Nieuwsberichten. hoogere. Het zoeken van genezing bij ziekte zoekt het volk soms in een amulette, soms in een tooverwoord, en het genas ook wonden door den liefdegod geslagen. Groot was ook by het Grieksche volk de macht van het booze oog en zelfs thans nog leeft in Italië het denkbeeld in deze voort. Men vrage dus niet wat het voor eeuwen voor invloed had. Onderaardsche machten waren zeer gevreesd. De boom en de boomstam ont vingen eveneens hulde. Men stelde zich voor, dat de geesten der afgestorvenen er in nestelden. Boom en geest waren dus eng verbonden. Wij hedendaagfchen zjjn, onbewust, voortplanters van dit volksgeloof. Daarna behandelde de Spreker de dier- goden. Zij dragen diernamen. De afbeel ding ervan, voorkomende op gevonden cameeën, werden als amuletten be schouwd. Plaatsen werden genoemd, waar het dier vereerd werd en zelfs de priesteressen van den diergod-tempel droegen diernamen. Binnen Athene werd de slang ver eerd. Toen de stad zou ingenomen wor den door de Perzen zocht men het dier; het was nergens te vinden en tot het volk zeide men: „De godin heeft de stad verlaten." Later ging de diervorm over in den menschvorm. Soms werden vóór een veldslag aan het dier menschenolïers gebracht, eigen- lijk een ruilhandel met den god en dan nog trachtte men dien ruil zoo voordee- lig mogelijk te maken. .Vervolgens werd behandeld de na tuurleer der Grieken, alsTijdelijke sto ringen in de natuur als voorboden van onheilen enz. In den donder hooide men het rollen van den wagen des don- dergods en nog in onzen tjjd is niet iedereen vrjj van bijgeloof in deze. Nog maakte spreker opmerkzaam op de beteekenis van sommige Grieksche voorstellingen. Zinrijk was die, ontleend aan het vat der Danaïden en zoo heb ben nog veel sagen haar waarde. De tegenwoordige toestanden hebben in het licht der wetenschap de oude ideeën vervangen, zelfs is de Homerus epos geen goden-epos, maar geheel rid derpoëzie gebleken. Schiller heeft nog geloofd aan de gouden eeuw der Grieken. Men weet thans beter. Toch lag de godsdienst der Grieken buiten het epos. De tijd en het inzicht heeft de namen der goden voor die der heiligen vervangen en op den zelfden heuvel waar voor eeuwen een godentempel stond, rust thans op zijn grondslagen een kerk, gewijd aan den eenen of anderen voortreffelijke en zoo heeft ook thans de zucht tot zelfbehoud duizenden rust doen vinden. Tmeede Kamer. Voortzetting der Onderwij-wet. By art. 107nn. licht de Min. eene wijziging toe; het woord „subsidie" vervangen door „tegemoet koming". Voorts wordt de bepaling omtrent de beurzen overgebracht naar een afzonderlijk artikel 107nn bis, vol gens hetwelk aan ten hoogste tien on vermogende studenten van buitengewo- nen aanleg bij elke aangewezen bijzon dere universiteit een beurs van f 500 kan worden toegekend door de Kroon, curatoren gehoord. De Heer de Savornin Lohman bespreekt de quaestie of tusschen openbare en bjjzondere universiteiten rechtsgelijkheid bestaat, in.a.w. of ze gelijksoortig zijn. Zoo ja, dan is het plicht beide gelijke lijk te steunen, ander- niet. Zijn zij gelijksoortig dan is subsidie onnoodig, doch onrechtvaardig als zij ongelijk soortig zijn. Het is billijk dat er vol komen rechtsgelijkheid kome. De Heeren van Karnebeek en van Idsinga voerden in deze nog het woord. De Min. zegt, dat het denkbeeld van subsidie bljjft hier geheel ongeprae- judicieerd. In dien zin is het hier uit getrokken bedrag niet als subsidie te beschouwen. Vandaar de wijziging van het woord „subsidie" in „tegemoet koming", een wijziging niet in de zaak, maar in den vorm. Het art. wordt goedgekeurd. De beraadslagingen Worden voortgezet over art. 107 oo. (De aanwijzing van een instelling tot het hebben van een bjj zondere universiteit voor den eflectus civilis kan bjj Koninklijk besluit reeds worden ingetrokken). De Regeering heeft voorgesteld aan dit artikel toe te voegen een nieuw lid: »Op gelijke wjjze wordt de aanwijzing ingetrokken, indien de universiteit vijf en twintig jaar na hare aanwijzing niet vier, en vijf-en twintig jaar daarna niet vijf faculteiten, elke met ten minste drie hoogleeraren, omvat." De Heer Bos bestreed dit artikelzijn vjjf faculteiten noodig over 25 jaar, dan zyn ze 't nu ook, het staatsbelang eischt thans dezelfde waarborgen. Beslist ont kent de Minister dat hetgeen hij hier doet, in strijd is met het door hem vroeger ingenomen standpunt. Steeds heeft de Minister verklaard het getal van 3 faculteiten te bedoelen als ge nomen voor een inrichting die bedoeld is op groei. Gevraagd is nu den Minister om voor den duur van dien groei zekeren termijn te stellen. Na nog eenige discussies werd het art. aangenomen. By het volgende artikel, ontheffing voor de faculteit der godgeleerdheid van de in dit hoofdstuk gestelde waarborgen, is door de regeering voargesteld toevoe ging van een nieuw lid: „De hooglee raren van deze faculteit nemen in den senaat geen deel aan de beslissing over het toekennen van doctorale graden, waaraan rechten, als bedoeld in art. 107 Z. zullen worden verleend." De overige artikelen werden goedge keurd. De tweede lezing zal plaats heb j ben op een nader te bepalen dag, de eindstemming op 24 Maart. Aan de orde is: lo. het wetsontwerp tot wyziging der artsenwet, strekkende om kundige dokter djawa's die, hoewel als zoodanig in de verloskunde niet ge- examineerd, ter verkrijging van het arts diploma hier te lande wenschen te stu- deeren, de faciliteiten te verleenen, be doeld in art. 3 der Artsenwet (vrijstelling van examens). Het ontwerp werd goedgekeurd, als mede de wijziging van tolgeldheffing voor provinciale wegen in Groningen. Vervolgens het Verbod van wisselpro- trest op Zon- en feestdagen. De heer de Ridder had gaarne ge- wenscht dat nog andere artikelen waren gewijzigd, die in strijd zjjn met het beginsel der Zondagsrust in afwachting der door hem gewenschte, toegezegde herziening der Zondagswet. Na repliek van den Minister werd het ontwerp goedgekeurd en hadden nog eenige naturalisaties plaats. Ten opzichte van het laatste bombar dement van Port Arthur zyn de berich ten 8lweer zoo verwarrend dat men niet weet wat te moeten gelooven. Niettegenstaande voor de Russische vloot nederlaag op nederlaag volgde, blijft het Russische volk nog even opti mistisch, berustende bjj de feiten alsof het eigenlyk zoo had moeten wezen en men big ft van meening, dat de groote daden te lande zullen plaats hebben. Met het vertrek van Koerapatkin naar Oost Azië ziet men glorierjjke dagen in het verschiet en bestaat het gevoelen, dat met dien aanvoerder alles terecht zal komen. De Petersburgsche correspondent der Kölnische Zeitung, gewagende van de onrustbarende geruchten over gebeurte nissen die in den aanstaanden zomer aan de kusten van de Finsche Golf te verwachten zouden zjjn, schrjjft dat die onrust verband houdt met de veeal heerschende overtuiging dat Engeland wellicht toch gedwongen zou kunnen worden, ten behoeve van Japan in de bres te springen en Rusland aan te vallen. De Figaro verneemt uit Sëoel dat de keizer van Korea voornemens is zijn paleis in de stad te verlaten en te ver huizen naar de buurt van het Kjun- bokpaleis, waar de keizerin indertijd vermoord is en van waar hjj in 1896 naar de Russische legatie vluchtte. Het tegenwoordige paleis ligt in de wijk van de vreemde legaties, en men vermoedt dat Japan er stellig de voorkeur aan geeft dat de keizer elders gehuisvest is. De correspondent van de New York Herald te Tsjifoe meldt dat daar een bekend Russisch scheepsbouwkundig in genieur heimelyk is aangekomen uit Port Arthur, op weg naar Sjanhai. Hjj zou belast zjjn met de opdracht om, in alle stilte, onderdeelen te koopen voor het herstellen van de beschadigde sche pen. De Russen zouden in Tsjifoe ook hei- meljjk alle hooi en zout opkoopen. Van Turksche zijde wordt nog steeds de fictie volgehouden, dat de Sultan bereid is de hervormingen in Macedonië, door de mogendheden aangegeven, in te voeren. Maar in de praktijk bljjkt het, dat de Porte op elk punt, wat de invoering dier hervormingen raakt, van een onbegrijpelijke weerspannigheid is. Nu wordt alweer maanden lang onder handeld over de reorganisatie van de gendarmerie in Macedonië, een quaestie, die men opgelost waande door de aan neming der Oostenrjjksch-Russische voorstellen van Februari 1903. Generaal De Giorgis is, met goedkeuring van den Sultan, benoemd tot commandant dier gendarmerie, en elk zjjner voorstellen wordt door de Porte met een „non possumus" beantwoord. De Sultan beroept zich voor die wei gering op zjjn souvereine rechten; maar die rechten zijn reeds geschonden van het oogenblik af, dat de mogendheden hem voorschriften geven, hoe hjj in zjjn eigen land te handelen heeft. De ver wijzing naar die rechten komt dus wel wat erg laat. De Engelsche Regeering die in het Huis op een meerderheid van 134 stem men moest kunnen rekenen, heeft een nederlaag geleden: met een meerder heid van elf stemmen werd een voorstel van John Redmond aangenomen, tot vermindering van een post op de Iersche begrooting, als protest tegen een rond schrijven van den National Education Board, waarin het onderwjjs in het Iersch verboden werd voor kinderen op de Nationale scholen. De heer Wyndham, de minister voor Ierland, verklaarde, dat de National Education Board bereid was die bepaling te wijzigen. By de stemming bleek het, dat het voorstel van Redmond met 141 tegen 130 stemmen was aangenomen. In het St. Elizabethsgasthuis te Mis- kolcz is dezer dagen een tweelingspaar meisjes gebracht, dat aan 't on- derljjf is samengegroeid. De ouders heb ben verzocht om, evenals te Parijs met de bekende Radica en Dodica van Bar- num en Bailey is geschied, de meisjes te scheiden. De directeur geneesheer dr. Singer heeft de ouders verteld, dat deze operatie een van beide kinderen net leven moet kosten. Over deze moeilijke keuze zjjn de ouders het nog niet eens ge worden. Beide kinderen zjjn overigens gezond en sterk. Uit New-York wordt gemeld, dat op het eiland Beal na een reeks zoogenaamde evangelisatie-godsdienstoefeningen bijna 500 menschen godsdienstwaanzin heb ben gekregen. Zij verbrandden verschei dene honden en katten als offers en zouden ook hun kinderen aan de vlam men hebben prijsgegeven, wanneer eeni ge sherifs niet tusscbenbeiden waren gekomen. De dweepzieke menschen ver nielden een groote hoeveelheid tabak en verder vele sieraden. Sommigen hunner zjjn naareen krankzinnigengesticht over gebracht. De Berlijnsche correspondent van de N. R. Ct. seint dat volgens particuliere berichten uit Lissabon alle kerkgangera in het dorp Montouro plotseling door godsdienstwaanzin overvallen zijn, loen j een schijndoode grijsaard in zijn kist, die in de kerk gezet was, ontwaakte. Onder aanvoering van een razend ge worden barbier begonnen alleaanwezi gen zich voor het altaar te ontkleeden, om vervolgens kruipend een processie door het dorp te houden, met de hei ligenbeelden bjj zich. De bisschop heeft wegens de gruweljjke ontwjjding de kerk laten sluiten, terwjjl de verdwaasde dor pelingen zich heftig verzetten tegen de politie. Het grootste schip, dat weldra in de vaart zal komen is de Baltic dat voor de White Star-ljjn te Belfast in Nov. jl. is te water gelaten. Het is 222 meter lang, bij na 23 M. breed met een laadruimte van 28,000 ton het krjjgt 2 stoommachines, en zal een snelheid van 16 tot 17 zee mijlen in 't uur hebben. De bemanning zal 350 koppen bedragen en het schip kan 3000 reizigers vervoeren. De eetzaal le klasse op het bovendek biedt plaats voor 370 personen. De „Century Illustrated Monthly Ma gazine" bevat een opstel van den Ame- rikaanschen spoorwegkoning Henry Vil- lard, waarin deze vertelt van het bezoek, dat hem door Bismarck in den zomer van 1890 te Friedrichsruh gebracht is. De heer Villard was nog met zjjn toilet bezig, toen Bismarck, door zijn twee Deensche doggen gevolgd, bij hem bin nentrad. Bismark merkte op, dat hy in geen week bezoeken gebracht of ont vangen had. »Het is een feit,« zeide hij, „dat ik onder een soort boycot leef. Sedert ik mijn ambt verloren heb is iedeieen bang, iets met my te doen te hebben, uit vrees, den jongen heer, die mjj heeft afgezet, niet welgevallig te zyn. Vroeger had ik moeite, my de bezoe kers van bet lijf te houden, leder wilde naar my toe komen, vooral officieele persoonlijkheden, die zich wilden verze keren van mijn gunst. Nu laat zich nie mand meer zien teneinde niet in de bla den als mjjn bezoekers genoemd te wor den kwamen ze my in Berlijn op straat tegen, dan zouden ze me misschien niet eens groeten." Het vooruitzicht, dat de Haarlemmer meer, ruimschoots dit jaar aan de land- bouwarbeiders werk zal geven, vindt zjjne oorzaak, in 't groot aantal land, dat in gereedheid wordt gebracht voor het uitzaaien van bieten. Het wieden, dunnen, rooien en 't weder in orde brengen van 't land, vereischt veel ar beidskrachten, zoodat meestal tot Decem ber werk in overvloed is en een flink daggeld den arbeid loont. Het afbreken en weder opbouwen van woningen te Hoofddorp is nog in vollen gang. Tal van woningen, die te laag ston den en het dorp ontsierden, worden flink uil den grond tot nette woningen opgebouwd. Binnenkort zal weder een groot woon- en winkelhuis verrijzen voor rekening van den heer Leeste- maker. De groote regenval in 't verleden na jaar en 't ongunstige weder van den laatsten tijd is oorzaak, dat er bjj na in de Haailemmermeer geen winterkoren is uitgezaaid. Van de korensoorten, die uitgezaaid zijn, heeft de rogge zich het best ontwikkeld. HAARLEM 18 Maart 1904. Na de sluiting van de Schouwburg is ook de hand gelegd op de Muziekzaal der Sociëteit „Veenigiging." Binnen twee maanden moeten de tuinramen veranderd worden in naar buiten open slaande deuren, de hoofdingang moet veranderd, in de zaal moeten de door gangen verbreed, waardoor het aantal zitplaatsen zeer beperkt wordt, alle zit plaatsen moeten vastgezet enz. Een en ander na te komen, zal veel geld kosten, meer dan de Vereeniging kan betalen. Men vraagt wat hiervan het eind zal zijn zijn en het publiek, dat van de groote zaal gebruik maakt is niet bijzonder gesticht over den maat regel, die wel eens tot gevolg zou kunnen hebben, dat het Bestuur der Vereeniging het moest opgeven, als zijnde niet tegen de moeieljjkhcden opgewassen. Ook kleinere lokaliteiten hebben aan schrijvingen in dien geest ontvangen. Er wordt gesproken van overdrijving in deze en men redeneert druk over plannen, die in de hand gewerkt worden, zjj 't dan ook niet dadelijk, om zekere plannen in de hand te werken. Van een plan, aangeboden door de schouwburg-directie, strekkende tot het verbouwen van den Schouwburg, zooda nig dat die aan redelijke eischen voldoet, verneemt men tot heden niets, en dat mocht toch wel, nu onherroepelijk slui ting is bevolen. De meening bestaat, dat het bestaande, verbouwd in den zin als de Maatschappij bedoelt, werkelijk vol doende zal zjjn. De voorstanders van nieuwe plannen zjjn het hiermee na tuurlijk niet eens.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2