Tweede Blad. van WOENSDAG 13 April 1904. TE HUUR. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „T E HUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.—p. w., terst. No. 77. Bovenwoning f2.50 p. w„ terst. Coornhertstraat. No. 25. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Duven voordestraat. No 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 18b. Een Huis, f 1.per week, terst. No. 51. Bovenhuis,2kam.,keuken, ged. zolder. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van f 20 tot f 24.—. No. 153. Bovenhuis, f 240 p. j. Mei. Harmenjans weg No. 29. Heerenhuis met tuin, f 325.per jaar, terstond. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, f 30 per maand, terst. Kleine Houtweg. No. 15a. Benedenhuis met tuin, f 300.— p. jaar, tegen 1 Aug. Koningstraat. No. 8. Gem. Kamers, 15.en/25—p.m., terstoud. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2 25 per week, terstond. Kruisweg. No 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a f 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboeresteeg. bij de Amsterdamsohe Poort. No. 3. Groote Loods, 1.per week. Nassaustraat. No. 2. Eiink Winkelhuis, 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuwe Graoht. No. 27rd. Gem. Kamers en Kamers ensuite m. pension, 40 a 50 p. m. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m., terstond. Schotersingel. met of z. pension, 45.of 15.p. m., terst Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tain, /175.—p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210 p.j. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, 600per jaar, terstond. Wagenweg. No. 36. Gem. Kamer met slaapk., 25. per maand, terstond. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam.,keuk. zolder. 200.— p. jaar, terstond. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, 225.p. j„ terstond Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, f 550.— p.j. Mei. Zijlweg. No. 4. Gem. Kamers met pension, van af f 60.p. p., per maand, terstond, Bij C. GB.OENE WEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan bij den Koniuginneweg. Bij J. BOEBEE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur een Heerenbuis met Tuin, Oranje kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. De „Lokalanzeiger" verzekert, dat een hooggeplaatst Russisch ambtenaar aan den Tsaar een rapport heeft uitgebracht, waarin hij aandringt op teruggave van Mandsjoerije aan China, hoe het verloop van den oorlog ook zjj. Het houden van dit land beteekent voor Rusland reus achtige uitgaven zonder bepaald voordeel op te leveren en bovendien noodzaakt het een kostbare vloot te onderhouden. De schrjjver van het betoog beweert, dat de Russische marine nooit uitstekend zal zjjn, omdat de Russen feitelijk geen zee varend volk zijn; beter ware dus hier van afstand te doen en het leger zóó te versterken, dat dit het geduchtste van het vasteland wordt. Eindigt de oorlog ten nadeele van Japan dan zou Rusland Mandsjoerije kunnen ontruimen zonder zjjn prestige te schaden; de spoorweg zou aan een Amerikaansche maatschappij verkocht worden. Tot heden zijn de oorlogvoerende par tijen er in geslaagd hun plannen geheim te houden, behoudens een poging tot verraad door een Japansche officier. In alle stilte is de oorlog voorbereid en zijn maatregelen genomen tot vervoer van troepen en materiaal, zoo zelfs, dat niet ingewijden den indruk kregen, dat alles zonder slag of stoot was gereed geko men, ondanks de groote moeieljjkheden. Op het bericht van den minister van binnenlandsche zaken over een verzoek van twee dorpsgemeenten, die 5300 roe bels, welke zij als schadeloosstelling had den ontvangen voor stukken grond, die voor spoorwegaanleg waren onteigend, verzochten te mogen besteden voor oor logsbehoeften, heeft de Tsaar eigenhan dig aangeteekend Dank voor het offer, maar kan de aanvaarding niet goedkeu ren, de omstandigheden eischen voor het oogenblik geen offers van Rusland, welke de grondslagen van den volkswelstand aantasten. Voor het oogenblik wordt het troepen vervoer tegengehouden door hetdooiweer, dat de wegen onbegaanbaar maakt. Bjj een ophanden veldslag wordt op gewonden en zieken gerekend; dus zullen de inrichtingen ervoor voor de Russen te Irkutsk gevestigd zijn, alle beschik bare lokalen worden er gereed voor ge maakt. De Russische pers toont een steeds grootere verbolgenheid over Engeland's veldtocht in Tibet. Zoo noemt de Nowoje Wremja dien veldtocht ronduit een zeer vermetelen en veelbeteekenenden stap tegen Rusland, in weerwil van alle ge ruststellende verzekeringen van Lord Curzon. Het is voldoende bekend dat Tibet met Lhassa en den Dalai Lama het godsdienstige middelpunt van Mon golië en van de Mongolen is die in Russisch gebied onder een gemengde bevolking wonen. Met de verovering van Tibet en Lhassa tast Engeland dus rechtstreeks Russisch gebied aan, en het zal natuurlijk niet aarzelen het win gewest te gebruiken om Rusland dui zend moeielijkheden te bereiden in het grensgebied van Mongolië. In Italië worden groote toebereidselen gemaakt voor het bezoek van President Loubet. Rome zal zijn straten, die er geschikt voor zijn, versieren. Milaan be reidt zich ook op een bezoek voor. Loubet zal Rome verlaten zonder den paus gezien te hebbenhij zal niet op het vaticaan ontvangen worden, wat met het oog op den tegenwoordig eenigszins gespannen toestand wel te verwachten was, nu Frankrijk al het mogelijke doet om den kerkelijken invloed tot de kleinst mogelijke proporties terug te brengen, wat haar de kerkelijke natuur lijk niet in dank afneemt. Als ten onzent een wet, door de Tweede Kamer aangenomen, door de Eerste Ka mer wordt verworpen, wordt die niet ingevoerd. In Frankrijk blijkt dit anders te zijn. De Fransche Kamer besloot de Christusbeelden uit de rechtzalen te ver wijderen, de Senaat bekrachtigde die Wet niettoch worden de beelden en symbolen der kerk verwijderd. De re geering zal daarover nu geïnterpelleerd worden. De grootmoeder van koning Alfonso XIII van Spanje, vroeger koningin Isabel la II is te Parijs overleden. De koningin had een veelbewogen leven achter zich. In 1830 geboren volgde zij in 1833 haar vader op, onder regentschap van haar moeder, koningin Christina, later onder dat van Espostero en toen deze was ten val gebracht werd Isabella op dertien jarigen leeftijd meerderjarig verklaard. Na haar huwelijk in 1846 verloor zij door haar levensgedrag de volksgunst en vluchtte in 1870 naar Parijs, deed afstand van den troon ten behoeve van haar zoon, die haar als Alfonso XII op volgde. De jonge koning van Spanje heeft een bezoek gebracht aan de stad Barcelona een broeinest van anti-koningsgezinden. Z. M. is er echter goed ontvangen en heeft er een tooneelvoorstelling bijge woond. Uit Jena wordt geschreven, dat in de beroemde werkplaatsen der firma Carl Zeiss aldaar voor mikroskopen lenzen worden vervaardigd, die niet meer dan 0.0017 gram wegen. De prijs van zulk een klein stukje glas is /12. Een kilo glas, waaruit zulke lenzen worden ge maakt, kost ongeveer 12 centen, zoodat door de bewerking aan het kleine voor werp een waarde wordt gegeven die ongeveer 55,000,060 maal zoo groot is als die der grondstof. Het besluit der Fransche regeering om kruisen en heiligenbeelden te doen verdwjjnen uit de rechtszalen, onder vindt bij zijn doorvoering hier en daar verzet. Te Duinkerken kwam het verzet van de zjjde der rechters, die na beslist ge weigerd te hebben dat een Christus beeld werd weggenomen, de deur van de zaal sloten met een hangslot. Een rechter van instructie Ie Vitsé (Bretanje) heeft ontslag gevraagd omdat hij „liever weggaat dan recht te spreken in een zaal waaruit Christus gebannen wordt". Turkije en geldnood zjjn ongeveer synoniem. De ambtenaren konden slechts voor de helft hun salaris ontvangen, maar dat komt omdat elk een buiten gewonen bijslag op zijn tractement ont vangt, dit soms wel driemaal bedragend. Er werd dus voorgesteld de bijslagen in te trekken, maar de sultan ging er niet op in en deelde mede, dat op andere wijze in het te kort was voorzien zonder de salarissen te verminderen. Ondanks den erbarmelijken toestand der Turksche geldmiddelen, schijnt de sultan nog altijd een achterdeurtje te hebben, waarvan de sleutel alléén bij hem berust en waardoor hjj in staat is menig financieel nadeel te bezweren. De Romeinsche correspondent van het „Berl. Tagebl." meldt, dat de Latijnsche toespraak, waarmee de Paus de depu tatie uit het centrum begroette en waarin hij de verdiensten van het Duitsche katholicisme eenerzijds en van den Duit- schen keizer en het Duitsche rijk aan de andere zijde onomwonden prees, te Rome veel indruk gemaakt heeft. Nooit, schrijft de correspondent, heeft een Paus warmer gevoelens voor Duitschland aan den dag gelegd en openlijk voor dege- heele wereld bekend. Deze daad is daar om van zooveel beteekenis, daar zij geschied is op den vooravond van de komst van president Loubet in Rome en de nieuwe richting van het Vatikaan op de scherpste wijze kenschetst. De Russische minister van binnen landsche zaken, Plehve, heeft een aller vreemdst antwoord gegeven aan een deputatie van zestig Israëlieten uit alle deelen van Rusland, welke bij hem een beroep deden voor het afschaffen van enkele, voor de Joden onaangename wettelijke bepalingen. nHet is onjuist, zei hij, dat de Tsaar en ik de Joden als een minderwaardig ras beschouwen- Integendeel wij houden hen voor zeer slim en knap. Doch het spijt mij te moeten zeggen dat ik over tuigd ben, dat de Joden revolutionnair zijn. Gij, Israëlieten, zjjt niet alleen revolutionnairen, doch ook moordenaars. Alle politieke moorden en pogingen tot moord van de laatste tijden zijn ge beurd op aanstoken en plannen van Joden. Hiervan heb ik ontegenspreek- bare bewijzen. »De Russische regeering is geneigd den economischen toestand der Joden in Rusland te verbeteren, doch slechts zeer langzaam en voorzichtig. Gij kunt niet dezelfde rechten verwachten, welke de niet Joodsche burgers bezitten. Gaven wij u dezelfde rechten dan zouden de Kischinef- en Homelgruwelen morgen op grootere schaal herhaald worden.'' Er bestaat in Engeland een vereeni- ging die de Ambidextral Calture Society heet en ten doe', heeft de linkerhand te oefenen tot men even vaardig wordt met beide handen. John Jackson, stich ter en secretaris van de vereeniging, schrijft er over in World's Work van April. De mensch moet, zegt hjj, ge bracht worden tot twee-handigheid, tot een gelijkmatig ontwikkeld tweehandig wezen, hetgeen hij ontleedkundig reeds is. De ware opvoeding bestaat in de volmaakte ontwikkeling van het geheel, lichamelijk, geesteljjk en zedeljjk. Elk stelsel van opvoeding derhalve dat een hersenkwab en een van de armen ver waarloost, moet dien harmonischen groei belemmeren. Vervolgens haalt de schrjjver het getuigenis aan van eenige tweezijdigen. Simeon Snell, een Edingburgsch oogarts, zegt dat hjj bjj zijn operaties veel baat heeft van zjjn vermogen om ook de linkerhand te gebruiken. Een andere dokter, Sir W. R. Gowers, schrjjft, dat de eenzijdigen niet beseffen, hoe groot gemak de tweezijdigheid geeft. Een professor uit Baltimore wordt bjj moei- ljjk ontleedkundig werk ook zeer ge holpen door zjjn linkerhand. Dan is er generaal Baden-Powell, die beweert sedert lang gewend te zijn met beide handen te schrjjven, en ook in den wapenhandel groot nut te zien van de vaardigheid om linksch en rechtsch beide te zjjn. Op het eiland Marken, waar in bijna 100 jaar geen brand, althans van eenige beteekenis, was geweest, zjjn nu drie huizen (zij waren van hout) in asch gelegd. De brandspuit, die nog niet lang geleden was aangeschaft, deed goede diensten. Alles was verzekerd.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5