Nieuwsberichten. -J voor bedoelden bouw beschikbaar te stellen ll/j H.A. bouwgrond en de helft der bouwkosten tot een maximum be drag van ƒ400.000. De Heer van Sty rum bespreekt de zaak. Wij worden een groote gemeente en ondervinden daarvan de voor- en ook de nadeelen. Ligt het op den weg der gemeente om den belangrijken last vrjjwillig op zich te nemen, te meer daar reeds zooveel gedaan is, wat niet dadelijk behoefde? Maar hier zjjn belang rijke voordeelen. Vraagt welk bedrag er voor op de begrooting gebracht wordt. Voegt erbij, dat als er hier een groote som gevoteerd wordt moet rekening gehouden met de toekomstige draag kracht der gemeente. De Heer Sneltjes meent dat er ver meerdering van koopkracht binnen de gemeente komt; vraagt of b.v.b. de toe komstige leeraren te Haarlem zullen moeten wonen. De Heer Schram is ook vóór de zaak. De Heer Groot meent, dat meer het belang van het technicum, dan wel het gemeentebelang besproken is. De koop kracht zal niet opwegen tegen de be langrijke opoffering aan aflossing en rente. Zou het niet erg vinden als het technicum ergens anders komt. Zal tegen stemmen. De Heer V. d. Berg vindt het vreemd, dat de regeering zulke groote offers vraagt. De eisch is te hoog. De voor deelen zjjn te optimistisch voorgesteld. Bovendien staan wij reeds voor allerlei hooge kosten, Stationsverandering, Ar menhuis, Burgerschool. Zal er tegen stemmen. De Heer V. d. Kamp ziet de zaak optimistisch in, meent dat er 200.000 meer door in de stad komt, met een winst van 15%. Vestigt de aandacht op het terrein. De Heer Kleynenberg bespreekt de zaak in verband met de uitbreiding van het onderwijs alhier. Meent, dat het Technicum ons M.O. zal ontlasten. De Heer Stolp meent, dat het D.B. goed gedaan heeft zich tot het verkrijgen van het Technicum tot de regeering te wenden. De Voorzitter meent, dat het voorstel door den Raad met instemming is ont vangen. Het finantieele bezwaar is ge noegzaam weerlegd. De indirecte voor deelen kunnen niet bepaald worden. B. en W. meenen, dat het niet wijs zou zjjn den kans af te wjjzen. Een bepaalde plaatsaanwijzing heeft nog niet plaats gehad. Omtrent het wonen van leeraren te Haarlem is niets bepaald, maar de Min. scheen de billijkheid er echter van te begrjjpen. Meent verder aanneming geraden. In stemming wordt het voorstel aangeno men met twee stemmen tegen, die van de Heeren V. d. Berg en Groot. De Wed. L. J. E. Drjjber verzocht in aanmerking te komen tot verhooging van den haar verleenden onderstand. B. en W. adviseeren afwijzende be schikking. De Raad besluit alzoo. B. en W. stellen voor een rechtsvor dering in ie 3tellen tegen A. Vasen Pz. wegens het in gebreke blijven van be taling van geleverd duinwater en meter- huur tot een bedrag van 19.70!/s- Alzoo werd besloten. Thans kwam in behandeling de Tram. De Heeren Schram, Groot en Modoo wenschen alsnog de zaak uit te stellen tot de volgende vergadering, als zijnde niet genoeg op de hoogte van hetgeen wordt voorgesteld. De Heer de Breuk deelt mede, dat de jLeden acht dagen van de plannen hebben nzage kunnen nemen. Bovendien is de zaak door de Commissie ernstig in over weging en er is haast bij. De Heer Modoo vindt toch beter eerst nog nader kennis te nemen. De Heer Kleynenberg is ook van die meening, doch wil niet uitstellen. De Heer Schram wenscht nadere toe lichting. De Heer V. d. Kamp wenscht ook uitstel. De Heer de Breuk beant woordt, het betreft geringe wijzigingen; dit laatste stemt de Heer Modoo niet toe. Voorstel aanhouden komt instemming en wordt verworpen. De Naaml. Vennootschap Electrische Spoorweg Maatschappij, gevestigd te Amsterdam, geeft te kennen, dat door haar eenige wijzigingen zijn ver zocht, n 1. a. de ronde Kampersingel Gasthuissingel Houtplein te volgen in- plaats van Kampervest Kleine Hout- teeg Baan Dreefals zijnde met het oog op eventueele storingen der E. N. E. T. te verkiezen. b. de aansluiting aan het beginpunt van de ljjn der E. N. E. T. Heèrenhek Zandvoort inplaats van Wagenweg Jordensstraat Emmabrug, aangezien deze ook wegens de ligging aanbeveling- verdient, Met den wensch van spoedige goedkeuring der plannen acht de Maat schappij de hoop gegrond, dat de weg alsdan in den zomer van dit jaar kan geopend worden. Omtrent punt a meenen B. en W. niet ter wille te kunnen zjjn. Tegen punt b bestaan bij B. en W. geen principieele bezwaren, doch wen schen voorgeschreven te zien naast de rails der E. N. E.T. in de Tempelierstraat j eigen rails aan te leggen, wat een ver breeding der straat tot 16 Meter nood- zakelnk doet zjjn en welke verbreeding op de kosten der Maatschappij moet plaats hebbengemeentegrond hiertoe noodig wordt voorgesteld kosteloos af te staan, doch wegens de moeielijkheden tot het verkrijgen van den dan nog noodigen grond wordt een schikking voorgesteld tegen cautie-stelling aan de gemeente. Verder wordt in overweging gegeven in verband hiermede de zjjlijn Plein Brongebouw te verleggen. B. en W. stellen alzoo voorroute Plein Tempelierstraat goed te keu ren, doch aan de gewijzigde concessie de volgende voorwaarden te verbinden: Afschuining van het hoekhuis Lange Heerenvest Anthoniestraat het bouwen van een nieuwe brug van 10 Meter leuningwijdte inplaats van de Lange brug; wijziging van het noordelijk landhoofd der Eendjesbrug; aanleg van sporen in de Tempeliers straat; het brengen van de breedte der Tem peliersstraat tot 16 meter verplaatsing van het brandspuithuisje in de Tempeliersstraat goed te keuren verlegging van de zij baan der H. T. M. Het geheele voorstel werd aangenomen. Goedgekeurd werd een voorstel om een gratificatie van 200 toe te kennen aan den len luitenant der Infanterie, de Heer P. A. J. van Tienhoven, als bewijs van erkenning van zijn goede diensten bij de leiding van de oefeningen der officieren van hetkaderder schutterij. Tegen de Heeren Modoo, Groot en Schram. Ingekomen was een Schrijven van het Raadslid den Heer J. J. F. Bejjnes, er op wjjzende, dat eerlang zullen aanbesteed worden de gebouwen, machines enz. voor het openbaar slachthuis, verzoekende dat in het bestek o.a. zullen opgenomen worden bepalingen, dat de aannemer zal verplicht zijn voor datgene wat hij niet in eigen werkplaatsen of door eigen personeel uitvoert, niet aan derden op te dragen zonder toestemming van B. en W. en een en ander zooveel mogelijk te doen verrichten bij Neder- landsche firma's. In een toegevoegde memorie zet de Heer Bejjnes uiteen dat een eerste plicht is de belangen der Nederlandsche Nij verheid te bevorderen. B. en W. deelen mede, dat de zaak nauwgezet is overwogen, zijn van meening, dat die bepalingen niet zouden zijn in het belang der gemeente, doch verklaren zich gaarne bereid zooveel mogelijk rekening te houden met het geen in het schrijven van den Heer Beijnes in het belang der gemeente aannemelijk voorkomt en stellen voor Burgemeesters en Wethouders te mach tigen over te gaan tot de ondershandsche aanbesteding van voor het te bouwen openbaar slachthuis benoodigde machines en toestellen. De Heer Beijnes licht zijn schrijven toe. De Nederlandsche Nijverheid dient 5% voorsprong te hebben boven het buitenland. De Heeren Rinkema en Schram heb ben het woord. De Voorzitter meent dat het goed zou zjjn de beslissing omtrent de 5% aan te houden, zooals wordt besloten. Voorstel B. en W. wordt aangenomen. In verband met een adres van den Nederlandschen Bond van Horlogema kers, houdende het verzoek om adhaesie te betuigen met het door hen aan den Minister van Binnenlandsche Zaken ge richt adres om een wettelijke uniforme tijdsbepaling voor Nederland vast te stellen; stellen B. en W. voor hen op dragen, te berichten, dat waar de*Re geering reeds heeft te kennen gegeven, dat zij eene wettelijke regeling van den tijd zal voorbereiden, een aandrang om daartoe over te gaan minder noodig schijnt, welk voorstel werd aangenomen. Voorgesteld wordt de jaarwedden van schoolhoofden, onderwijzers en onder wijzeressen zoodanig te regelen dat bjj ziekte geduiende het eerste halfjaar de wedde geheel wordt uitbetaald, voor het tweede halfjaar voor de helft, terwijl na ongesteldheid gedurende twaalf maanden de betaling zal stil staan. De Afd. Haarlem van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft schriftelijk in herinnering gebracht dat elders bij ziekte één jaar het volle bedrag wordt voorge steld te betalen. De Heer Groot heeft een voorstel in dien geest. De Heer van Linden Tol komt op tegen het denkbeeld dat de onderwjjs- betrekking zoo ongezond is; meent dat de onderwijzer zeker minder zenuwach tig zou zijn als hjj zich alleen met zijn beroep bemoeide; vindt geheele uitbe taling gedurende een half jaar al mooi. De Heer de Haan Hugenholtz zet uiteen, dat het hier de regeling betreft van een zaak, die nog niet geregeld was. De Heer Groot wenscht geheel uit te betalen gedurende een jaar. Dit komt in stemming en wordt verworpen. Voorstel B. en W. wordt aangenomen met een overgangsbepaling. Th. Minningh, opzichter der Bouw politie alhier wenscht in aanmerking te komen voor het ontvangen van een gra tificatie wegens door hem in vrijen tijd verrichte werkzaamheden in dienst der gemeente. Voorgesteld wordt, te berichten, dat er geen termen bestaan tot inwilliging van liet verzoek. De Heer V. d. Kamp heeft het woord, wenscht het punt aan te houden. De Heer de Breuk zet de zaak uiteen. Voorstel B. en W. wordt aangenomen. Besloten wordt aan C. van Schie te verkoopen een strookje grond aan de Kennemerstraat, groot 13 M'„ tegen 8.per MJ. Ingewilligd wordt het verzoek van P. Dekker om den huur van perceel Gasthuisstraat 14 over te dragen aan J. W. van Tongeren, doch niet het ver zoek om den huurprijs te verminderen. Onbewoonbaar woiden verklaard de perceelen Burgwal No. 81, Turfmarkt No. 24 en Nassaulaan 22 en 24. Wijziging wordt voorgesteld van de Verordening voor de levering van gas als volgt: „Voor perceelen, welke niet aan het „buizennet zjjn gelegen, kunnen Bur gemeester en Wethouders de aanslui ting toestaan, indien zij overtuigd zjjn, „dat jaarlijks voor het te verbruiken gas „ten minste tien percent van de kosten „van aanleg zal worden betaald. Bur gemeester en Wethouders zjjn bevoegd „in geval van twijfel de voorwaarde te „stellen, dat voor de betaling van boven bedoeld bedrag de door hen noodig „geoordeelde waarborg worde opgeven." De Heer Modoo vraagt nadere inlich ting, welke de Heer J. N. Kruseman verschaft. De Raad besluit in den zin van B. en W. Door S. van den Bos te Heemstede was niet voldaan aan den eisch tot het wegbreken van een uitbouw aan zijn perceel Leidsche Vaart, als hebbende die bouw plaats gehad zonder de ver- eischte toeslemming van B. en W. Voorgesteld wordt thans in te trekken de hem verleende vergunning tot het hebben van een uitgang voor zijn per ceel aan de Leidsche Vaart. De Heer Rinkema meent in herin nering te moeten brengen, dat V. d. Bos geheel op eigen inzicht, willekeurig is te werk gegaan en dus vóór zal stem men even als de Raad óók besluit vol gens voorstel. Aangevraagd wordt 9200 tot rio- leering en bestrating van gronden tus- schen Voorhelm- en Bakkerstraat en tevens tot het doen verrichten van het zelfde werk aan een gedeelte van de Bakkerstraat. Voor de eerstbedoelde gronden vloeit f 3717 97 in de gemeen tekas terug. Het bedrag wordt toegestaan. Goedgekeurd wordt een plan tot be bouwing van gronden gelegen aan den toegangsweg naar het ontworpen goede renstation. B. en W. stellen voor het weekloon der lantaarnopstekers, in dienst der gemeentelichtfabrieken met ingang van 1 Mei 1904 te brengen van 3.75 op ƒ5.50. De Heeren Schram en V. d. Kamp wenschen dat die verhooging geacht zal worden ingegaan te zijn 1 Januari 1904. De Heer Schram verdedigt dit amen dement. Er ontspint zich een minder aangename discussie tusschen den Voor zitter, den Heer Groot en ook den Heer Kleynenberg. Am. Schram wordt ver worpen. Tot het aanbrengen van gasverlichting in het Gymnasium wordt aangevraagd en toegestaan ƒ300. Benoemd wordt het stembureau der Kamer van Arbeid voor Voedings- en genotmiddelen tot onderwjjzer aan de Kostelooze School Lr. B. de Heer F. J. A. van Ghort te Heemstede. tot onderwijzers aan de Tweede Tus- schenschool de Heeren D. Weeshof te Zaandam en C. Overbeek te Haarlem. De Heer Schram verzoekt vroegere toezending van de Raadsagenda. De Voorzitter zal zooveel mogelijk hierin te voorzien. De Heer v. d. Kamp vestigt de aandacht op den slechten toestand van de gor dijnen op het Gemeentemuseum. Nog deelde de Heer Rinkema mede, dat een der ingezetenen in wiens wo ning het drinkwater was afgekeurd, verzocht had om inzage van het rap port waarnaar de afkeuring had plaats gehad. Het was echter geweigerd. Van de bestuurstafel werd er niet op geant woord. Men zou zoo meenen, dst de aan vrager recht had te weten op welke gronden zijn drinkwater werd afgekeurd, tenzij' de Directie macht genoeg bezit om te verklaren: Ik keur af, dus deugt het water niet en gjj hebt niet te vragen. Men is verlangend te weten welke op heldering het D.B. hiervan zal geven; het is toch niet te denken, dat de Directie hierin eigenmachtig te werk gaat. De openbare Raadsvergadering ging vervolgens in geheime zitting over. Tweede Kamer. Dinsdag kwam de Kamer weer bjjeen ter hervatting der werkzaamheden. Ingekomen was de geloofsbrief van van den nieuwen afgevaardigde uit Eist, Baron Van Wijnbergen, tot wiens toe lating werd besloten. De eerstvolgende openbare vergadering weid bepaald op Donderdag. Vrjjdag zou de drankwet in behande ling komen. Dinsdag is ook de Eerste Kamer bijeen gekomen. Tot toelating werd besloten van den Heer Jhr. Van der Wijck. Na de herziening der afdeelingen en de vaststelling van de orde der werkzaam heden ging de Kamer tot Donderdag uiteen. In de vergadering van Donderdag wer den eenige naturalisatie-ontwerpen goed gekeurd, benevens eenige onteigenings- ontwerpen. Eerste Kamer.Donderdag werd be handeld het wets-ontwerp betreffende mjjnontginning. De „Times" verneemt uit Kopenha gen dat de eerste spoorweg in IJsland binnenkort zal worden aangelegd door ean Engelsche maatschappij, welke on langs is opgericht met het doel de zwavelmjjnen te Theisstrareykir in het noorden van IJsland te ontginnen. De mjjnen liggen op ongeveer 7 mijl afstand van de havenplaats Huavik, waar de spoorlijn beginner, zal.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2