Nieuwsberichten. maatregelen voldoende zijn voor gerui- men tijd, zetten in een uitgebreid stuk de belangen der gemeente uiteen en ver klaren ten slotte geen termen te hebben gevonden om wijzigingen aan te bren gen, zooals de E.N.E.T. die verlangt. Volgens een schrijven van den Heer Grippeting maakt de E ,N. E.T. bezwaar op deze voorwaarde de H.T.M. over te nemen dat het requestrarit voorkomt de verlenging tot het Blauwbi ugje van groot belang is voor de verlegging van de lijn, waardoor alle mechanisch ver keer uit den Hout zou worden geweerd en verzocht voor het geval de overne ming niet doorgaat concessie van de H.T.M. op de door den Raad gestelde voorwaarden. Den Heer Kleynenberg spijt het, dat de verlenging van de tram tot het Rlauw- bruggetje is gemotiveerd, als zijnde niet rendabel. De Heer de Breuk deelt mede dat B. en W. rekening behooren te houden met de gemeentebelangen. B. en W. blijven daarom bij hun standpunt ten opzichte van de genoemde verlenging. In Juli 1901 had de H.T.M. geen bezwaar om die lijn aan te leggen, en het gemeente belang brengt ook meê, de stoomtram uit den Hout te brengen. De Heer Modoo bespreekt ook het punt. De Heer Stolp merkt nog op, dat een voorstel Grippeling in deze ernstig be doeld is. De Heer de Breuk zegt nog dat door trekking naar het Klooster nog in het plan ligt. Verschillende Heeren bespreken de richting Gierstraat en Koningstraat, zoo als de Heer Modoo wenschte voor den terugweg van het Station, wat B. en W. niet wenschelijk achten. De Voorzitter heeft nog het woord. Voorstel Gierstraat wordt verworpen, de tramloop blijft dus als nu. De wagens moeten stil houden overal waar personen wenschen in te stappen, behalve bij scherpe bochten, doch voor nitstappen alleen op halteplaatsen. Stopplaatsen meenen sommige Heeren wenschelijk. Wethouder de Breuk zegt dat het belang van hen die in de tram willen, meebrengt, overal in te kunnen stappen, zou zelfs geheel geen vaste stopplaatsen willen. De Heer Bijvoet is het met dit laatste geheel eens. De Heer Hugenholtz meent, dat dan het tramverkeer zeer ongeregeld wordt, óók de meening van den Heer Schram, argumenten welke de Heer Bijvoet niet deelt. De Voorzitter legt uit waarom hij voor vaste stopplaatsen is. Vaste stopplaatsen werd aangenomen. De Heer Hugenholtz stelt voor de bepaling omtrent de loonen enz. te onderwerpen aan de goedkeuring van B. en W. De Voorzitter meent, dat dit veel te ingrijpend zou zjjn. De Heer Bijvoet is er niet voor, de Raad heeft te zorgen voor de belangen van het publiek, de Raad behoort zich in loonbepaling enz. niet te begeven. De Heer Hugenholtz, beantwoordt. De Heer Schram is vóór voorstel Hugenholtzde gemeente heeft het recht en de plicht om voor het levend mate riaal te waken. De Voorzitter dringt aan op bekorting. De Heer de Braai is voor loongoed- keuring. De Heer V. d. Kamp wil de bevoegd heid voor B. en W. welvoor de paar den is er zelfs een voorschrift. Nog de Heer Bijvoet. De Heer Hugenholtz verzet zich tegen een voorstel van den Voorzitter om de debatten er over te sluiten; de Voor zitter houdt voet bij stuk, óók de Heer Hugenholtz. De Raad besluit niet te sluiten, zoo dat de laatste Spreker opnieuw de zaak bespreekt. De Heer V. d. Kamp stelt voor te bepalen dat desnoodig B.enW. kunnen ingrijpen. Het wordt verworpen. Dat de beweegkracht zal zijn elec- trisch. De Raad besluit alzoo. Het tarief voor personenvervoer mag niet hooger zjjn dan 1% cent voor 3 kilometers of gedeelte en 2ys cent voor eiken kilometer meer of gedeelte. Aangenomen. De concessie werd daarnaar in haar geheel aangenomen. B. en W. wenschen ter beschikking - gesteld te zien 585.tot vermeer dering van het aantal ambtenaren aan de afdeeling belastingen. Toegestaan. Aan R. Goedhart en P. Hubers, eer vol ontslagen plantsoenarbeiders woidt voorgesteld eeri pensioen toe te kennen resp. van 220.en ƒ183per aar en aan C. Vrjjvoge! gewezen gemeente werkman 3l)7.per jaar. In een nader adres verzoeken de beide eersten een verhooging tot 312,per jaar. De Heer Hugenholtz wijst op een hardheid in deze, omdat de menschen op te laten leeftijd in gemeentedienst zjjn aangenomen, verzoekt een toelage. De Heer Spoor wemcht uitstel. Dit wordt verworpen. De Heer H. D. Kruseman verdedigt het voorstel B. en W. De Heer Hugen holtz houdt aan. De Heer Modoo wil de verordening uitvoeren, of herziening er van. De Heer van Linden Tol wil die oude menschen maar zoo niet wegzenden. De Heer Bijvoet is er niet voor, het gevoel te laten spreken. Voorstel Groot, bijdrage, wordt verworpen, voorstel B. en W. aan genomen. Nog werden benoemd stembureaux voor de verkiezing voor Kamers van Arbeid. De Heer Schram herinnert aan het verzoek aan B. en W. indertijd gedaan tot regeling van het loon der lantaarn opstekers, vraagt of die regeling spoedig aan den Raad ter goedkeuring kan ver wacht worden. De Voorzitter beant woordt, waarna de vergadering wordt gesloten. Voordrachten in Teylers Stichting. Woensdagavond werd door Prof. P. J. Blok, Hoogleeraar te Leiden, een voordracht gehouden. Geringe sympathie genieten, zeide Spreker, in het algemeen de middel eeuwen, de twaalfde en dertiende eeuw er zijn te weinig feiten en de bekende staan te veel op zich zelf, zonder aan hechting. Ook de achttiende eeuw verkeert, ten onrechte, in weinig waardeering en is toch niet zoo onsympathiek, al noemde ook een Bilderdijk en anderen het een treurigen tijd in ons volksbestaan. Spreker stelde zich voor, zijn hoorders billijker te stemmen omtrent dien Pa triottentijd. Staatkundig verkeerde ons land in verval, menigeen erkende het, zelfs zoo, dat het een geleerde de verklaring ont lokte, zich te verwonderen, dat de Repu bliek nog bestond. Voor 't overige troostte men zich met het denkbeeld: 'tZal onzen tijd wel uithouden. De Engelsche oorlog van 17801784, bracht onzen handel een gevoeligen knak toe, maar gaf aanleiding tot eenige verbetering. Hoe was de toestand. Do alvermogende Regenten erkenden niemand boven zich, wat niet tot hun kring behoorde was het gepeupel. Nu werd Amerika in zijn opstand tegen Engeland gesteund door Frankrijk, de vorming van een machtige republiek in de toekomst vond hier te lande veel steun en ook hier begon men te verstaan dat vernieuwing en hervor ming dringende behoeften, eischen des tijds waren. Frankrijk was voorgegaan, men begon ook hier zich rekenschap te moeten geven van de door Fransche schrijvers verkondigde nieuwe denkbeelden en dit voornamelijk in de burgerklasse. Op staatkundig gebied wilde men het huis van Oranje stellen als tegenwicht tegenover het regentendom en daar ook een machtige partij sterk ingenomen was tegen de Fransche ideeën en hand having van het oude eischte, werd het gansche leven aangetast door de vraag naar verbetering of zucht tot behoud. De denkbeelden van vreemde en eigen denkers hadden echter de diepe be wondering gaande gemaakt van de besten in den lande en zóó in bewe ging, dat in 1765 de Staten aan een boekencensuur dachten en de vrijheid der drukpers zeker zouden beteugeld hebben, als niet de hertog van Bruns- wijk, des Stadhouders raadsman, den Prins in zijn belang had aangeraden hierop nimmer in te gaan. Inmiddels zat men niet stil. Genoot schappen tot ontwikkeling werden ge sticht. De Hollandsche Maatschappij der Wetenschappen nu teylers Sti ontstonden, beiden gericht op vermeerde ring van menschelijk weten en kennen. In de Let'eren huldigde de Dichtkunst nog de methode van het voorschrift een studenten vereeniging te Leiden bevorderde echter de hervorming der Letterkunde; een gevolg was de stichting van de Nederlandsche Maatschappij der Letterkunde. Bilderdijk, Wolff en Deken ontsloegen in het proza de taal van haar boeien. In de Kunst bepaalde men zich tot overdrijving van het kleine, Dou was de groot,e meester in de Schilderskunst, maar omstreeks 1780 bevorderde Ploos van Amstel de zucht tot navolging der oude meesters en gaf alzoo den stoot tot het beoefenen van betere kunst. Hemsterhuis wist de klassieke weten schap van haar voorname ongenaak baarheid te ontdoen; Camper, vanMarum en Teylers Stichting hebben medege werkt om de natuurwetenschap te bren gen onder het Volk, het Nut zorgde voor de belangen van het Onderwijs. Natuurlijk was er strijd. Tegenover hen die van een heerschende kerk niet wilden weten stonden anderen, die zich nie', met die nieuwe begrippen ver- eenigden, evenals de gelijkheid van allen in rechten een steen des aanstoots was. Op staatkundig gebied dobberde de republiek tusschen de regentenpartij en de vorstelijke macht, en 's volks alver mogen tegen de aanmatiging der hoogst- geplaatsten. Tegen het huis van Oranje was men niet, mits gekozen door het volk, en tot handhaving van de komende of ver wacht wordende rechten des volks wer den Vrijkorpsen opgericht, tegenover de Schutterijen, welke men achtte in dienst der regenten te staan. De stad Leiden wilde volksregeering, gekozen door personen die eenige ge goedheid konden aantoonen, een burger comité gekozen door burgers om toezicht te houden op de handelingen der re geering. De handel bepaalde zich in dien tijd tot commissiehandel, maar er werd een zeer belangrijke geldhandel gedreven, zoodat Amsterdam de groote beurs was voor staatsleeningen en onderne mingen van allerlei aard, men berekende dat toen een milliard Nederlandsch kapi taal in den vreemde was geplaatst. Daar naast bloeide echter ook de speculatie, waaruit enkele malen, als in 1762 en 1763 een crisis voortkwam, als middel tegen welke men handels- en verkeers vrijheid noemde, doch hiertoe was noodig een vloot en daar deze werd onderhouden uit de opbrengst der in- en uitgaande rechten, was het middel niet deugdelijk bevonden. In 1780 was de tijd voor hervorming rijp. De hervormingspartij vond echter geen steun, noch bij Oranje, noch bij de burgerij, maar de partij was zwak zij had geen leider, geen hoofd. Toen zocht men steun naar buiten, bij Frankrqk, doch men weet het: Duitsche wapenen onderdrukte in 1887 de partjj. Toch bleef zij bestaaneen halve eeuw later in 1848 vond men in onzen Thor- becke den voorbode van een nieuweren tijd. Na het gehoorde zal zeker een meer dere waardeering van den patriottentijd in haar streven en haar gevolgen ten opzichte van beter toestanden plaats ge maakt hebben voor menig wanbegrip in deze, waarvoor wij den geleerden historicus zeker behooren dankbaar te zijn. Uit Sjanghai werd gisteren geseind dat, volgens berichten uit Nagasaki, van 12 dezer, de mobilisatie van hetjapan- sche leger stelselmatig in haar werk is gegaan. Het aantal soldaten dat klaar staat voor de krijgsverrichtingen, zonder dat de verdediging van het land ver zwakt wordt, wordt geraamd op 300,000 man. De troepen begeven zich, in alle stilte 's nachts naar de plaatsen van verscheping: Sascho, Koere, Modzji en Jokosoeka. Alle gewone treinen zqn ver plicht hun lichten te dooven zoodra zij in de nabijheid komen van treinen met troepen. Een nieuw bewjjs, hoe geheim zinnig de Japanners te werk gaan! Ineen telegram van een Amerikaansch correspondent uit Tokio worden bizon derheden medegedeeld over de wijze rop Japan zijn leger en vloot op den jrlog heeft voorbereid. De Japansche inlichtingendienst wordt daarin de beste ter wereld genoemd. De oorlogskaarten die aan de officieren voor de krijgsverrichtingen op Korea, in Mantsjoerjje, Oost-Siberië en noordelijk China zijn verstrekt, zijn op zulk een groote schaal geteekend, dat groepjes boomen, alleen staande stulpen en de kleinste watertjes er op zijn aangegeven. De Japanners zullen dus oorlog voeren in een land dat zij beter kennen dan de Russen. Gedurende eenige jaren moeten er 10,000 Japanners in Mandsjoerije, en 30,000 op Korea zijn geweest. Vele ge wezen militairen, vermond als Chineezen met valsctie staarten, zouden werkzaam zjjn geweest als officieren van den in lichtingendienst. De Standard verneemt uit Brussel, dat de Russische regeering te Antwer pen verscheiden groote transportschepen heeft aangekocht. De Keizer van Korea heeft wijn en tabak aan de Japansche troepen ten ge schenke gezonden. De Koreaansche re geering heeft verder alle plaatselijke ambtenaren last gegeven, de Japansche troepen in alles voort te helpen. In eene geh luden Raadsvergadering Donderdag j 1. te Haarlemmermeer, is besloten met meerderheid van stemmen, de rentegarantie in zake het leggen van sporen door Haarlemmermeer te ver- hoogen met ƒ500 en alzoo te brengen op ƒ5500 'sjaarlijks. De voorwaarden zullen later met de H.E.Mij. geregeld worden. Vermoedelijk door een gebrek in den schoorsteen is op heden afgebrand te Nieuw-Vennep, een huis bewoond door G. Klootwijk (eigenaar J. v. Nieuwaal). Door het spoedig aanrukken der spuit, heeft men een gedeelte van den inboedel kunnen redden. Assurantie dekt de scha de. Geassureerd bij de Haar',. Mjj, het roerend goed voor ƒ950. HAARLEM 19 Februari 1904. Maandag 22 Febr. zal eene voor stelling plaats hebben in het Brongebouw van den Heer Ed. Jacobs, den bekenden geestigen chansonnier en zijn gezelschap, bestaande uit Mevrouw Poonsvan Biene, Napoleon Demar e.a. De voorstellingen hebben te Amster dam en den Haag een buitengewoon succes, reeds had daar de zesde Soiree plaats. Met het oog op de gunstige bespre kingen in verschillende bladen, meenen wij deze soiree wel te mogen aanbe velen. De aandacht wordt gevestigd op de belangrijke veiling door de firma Franpois Bulla en Zonen te houden op Dinsdag 1 Maart a.s. in Pulchri Studio te 's Gravenhage, als wanneer verkocht zal worden het atelier van den verleden jaar overleden J. H. Weissenbruch,een der merkwaardigste landschapschilders van onzen tijd. Hoewel de meeste zijner werken naar het buitenland hun weg vonden, hopen wij, dat deze veiling aanleiding moge geven, om van dezen grooten schilder ook, hier in ons land, meer werken te kunnen behouden. Op twee achtereenvolgende Woens dagavonden gaf de heer J. Steenman, Haarlems bekende muziekonderwijzer uitvoeringen met leerlingen zijner Zang school ln de bovenzaal der Soc. „Ver eeniging." Eerst waren daarbij aan het woord de beginnelingen en zij die reeds eenigen tijd het onderwijs met vrucht hebben gevolgd; op den laatsten avond vanj.l. Woer.sdag zjj, die uitmaken de bevolking der hoogste klassen. De Heer Steen man heeft bjj zjjn werk op muzikaal gebied de gewenschte belangstelling mogen ondervinden en de leerlingen hebben over het algemeen bewjjzen ge geven van flinke vorderingen. Aardige liedjes en pianostukjes wisselden elkan der op aangename wijze af. De leer lingen treden op met de gewenschte vrijmoedigheid, dank zij de prettige wijze, waarop de heer Steenman met zijn volkje weet om te gaan. Bij de uitvoering van Woensdag deden zich in grootere piano werken en vrij omvang rijke vocale ensembles élèves hooren met

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2