4 k, beweging". Sommigen wilden ook den rijkskanselier en den Rijksdag bewegen tot afschaffing van de doodstraf, maar een daartoe strekkend voorstel haalde geen meerderheid. De redacteur van het bondsorgaan bracht zij ne geestvei wanten in vuur door een gedicht dat hem, vol gens zijn plechtige en gaarne geloofde verzekering, sdoor den geest was inge gevent en dat door dien geest betiteld was als: „Der geesten groet aan het derde Congres" Door de commissie uit de Twejde Kamer, in wier handen zijn gesteld de verschillende verzoekschriften betreffen de het ontwerp tot herziening der Drank wet, is daaromtrent een verslag aan de Tweede Kamer uitgebracht. De commissie heeft die adressen saam- gevat in vier groepen als: lo. Adressen vóór het ontwerp, waar onder ook die, waarin aanvulling of verscherping van sommige bepalingen \yordt verzocht. 2o. Adressen tegen het ontwerp, waar onder ook die, waarin bezwaren tegen verschillende onderdeelen worden inge bracht en waarbij wordt verzocht voor gedragen bepalingen te schrappen ofte wijzigen. 3o. Adressen betreffende het gewijzigde ontwerp van wet. 4o. Adressen betreffende drankwets herziening in het algemeen. In het geheel zjjn 59 adressen inge komen, die de commissie voorstel' ter griffie neder te leggen ter inzage voor de leden' Een dOjarig zoontje van den voerman S., te Venlo, hielp bij het verhuizen, en zou ook eenige flesschen naar de nieuwe woning brengen. In ééne was jenever, en daarvan werd een flinke slok geno men, eindelijk nog een en nog een, en het ventje werd smoordronken door de politie opgenomen en naar het bureau gebracht. Hier achtte men het noodig een dokter te roepen. Na geneeskundige behandeling werd de kleine naar moeder gebracht. Te Eden staakten aan het Staats spoorstation, dat uitgebreid wordt, 10 der arbeiders (grondwerkers) in dienst van den aannemer dier uitbreiding. Hun eisch was verhooging van het uurloon van 14 tot 16 cl. Zij werden echter dadelijk ontslagen met afbetaling van het hun verschuldigd loon. Die aan den arbeid waren gebleven zetten hun werk voort, terwijl Vrijdagmorgen, in de plaat sen der stakers anderen aan 't werk werden gezet. De stakers wonen allen te Ede. Men schrijft ons uit Amsterdam De nieuwe Nederlandsche Opera van Orelio, Pauwels, Coini en van der Ven is alweder door eene nieuwere vervan gen. Zaterdagavond kon de voorstelling van de nieuwe, die nu een oude is en tot het verleden behoort, niet doorgaan, wijl koor en orkest dienst weigerden. Volgens inlichtingen, welke ons door de oude directie verstrekt werden, was zij tot 1 April 1 1. hare verplichtingen nage komen, maar de laatste voorstellingen brachten (waarschijnlijk door de malaise in Amsterdam en gedeeltelijk ook door de vasten) zóó weinig op, dat zij er toe moest overgaan aan het personeel 75 pet. van het salaris aan te bieden. Voorts nam de directie van het Paleis voor Volksvlijt de leiding der zaken in han den. Koor en orkest gingen op dit aan bod (dit kon geschieden door de edel moedigheid der solisten sociétaires die al geruimen tjjd „geen sou" hadden ontvangen) na, eenig praten in, maar de opbrengst der voorstellingen werd al minder zoowel in Amsterdam als in de provincie zoodat de directie niet meer dan de helft van de 75 pet. kon aanbieden, daarbij belovende de rest zoo spoedig mogelijk (waarschijnlijk reedB de daarop volgende week) te zullen betalen. Het personeel weigerde hierop in te gaan, en de zaaldeuren moesten daarom Zaterdagavond gesloten worden. Intusschen is gelijk wjj hierboven schreven reeds een nieuwe opera op de ruïnen der oude gesticht. Ze zal den naam dragen van: „Hollandsche Opera van het Paleis voor Volksvlijt," en wordt geleid door de directie van dit gebouw. Men hoopt op deze wijze het seizoen uit te leven. Reeds werd een deel van d; solisten, het koor en het orkest geën gageerd, en Dinsdag zal de opvoering van „Faust" met Sigrid Arnoldson als Margaretha de eerste van de nieuwe combinatie dan ook kunnen plaats hebben. De veldwachter van De Bilt, werd Zondagmorgen te zes uur gewaarschuwd dat er een vrouw lag achter een hooi- bergaan den Soestdijkers'raatweg, tegen over Houdringen, welke vrouw geen teeken van leven meer gaf. Met den geneesheer begaf de veld wachter zich naar die plaats en vond daar inderdaad een vrouw liggen, wier dood door den geneesheer werd gecon stateerd. Bij nader onderzoek bleek, dat deze vrouw verslaafd was aan het drin ken van brandspiritus, niettegenstaande die tegenwoordig ondrinkbaar wordt ge maakt. Zaterdagavond heeft zij dan ook nog een half lleschje brandspiritus in het dorp gekocht. Dit lleschje is in beslag genomen en bleek voor de helft geledigd. HAARLEM 12 April 1904 Van bevriende zjjde ontvingen wij verlof om een en ander mede te deelen uit een schrijven uit Pretoria van een vroegeren stadgenoot aan zijn patroon hier ter stede. ïlk kan U mededeelen, dat ik hier ben zonder permit, wat eenig gevaar zal opleveren, omdat hier in April een volkstelling zal plaats hebben. Doch ik moest hierheen, omdat ik in de Kaap geen werk had. Ik ben nu sedert drie maanden hier en heb geen klagen. Wel is waar werk ik niet zoo aangenaam als in Haarlem, doch het loon is 60. per week, dat mij dan ook doet blij ven. Er trekken weer veel menschen hier weg, zoowel Hollanders als Engelschen. Er heerscht hier groote werkeloosheid in alle vakken. In December hier gekomen was het klimaat ondragelijk warm, nu begint de winter en is het best om uit te houden. Wat het werk betreft, (de man is schilder) verschilt het heel wat van Holland, alhoewel men er geen vakman voor behoeft te zijn. Ik heb nu reeds meer ljjm verwerkt, als in Holland in 19 jaar. 't Is alles lijmwerk, plamuren kent men hier niet. Algemeen wenscht men hier de Boe- renregeering terug. Dat zal echter moei lijk gaan, want het wemelt hier van Tommy's. Er is hier veel ontevredenheid over het invoeren van Chineezen, doch het is er nu door dat ze zullen komen. De werkman verwacht daar niet veel goeds van, doch daar vragen de mijneigenaars niet naar." Aangaande het terugverlangen naar de Boerenregeering ging ingesloten een uitknipsel uitde Volksstem van 19 Maart, waarin een correspondent het volgende vertelt: Ik heb zeer veel werklieden ontmoet die in de oorlogen hebben meegevoch ten. Een van deze zeide: Wij hebben een slechte dag werks gedaan, toen wjj de oude Kruger er uit gejaagd hebben. Waar hebben wij in 's hemelsnaam voor gevochten? Liever zou ik de hand af kappen dan het nog eens te doen." Men behoeft slechts een vergadering van werklieden bij te wonen, waar de naam van Lord Milner genoemd wordt, om uit te vinden wat hun gevoel is. Nauwelijks is die naam uitgesproken of de geheele vergadering begint te jouwen, te sissen en haar ongenoegen uit te drukken. Men moet hierbij in gedachten houden dat de vakvereeni- gingen bjjna uitsluitend bestaan uit Brits geboren werklieden. Onze bloemenvelden beginnen hun lentetooi te vertoonen, zelfs enkele zeer vroege hyacinthen zjjn al afgesneden voor verzending naar het buitenland. Met een paar dagen zjjn de velden op hun schoonst, wacht men te lang met een bezoek, dan bestaat er kans, dat er veel fraais weg is. Men weet toch dat het den kweeker te doen is niet om de bloem, maar om den bolpas als de bloem is afgesneden begint de bol te groeien, de kweeker kan dus niet ter wille van het publiek het waarde artikel zijn groei onthouden, elke dag is voor hem geld waard in dezen tjjd. Aan het bestuur der Sociëteit Vereeniging alhier is heden door B. en W. bericht, dat naar aanleiding van de bezwaren door het bestuur tegen enkele bepalingen inzake brandgevaar ingediend zij besloten hebben den gestelden termjjn van een maand, waarin de bepalingen moesten zjjn uitgevoerd, met één maand te verlengen. In de vergadering der Kamer van Koophandel en Fabrieken, van 5 April werd o.a. mededeeling gedaan van eene missive van B. en W. dezer Gemeente omtrent het invoeren van uniformen tjjd voor Nederland. Aangezien echter door de Regeering reeds te kennen is gegeven, dat zjj eene wetteljjke regeling van den tjjd zal voor bereiden, schijnt een aandrang in het algemeen, om daartoe over te gaan, de Kamer minder noodig, dan wel het te kennen geven, zoo daartoe aanleiding bestaat, van de tijdsaanwijzing, die men tot de wetteljjke zou wenschen te zien aangewezen. Nog werd medegedeeld een missive aan den heer Directeur-Generaal der Posterijen en Telegraphie te 's Graven- hage, bedoelende opgaven omtrent de te lefonische aansluiting in de gemeente Heemstede. In Februari 1903 werd door de Bell Telephoonrnaatschappij aan <Vn Burge meester van Heemstede medegedeeld, dat behalve de jaarljjksche abonnements prijs van 75,voor bediening enz. een belangrijk gedeelte van den aanleg door de aangeslotenen met de telephoon moest bekostigd worden. Het aansluitingsrecht werd toen be paald voor 5 in die gemeente gelegen perceelen voor 2 (gelegen op bjjna 1 K.M. van de grens van de gemeente Haarlem) op 175; voor 2 (idem op ruim l'/2 K-M.) op 200voor 1 (idem idem 2 3/4 KM) op 350. Later is hierin door de Maatschappij op verzoek wijziging gebracht, echter alleen voor de bedoelde perceelen, door het aansluitingsrecht te verlagen van f\ 75 tot op ƒ100; van ƒ200 tot op ƒ125; van ƒ350 tot op ƒ200. In September 1903 werd door de Maatschappjj aan de ingezetenen van Heemstede een circulaire gezonden, waarbij zij zich bereid verklaarde aan sluiting tot stand te brengen op de volgende voorwaarden: 1. betaling van een aansluitingsrecht van ƒ25,per 1/4 K.M. geleiding van het betrokken perceel tot aan de grens der gemeente Haarlem; 2. betaling van een jaarljjkschen abon nementsprijs van 75,met bevoegd heid om kosteloos gebruik te maken van het Rijks intercommunale bureau te Haarlem, waarvoor aldaar 50, betaald wordt. Waaruit blijkt dat de kosten der aansluiting voor het algemeen gebruik nog veel te hoog zijn. In het Douche badhuis aan den Koudenhorn zijn in de afgeloopen week 545 baden genomen. In het hadhuis Leidsche Plein zjjn in de afgeloopen week 301 baden ge nomen. tuiging van wien ook, en vroeg men zich af hoe 't mogelijk was dat dit stuk een tjjdlang in Duitschland verboden was gewee.-t. De eerste daaropvolgende voorstelling te Njjmegen was weereen buitengewoon succes een bijna uitver kocht huis juichte vertooners en stuk enthoueiastisch toe. Daardoor aange moedigd werd tot een tweede opvoering besloten. En toen kwamen de protesten plotseling van katholieke zijde. Op de meest onheusche wijze werd getracht zelfs handtastelijk de voorstelling onmogeljjk te maken. Vooraf had de Burgemeester inzage genomen van het stuk, en niet 't minste bezwaar tegen de opvoering gemaakt. De tweede op voering, hoewel voor kleiner publiek, had weer groot succes. Eindelijk volgde Delft, waar men waarl jjk ook van katho lieke zijde trachtte een verbod tot op voering van „Salome" uit te lokken. De Burgemeester daar heeft wjjsseljjk aan dat verzoek geen gevolg gegeven en voor een dichtbezette zaal is de vertooning zonder incident afgeloopen. Aan het eind der voorstelling werden vertooners en stuk tot vjjfmaal toe met bravogeroep toegejuicht. En kan 't ook anders. Een j hoog artistieke vertooning, uitstekend gespeeld, waarvan een groote sensatie uitgaat, die niets kwetsends, niets on- welvoegelijks bevat, moet belangstelling wekken bij eiken onbevooroordeelde, die zich niet door absurde protesten laat beinvloeden Er. daarom meent de Heer Brondgeest, „Saloine" niet aan het Haar- lemsch publiek te moeten onthouden, vertrouwend dat zijn streven zal worden geaprecieerd om werkelijk hooge kunst te geven. Woensdag dus een volle zaal! INGEZONDEN. Woensdag a.s. 13 dezer zal het Brond- geest-Ensemble van Rotterdam in „De Kroon" komen opvoeren het voortreffelijk drama van Oscar Wilde, „Salome" „Salome" werd voor de eerste maal opgevoerd te Rotterdam in den Tivoli- Schouwburg op 11 Februari van dit jaar. Deze eerste opvoering was een buitengewoon succes, zoowel voor den Directeur-Regisseur Brondgeest, als voor het geheele Ensemble. Alle groote toon gevende bladen brachten de meest waar- deerende artikelen, en wedijverden in lof over het streng in stjjl gehouden spel, de even stijlvolle monteering en waren 't eens over den grooteri indruk die daardoor dit zoo hoogst interessant werk op den toeschouwer moest maken. En dat succes was blijvend, klimmend bij de voorstellingen daarna in 's Gra- venhage (2 maal), Arnhem, Amsterdam (2 maal), Leiden, Utrecht, Groningen. Alle plaatseljjke bladen schaarden zich naast N. Rott. Courant, Nieuws v. d. Dag, Handelsblad enz. om hulde te brengen aan de groote kunstuiting van Oscar Wilde's „Salome". En merkwaar dig, bjj verschil over sommige opvattin gen, werd nimmer melding gemaakt van eenig woord of eenige handeling die kwetsend kon zijn voor de geloofsover- Aftoop van de verkooping van Huizen, gehouden den 9 April 1904 in de „Gouden L'eeuw" te Haarlem. No. 1. Een Winkelhuis met afzonde: lijk op gaande Bovenwoning en Erve aan de noordzijde van de Wolstraat No. 17 zwart en rood f 4055. Opgeh. .No. 2. Een Hnii en Erve met Tuia aan de westzijde van de Asterstiaat en strekkende tot aan de Kamperstraat No. 3 f 1675. T. C. Niep- haus q q. No. 3. Een Huis met afzonderlijk opgaande Bo ven wocing. Erve met Tuin, aan de oostzyde van de Spaarnwouderstraat. Get. No 24 zwart en rood. /3305 Opgeh. Nos 46. L)rie aaneengebouwde Huizen met afzonderlyk opgaande Bovenwoningen en Erven aan de zuidzijde van de Baljuwslaan, en wel.* No. 4. No 9 zwa-tenrood f 5425 Opgeh No. 5 No 4 z*art en rood. ƒ5425. Opgeh. No. 6. No. 6 zwart en rood f 5460 J. J. Guldemoud. No 7 Een Winkelhuis en Erve benevens Bo venhuis met vrijen opgang aan de Groote Hout straat. No. 179. ƒ9180. Opgeh. No 8. Een Huis en Erve met Tuin aan het Donkere Spaarne No. 56 f 5700 F Roelofs. No 9 Ejn kapitaal, buitengewoon soliede ge bouwd Pakhu s met zwaar overwulfd onderstuk, een Machinegebouw, Werkplaats en Erve, vroeger gedie d hebbende tot Bergplaats van Bieren, Koel- kamer, Ijsfabriek, enz thans beneden in gebruik als Pakhuis voor Margarine en boven als Blikfa- briek, aan de oostzijde van de Bakenessergracht nabij bet Donkere Spaarne. No 89 Uit de hand ve kocht. No. 10. Es» Huis ea Erve, waarin Tapperij en Slijterij, aan de Breedstraat op den hoek van de Tuchthuisstraat, waarin hetzelve twee toegangen heefr, alsmede een iügaDg naar een overwulfden Kelder. No. 11 ƒ5400. W. Drenth. No. 11. Een Bouwterrein; zeer gunstig gelegen te Z'ndvoort, aan de oostzijde van de Burgemees ter Eng.lbertsstraat nabij het Strand, f 1805. Opgeh. No, 12 Een Winkelhuis en Erve met afzon derlijk verhuurd wordend Bovenhuis, aan de zuid zijde van de Zomervaart en uitgang in een ge- memschrppelyke poort. No. 12a. ƒ1250 J. D. v. Putten. Nos. 13 en 14. Twee teve s elkander gelegen Bouwterreinen, aan de westzijde van den Wagen weg nabij het Florapark, beiden met uitgang door een poort aan den Wagenweg, het eene direct, het andere door een bij dat perceel behoorende poort, en w»l No. 13 Het zuidelyk gedeelte, groot omstreeks 1 are, 76 centiaren No. 14. Het noordelijk gedeelte met Poert, groot omstreeks 2 aren. twee centiaren. No. 15. Tot Ainotie het op bovengenoemde terreinen staande Woonhuis. De perceelen No 13 lot en met 15 gecombi neerd. 11725. J W. G Doste q q. ORGELBESPELING in de tiroote- of St. B&vokerk alhier, op Donderdag 14 April 1904», de* namiddags van 2 tot 3 uur door den Heer VV. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Preludium en FugaJ. S. Bach. 2. Andante uitde 7e Symphonic Beethoven, 3. Sjnate No 3W. Rudnick. a. Sehr ruhig b. Trio pastorale. c. Fuge. 4. Trio'sMix Reger. a. Canon. b. Scherzo. 5. TraumereiR. Schumann.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2