichstbijzijnde haven te kunnen bereiken, zij moeten zoo snel mogelijk het kanaal doorvaren, en niet langer dan een etmaal te Port Said of Suez bljjven liggen. De Oostenrij ksche minister Goluchowski heeft in de commissie der Hongaarsche delegatie verklaard dat Oostenrijk in denRussisch-Japanschen oorlog neutraal zal blijven omdat het met dit conflict niets te maken heeft. De onzijdigheid, zoo leeraarde de minister verder, schrijft voor dat men aan geen der partijen wapens en proviand verstrekt of wat tot het voeren van een oorlog noodig is, en niets verricht dat naar hulp lijkt. Maar uit het neutraliteitsbegrip volgt nog geenszins dat het verboden is be stellingen voor de strijdende partijen uit te voeren en voor de oorlogvoeren den iets aan te schaffen of te leveren. Oeconomische belangen moeten ook gehoord worden. Zoo werd in den oor log tusschen Griekenland en Turkije geen verbod tot uitvoer van paarden, proviand of wapens uitgevaardigd. Het stond aan Turkije en Griekenland vrij zich hier te lande van die zaken te voorzien. Het is niet juist gezien onze producenten te verbieden te profiteeren van de voordeelen die uit zulk een situatie voor hen ontstaan. Men zou vragen wat dan wel de grenzen der neutraliteit zijn. Men weet dat Oostenrijk denzelfden regel gevolgd in den Boerenoorlog toen het aan Enge land paarden en zadels leverde en dat daar toen nogal bezwaren tegen waren gerezen m de pers. De Keizer van Oostenrijk heeft wat last van zjjn oude kwaal: de jicht, en moet daarvoor zjjn kamer houden. De audiënties, waarbij hij staan moet, zijn daarom afgezegd, maar overigens gaat de oude vorst gewoon door met de ver vulling z\jner regeeringsplichten. De czaar moet zeer ontstemd zijn over den loop van den oorlog, niet vreemd als men weet, dat die door hem niet gewenscht was. Het heeft er wel wat van, dat men den czaar heeft doen begrijpen, dat Japan op het laatste oogenblik nog wel zou toegeven. Zeker is het een heele slag dat het met de zeemacht niet in orde blijkt te zijn, wat niet blijkt voor het goede toe zicht en evenmin beantwoordende aan de schatten er aan ten koste gelegd. De Russische torpedo's blijken niet te deugen of althans niet goed bediend te zijn, wat alweer niet pleit voor de ge oefendheid der torpedisten. In het al gemeen schijnt de Russische marine te wenschen over te laten. Voor het te verwachten geval, dat de oorlog te land wordt overgebracht, zal waarschijnlijk de wereld andere dingen hooren, ten minste van het Russische leger, dat in talrijkheid dat van Japan verre overtreft, wordt veel goeds gezegd. De soldaat is een man van stavast, goed gedisciplineerd, tamelijk goed verzorgd en van een zoodanige kwaliteit, dathjj ontberingen met geduld draagt. Men gelooft van geluk te mogen spreken, als de oorlog tot de twee mogendheden beperkt-blijft, Engeland verbergt zijn sympathie voor Japan niet, spreekt openlijk uit, dat de voorloopige gang van zaken is overeenkomstig zijn belang. Frankrijk heeft aan Rusland een be vriende mogenheid en wie weet hoe weinig er noodig is om hoewel voor 't oogenblik onzijdig in den strijd getrokken te worden en dan hoe licht kan niet het begrip van oorlogscontra bande leiden tot verwikkelingen. Zoo noemt Ruslands regeering paarden, tui gen, zadels, steenkolen, oorlogscontra bande, wat Oostenrijk weer heel anders opvat. China heeft zich onzijdig verklaard, maar de machtige en gevreesde boksers spannen samen met Japan; hoe zal China het moeten maken om de boksers eigen landgenooten te bedwingen en voor het geval het er in te kort schiet, hoe zal dan de onzijdigheids verhouding tegenover Rusland zijn. Zoo doen zich allerlei denkbare gevallen voor, waarin de wijsheid der regeeringen veel gevaren hebben onder de oogen te zien en af te wenden. Aartshertog Ludwich Victor van Oos tenrijk, jongste broeder van Keizer Frans Jozef en 69 jaren oud, is volgens een bericht uit Weenen zwaar zenuwziek naar een gesticht te Meran gebracht. Zijn paleis te Weenen wordt verkocht en al zjjn bedienden worden ontslagen. De Aartshertog moet zich in den laatsten tijd herhaaldelijk zeer zonder ling hebben gedragen. Miss Masson, de Londensche jonge dame die sinds tien dagen werd ver mist, is terecht. Haar broeder vond haar in welstand terug aan het station te Highbury. Zjj is ook al een slachtoffer der zon derlinge epidemie van geheugenverlies, welke sinds ruim een half jaar in Enge land heerscht en waarvan nu wel al ongeveer 20 gevallen voorkwamen. Zij was, uit wandelen gegaan, plot seling vergeten wie ze was, vanwaar zjj kwam en waar zjj heen moest. Zij had gedurende de tien dagen ge leefd van de opbrengst van eenige kost baarheden, haar bont, enz. en al dien tjjd doorgebracht aan de spoorwegsta tions, in de hoop dat zij zich daar des te eerder de plaats harer bestemming zou herinneren. De eerste flauwe herinnering ont waakte bij haar, toen zij te Highbury haren broeder zag. Maar zij begrijpt, toch nog niet volkomen wat er gebeurd In het Britsche Lagerhuis verklaarde onlangs de Min. van Oorlog, de Heer Forster, in antwoord op een vraag van den Heer Mac Neill, dat indertjjd te Durban voor een bedrag van 10,000 pd. st. ham en spek, hetwelk men had laten bederven, is vernietigd als ongeschikt voor consumptie. Er werden ookzeide h jj verder, officieele brieven en stukken vernield, uit vrees, dat die met pest besmet zouden zijn. En de Heer Mac Neill vroeg daarop spot tend, of de Regeering misschien die papieren had verbrand om haar eigen spek te redden. Op het voorbeeld van Spanje neemt nu ook de republikeinsche beweging in Portugal grooten omvang aan. De re publikeinsche partijleiders hebben zich vereenigd en dr. Machado tot hoofdleider aangewezen. Toen deze dezer dagen te Oporto aankwam werd hem door een groote menschenmenigte een ovatie ge bracht. Ook andere voorbeelden schijnt Por tugal te willen volgen. In de Cortez is het nl. bij de debatten over de finan- tieele wetten tot een vechtpartij ge komen. De afgevaardigden der oppositie klopten de ministeriëele tegenstanders duchtig af, tot groot vermaak van het publiek op de tribunes, dat veel trek kreeg om mee te gaan doen en door politie in bedwang moest worden ge houden. In de afgeloopen week zjjn in het douchebadhuis aan den Koudenhorn ge nomen 445 baden. In het 2de douchebadhuis aan het Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week genomen 248 baden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5