ontstaan en onze veiligheid zou bedreigd worden. Dat is het geheim van den geheelen toestand in Arabië. Perzië, Afganistan, Tibet en Siam. Generaal Pokinsky, hoofd van de Rus sische intendance in Mandsjoerjje, brengt geweldige kudden vee en hoeveelheden meel te Charbin bjjeen. Te Irkoetsk wor den een half millioen blikken geconser veerd vleesch in voorraad gehouden voor de troepen, die naar het oosten trekken en voor de menschen, dia aan den spoor weg werken of deze bewaken. Al zulk vleesch wordt bereidt te St. Petersburg en te Riga, volgens een Duitsch procé dé, dat het mogelijk maakt het vleesch warm op te dienen zonder dat men vuur behoeft aan te maken, en enkel hierin bestaat, dat het blik geplaatst wordt in een ander, gevuld met water. Onder een dubbelen bodem van het tweede blik bevindt zich een carbied- mengsel, dat op het gewenschte oogen- blik met het water in aanraking kan worden gebracht. In enkele minuten is het vleesch in het daardoor aan 't koken gebrachte water heet. De solda ten kunnen zoodoende ook overal, waar geen gelegenheid is op de gewone wjjze te koken, het genot hebben van een warm maal. Port Arthur moet tegenwoordig geen uitspanningsoord zjjn. Laatstelijk is aan de bevolking zelfs verboden, zich in de kelders of op andere plaatien te ver schuilen tijdens een bombardement. De commandant van de stad heeft een dag order uitgevaardigd waarin bij zegt: „Zoodra een bombardement begint, wor den de openbare etablissementen geslo ten en het personeel vertrekt. Daar ik deze heeren niet in de forten zie (zou den ze daar toegelaten worden onder stel ik dat zij zich naar minder gevaar ljjke plaatsen begeven. Het instinct van zelfbehoud is alle menschen gemeen, maar men mag er niet aan toegeven ten koste van anderen. Ik beveel dat voortaan de openbare etablissementen alleen gesloten mogen zijn op den bij het reglement bepaalden tijd, en ik zal vervolgen al wie handelt tegen dit voor schrift, dat algemeen bekend gemaakt zal worden. Vrijdag heeft in den Hofourg te Weenen de jaarlijksche plechtigheid van de voetwassching plaatsgehad. Om den Keizer, die er best uitzag en door acht aartshertogen werd bijgestaan, was een schitterend gezelschap geschaard van diplomaten, ministers en hooge burger lijke militaire hofdignitarissen. Na de voetwassching bediende de Keizer ieder der oudjes aan een feestmaal, waar zij echter geen hap van binnen kregen. Alle gerechten werden namelijk onmiddellijk weggenomen en bij de uit verkorenen thuis bezorgd. Nadat ieder hunner de traditioneele zijden beurs met dertig zilverlingen om zijn hals was gehangen door den Keizer, was de plechtigheid afgeloopen. De Manchester Despatch, een voornaam provinciaal blad, zegt dat men in Italië met leedwezen heeft opgemerkt dat de Keizer zoo vermagerd was, dat hjj ver moeid leek en dat hjj sterk verouderd was. Wilhelm II zelf zal echter de eerste zjjn, om tegen te spreken dat hij zich niet goed voelt. Te Gibraltar vond men dat hij er zeer lijdend uitzag. Maar op een bescheiden toespeling van zijn En- gelsche gastheeren, antwoordde hij levendig dat hij zich nooit beter gevoeld had. »Aan zijn stem, vervolgt de Man chester Despatch, merkt men nog maar zeer weinig van zijr.e ziekte, maar, ongelukkigerwijs, moet men zeggen dat zjjn algemeene uitzicht niet in overeen stemming is met de optimistische be richten die men verspreid heeft." Engeland is met de Thibetanen in botsing geweest, in de nabjjheid van Tanoe. De laatsten eischten, dat de expeditie zou vertrekken, waaraan na tuurlijk geen gevolg werd gegeven. Men meende dat met het uiteenjagen der Thibethanen de zaak zou afloopen, maaar van hun kant werden eenige schoten afgezonden, wat aanleiding gaf tot een bloedige slachting, waarbjj volgens En- gelsch bericht tusschen vier en vjjfhon derd Thibetanen gedood werden. En nog houdt het Engelsche blad The Times vol, dat de expeditie met zulke goede on humane gevoelens Thibet was bin nen getrokken. Ach dit humane Enge land! Vraag verder aan Zuid-Afrika, aan het verwante land van Transvaal en Vrijstaat, aan de vrouwenkampen, aan de verbrande hoeven, aan het ver armde en diepvernederde volk. Gouddorst hier, landroof daar, alles gewonnen door den sterkste. Welke onuitbluschbare vlam verder, bjj sommi gen onderhouden wordt, door de trouwe loosheid waarmee nog wordt voortgegaan lot onderdrukking van het schoonste in den Afrikaander, door dit alles wordt levendig gehouden bij het beste deel der bevolking, is te begrijpen. In hoeverre Rusland zich nog te eeni- ger tjjd zal mengen in de Thibetaansche zaken staat nog te bezien. Alles wijst er echter op, dat Thibet steeds den steun van Rusland genoot. In Engeland is thans een groote boot in aanbouw, bestemd om een geheelen trein van Dover naar Calais en omge keerd, te vervoeren. Men zal zoodoende zonder overstappen de reis tusschen Londen en Parijs kunnen afleggen en bij kalm weer 's nachts reizende, rustig kunnen doorslapen. Alleen kan het groote verschil in den waterstand bjj eb en vloed vooral te Calais, de landing soms moeielijkheid opleveren, welke men door krachtige electrische heftnachines zal trachten te overwinnen. Ook voor 't rechtstreeksch vervoer van groenten, vruchten en bloemen zonder overladen uit Zuid Frankrijk naar Engeland zal deze nieuwe verbinding van groot nut zjjn. Een tweede nieuw verkeersmiddel tusschen beide landen zal weldra in de vaart komen, nl. een door stoomturbines voortbewogen boot „The Queen", waar mede de overtocht tusschen Dover en Calais binnen het uur kan worden afge legd. De geruchten aangaar.de de keelon gesteldheid van keizer Wilhelm blijven aanhouden, men vertelt zelfs dat de toe stand zorgwekkend en de keizer onrus tig is. Uit Berlijn worden de geruchten tegengesproken. Ook de Daily News heeft pessimistische beschouwingen over Wilhelm II. Zij ein digt een artikel met haar leedwezen te betuigen over de noodzakelijkheid, om zulke ongunstige berichten openbaar te moeten maken. Maar die berichten ne men voortdurend een vasteren vorm aan en worden uit meer dan een geloof waardige bron bevestigd. Zjj zegt dus, in weerwil van alle sympathieën voor den vorstelijkeri patiënt, hare lezers on partijdig te moeten inlichten. Koning Peter van Servië, schjjnt nu voornemens zich van de hem nog steeds omringende koningsmoorders teontdoen. Men gelooft, dat de koning hierin han delt volgens den wensch der mogend heden, die hem hunne gezantschappen onthouden zoolang de zaak niet vol doende geregeld is. Beiertbeim bjj Karlsruhe is een be nijdenswaardige gemeente. In het afge loopen dienstjaar hebben er de ont vangsten 58,764 mk., de uitgaven 37,924 mk. bedragen, zoodat er een overschot is van 20,840 mk., dat de burgers onderling kunnen verdeelen. De Beiert- heimers hebben hun gunstigen finan- cieelen toestand te danken aan de na bijheid van Karlsruhe, dat hun voor het afstaan van gemeentegrond enz. reeds vele honderdduizenden marken betaald heeft. Met dat geld hebben zij een voortreffelijk plaveisel aangeschaft en een mooi nieuw schoolgebouw met een gymnastiekzaal. Op het oogenblik bouwen zij nog een nieuw stadhuis. Intusschen blijft nog geld genoeg aan rente over. Natuurlijk denkt dat dorp van kapitalisten er niet aan, om zich bij Karlsruhe te laten inlijven. De „Petit Bleu" bericht, dat Bombay, waar de pest uit Zuid-Afrika is over gebracht, door die ziekte hevig geteisterd wordt. Van 13 tot 19 Maart kwamen 40527 sterfgevallen voor, dus 7000 meer dan in de voorafgaande week. In Pent- sjaab stierven 10,000 persanen aan deze ziekte, in Bombay alleen 85,000 en in Boven-Bengalen 5000. Het Amerikaansche Senaatslid J. R. Burton, Republikeinsch vertegenwoor diger van Kansas, is door het gerecht schuldig bevonden aan de hem ten laste gelegde knoeierijen (omkoopen ten bate van de „Rialto Grain and Securities Company". Zjjn vonnis moet nog worden geveld. Hg kan worden veroordeeld tot 2 jaren tuchthuisstraf of eene boete van 10.000 dollars voor elk der vjjf gevallen, waarin het bewezen werd dat hjj zich liet om koopen. Voorts verliest hij natuurlijk zjjn zetel in den Senaat en het recht tot het bekleeden van eenig openbaar ambt. De Heer Burton komt in hooger be roep. De Temps meldt dat de Fransche ambassadeur bij het Vatikaan aan staats secretaris Merry del Val een nota van protest van de Fransche regeering tegen de toespraak van den Paus in het col lege van kardinalen op 20 dezer heeft overhandigd. In de nota wordt gezegd dat de rede van den Paus een openlijke be- en veroordeeling van de Fransche politiek is, welke de Fransche regeering als strijdig met het concordiaal niet kan aanvaarden. De Temps voegt erbij dat de duidelijke taal van de Fransche regeering diepen indruk gemaakt heeft op het Vatikaan Vele leden van het heilige college hebben hun leedwezen geuit over de noodelooze krenking die de Paus Frankrijk heeft aangedaan. De Weensche Polit. Korrespondenz meldt intusschen dat het Vatikaan een tegenmanifestatie in den zin heeft tegen het Loubet's bezoek aan het Quirinaal, door Lorenzelli terug te roepen op het oogenblik dat Loubet naar Italië vertrekt. Nu er Chineesche koelis voor het mijnwerk in Zuid-Afrika worden aan geworven is het contract bekend ge worden, waarop de indienst neming plaats heeft. Het bepaald een werkdag van tien uren, loon vijf en twintig shilling per maand, dat bij stukwerk vijftig kan worden. Op Zondagen en Chineesche feestdagen is de arbeid vrij willig en wordt er afzonderlijk betaald de patroons zorgen voor schrijvers, kappers, kleeren en tabak tegen den prjjs die te Tientsin betaald wordt; schadevergoeding voorde familie ingeval van overigden of invaliditeit; in geval van overigden zal het lijk, als de familie het verlangt, kosteloos naar China over gebracht worden. Verder wordt het rantsoen vastgesteld. Van het meekomen van het gezin spreekt dit telegram niet. In de Posjet-baai heeft laatst een hevige ontploffing plaats gehad waarvan niemand de oorzaak kon verklaren. Twee dagen later dreef echter een doode reusachtige walvisch aan het strand aan, die blijk baar op een mjjn gestooten was, welke dientengevolge ontplofte. Dit is de tweede walvisch die het slachtoffer wordt van den wreeden oor log. Laatst is er ook een door een oor logsschip in tweeën gesneden, die de zee in een wijden kring met zijn bloed kleurde. De Londensche correspondent van de Parijsche Matin zendt het volgende te legram aan zijn blad: Een telegram uit Berlijn, vannacht in hooggeplaatsten kring te Londen ontvangen en afkom stig uit gezaghebbenden bron, meldt dat er in de (üuitsche) hoofdstad zeer verontrustende berichten zijn ontvangen met betrekking tot de gezondheid van keizer Wilhelm. Volgens dat telegram, zou de keel aandoening van den Keizer, waarvoor hij eenige maanden geleden geopereerd is, veiergerd zijn. Tegen den Franschen minister van Marine, Pelletan, is een interpellatie op touw gezet over de vraag of die minister het noodige gedaan heeft om de Marine tot het hoogste machtspunt te brengen; eigenlijk een doorloopende beschuldiging. Het schijnt er om te doen te zjjn Pelletan te doen vallen en daarin Combes, die het erg verbruid heeft met de uitvoering der congregatiewet, mee te sleepen. De minister heeft zich op alle punten verdedigd. Ten slotte werd aangenomen een motie, vragende een niet-parlemen- taire onderzoek. Volgens de Temps, spreekt men in het paleis van justitie over een incident dat zich voor de strafkamei van het Hof van cassatie heeft voorgedaan bij het aanvullend onderzoek over de Dreyfus- zaak, tijdens het verhoor van du Paty. In den loop van het verhoor moest majoor du Paty de Clam zijn meening zeggen over het mededeelen van ge heime stukken, buiten weten van de verdedigers, aan de rechters te Rennes. Hij verklaarde ten slotte dat hjj in het bezit was van een uittreksel uit die stukken, waarbjj een toelichting be hoorde. Toen stond de procureur generaal Baudouin op en verlangde van du Paty dat hjj aan de strafkamer dat uittreksel met de toelichting zou overleggen. Daar bij dreigde hij den majoor dat hjj hem gerechteljjk zou vervolgen wegens ach terhouding van staatsstukken, als niet aan het verlangen werd voldaan. Du Paty verzocht 24 uren uitstel. Na afloop daarvan wilde hjj een nieuw respjjt van eenige dagen, daar hjj, naar zjjn mee ning, verplicht was generaal Mercier, zjjn vroegeren meerdere in de zaak te kennen, omdat op diens bevel het uit treksel gemaakt was. Baudouin eischte de stukken echter onmiddellijk op en merkte op dat, zoo de majoor ze weigerde af te geven, hjj behalve hem, ook generaal Mercier zou vervolgen. Eerst toen besloot du Paty de stukken in kwestie aan de strafkamer te overhandigen. De Trade Register Newspaper, een blad dat te Seattle verschjjnt, meldt dat de Japansche regeering in de laatste dagen 225,000 blikjes zalm voor de troepen besteld heeft. De geheele bezen ding zou onverwjjld met het stoomschip Shawmut verzonden worden. Japansche agenten hebben te San Francisco nog 75,000 blikjes zalm opgekocht, terwijl ook van Vancouver groote aankoopen gemeld worden. Omtrent den tocht naar de Gajoe en Alaslanden, onder luitenant-kolonel van Daalen ondernomen, seint de correspon dent van de Tel. te Kota-Radja het volgende: Colonne van Daalen vond in Gajoe- Loeas alle gampongs zwaar versterkt. In Reureubotoa, Pasir, Pepareggoip en Kota Lintang sneuvelden 541 vijanden. Wjj drie dooden, twintig gewonden. Licht luitenants Winter, Ebbink, Chris- toffel. Pendeng-colonne aangetroffen. Excursie voortgezet. Een Engelsch blad verhaalt van een zeventienjarige slaapwandelaarster, die zich in den slaap kleedde en een weg van negen en twintig mjjlen zonder ongelukken aflegde, waarna zjj ont waakte. De Limb. Koer. schrjjft: Er schijnt hier in Maastricht zoo on geveer niets meer veilig te zjjn. Het zal een goed jaar geleden zjjn dat men er zelfs met een lading beerstoffen van door trok en wij dachten toen al op een zeer gevorderd stadium van diefstal ge komen te zjjn. Nu echter hebben ze het iets welriekender, doch tevens bru taler aangelegd. Een vijftal sjouwers hebben nl. een voerman metd'ens wagen gehuurd en hebben door dien man een paar maal groote collecties straatkeien laten vervoeren, die bedoelde sjouwers ten nadeele der gemeente Maastricht dan a 2 cent per stuk verkochten. Zoo ver de politie na kan gaan zijn er reeds een duizendtal dier keien van de ge meente aldus aan den man gebracht, 't Begint bepaald Amerikaansch te worden: diefstal van gemeentekeien met paard en wagen. Men meldt uit Leerdam Donderdag vonden een 6 tal behoef tige jongens van 10 a 42 jaren te Heu- kelum bij Leerdam, terwjjl zjj aan het spelen waren op een terrein van een gesloopt huis, waar vroeger een klooster moet gestaan hebben, een rond aarden potje met 26 gouden munten ter grootte van een rjjksdaalder en een gulden en 47 zilveren munten, benevens eenige gedenkpenningen uit de 46e eeuw. Naar men verneemt, eene waarde vertegen woordigende van ruim 300 gulden. De 4000 gulden, die nog als subsidie in de Prov. Noord Holland aandeHoll. Electrische Spoorw. Mjj. ontbraken, zijn door den Legmeerpolder toegezegd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2