welke eenige weken geleden met de daarbq belioorende locomotieven der waarts gezonden zijn. Vooreerst worden die kleine wagens door paarden getrok ken. Dat schjjnt uit voorzichtigheid te gebeuren, want de ondervinding die men met een proeftrein heeft opgedaan, is niet bevredigend uitgevallen. Naar het Mowoje Wremja kort geleden meldde, is een heele trein met goederen, door de locomotief niet bijtijds tot staan kon worden gebracht, in een van de zoo gevaarlijke ijsspleten die zich plotseling vormen, verdwenen. Op 1 Maart ontving hetzelfde blad bericht uit Irkoetsk dat gisteren een locomotief die dicht bij den oever manoeuvreerde, ook plotseling in het meer verzonken was. Deze op het onverwachtst ontstaande scheuren in het ijsveld, dikwijls van 100 en meer meters lengte en 2 tot 10 M. breedte, blijven een groot gevaar op leveren voor het troepenvervoer. Waar 's ochtends een trein nog veilig voorbij is gekomen, bevindt zich dikwijls's mid dags of 's avonds een wijde, niet te overbruggen kloof, die spoorstaven, dwarsliggers en zoo meer verzwolgen heeft. Zjjn zulke scheuren of spleten niet al te breed en lang, dan beproeft men ze ta sluiten door er zware ijsblok ken in te zetten en vast te laten vriezen. Thans, nu het Russische legerbestuur rekening moet houden met eiken dag dien de troepen vroeger het Baikal- meer over zijn, kunren zulke onvoorziene natuurverschijnselen zeer bedenkelijke gevolgen hebben. In de zomermaanden zullen de Rus sische troepen echter vermoedelijk met nog veel gevaarlijker vijanden hebben te kampen, waartegen geen heldenmoed helpt: de cholera en den typhus. Mis schien zal men dan weer met ambtelijke dementis werken, zooals nu ook ge beurt, om te logenstraffen dat er man schappen geheel of gedeeltelijk bevriezen. Maar in de kringen van ingewijden weet men wel beter. Vijf Russische torpedobooten zijn naar Algiers vertrokken. Volgens gerucht moeten zij in de Middellandsche Zee jacht maken op schepen en schepen op contrabande onderzoeken. De Aurora zal ze volgen. Verschillende oordeelvellingen ver schijnen over den Japanschen soldaat. Klein en nietig, zijn zjjn toch tegen de vermoeienissen van den langen marsch bestand. Er bestaat bij hun een sterk gevoel van eenheid, aangezet door ge strenge tucht. Bovendien zijn de man schappen kalm en bedaard, doch kunnen niet tegen ontberingen, terwijl ook het klimaat in Mandsjoerije hen parten kan spelen, want zij zijn gewoon aan een warm klimaat. De Daily Telegraph verneemt uit Tokio, dat volgons een rapport, door het Japansche ministerie 'van oorlog open baar gemaakt, de Russische ruiterij verslagen is bij An-dzjoe en Pingjang. Dientengevolge kan de bevolking in dat gedeelte van Korea haar gewone werk zaamheden hervatten. Volgens berichten uit Washington, zijn de Japanners bezig, om in menigte op het schiereiland Liao tong te landen, teneinde de insluiting van Port Arthur te land te beginnen. Het kabinet van Japan heeft in buiten gewone zitting beraadslaagd over de oorlugsbelasting en over wetgevende maatregelen om de belasting opbrengst met 70 millioen jen te vermeerderen, buiten de vermeerdering van de inkom sten - en grondbelastingen. Voorgesteld wordt de rechten op spiritualiën en tabak te verhoogen en ook zekere nieuwe belastingen in te stellen. Na de berichten van de schitterende wijze, waarop in verschillende Russische kringen voor de vlootuitbreiding geld was bijeengebracht, verneemt men nu uit Petersburg, dat het departement van marine bjj een fabriek aldaar zes onderzeesche booten heeft besteld van het Djevetzki model, zoo spoedig moge lijk te léveren. Dit type boot wordt in Russische ma rinekringen als beter beschouwd dan eenig andere onderzeeër. Men heeft in Petersburg eenige booten gebouwd vol gens de Fransche modellen, doch de proeven daarmede genomen hadden niet voldaan. Eenige booten van dit soort zqn wel voltooid, doch zullen naar de Zwarte Zee gezonden worden. De nieuwe booten zijn voor het Oosten bestemd. Uit Seoel worden berichten verspreid, dat de Japansche troepen veel te lijden hebben van het ongunstige weder, dat na den dooi is ingetreden; ook de voe ding laat te wenschen over, en er kwa men reeds een aantal gevallen van typheuse koorts voor. Omtrent den oorlog in het Oosten zijn de syinpathiën verdeeld. Engeland is beslist aan den kant van Japan, men zegt zelfs, dat Japan vóór den oorlog geen stap gedaan heeft dan met voorkennis van Engeland, waar door tusschen dit laatste en Rusland eenige spanning bestaat, óók van het optreden van Engeland in Thibet, wat Rusland liever niet ziet, maar waaraan het voor het oogenblik niet veel kan doen. Onzijdig heeft Engeland zich ver klaard, maar Rusland stelt eischen om trent oorlogscontrabande, waarmee En geland genoegen zal moeten nemen, terwq'l Rusland zich het recht heeft voorbehouden in twijfelachtige gevallen een onderzoek in loco in te stellen, be treffende den aard der goederen en hunne bestemming aan boord van schepen, wat nog wel eens tot vertoog kan aanleiding geven. Frankrijk sympathiseert met Rusland, van dien kant dus geen vrees, maar de verhouding van Duitschland, als naaste buur van Rusland geeft nog veel stof tot nadenken. De opruiming onder de Servische ko ningsmoordenaars is eindelijk begonnen. De zoon van den minister-president, luitenant Groéits, die een der hoofden der samenzwering was en tot dusver ordonnansofficier van koning Peter, heelt zqn ontslag gekregen. Nu dit schaap over de brug is zullen er wel meer vol gen. De eerste stap zal ook wel voor den koning de moeielqkste zijn geweest. Te Washington verluidt dat Keizer Wilhelm van plan is, op zijn kruistocht in de Middellandsche Zee een ontmoe ting te hebben met den Amerik-aanschen admiraal Evans. De laatste gaat binnen kort met zijn vlaggeschip Kentucky van Honkong over Sues naar New York en zal vermoedelqk dan den Keizer in het oostelqke gedeelte van de Middellandsche zee aantreffen. De bedevaartskerk van Saronno, het Santuaiio della Beata Vergine met de fresco's van Luino en Ferrari schijnt groot gevaar te loopen in te storten. Reeds waren de fresco's beschadigd maar thans dreigen zjj geheel verloren te zul len gaan. Een comité tracht geld bijeen te brengen om het gevaar te keeren. De beroemde zangleeraar Manuel Gar cia, in 1805 te Madrid geboren en te Londen wonend, zal binnen enkele dagen zijn lOOen verjaardag\ieren. Hjj is nog krachtig en gezond en goed ter been, en geeft steeds zqn zoo zeer begeerde en gezochte lessen. Het tijdschrift „Ost-Azien" doet eenige mededeelingen over Japan, die in verband rnet de actualiteit van het onderwerp ver meldenswaard schijnen. Met inbegrip van Formosa en de Pescadores bedraagtde be volking van Japan, aan de hand der laatste volkstelling van 1900, 48 millioen. Het aantal vreemdelingen in Japan is nog niet 14,000, waarvan meer dan de helft uit Chineezen bestaat, dan 2100 Engelschen, 1600 Noord Amerikanen en 600 Duit schers. In Japan zqn slechts acht steden met meer dan 1O0.0U0 inwoners, n.l. Tokio met I1/2 millioen, Osaka met 800.000, Kioto 350.000, Nagoja 250.000, Kobe 200 000, Yokohama 200.000 en Nagasaki met iets meer dan 100.000 inwoners. Zes jaar geleden is in Japan een nieuw burgelijk wetboek ingevoerd sedert het in werking treden daarvan is het aantal huwelijken aanzienlijk gestegen en het aantal echtscheidingen veel gedaald. Hoe streng in Duitschland de school plicht wordt opgevat, blijkt uit een uit spraak van het hoogste administratief gerechtshof in Pruisen. Een vader had zijn kinderen thuis gehouden tqdens een feest op school. Wegens schoolverzuim vervolgt, beweerde hij dat feest vieren en dansen geen leeren is en hjj dus ge rechtigd was zjjn kinderen dien dag niet naar school te zenden. De rechtbank was van andere meening en legde hem een boete op. Dit vonnis nu werd door het gerechtshof bevestigd, en wei op dezen grond, dat onder trouw schoolbezoek alles valt wat in hoofdzaak voor de op voeding van beteekenis is en dat hiertoe ook een schoolfeest behoort. In de rechtzaal te Palermo heeft Za terdag een vrouw, die haar man had bedrogen, vier revolverschoten gelost op haar minnaar, toen deze gehoord werd als getuige. De man werd doodelijk ge wond. De aannemers van de electrische tram lijn Amsterdam—Haarlem hebben heden morgen het zandtransport in eigen beheer genomen, de stakers ontslagen en die werkzaamheden opgedragen aan arbei ders in hun dienst werkzaam. Onder politietoezicht wordt nu weder geregeld voortge werkt. Naar aanleiding van een bericht, als zou het Christelijk Zangkoor „Heinze" het initiatief hebben genomen tot het plaatsen van een monument op het graf van den toonkunstenaar G. A. Heinze, meldt men uit Den Haag, dat reeds op den 24en Februari, dus op den dag dat het stoffelijk overschot van Heinze werd ter aarde besteld, bij het bestuur der Nederlandsche Toonkunstenaars Veree niging, wier stichter de overledene was, het voornemen bestond, op het graf een monument te doen verrijzen en dat in dien zin reeds maatregelen zjjn genomen, die binnen een paar dagen aan vrienden en bekenden van, den ontslapene per circulaire zullen worden medegedeeld. Als „waar gebeurd" vertelt de Stan daard De aanspreker van een Friesch dorp moest een doodgeboren kind aanzeggen. Nu is 't de gewoonte dat hij, als hjj 't overlijden van iemand aanzegt, zwarte en bjj 't mededeelen eener geboorte, witte handschoenen draagt. Hij stond nu echter voor beide gevallen en om zich uit de verlegenheid te redden, deed hij nu aan de eene hand een zwarten en aan de andere een witten handschoen. De herberg met woonhuis en stalling van W. Kosters aan de Lynden te Haar lemmermeer is heden nacht, door het omvallen eener petroleumlamp een prooi der vlammen geworden. Van den inboedel heeft men niets kunnen redden. Alles was tegen brandschade verzekerd. 't Is reeds voor de tweede maal dat deze herberg door brand is vernield. HAARLEM 4 Maait 1904 STUIVERS-SPAARBANK. In de laatste vergadering van Com missarissen van de Stuivers-Spaarbank der afd. Haarlem en Omstreken van den Volksbond, Vereeniging tegen Drank misbruik, is verslag uitgebracht over de werking der Bank in 1903. Daaruit bleek dat in dat jaar zqn ingebracht: 5208 posten beneden 11655,76} 2538 van 1 tot ƒ10. 5510,86 223 ƒ10 ƒ100» 4259,63} 7 d lOOen hooger» 1265,06 Te zamen.ƒ12691,32 tegen ƒ13727,011 in 1902. Terugbetaald werd 98 posten beneden 156,51 642 van ƒ1 totƒ10.. 2533,12} 364 ƒ10 ƒ100. 9283,79' 31 100 en hooger 6451,78} Te zamen... ƒ18325,21} tegen ƒ14816,23 in 1902. Het gemiddeld bedrag der inlegpos- ten was ƒ1,59 tegen 1,54 in 1902. Aan rente werd (tegen 2} pet.) bij geschreven ƒ455,87. tegen 529,34} in 1902. Op 31 December 1903 was de Stui vers Spaarbank verschuldigd aan 1274 inbrengers ƒ17505,22}, tegen 1416 in brengers met ƒ22963,47 in 1902. In 1903 zjjn 922 posten minder in gebracht en 161 meer posten uitbetaald dan in 1902. Het kapitaal der Spaarbank bedroeg op 31 December 1903 18528,77, het reservefonds 1023,54}. De meerdere uitbetalingen waren het gevolg der bekende financieele rampen te dezer stede; het geschokte vertrou wen herstelde zich evenwel spoedig. Het bestuur der Stuivers-Spaarbank bestond op 31 December 1903 uit de heeren A. v. d. Voort Azn., A. C. de Koek, J. J. Vroom, Th. Suerhofl, C. Eekhout, J. Drost, G. v. Cittert Pz., P. v. Tliiel J.Jzn., C. A. Honigh, A. v. d. Togt, H. J. v. Egmond, F. Sipkes, A. Meqer, N. Bakker, C de Beer, C. L. F. Sarlet, P. A Leupen, A. M. J.Sarlet, P. J. Vermeulen, M. C. v. Pellekom, A. F. Overakker, J. C. Gejjl, N. J. Platteel, G Smits, J. E. A. R. v. Hel den, H. C. F. Kerkhof!, J. Leijer, C.J. Lust, P. A. v. d. Most v. Spijk. Het was Dinsdagavond in den Schouwburg een mooie avond bij de voorstelling door het Haarlemsch Too- neel; hoewel de balcons beter bezet hadden kunnen zijn, was de zaal aardig gevuld. Eerst „De Matroos," het lieve drarna in één bedrijf, niet nieuw, maar Louis Bouwmeester bezette de hoofdpartij en wie kan dat zóó 1 Aan den zeeman ont brak niets, het eigenaardige gaan naar de slingeringen van het schip, de los- I heid der beweging, de grime, maar bo venal de gemoedelijke zeemans openhar tigheid en een zich schikken naar de omstandigheden, maar die hem in dit geval zooveel strjjdt kostte. Menigeen heeft dit kleine drama tot schreiens toe bewogen. Daarna werd opgevoerd de Oud-Hol- landsche klucht „Krelis Louwen of Alex ander de Groote op het Poeëtenmaal," door den Haarlemschen dichter P. Lan- gendijk. Wanneer het stuk het eerst is opge voerd, kunnen wij niet zeggen, wel dat de eerste uitgaaf van het dichtwerk in 1715 plaats vond, dat er verschillende her- en overdrukken van verschenen zijn en ook de eer genoot van een vertaling in het Fransch. In de vorige eeuw werd het stuk tot ongeveer 1830 elk jaar eens gegeven, later raakte het van het repertoireniet omdat er overvloed van oorspronkelijk Hollandsche stukken bestond, misschien wel omdat de vaudeviles zich baan bra ken op het Hollandsch tooneel, dat hier door kwam onder invloeden van buitenaf, doch waarin onze Hollandsche artisten ook lauweren behaalden. De Krelis Louwen is soms wat grof van inhoudhoewel een paar uitdruk kingen zeer geschikt door andere kon ken vervangen worden is er niets stui tends in. De versificatie is aangenaam van vorm, en al is 't stuk ook bijna twee eeuwen oud, zeer verstaanbaar Hollandsch. Slechts enkele uitdrukkingen zouden, als in on bruik geraakt, verklaring behoeven. De Heer Frits Bouwmeester vervulde de titelrol en dit op de nuchter-onbevan- gen wijze, welke zoo menigmaal tot vroo- lijkheid aanleiding gaf. Typisch was Krelis' verhaal over de kennismaking met Klaar, zqn vrouw, wat hq „zaai" en en wat zij »zaai", in den echten dronke- mans openhartigenen trant. 's Boeren verbazing toen men hem aan 't verstand bracht, dat hq koning Alexander heette, was dol vermakelijk en niet minder pakkend was het too- neeltje, waarin hq, van zijn hoogheids waanzin genezen, verlangde, maar weer een eenvoudige boer te zijn. Het vrije rijtje lijkt er wel wat bqgesleept met het doel, om verschillende aardigheden aan den man te brengen, maar de dichter had zijn doel bereikt; hij had aangetoond dat: .de zorg een man van staat By dag of nacht niet rusten laat. Waarna hq besluit met: Men kieede een ezel in 't satyn 't Zal Nochtans maar een ezel zyn. Meermalen schoot het publiek goed los, soms een applaus van belang. Vermelding verdient, dat bq het op treden in het eerste bedrqf den Heer Frits Bouwmeester eenige kransen wer den aangeboden, namens vrienden van hier en uit Amsterdam en Rotterdam bq monde van den Schouwburg-direc teur, den Heer van Gasteren. Op last van den Burgemeester is de Schouwburg, Jansweg, wegens brand gevaar gesloten.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2