Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG 30 Maart 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek ,T E HUUR'' worden voor onze abonné's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terit. No. 77. Bovenwoning 2.50 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Duven voordestraat. No. 45. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 18b. Een Huis, 1.per week, terst. No. 51. Bovenhuis,2 kam.,keuken, ged. zolder. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van 20.— tot 24 No. 153. Bovenhuis, f 240.— p. j. Mei. Harmenjansweg. No. 29. Heerenhuis met, tuin, 325.per jaar, terstond. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met aleoof en pension, 30 per maand, terst. Kleine Houtweg. No. 16a. Benedenhuis met tuin, 300.— p. jaar, tegen 1 Mei. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 15.en ƒ25 p.m., terstoud. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, f 4.50 p. w., terst. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a ƒ35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, ƒ550.—p. jaar, terstond Melkboeresteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.— per week. Nassaustraat. No. 2. Elink Winkelhuis, ƒ40.— p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a 50 p. m. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keukon. en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m., terstond. Schagchelstraat. No. 9. Een net Winkelhuis, ƒ500.4 Juni. Sohotersingel. met of z. pension, 45.of 15.p. m., terst Sophiaplein. No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, 600.per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, 200.p. jaar, terstond. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bosenhuis, ƒ225.— p. j., terstond Zijlvest. No. 49. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Zijlweg. No. 4. Gem. Kamers met pension, van af 50.p. p., per maand, terstond. Bij C. GBOENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zjjlweg en aan de Olieslagers laan bij den Koniuginneweg. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur een Heerenhuis met Tuin, Oranje kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. Rusland is niet zonder zorg omtrent de houding van China. Men weet, dat in 4900, bij den Chineeschen oorlog met Europa, Rusland eenvoudig Mandsjoe rije zoo goed als geanexeerd heeft, zon der dat China zich daar tegen verzette. Japan komt nu feitelijk voor China op, dat gebied Rusland af handig te maken. Om het aan China terug te geven? Deze vraag is onbeantwoord. Japan heeft China geraden onzijdig te blijven, natuurlijk bestaat daar een reden voor. Zouden de Japanners hier de Chineezen te slim af zijn? Reuter seint uit Petersburg, dat vol gens daar ontvangen inlichtingen de typhus uitgebroken is onder de in Korea gelande Japansche troepen dit be richt is zoowat een maand oud en voorts dat nu reeds geheel Mandsjoerije, tot aan Tsjita aan de Amoer, met tvphus besmet is, zoodat de Russische militaire gezondheidsdienst zich zeer ongerust maakt. De commissie van 18 leden der Ja pansche Kamer, die de tegen het kamer lid Akiama ingebrachte beschuldigingen moet onderzoeken Akiama wordt o.a. beticht, zich door Rusland te hebben laten omkoopen heeft reeds een bij eenkomst gehouden met gesloten deuren. Zij heeft eenige getuigen gehoord, en stukken onderzocht, waarvan er enkele van de politie afkomstig zijn. Men beweert dat nog een ander par lementslid in de zaak betrokken is. Het Soerab. Handelsblad deelt het volgende mede: Hadji Matnoer bin Igit woonde in dessa Lahoeng in de Zuider- en Ooster- afdeeling van Borneo. Op een nacht kreeg hjj in zijn slaap een droom, zooals wel meer gebeurt. Maar ongelukkig ge noeg droomde hij dat een stem hem toeriep„Het laatste uur van uw vrouw heeft geslagenHij werd wakker, wreef zich de oogen eens uit en keek naast zich, naar zjjn rustig slapende weder helft. Hierop maakte hjj haar wakker en stelde haar voor te gaan baden. De vrouw vond het denkbeeld wel wat zonderling om midden in den nacht in de rivier te gaan plassen, maar als goed Mahomedaansche gehoorzaamde zjj haar gebieder en ging met hem mede. Toen beiden zich in het water bevonden, greep hadji Matnoer bin Igit zjjn vrouw bij den nek en hield haar hoofd zoo lang onder watór tot zij dood was. Toen droeg hjj haar ljjk naar den kant van de rivier en liep het bosch in. Drie dagen lang doolde hij daarin rond, zon der voedsel te gebruiken, gekweld door wroeging. Eindelijk begaf hjj zich naar het districtshoofd en vertelde hem het gebeurde. Toen hem voor den landraad gevraagd werd, waarom hjj die gruwe lijke misdaad zoo in koelen bloede vol bracht had, kon hij geen andere reden opgeven dan die noodlottige stem: Het laatste uur van uw vrouw heeft geslagen. Tien jaren dwangarbeid zullen den hadji leeren dat men droomen niet zoo naar de letter moet uitleggen. Volgens een bericht uit La Paz (Bo livia) hebben de Engelsche en Ameri- kaansche mijningenieurs, die daar in het gebergte zochten naar den schat der Inca's, dien vermaarden schat ontdekt. Wat zij vonden wordt op een waarde van 40 millioen gulden geschat. Maar de ingenieurs gelooven dat het slechts een gedeelte van den schat is en dat er nog voor een bedrag van 75 millioen gulden in het gebergte is verborgen. De gevonden millioenen zjjn door de Boliviaansche Regeering in bewaring genomen. Japan blijkt nu het oog te hebben op de havenstad Nioe-tsjwang, gelegen ten noorden van Port Arthur aan de golf van Lo a-toung. Rusland moet daar verschillende oorlogsbodems hebben, terwijl medegedeeld werd, dat daar veel mijnen gelegd zijn en de scheepvaart daar dus gevaar oplevert. Het plan zou zjju de golf geheel af te sluiten. De verschillende aanvallen op Port Arthur hebben plaats gehad om de twaalf dagen en vielen telkens samen met het landen van groote troepen- afdeelingen op Korea, waaruit men opmaakt, dat de aanvallen dienden om de landingen te dekken. Als het doel mocht zijn de Russen uit Mandsjoerije te verjagen, dan zou Japan te kort schietenhet bezit in de nabijheid nog geen veertig duizend man en b(jna geen ruiterij, terwijl Rusland tweehonderd duizend man daar tegen over kan stellen,gesteund door kozakken. Zooals bij de meeste oorlogen stellen zoowel de Russen als de Japanners zich voor overwinnaars in den strijd te zul len blijven, maar natuurlijk ontbreekt het niet aan kritiek in deze. Heel nauw keurig weet men de sterkte der par tijen te schatten, zoowel naar de kwali teit als naar de kwantiteit der oorlogs- benoodigdheden als die der wederzijdsche troepen. En het resultaat is, dat men zich blijkbaar niet voorbij praat; als de Ja panners.... winnen zij het, anders de Russen. In Duitsch Zuidwest Afrika is nog lang niet alles in orde; telkens toch verneemt men van nieuwe troepenzen dingen. In Thibet staan de zaken tamelijk stil, tenzij Engeland zich bedient van de Russische manier om stillekens voort te gaan; later de wereld voor een feit te plaatsen en te zeggen, wjj zijn erl Sympathie voor den oorlog bestond er in het begin in Rusland niet; die kwam eerst toen de eerste klappen ge vallen waren. Het is er precies zoo gegaan als in Engeland bjj den Zuid- Afrikaanschen oorlog. Het schijnt, dat de natiën bij aan vankelijke verliezen aangeprikkeld wor den haar regeeringen met kracht bij te staan om tot overwinning te geraken; het eergevoel begint dan te spreken. Het verzet tegen de Engelsche onder wijswet, zich uitende in weigering om de schoolbelasting te betalen, gevolgd door gedwongen verkoop van bezittin gen van den wanbetaler waarbjj soms voor de waarde van duizend gulden in beslag wordt genomen om enkele gul dens belasting er uit te krijgen gaat steeds door. Het aantal wanbetalers dat voor den rechter is gedaagd is de tien duizend al verre te boven, en menschen uit allerlei stand vindt men er onder, Parlementsleden, gemeenteraadsleden, burgemeesters, professoren enz. Te Has tings moest gisteren een der rechters in het politiehof zijn plaats verlaten om als beklaagde voor zijn eigen hof te verschijnen. Nadat het hof op de ge bruikelijke wijze den gerechteljjken ver koop had gelast, keerde beklaagde op zjjn rechterstoel terug. De waarnemende bur gemeester, een der andere rechters voegde hem toe „U is niet geschikt om recht te spreken. U moest u schamen." Maar de andere stoorde er zich niet aan. VERGADERING Tan den Raad dei Gemeente Haarlem, op Woensdag 30 Maart 1904, des namiddags te 1 Vi ure, STATENZAAL (Prinsenhof). De volgende stukken en punten tullen aan de orde worden gesteld: 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 2. Zitting met gesloten deuren. 3. Voorstel B. en W.W. vaststelling le Suppl. begr. dienst 1903, met rapport C.B. beheer gemeente-finan- ciën. 4. Id. id. id. dienst 1904. 5. Id. id. goedkeuring rekening Stads- Apotheek dienst 1903. 6. Id. id. adres Orchidophilenclub, me dailles tentoonstelling. 7. Id. id. afstand grond Kinderhuis singel aan Holl. IJz. Spoorweg-Mij. 8. Id. id. adres H. van Loevesjjn, om pensioen. 9. Id. id. id. P. H. van Raaphorst, om pensioen. 10. Id. id. id. A. van Opzeeland, om pensioen. 11. Id. id. beschikbaarstelling gelden afschutting terreinen voormalige gasfabriek, met advies rechtsgeleer de Commissie. 12. Id. id. verhooging post volgno. 215 begrooting 1904, voor meerdere aan schaffing muntgasmeters. 13. Id. id. huur schoolgebouw Bartel- jorisstraat. 14. Id. id. adres Peltenburg Zonen, aansluiting perceel Veerpolder no. 15 aan gemeentelijke duinwater leiding. 15. Id. id. vergunning van Til-Hartman overhaal en uitgang Leidsche Vaart. 16. Id. id. id. Gebr. van Zanten, idem. 17. Id. id. adres Eerste Ned, Electr. Trammjj, vergunning verleggen condensatie aan- en afvoerleidingen Leidsche Vaart. 18. Id. id. onbewoonbaarverklaring per- ceelen Tuinlaantje nos. 2ak. 19. Id. id. id. perceel Warmoesstraat No. 27. 20. Id. id. id. id. Bakenessergracht No. 22. 21. Id. id. vaststelling voorwaarden voor overneming van voor straat be stemde gronden, met nader voorstel B. en W. 22. Id. id. vaststelling plan bebouwing gronden ten zuiden van Amsterd. Vaart. 23. Id. id. adres J. B. A. M. Wester- woudt, wijzing plan bebouwing gronden omsloten door gemeente grens tusschen Wagenweg en Leid sche Vaart, die vaart en den Raam- singel. 24. Id. id. id. Coöp. bouwvereeniging „St. Joseph", goedkeuring plan bebouwing grond ten zuiden van Amsterd. Vaart. 25. Id. id. id. C. A. Kok, idem idem tusschen Westerstraat en Gasthuis laan. 26. Voordracht i.d benoeming onder wijzer kostelooze school Litt. A. 27. Id. id. id. id. In de afgeloopeu week zjjn in het douchebadhuis aan den Koudenhorn ge nomen 570 baden. In het 2de douchebadhuis aan het Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week genomen 276 baden.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5