Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 24 Februari 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „T F. H U U R" worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning f3.50 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Duven voordestraat. No. 45. Hem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 18b. Een Huis, f 1.— per week, terst. No. 51. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. zolder Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van f 20.— tot f 24.—. No. 153. Bovenhuis, f 240.— p. j. Mei. Harmenjanswe g. No. 29. Heerenhuis met, tuin, f 325.per jaar, terstond. Kleine Houtstraat, No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, f 30 per maand, terst. Kleine Houtweg- No. 15a. Benedenhuis met tuin, ƒ300.— p. jaar, tegen 1 Mei. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, f 15.en ƒ25—p.m., terstoud. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee pe rsonen, a f 35.per maand, per persoon. Leidsehestraat. Hoek Leidsche Dwarsstraat. Vrjj Huisje met tuintje, 246.per jaar. No. 142. Een Huis, 700.— p. jaar. Mei. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboerest eeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Locd«, 1.per wrek. Nassaustraat. No. 2. Flink "Winkelhuis, 40.— p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a 50 p. m. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m., terstond. Sohotersingel. met of z. pension, 45.of f 15.p. m„ terst Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.—p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, 600.per jaar, terstond. Wagenweg. No. 36. Bovenhuis met Gas- en Waterleiding 18.— p. m., terst. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 200.— p. jaar, terstond. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, ƒ225.p. j., terstond Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Zijlweg. No. 4. Gsm. Kamers met pension, van af 50.p. p., per maand, terstond, Bij C. GROENE WE GEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan bij den Koniuginneweg. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur een Heerenbuis met Tuin, Oranje- kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. Tweede Kamer. In de vergadering van Woensdag, Hooger Onderwjjs hield de Leidsche Hoogleeraar Van der Vlugt een rede, waarin ten eerste de grieven tegen H. O. werden besproken in ver band met de openbaring en lijdende aan groote overdrijving. De vrije universiteit, kan trachten aan de moeilijkheden ten opzichte van Rechtwetenschap en Theologie te ont komen, door aan de leeraren eene zekere mate van vrijheid te laten. Doch dan komt juist de twijfel in de harten der jeugd, waarvoor de ouders zoo bevreesd zjjn. De gedachte dat de offervaardigen en de ouders, die voor hun zonen slechts Calvinistisch onderwijs goed genoeg achten, dezelfden zijn, noemde Spreker onjuist. Hoe komt 't anders dat zij, die voor de Vrije Universiteit zooveel of feren, zoo gemakkelijk er toe komen hun zonen te hrengen naar de scholen des ongeloofs en verderfs, wanneer zij ook maar op het geringste bezwaar stuiten? De bijzondere hoogeschool zal en meet propaganda makendit is hare be stemming, haar levensbeginsel. Zij is er niet om den student zich zelf een overtuiging te laten vormen, maar om hem versterkt te doen worden in de overtuiging van den docent, van het ouderljjk huis. Dat is het kenmerk van het polemisch onderwijs van de bijzon dere hoogeschool. Tot de onzalige propaganda gaat men een deel der jongelingschap brengen naar de bijzondere hoogeschool. Zjjn denkbeeld daarover heeft Spreker reeds ontwikkeld in een tijdschrift artikel van 4 October jl. „Op die wijze wordt de wetenschap verlaagd tot nederige dienst maagd van de politieke partijen, de hoogescholen zullen de partijen dienen en niet de wetenschap", zegt de Neder lander als antwoord op dat artikel. Die woorden zou spr. gaarne willen onder schrijven, al had hjj het zelf liever in zachte termen gezegd. De subsidie aan bijzondere universi teiten acht hjj niet gerechtvaardigd door den toestand van het onderwijs aan de openbare hoogescholen, waar het Cal vinistisch staatsrecht ook wordt onder wezen, terwijl het wetenschappelijk ge halte van onze studeerende jongeling- scgap hoog staat aangeschreven in 't buitenland. Verder heeft men zich ten onzent nooit kunnen voorstellen, dat het jus promovendi met zjjn practische gevolgen, zou worden toegekend aan een niet- volledig toegeruste universiteit. Uit de geschiedenis der wet van 1876 toont spreker dit aan. Donderdag deed de Heer Idsingaop merken dat drie hoofdpunten het ont werp beheerschende verheffing van de Polytechnische school tot een technische hoogeschoolde effectus civilis ook aan bijzondere universiteiten; ejjzondere leerstoelen aan de openbare universiteiten De effectus oivilis zou hjj willen ver vangen door een staatsexamen, een feit, dat er genoegzame kennis is verkregen voor de vervulling van een betrekking. Eenstemmigheid bestaat er niet; de een wil eenvoudig examen voor een com missie, de ander universitaire opleiding. Als echter het recht wordt toegekend aan de diploma's, dan ook aan de bij zondere universiteiten. De aanleiding der vrije universiteit laat spreker aan anderen over, terwijl nog de meeningen van Prof. Van der Vlugt bestreden worden. De Heer Roessingh, overtuigd van den grooten invloed welke het univer sitair onderwijs op 't volks-en het staats leven direct of indirect uitoefent, ook op het oeconomisch leven der natie, meent dat daarom te meer het peil van dat onderwijs verhoogd en niet verlaagd moet worden. Bovendien wordt de theologische fa culteit aan het toezicht onttrokken, niet overeenkomstig de grondwet. Nadat ook nog de Heer Visser zich had doen hooren kwam de Heer Troelstra aan het woord en wees op de beginsel loosheid van het wetsontwerp. De waarborgen voor een behoorlijk onderwijs, waaraan een jus promovendi cum effectu civili als kroon kon worden toegekend, antbraken, meende hij, ge heel, en daarmede was het ontwerp reeds veroordeeld. Redeneerend van zijn standpunt in het belang der sociaal democratische partij, zeide Spreker: Confessioneel onderwijs of rationalistisch, dat is ons om het even. De arbeider gaat toch niet naar de universiteit, dus welk onderwijs daar wordt gegeven, laat ons koud. Alleen de universiteit is, en moet blijven, een instituut tot beoefening van wetenschap. Daarbij heeft ook de sociaal democratische partij groot belang. Dank zjj den voortgang der wetenschap, kan het aan de vierde klasse gelukken zich te verheffen en zich meer te doen gelden. Al wat den voortgang der wetenschap zou stuiten, druischt dus in tegen het belang der proletariërs. Naar de Times uit Port Arthur ver neemt hebben de Russen de Japanners verdreven van den spoorweg bij Kintsjou. De Russen erkennen zeventig dooden hunnerzijds, maar beweren dat zij 450 Japanners gevangen genomen hebben. Admiraal Stark zou eerlang vervangen worden. Port Arthur heeft nog voor zes maanden leeftocht, maar spoedig zal er gebrek zijn aan petroleum en fourage, en eerlang gebrek aan water. De correspondent van de Lokal-An- zeiger te Tokio seint„Een volkomen raadsel voor den Europeeschen toeschou wer is de houding van de Japansche bevolking. De ongetwijfeld aanwezige koortsachtige opwinding van de massa's blijft verborgen. De vaders van de op geroepen jonge mannen nemen koel afscheid van hen, de moeders zeggen hun zonder tranen en zonder eenige zichtbare ontroering vaarwel. Toch be staat overal het vaste besluit, om, zoo noodig, den laatsten druppel bloeds vooi het vaderland te offeren" Zulke uitkomsten geeft een opvoedings- en onderwijsstelsel als het Japansche, dat de vaderlandsliefde wekt en aankweekt tot een alles overheerschend, diep gevoel. Volgens de Liverpool Echo heeft de Canadian Pacific Railway Company aan de Japansche regeering verkocht haar booten Athenian en Tartar, die tot dus ver passagiers en goederen vervoerden tusschen Britsch Columbië en Japan. De Athenian is 3882 ton groot en in 4884 te Glasgow gebouwd; de Tartar 4425 ton en aan de Clyde gebouwd in 4883. Aan particuliere brieven uit St. Peters burg en Moskou is ontleend, dat de oorlog daar onder de bevolking volstrekt geen geestdrift verwekt. Wat daarover ambtelijk en officieus naar het buiten land wordt bericht is tendentieus ge tint. Er heerscht integendeel ontsteltenis en afkeer. Ook melden zich bijster weinig vrijwilligers aan. Wie tot den militairen dienst wordt opgeroepen gaat met een bezwaard gemoed, zender strijd lust en beklaagd door zijn nabestaan den. Alles is heel anders dan bij het uitbreken van den laatsten oorlog met Turkije. Voor het volk is de de geheele Mantsjoersche kwestie evenals de oorzaak van den oorlog volkomen onbegrijpelijk. De arme lieden maken zich zelf daarbij wijs, dat de oorlog in eenige maanden reeds afgeloopen kan zijn. Zware sneeuwjachten en stormen hebben nagenoeg het geheele spoorweg verkeer in oostelijk Canada tot stilstand gebracht. Het goederenverkeer >s opnieuw gestaakt en de passagierstreinen wor den overal door de sneeuw opgehouden. In Montreal zijn enkel treinen uit de voorsteden aangekomen. Uit St. Louis wordt gemeld, dat de Japansche regeering, zoodra zij vernam dat Rusland zijn plan had opgegeven om officieel deel te nemen aan de we reldtentoonstelling, de door Rusland besproken plaats voor de Japansche inzendingen gehuurd heeft. Tot dusver was het gebruik, dat zekere kerkelijke betrekkingen, vooral de nuntiaturen, den weg tot een kar dinaalschap vormden. Zoo gebeurde het niet zelden, dat een nuntius, die bij de regeering, bij welke hij geaccrediteerd was of bjj het Vaticaan zelf geen geliefd en gewaardeerd persoon was, tóch kar dinaal werd gemaakt. Dat zal nu uit zijn, want de paue wenscht voortaan de vrjje hand te bebben in de keuze der kardinalen, onafhankelijk van de positie der aspiranten. De bladen van den Duitschen kapelaan Dasbach hadden onlangs beweerd, dat de groschen die de arbeiders stortten in de kas der nationaal-liberale vereeniging, gebruikt werden, om de champagne te betalen die gebruikt placht te worden bij de overwinningsfeesten van de na tionaal-liberalen bij verkiezingen. De strafkamer van de rechtbank te Saar- brücken heeft den redacteur Bretz ver oordeeld wegens smaadschrift, gericht tegen het nationaal-liberale partijbestuur krachtens artikel 487 van het Strafwet boek, tot 4 weken gevangenis. De jon gere dagbladredacteur Lehman uit Neun- kirchen, die de smadelijke aantijging had laten overdrukken, is er afgekomen met 200 mark boete, omdat hij nog maar zoo jong is en slechts af en toe teekent als verantwoordelijk redacteur. De deelneming der kiezers voor de Hamburgsche Burgerschaft was buiten gewoon groot, want van de 27497 kie zers maakten er 24,200 van hun recht gebruik en van deze stemden er 8400 op de sociaal-democratische candidaten men kan er echter zeker op rekenen dat die kiezers bij lange na niet allen tot deze partij behooren, maar door hunne wijze van stemmen slechts uitdrukking gegeven hebben aan hunne ontevreden heid met de houding die de Burgerschaft in den laatsten tijd in vele gewichtige vragen, o.a.die van den voorstadspoor weg, heeft aangenomen. In clèricale kringen te Rome, die met het Vatikaan in nauwe verbinding staan, zegt men dat de Koningin-Moeder Mar- gareta op audiëntie bij den Paus zal gaan en dat daartoe de voorbereidende maat regelen reeds getroffen zijn. In de afgeloopen week zjjn in het douchebadhuis aan den Koudenhorn ge nomen 435 baden. In het 2de douchebadhuis aan het Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week genomen 272 baden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5