HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN en No. 25 144 144. van WOENSDAG Maart TE HAARLEM Vrijdag 1 April 1904. Nieuwsberichten, Uitgave van DE ERVEN DOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zesentwintigste Jaargang TELEPHOONNUMMER Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Per drie maanden f ,25. franco p. post ,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stuk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT: Dinsdag- en Vrijdagavond Advertmtien worden aangnumm tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. (Goede Vrijdag.) Eglise Wallonne. Vs heures dn soir, Mr. M. Dupont. Sainte Céne. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Bevestiging van lidmaten 's Avonds 6Vs ore, Dr. Jonker. Avondmaal. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) 's Avonds 7Vs ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) 's Avonds 7Vs nre, Ds. Tibben. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerlhvan Wijk Bevestiging van lidmaten. Voorbereiding, 's Avonds 7 ure, Ds. Gerth van Wijk. Avondmaal. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Boon. Bevestiging van lidmaten. Doopsbediening. 's Avonds 7 nre, Ds. Boon. Avondmaal. Evans. Iiuthersche Kerk. Avonds 6Vs ure, Ds. Loman. Avondmaal. Doopsgezinde Kerk. '■Avonds 6y» ure, Ds. Sepp. Avondmaal. Bloemendaal. Voorm. 10 ure, Ds. van Leeuwen. Bevestiging van lidmaten, 's Avonds 7 ure, Ds. van Leeuwen. Avondmaal. Christelijk Geref, Gemeente. (Zuiderstraat.) '•Avonds 7Vi ure, Godsdienstoefening. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. van Bakel. '■Avonds 7 ure, Ds. Poolman. Avondmaal. Kerk der Vereenigde Doopsgezinden '■Avonds 7 ure, Dr. Elhorst. Bemonstrantsoh Geref. Kerk. 's Avonds 7 nre, Dr. Haentjens. Avondmaal. Kerk der Broedergemeente. Woensdag. 's Avonds 8 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Voorbereiding. Donderdag. 's Avonds 8 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Met Koorzang. Vrijdag. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Nam. 2Vs ure, Ds. de Blocq van Scheltinga. Met Koorzang. BUITENGEMEENTEN. Tui nlsti andtri varmsld wordt, wordt dl Had. Harvorada Kerk bedoeld. Hillegom. 's Avonds 7 ure, Ds. Snethlage. Fred, te Lisse Avondmaal. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Bevestiging van lidmaten. Voorbereiding, 's Avonds 7 ure, Ds. Heeringa. Avondmaal. Santpoort. Voorm. 10 nre, Ds. Kutsch Lojenga. Bevestiging van lidmaten. Doopsbediening. '■Avonds 6y, nre, Ds. Kutsch Lojenga. Avondmaal. Spaarndam. 's Avonds 7 ure, Ds. Baljon. Velsen. Voorm. 10 nre, Ds. de Sopper. Bevestiging van lidmaten, 's Avonds 6Vj ure, Ds. de Sopper. Avondmaal. Geen dienst. Velseroord. In Petersburgsche militaire kringen bekent men, dat deze oorlog onder nog ongunstiger omstandigheden is begonnen dan de Russisch-Turksche oorlog in 1877 en dat men er op voorbereid moet zijn, dat in dezen oorlog minstens evenveel zoo niet veel meer slachtoffers zullen vallen. Daarom moet men vooral zorg dragen dat de ziekten onder de soldaten zooveel mogelijk beperkt worden en daar toe is het noodig, dat het geneeskundig korps uitgebreid en in goeden staat is. Met dit doel voor oogen is ook het nieuwe ambt van chef van den geneeskundigen dienst waarvan wg reeds in het kort melding maakten in het leven ge roepen. Deze chef staat onmiddellgk on der den onderbevelhebber. Hg slaat aan het hoofd van alle militaire geneesheeren en draagt tevens zorg voor het transport van geneesmiddelen enz. Onder hem staat ook de hoofdleider van het Roode Kruis. Wat dit laatste betreft, heeft het volgens de Köln. Ztg. in Russische kringen een zeer goeden indruk gemaakt, dat nu een chef benoemd is, die een waakzaam oog kan houden op de leiders van het Roode Kruis. De Russische Telegraphenagentur" ontvangt uit Liaojang het volgende te legram Door generaal Mistsjenko is bericht ontvangen, dat de Japanners den op- marsch in de ljjn Pingyang—Anjoe heb ben gestaakt. Er is aan Japansche zijde een zekere aarzeling bemerkbaar; zij willen klaarblijkelijk een botsing met de Russische patrouilles voorkomen. De Ja pansche ruiterij gaat de Russische kozak ken patrouilles uit den weg of trekt zich terug, wanneer zg de Kozakken ontmoet onder bedekking van infanterie. Het St.-Petersburgsche blad Novoiti deelt een onderhoud van een zijner mede werkers met Generaal Majoor Vilkitsky, hoofd van het Hydrographische Depart. van het Ministerie van Marine mede, waarin de Generaal moet hebben ver klaard, dat de Russische Oostzee-vloot teer goed door de Noordelijke IJzee naar het Verre Oosten zal kunnen gaan. De weg naar Wladiwostock zou daardoor 5500 zeemijlen worden bekort. Voorts zeide de Generaal dat de vloot, langs dien weg varende, geen steenkolen schepen behoeft mede te nemen. Aan de Noord-Oostkaap, bij het dorp Dudinsky, zgn rijke mijnen, welke steenkool van eerste qualiteit leveren. Men vindt daar de steenkool bijna aan de oppervlakte van den grond. De Petersburgsche correspondent van de Petit Parisien heeft een onderhoud gehad met den Russischen minister van Marine, admiraal A velane, die verklaarde, op het oogen blik niets met zekerheid te kunnen zeggen over de plaats waar zich het eskader van Wladiwostok be vindt misschien zal het hem over eenige dagen bekend zijn, maar ook dat valt nog te betwijfelen. Hjj zeide voorts dat Rusland een grootsche onderneming op touw gezet heeft, waarover nu nog niets mag worden medegedeeld. Met een zoo bekwaam bevelhebber als generaal Ma- karof is de minister zeker, dat deze onderneming slagen zal. Volgens een bericht uit Petersburg, heeft de Tsaar zijn plan, om met een trein van hofrijtuigen naar Siberië te gaan, nog niet opgegeven. Maar voor het oogenblik is zijn aanwezigheid te Petersburg nog noodzakelijk. Na de Pa- schen zal hg eerst naar Moskou gaan om daar afscheid te nemen van het 17e legercorps, dat bevel heeft gekregen om naar het oorlogsterrein te vertrekken. Het ziet er voorshands niet naar uit, dat de Japansche vloot voor Port Arthur sterk genoeg is, om de Russische vloot een nieuwen slag toe te brengen. Dit is ook in het Japansche parlement erkend. Vandaar dat de Japanners listen te baat nemen als de aanvallen met branders. Zoolang die echter, door de waakzaamheid en de slagvaardigheid van de Russen verijdeld worden, kan men bij Port Arthur geen belangrijke beslis singen verwachten. Opnieuw is in Engeland losgetrokken op den Belgischen Kongostaat, waar door officieren en minderen wreedheden tegenover de inboorlingen zouden ge pleegd zgn. Toen dit de eerste maal geschiedde heeft men zich tamelgk schoon kunnen wasschen, doch met deze nieu wen inval gaan er ook in Amerika stera men op, die hetzelfde beweren want een deputatie van het congres van mis sionarissen heeft staatssecretaris Hay verzocht, bij den Kongo-staat in verzet te komen tegen de daar door Belgen be- dieven wreedheden en voor de bescher ming van den eigendom en van de rechten van de zendelingen zorg te dra gen. Hay verlangde een schriftelijk ver slag, maar voegde er bij dat hg een inmenging ten gunste van de inboor lingen niet kon waarborgen, daar de Vereenigde Staten niet behoorden tot de medeonderteekenaars van het Kongo- tractaat. De deputatie verzocht vervolgens president Roosevelt om zgn bijstand. Deze eischte ook opgave van bizonder- heden en beloofde, die dan zorgvuldig te zullen overwegen. In Duitschland worden elk jaar on geveer 45,000 natuurlijke kinderen geboren die later, bjj het huwelijk van hun ouders geëcht worden. Uit den vorm van de geboorte-acte valt echter de buitenechtelijke geboorte van die kinderen op te maken, zoodat aan dezen en aan hunne ouders in het latere leven nog vele onaangenaamheden en verdriet berokkend worden. Een aantal menschen- vrieoden hebben daarom een beweging op touw gezet, om van den Bonsraad gedaan te krjjgen, dat hij den kwetsen- den vorm van bovenbedoelde geboorte bewijzen wijzigt. De Fransche Regeering zal voor de reis van President Loubet naar Italië credieten aanvragen voor een bedrag van 450,000 k 500,000 francs. De hoofdredacteur van het blad la Stampa te Belgrado, de heer Jaksetics, die een artikel tegen de koningsmoor denaars had geschreven, is deswege in een koffiehuis door officieren aangevallen en met een karwats afgeranseld. Een kolonel, die in de zaal aanwezig was, maakte een eind aan het schandaal en gelastte den officieren zich te verwij deren. Het blanke gepeupel te St. Sharles (Arkansas) heeft vijf negers, die onder gewapend geleide werden opgebracht, in handen weten te krijgen en hun den kogel gegeven. Sedert Maandag zijn er nu in het geheel in die streek negen negers gelyncht. De aanleiding tot deze geweiddaden is een twist, om een nietigheid, tusschen blanken en zwarten. De Petit Bleu vraagt snedig, of de Amerikaansche zendelingen diepresident Roosevelt om bescherming van de Kon- goleesche negers zijn wezen verzoeken, niet in de eerste plaats moeite zouden willen doen voor de slachtoffers van de lynchwet in het beschaafde Amerika. Te Londen zijn twee mannen voor den rechter verschenen, in wie de politie waarschijnlijk twee gevaarlijke valsche munters te pakken heeft. Men had in hun werkplaats al de noodige toestellen voor hun bedrijf gevonden. Zij maakten er hun werk van, aan gouden sovereigns een deel van het goud te onttrekken, niet meer dan voor een shilling onge veer. Zilveren munten maakten zg zelf van koper met een laagje zilver. Zij .deden hun handwerk zoo goed, dat de vervalsching moeilijk te ontdekken was, en men denkt, dat zij reeds groote sommen gelds met hun munten ver diend hebben. Eene commissie is te Antwerpen tot stand gekomen met het doel eene ten toonstelling in te richten van het Mo derne Boek. Door het Moderne Boek verstaat zij het boek in den eigenaar- digsten, volmaaksten en sierlijksten vorm, dien het heeft verkregen in onze dagen, dat is na 1875. Niet een over zicht wil zij leveren van al wat de drukkunst voortbrengt, maar van het beste dat zg levertniet het werk van den drukker alleen, maar ook dat van den binder, den versierder, den teeke naar, den graveur, den clicheur, den lettersnijder, den papierfabrikant. De kunst en de kunstnijverheid in hare toepassing op het verfraaien van het

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 1