zes jaar genoeg heeft, en zoo noodig groote hoeveelheden kan afzonderen ten gebruike op de spoorwegen en voor de marine. Ook te Port Arthur zijn kolen genoeg. Reuler's correspondent heeft met bij zonder verlof van de overheid een bezoek gebracht aan Port Arthur. Dit kan het, volgens de Russen, twee jaren uithou den. Twee legerafdeelingen rukken even wjjdig naar de Jaloe op. Generaal Pfloeg versterkt bovendien het centrum en neemt maatregelen voor de verdediging van den spoorweg en van de zuidkust van Mantsjoerije. Het jong Tsjechische orgaan »Narodni List" ontving een telegram uit Peters- burg, waarin gezegd werd, dat tijdens den overtocht der troepen op het be vroren Baikahneer, het ijs brak. Twee regimenten sappeurs en één regiment spoorweg-troepen zouden zijn omge komen. Omtrent de Kozakken, de gevreesde oorlogstroep van het Russische leger leest men het volgende: Generaal Lenewitsj, de nieuwe opper bevelhebber van het leger in Mants joerije, moet niet minder dan 15,000 kozakken tot zijn beschikking hebben. Dit zijn voornamelijk de Siberische, de Transbaikalsche en A moersche kozakken- regimenten, de Oessoeri-ruiterbrigade en de tweede en derde ban van deze ruiter-afdeelingen, te zamen 107 sot* niën. De kozakkenlegers zijn van ouds de voorhoede van Rusland bjj zijn ver overingstochten in Azië geweest. De kozak staat bekend als een met buiten gewoon scherpe zintuigen begaafd sol daat, een vermetel ruiter en voortreffelijk schutter. Hjj is uiterst bescheiden in zjj eischen, bovendien dapper en tuk op buit, wat zjjn stoutmoedigheid nog ver hoogt. Hij vecht zoowel te paard als te voet, met lans, sabel en geweer, en een aantal regimenten hebben boven dien een uitstekende rijdende artillerie bij zich (die de Japanners geheel en al missen.) Dank zij deze eigenschappen, zjjn de kozakken troepen voortreffelijk geschikt voor de guerrilla, die zij, vrij van elke verbinding met het eigen leger en zijn basis, in den rug en in de flanken van den vjjand moeten voeren. Aan de Japansche ruiterij, die ons zelfs door Engelsche vrienden van Japan als hoogst middelmatig wordt beschreven, zal het dus zeer moeilijk vallen, om in de vlakte van Mantsjoerije tegen de kozakken stand te houden. De waarde van de kozakken-legers zou echter vooral blijken, als de Japan ners in een beslissenden slag door de Russen verslagen en tot den terugtocht gedwongen werden. Hoe verder de plaats waar deze slag wordt geslagen, van de zee verwijderd is, zooveel te noodlot- tiger zouden de aanvallen van de ko zakken kunnen worden. Verder is het oordeel over de Japan ners dat zjj zeer stoutmoedig, maar zeer vatbaar zijn voor paniek, wat zeer zeker bjj een Kozakken aanval in hun nadeel zou zijn. Of de Japanners zich zullen verlokken tot het binnenland is een andere vraag. Uit Petersburg wordt gemeld dat Rusland rijst tot oorlogscontrabande heeft verklaard, omdat zij het hoofd- voedsel voor het Japansche leger is Bij de mobilisatie krijgt elk Japansch soldaat een eersten voorraad hosjii of „oorlogsbrood", dat hij slechts in geval len van dringende noodzaak mag aan spreken. Dit oorlogsbrood bestaat uit samengeperste rijst, die eerst met een beetje zout in gesloten vaten gekookt en daarna langzaam in een oven ge bakken wordt. De aldus toebereide rijst wordt, mechanisch, tot kleine koe ken gemaakt. Het oorlogsbrood is zeer licht, zoodat de soldaat het gemakkelijk in zijn ransel kan meevoeren, en kan buitengewoon lang goedblijven. Acht tot tien stuks van zulke rijstekoeken zijn voldoende, om, in geval van nood, een Japansch soldaat drie dagen lang te voeden. Naar de Times uit Tokio verneemt, betreurt men in Japan Frankrijks hou ding, waardoor Dzjiboeti tot een tweede Russische oorlogsbasis gemaakt wordt. Daarentegen waardeert men ten zeerste het aanbod van keizer Wilhelm om de Duitsche hospitalen in Oost-Azië ook beschikbaar te stellen voor de Japansche gewonden. Aan de Standard wordt uit Tiëntsin gemeld, dat 500 zoogenaamde bandieten den Russischen wachtpost bij Foetsjou hebben aangevallen, waarschijnlijk om een aanslag te doen op den spoorweg. Uit Petersburg verneemt de Standard, dat de Russen een paar regimenten lCaukaziërs vormen, om die met Rus sische oflici ren naar Oost-Azië te zen den. De Morning Leader verneemt uit Tiëntsin dat de Japansche en Londen- sche berichten de bezadigde Europeanen in China zeer verontrusten; de artike len in de Times worden daar aange haald ten bewijze dat Engeland achter Japan staat. De Japanners gaan voort met het verspreiden, onder de Chinee- zen, van overdreven overwinningsbul letins, waarin Alexejef's rapporten als leugenachtig gebrandmerkt worden De Chineezen worden daardoor hoe langer hoe opgewondener. Admiraal Alexejef heeft aan het mini sterie van marine gevraagd, om hem officieren te zenden die niet te jong, en admiraals die niet te oud zijn, daar hij er van beide categorieën genoeg heeft. Te weinig officieren heeft hij echter van rijpen leeftijd, die bekwaam, sterk, energiek en ervaren zijn. Yolgens een bericht uit St. Petersburg aan de Wiener Allg. Ztg. heeft de Tsaar bevolen alle officieren, die uit het Servische leger werden ontslagen wegens deelneming aan de samenzwe ring van Nisj, welke tegen de konings moordenaars was gericht, in het Rus- j sische officierskorps in te lijven. Groote verontwaardiging onder de moordenaars van Alexander en Draga, en van den weeromstuit natuurlijk ook aan het hof te Belgrado, waar men nog wel plech tige diensten voor de zegepraal der Russische wapenen en russofiele betoo gingen houdt. De Daily Express verneomt uit Peters burg De Russische regeering heeft be volen alle Joden uit Irkoetsk, Tomsk en andere Siberische steden te bannen, aangezien de ambtenaren vreezen, dat de Joden militaire geheimen zullen ver sjacheren, hetgeen de leiders der Joden lasterlijk noemen. Daarbij verbiedt de Russische regeering voor de uitgeweze nen het gebruik van den spoorweg naar Rusland, zoodat zij duizenden wersten moeten afwandelen. Kapitein Erdler, die vroeger in For- bach, het garnizoen van luitenant Bilse, heeft gelegen en wiens naam ook bij het proces is genoemd in verband met de ontrouw van zijn vrouw, isteSpan- dau, waarheen hij overgeplaatst was, geschorst en zal dezer dagen voor den krijgsraad moeten verschijnen wegens hem ten laste gelegde onrege! matigheden. Door toedoen van den kapitein, was on langs een onderofficier die in zijn bureau als schrjjver dienstdeed,ontslagen. Nadat de ontslagene intusschen een burgerlijke betrekking ie Berljjn had gekregen, heeft I hij een aanklacht tegen kapitein Erdler ingediend wegens onregelmatigheden in den dienst. De officier moet zich op onbe hoorlijke wijze bevoordeeld hebben. Kapi tein Erdler had pas kort geleden een ridderorde gekiegen. Op de vergadering, die de Engelsche Vereenigde Kamers van Koophandel bin nenkort te Londen zullen houden, zal de kamer van Huil voorstellen bij den post meester-generaal aan te dringen op een telefonische verbinding van Engeland met Rotterdam en Amsterdam. Een verslag gever van de Daily News is op het hoofd kantoor der poster jj over deze zaak gaan spreken en kreeg daar ten antwoord Niets rechtvaardigt tot nog toe de kosten voor een telefonische verbinding van En geland met Nederland. Behalve dat Bombay het voornaamste pestceritrum is van Eng. Indiê, biedt het ook voor andere ziekten een vruchtbaren bodem tot ontwikkeling aan. Gemiddeld sterven er aan tuberculose 6.6 per mille en wel Mohammedanen 11 p.m., Hindoes 5.8 p.m., Parsen 1 4 p.m. en Europeanen 0.3 p in. (te Londen 1.6 en te Manchester 2.3 p.m De jaarljjksche kindersterfte is 700 op 1000 geboorten. Bombay heeft 6000 stadsreinigers die dagelijks 1000 ton straalvuil, afval enz. en 500 ton nachtvuil uit de stad verwijderen. Een groote brand die Zaterdagmiddag op den boulevard Sébastopol te Parijs uitbrak bij een kammenfibrikant, is ontstaan door een gasontploffing. De slag was zoo hevig dat verscheiden be lendende huizen en ook de huizen aan den overkant van de straat, min of meer beschadigd werden overal in den omtrek zijn ruiten gesprongen. Dadelijk na de ontploffing sloegen de vlammen t uit. Het woei vrij sterk, en de boven verdiepingen werden weldra aangetast. De vlammen verspreidden zich zoosnel dat vier menschen in doodsangst uit de derde verdieping op straat sprongen, zij werden zwaar gekwetst. Tien mi nuten later kwam de brandweer met ladders en verscheiden personen waren geredbinnen een uur na de ontplof (ing waren reeds de 5e en 6e verdieping door het vuur aangetast, maar de brand was nu ook bedwongen. Eerst om half vijf kon men gaan zoeken naar de slachtoffers. Men. vond twaalf lijken vjjf mannen, vijf vrouwen en twee kinderen waren gestikt, slechts twee lijken vond men verkoold. Boven dien zijn nog twee vrouwen, die zwaar gekwetst naar het hospitaal gebracht waren, daar spoedig overleden. De Chineesche gezant te Tokio heeft een nota aan de regeering overhandigd waarin China onzijdig belooft te blijven, en mededeelt dat de overheidspersonen last ontvangen hebben, de vreemde kooplieden en de christenen te bescher men. In de drie oostelijke provinciën zullen de troepen der oorlogvoerende partijen niet in botsing komen, deze provinciën moeten Chineesch blijven, hoe de oorlog ook uitvalt. De handhaving der onzijdigheid in Mantsjoerije ligt niet in de macht der Chineesche regeering. Japan heeft op deze nota geantwoord dat het China's onzijdigheid zou eer biedigen in het niet door Rusland be zette gebied, zoolang Rusland dat ook doet, en China de vjjanden van Japan niet steunt. De Russische ambassadeur te Madrid, heeft een onderhoud gehad met den Spaanschen minister van buitenlandsche zaken. Vermoedelijk heeft het onderhoud geloopen over de houding van Spanje in den oorlog. De minister van oorlog heeft eenige weetgierige journalisten hieromtrent inlichtingen verstrekt. Spanje gaat maatregelen van verweer nemen tegen mogeljjke inbreuken op zijn onzijdigheid. De krijg van Rusland en Japan gaat ons wel niet aan, zeide de minister, maar wij moeten overal op voorbereid zjjn. Op vaderlandslievende gronden meende deze minister evenwel te moeten verzwijgen op welke punten van zijn gebied Spanje versterkingen zou aanbrengen. Ook de minister president Maura heeft verklaard, dat Spanje maatregelen van militairen aard zou nemen. De allereerste voorschriften der voorzichtigheid maak ten deze maatregelen noodzakelijk en van een aansporing van buitenaf om toch vooral bedacht te zijn op mogelijke gebeurtenissen was nooit sprake geweest. Een bekend straattype, wonende in een der achterbuurten van Almelo, is dezer dagen overleden. Als bedelaar gekleed bood hjj sinds jaren aan de ingezetenen dier gemeente en van om liggende plaatsen lucifers en blauwe steen te koop aan. Bedelen deed hij niet en wanneer men hem een aalmoes gaf, gaf hij steeds een doosje lucifers in ruil. Na zijn overlijden bleek zjjn nalaten schap te bestaan uit ƒ15,000 aan con- li tanten. Gustav Adolph Heinze is te Muider- li berg overleden. In hem, Duitscher van oorsprong, Nederlander geworden, is de oudste onzer toonkunstenaren heen gegaan. In 1850 had hij zich te Amsterdam gevestigd, eerst als kapelmeester van een Hoogduitsch operagezelschap, daarna als muziekonderwijzer. Achtereenvol gens was hjj er directeur van Euterpe, de vereeniging Vincentius van Paulo, Excelsior. Heinze was ook de oprichter der Nederlandsche Toonkunslenaars- vereeniging. Het aantal zijner composities is groot en menig koor heeft 'n algemeene be kendheid. Bij verschillende gelegenheden is den hoog geachten kunstenaar eer bewezen en zjjn hem onderscheidingen ten deel gevallen. Heinze is 83 jaar geworden. Uit Renkum meldt men: Tegen aller verwachting is de Rijn in het laatste etmaal nog 4 cM. geste gen, zoodat nu ook de tuinen aan de zuidzjjde van deze gemeente beginnen onder te loopen. Het verkeer met de Betuwe is genoegzaam geheel verbro ken. Overtocht alsnog per roeiboot. Uit Den Bosch: Alle watertoegangen tot den Bosch zjjn gesloten. Het stoomgemaal werkt. De schipperij lig* 'n de buitenhaven. Men meldt uit Amsterdam Blijkens de aangiften zjjn 5600 leden van den Diamantbewerkersbond uitge sloten. Dit cijfer wordt nog vermeerderd met circa 800 uitgesloten leden der christelijke zusterorganisaties. Aan de fortificatie werken te Hoofd- dot p, heerscht thans groote bedrq vigheid, hoewel slechts het voorspel van grootere werken die nog moeten volgen. Tal van rappe handen vinden thans een flink stuk brood. Van armoede is dan ook geen sprake. Het maken van wallen en grachten het aanvaren en verwerken van zand geeft eene buiten gewone drukte. Er komen thans handen te kort. Ook het afbreken en weêrop- bouwen van huizen voor particulieren is nog in vollen gang. Blijft men met dit laatste voortgaan, dan zal Hoofddorp welhaast voor 't grootst gedeelte ver nieuwd herrijzen. Met het oog op het te maken spoor wordt voor bouwgronden die nog disponibel liggen, en gunstig gelegen zjjn flinke sommen betaald. Men verwacht dan ook dat Hoofddorp door zjjne gunstige ligging, zich binnen be trekkelijk korten tijd aanzienlijk zal uitbreiden. Door het leggen van den innudatie- djjk in de nabjjheid van Hoofddorp, is de Kruisvaart in de richting der Cruquius voor eene lengte van 1000 M. tot een dood water geworden, waarvan door de schipperjj geen gebruik meer wordt gemaakt, daar die het innudatie- kanaal kiest. Indien de Haarlemmermeerpolder eens kon besluiten een gedeelte dier vaart te dempen, zou dit voor 't Hoofddorp eene groote aanwinst van bouwgrond zijn, die in de naaste toekomst voor den Polder groot voordeel zou opleveren. HAARLEM 23 Februari 1904. Zondagochtend tegen zes uur werd de Heer J. Th. Kujjt in de Anthonie- straat 69 alhier gewaarschuwd dat het raam van de étalagekast in den winkel openstond, hoewel de jaloezieën naar beneden hingen. Bij onderzoek bleek, dat dat raam met een koevoet geforceerd was en dat dieven kans hadden gezien weg te nemen: een étalagekastje waarin 115 zilveren en 5 gouden horloges, zoo ook een wekkerklokje, dat op de kast stond. De politie vond het kastje aan de Schalk wijkerpoort, die er vlak bij is, en even verder een losgemaakt bootje, drijvende in het Spaarne, waarmede de dieven blijkbaar waren overgevaren om den brugwachter van de Langebrug niet te passeeren. Sedert eenige dagen was daar vaak in de buurt gezien een der leden van de pas weer los zjjnde dievenbende, die de gemeente en de omstreken onveilig maakt. TOONKUNST. De Afd. Haarlem van de Maatschappjj ter bevordering der Toonkunst had Vrij dagavond, naar wjj meenen, veel succes met de uitvoering van het oratorium Odysteut van Max Bruch door haar in de Concertzaal der Soc. „Vereeniging" gegeven. Het werk zelf werd, gelijk de meeste werken van Bruch met belang stellende aandacht gevolgd. Het geeft melodisch en harmonisch momenten van ongemeene bekoring, terwjjl het behandelde onderwerp den toondichter overvloedig gelegenheid bood, te woeke ren met een rijkdom van gloed en verve,

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2