poogden de bijeenkomst te verstoren; daardoor ontstond een botsing, uit de menigte werd plotseling geschoten op de gendarmes. Wachtmeester Rosz werd getroffen en zonk dood op den grond. De gendarmerie loste eenige salvo's, waardoor 23 personen gedood, 35 zwaar gewond werden. Uit Qrosswardein werden troepen ontboden. In Frankrjjk zal eerlang een moderne stad verrijzen, een zoogenaamde .tuin stad" (garden city). Te Champagne-sur- Seine, een dorp bij Fontainebleau, wordt een groot electrisch station opgericht en daar er voor de duizenden werklieden enz. geen huisvesting bestaat, zal men er op 9 hectaren grond een stad bouwen, met woningen, alle tus schen parken gelegen, waarvoor een groot deel van het terrein bestemd wordt. Een kapitaal van 4,300,000 francs is voor dezen aanleg benoodigd. Budde, de Pruisische minister van spoorwegen, is te Kassei aangekomen, om een coöperatieve bakkerij v,ul de verbruiksvereeniging van spoorwegbe- j ambten te helpen oprichten. De minister is er, toen het plan bekend werd, reeds in den Landdag over geïnterpelleerd en heeft daarop geantwoord dat de slechte hoedanigheid en hooge prijs van het Kassehche brood de beambten dwongen, zichzelf te helpen. Aan de (Berljjnsche) Post wordt in een brief uit Petersburg gemeld, dat de reis van den Tsaar naar het oorlogs. terrein thans in beginsel vaststaat; wanneer de Tsaar vertrekken zal, hangt echter af van de voltooing der samen trekking van Koeropatkin's iroepen: eerst als de aanvallende bewegingen in 't vooruitzicht zijn, zal de 'lsaar de verre reis ondernemen; vóór Juli dus denkelijk niet. om 2 uur is het hoofdkwartier van de stakers te Boedapest met geweld ont bonden. De werkstaking is dus geëindigd, zonder tegenstand is het stakingscomité opgeheven, de geheele beweging van het spoorpersoneel is ook hier op niets uit- geloopen, maar het zal de leiders niet in dank worden afgenomen, dat zij den vervoerdienst in wanorde brachten en daardoor vele belangen geschaad heb ben, een schade die niet te berekenen valt. De Lissabonsche correspondent van de Köln. Ztg. meldt over de daar uit gebroken werkstaking van de zetters veelmalen en maakt dan ook dat dit water voor de consumptie onbruikbaar is. H AARLEM 26 April 1904 De aandacht wordt gevestigd op de Tentoonstelling van Blindenarbeid, te houden in het Brongebouw aanstaan den Woensdag en Donderdag van 1 tot 5 uur. Er vallen bij veel eenvoudige werk stukken ook meer samengestelde te be wonderen, welke getuigen van goed ontwikkelden kunstsmaak. Het Verslag der Commissie van Museum en School voor Kunstnijverheid over 1903, deelt o.a. het volgende mede: In de eerste plaats wordt met bijzon dat deze aatste aan hun patroon on- 1 J - i j tv dere waardeering vermeld het bezoek mocrplnkp f»i5chpn nannpn crpSTAln lip II rt j rr i r%* door H. M. de Koningin Moeder op 25 Juni gebracht aan de Kunsttentoonstel mogeljjke eischen hadden gesteld. De zetters, die volgens den te Lissabon geldenden loonstandaard, zeer goed be taald worden, zullen waarschijnlijk aan het kortste eind trekken. De groote cou ranten hangen hun telegrammen, mede- deelingen en verslagen, fraai en duide lijk geschreven, in hun zalen op en worden zoodoende toch druk gelezen. Hoe groot de werkloosheid is blijkt o.a. hieruit, dat. alleen langs het stati on Bellinzona, in het Zwitsersche kan ton Tessino. van 28 Februari tot 9 April van dit jaar 40.000 Italiaansche arbei ders naar het buitenland zjjn getrokken. De meesten begaven zich naar verschil lende deelen van Duitschland, vooral naar den Elzas, en velen ook naar België Eiken nacht rijden nog extra-treinen om in dit drukke vervoer te kunnen voorzien. Italië is een land van hooge invoerrechten, aan deze wordt de toe nemende verarming van den arbeiders stand toegeschreven. In verband met de Hongaarsche spoorwegstaking had de Regeering la ten bekendmaken, dat wie niet binnen 24 uren den arbeid hervat heeft, zich als ontslagen kan beschouwen. Even als bij ons werd er al kort na het begin van verraad onder de leiders gesproken, ook bestaat er een stakings comité, waarvan reeds twee leden zijn uitgeworpen en als ten onzent in 't vorige jaar neemt men het de spoorweg- besturen nogal kwalijk, dat zij geen maatregelen hadden genomen, alsof zij niets wisten van de gisting die onder hun personeel bestond. Zeer waarschijnlijk zal het verder gaan als bij ons, n.l. dat ondanks alles in den dienst voorzien wordt, zij het ook in 't begin onvolledig; doch het getal slachtoffers, dat hier honderden be droeg, zal daar misschien duizenden zijn. Toch heeft de regeering bewilligd in een concessie door algemeene amnestie te verleenen, waarop weer velen den arbeid hervatten. Vrijdag zou naar men geloofde de dienst voor het grootste deel hersteld zijn. Gedurende de staking was er te Weenen en te Boedapest gebrek aan vleesch en de post werd te water ver voerd. Vrijdag zjjn de onderhandelingen niet opgeschoten; de regeering wenscht bui tensporige eischen niet toe te staan. Waarschijnlijk zullen de reservistenjuit de stakende beambten nu aangewezen worden om spoorwegarbeid te verrichten. In tegenspraak met geheel andere berichten, werd Maandag medegedeeld dat het stakingscomité der Hongaar sche spoorwegarbeiders heeft verklaard, dat de stakers de voorwaarden der re geering aannemen en bereid zjjn, on middellijk het werk te hervatten. Zaterdag, voor de afzending van dat bericht, werd reeds uit Boedapest ge meld, dat zich verscheidene duizenden werkzoekenden hadden aangemeld, om als spoorwegbeambte in dienst te treden, ij Vijfhonderd nieuwe beambten werden aangenomen. De aanneming van deze nieuwe krachten heeft de leiders van de beweging waarschijnlijk doen terug schrikken voor de voortzetting van een strijd die noodzakelijkerwijs honderden op het verlies van hun broodwinning zou te staan zijn gekomen. En dan zal ook het krachtig optre den van de overheid indruk gemaakt hebben op de leiders. Zaterdagmiddag In verband met de steeds toenemende sterfgevallen aan mazelen onder jonge kinderen schrijft het Tijdschrift voor a'rri'hZc'ht'= Geneeskunde het volgende: Heternsti- a ger karakter dat de mazelen in ons land in de laatste jaren hebben aangenomen, en dat vroede en onvroede mannen doet terugverlangen naar de vroegere amulet, het «briefje op de deur», wordt ook in Engeland met bezorgdheid waargeno men. In Engeland en Wales alleen sterven jaarlijks 13,000 kinderen aan deze ziekte, de eenige infectieziekte, die in onzen tijd niet afneemt In kleine ling, gedurende den zomer gehouden in de lokalen van het Museum. Melding wordt gemaakt van een ruime bijdrage tot een bepaald doel aan het Museum geschonken door Jonkheer Er- nest van Loon. Van de verschillende tentoonstellingen, in 1903 gehouden mogen die van de wer ken van Walter Crane en de internatio nale tentoonstelling van oude en nieuwe kantwerken als bijzonder geslaagd ge noemd worden. Met het oog op den afzet van in ons land vervaardigde kunstwerken werd het organiseeren van tentoonstellingen in het buitenland zooveel mogeljjk bevor derd. Het verslag brengt in herinnering de gunstige resultaten voor Nederland op de Internationale tentoonstelling te Tu rijn en te Crefeld. Uit de boekery van het Museum wer den in '1903 2145 boek- en plaatwerken in bruikleen verzonden aan onderwijs inrichtingen, belangstellenden, studee renden en beoefenaars van het kunst gemeenten is herhaaldelijk de sluiting van scholen gedurende vier weken toegepast, en met goed gevolg, mits zij terstond na de waarneming dei- eerste ziektegevallen geschiedde. Dr. Newsholme te Brighton staat hierbij toe, dat de kinderen, die reeds mazelen hebben gehad, de school blijven bezoeken. The Brit. med. Journ. wenscht het sch'oolgaan van kinderen van 35jaar (het meent, dat dit in andere landen onbekend is) geheel af te schaffen. Et- gaan 611,000 kinderen van dien leeftijd school «om de moeders te ontheffen van haar natuurlijke ouderplichten», en in die jaren vallen bijna al de sterfgevallen. Hoe ouder de kinderen naar school gaan, op hoe later en gevaarlijker leeftijd zij in het algemeen de mazelen zullen krijgen, afgezien van de besmetting der jonge kinderen in het gezin van het schoolkind. Het Engelsche tijdschrift schijnt niet te bedenken, dat ook zeer plichtsgetrouwe ouders in de noodzakelijkheid kunnen verkeeren. hun kinderen naar bewaar scholen te zenden, en dat de trap van een kazernewoning, als de kleintjes thuisblijven, ook al een bewaarschool is, maar niet van de beste soort. Het water in vaarten en tochten in Haarlemmermeer, heeft thans eene ongekende laagte, zoozelfs dat vele plaatsen doorwaatbaar zijn. Eene tegen stelling bij het vorige jaar toen de ma chines gedurig in werking werden ge steld om 't overtollige water te ver wijderen. Hoewel dit droge weder gunstig werkt op den akkerbouw, toch wenscht men algemeen naar regenwater, omdat bakken en tonnen reeds ledig De reorganisatie van het Museum wordt geleidelijk voortgezet. Verschil lende Afdeelingen en ook de boekerij werden door aankoop of geschenk uit gebreid. Het verslag bevat van deze zaken een soms beredeneerde opgaaf. In de lokalen van het Museum werden de volgende tentoonstellingen gehouden, n 1. van Photografieën uit Rome; van de Werken van Walther Crane; van brocaat en zijden stollen uit verschillende tijdperken en landen; van oude en nieuwe uit de hand vervaardigde kantwerken; van voorwerpen betrekking hebbende op de kunst van het Boek; van teekeningen van leerlingen der school voor Kunst nijverheid; van beeldhouwwerken der Belgische Schoolvan reproducties der kunsten uit het oude Egypte en van monumentale schilderkunst van lieden- daagsche meesters; van vrouwelijke handwerken toegepast op stoffen voor de meubileering; van gedreven vazen; van reproducties van fonteinen. Het Museum telde in d903, 8010 bezoekers, waaronder Binnen en Buiten- landsche Vereenigingen en Directeuren, leeraren en leerlingen van verschillende inrichtingen van onderwijs. In het verslag van de School voor Kunstnijverheid, verbonden aan liet Mu seum wordt nog eens uiteengezet, dat haar hoofddoel is, het vormen van goed onderlegde werkkrachten, die later in een of ander kunstambacht zullen werk zaam zijn. Schoolwerkplaatsen zijn ingerichtvoor decoratieschilderen, artistieke metaal bewerking en artistieke houtbewerking. Het aantal leerlingen toont aan, dat de School in een dringende behoefte voorziet. Ter herinnering aan het stichten der school in Januari 1879 heeft de Commissie het plan opgevat gedurende den zomer van 1905 een nationale ten toonstelling te houden van het werk der leerlingen van inrichtingen voor ku nstam bach t-onder w|js. Naar wij vernemen, ligt het in het voornemen van de directie der Haar- Nog steeds volgt de Directeur der Burger Avondschool de goede gewoonte, na afloop van den cursus, belangstellen den in de gelegenheid te stellen, kennis te nemen van het werk der leerlingen. Maandag was er weer gelegenheid toe. 't Is een genot het werk der klassen in volgorde te volgen, van het elementaire teekenen, tot de ontwerpteekeningen. In de eerste en tweede klasse is het z.g. handteekenen hoofdzaak; het wordt in de volgende klassen voortgezet. Gaarne, erkennen de leeraren hierbjj den invloed van het teekenonderwijs aan de Lagere School, maar als men ziet welke resul taten reeds in de eersteen tweede klasse verkregen worden, dat zal men erken nen dat, zoowel bij den Directeur als bij de leeraren het ernstig streven, om het teekenen te doen zjjn het schrift van den werkman, uitstekend gevolg heeft. Het wil ons vooikomen, dat een goed overdacht leerplan door al de klassen heen gevolgd wordt, op oordeelkundige wjjze hierbjj de verschillende eischen der handwerken worden in het oog gehouden, op zoodanige wijze dat de ambitie der leerlingen, om steeds naar hooger te streven wordt levendig gehouden, waar door veel werk is ontstaan, dat het be waren waardig is. Van eigenlijk copieeren is aan de Burgerschool geen sprake. Het werk ontstaat door aanschouwing; hoewel de techniek van het teekenen in de eerste plaats wordt onderwezen, geeft menig stuk werk blijk van een eigen opvat ting van den leerling, sterk uitkomend in de kleurenkeus van gepolychromeerde teekeningen. Mooie zaken waren hiervan te zien in het werk der derde en vierde klas in de Afdeeling meubelmakers, en schilders, tevens uitmuntend in fraai ljjnwerk, waartoe in de vorige klassen de gronden zijn gelegd. Zoo valt nog de aandacht op de bui tengewoon zindelijke en punctueele zui verheid waarover de ljjnteekeningen voor meetkundige constructies, projecties, bouwkundig en machine teekenwerk zijn afgewerkt, welke uitkomsten alleen te verkrjjgen zijn, als directie en personeel ernstig samen werken. In herinnering zij gebracht, dat aan de gewone vakken van onderwjjs, reken kunde, wis-, natuur- en werktuigkunde, lezen, schrijven en NederlandscheTaal, de noodige zorg wordt besteed, zoodat de toekomstige werkman bij het gebruik maken van al de klassen, zeer zeker goed onderlegd is. Voor de praktijk van het ambacht is natuurljjk aan de B.A.S. geen gelegenheid. Met genoegen verna men wij, dat het onderwjjs aan deze Inrichting ook door sommige leerlingen der Ambachtsschool gevolgd wordt, dit zjjn natuurlijk de leerlingen der laatste school die veel ambitie hebben. Een extra verrassing dit jaar. Leer lingen met goeden aanleg, die de school met einddiploma hebben verlaten, wor den door den Directeur, den Heer de Vries, nog niet los gelaten. Als bewijs hiervan was in een der teekenzalen een mooie collectie bouwkundige ontwerpen van gevels en fragmenten van bouw werken ten toon gesteld, in de natuur lijke kleur, keurig afgewerkt. Dit bewjjs van belangstellenden werklust verdient zeer zeker afzonderlijke vermelding. De B.A.S. kost natuurljjk aan de ge meente veel geld en het leergeld is ge ring, doch, ziende de resultaten is het goed besteed geld. raken. Gelukkig heeft men in de twee lemsche paardentram om verlenging te vragen van de haar verleende concessie. Ook zou zij, na gereedkoming der viaduct aan den Kruisweg, verlenging der lijn aanvragen tot aan het kerkhof op den Schoterweg. Het Hbld. deelt mede, dat de elec- trische tram AmsterdamHaarlem niet Juni, maar uiterlijk half Augustus bevolkte dorpen, Hoofddorp en Nieuw Vennep goede nortonpompen van ge- j meentcwege laten slaan, waarvan dan ook in tjjd van nood een veelvuldig ge bruik wordt gemaakt en welk water dan gratis wordt verstrekt. Ondanks de grootste zorg der politie, om het verontreinigen der vaarten en tochten tegen te gaan, gebeurt dit nog in exploitatie zal komen. Markt van 25 April 1904. Boter. Aangev. 62 K.G., verk. 62 K. G. L. pr. 1.40, H. pr. ƒ1.50 p K. G. Biggen. Aangev. 63, verk. 57 stuks. L. pr. ƒ5 50, H. pr. 7.50 p. stuk. Schrammen. Aangev. 7, verk. 7 stuks. L. pr. ƒ14.H. pr. ƒ21.p. stuk. Aardappelen. Aangev. 11 HL., verk. 11 H.L. L. pr. 4.H. pr. p. H.L. Appelen. Aangev H.L. verk. H.L. L. pr. f H. pr. p. H.L. 0R6ELBESPELIN6 in de Groote- of St. Bavokert alhier op Donderdag 28 April 1904, dea namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZEKMAN. PROGBAMMA. 1. Preludium en FugaHandel. 2. AdagioC. A Fischer. 3. Sonate No. 5G. Merkel. a. Maestoso. h. Adagio. c Allegro arsai. 4. Meditation No. 2A. Guilmant. 5. KerkariaStradella

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2