Tweede BlacL TE HUUR. van WOENSDAG 27 April 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonné's gratie gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, f 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning fi 50 p. w., terst. Coornhertstraat. No. 95. Huiien met tuin en Bovenhuizen. Duvod voordestraat. No. IS. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 18b. Ben Huis, f 1.— per week, terst. No. SI. Bovenhuis, 2 kam., keuken, ged. solder. Groote Houtstraat. No. 67. Gemeub. of Ongemeub. Kamers, van f 20 tot f 34.—. No. 153. Bovenhuis, f 240.— p. j. Mei. Harmenjansweg- No. 29. Heerenhuis met tuin, f 335.per jaar, terstond. Kleine Houtstraat. No. Srd. Gem. Kamer met alcoof en pension, f 30 per maand, terst. Kleine Houtweg. No. 16a. Benedenhuis met tuin, 300p. jaar, tegen 1 Aug. Korte Heerenstraat. No 82. Huis met tuin, f 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, f 2.25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. S Kamers met pension voor twee personen, a f 35.per maand, per persoon Leidsche vaart. No. 136. Ben Huis, f 550.— p. jaar, terstond Melkboeresteeg. bij de Amsterdameche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.— per week. lfassaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, f 40.— p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuwe Graoht. No. 37rd. Gtm. Kamers en Kamers ensuita m. pension, f 40 h f 50 p. m. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamera met keuken, en solder. Fieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, f 80. en f 60.p. m., terstond. Sohotersingel. met of a. pension, 45.of 15.p. m„ terst Sophlaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, f 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, 175.— p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 12. Heerenhuis met tuin, f 600.per jaar, terstond. Wagenweg. No. 36. Gem. Kamer met slaapk., f 25. per maand, terstond. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. solder, f 200.— p. jaar, terstond. Z. B. Spaarne. No. 84a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, 225.p. j., terstond Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, S50.p.j. Mei. Zijlweg. No. 4. Gem. Kamers met pension, van af 60.p. p., per maand, teratond, Bij C. GROENEWEGEN, Eerste Projekstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zylweg en aan de Olieslagers laan bjj den Koniuginneweg. Bij J. BOEREE, Coornhertstraat. Huisen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur een Heerenbuis met Tuin, Oranje- kade 7 en Onder- en Bovenwoningen, Spaarnwouderstraat. De Russische kranten beginnen zich te verzetten tegen het Btelsel van stil zwijgendheid ten opzichte van ambtelijke oorlogsberichten, terwjjl, wat nog wordt publiek gemaakt altijd te laat komt. Uit St. Petersburg wordt geseind, dat Wladiwostok gebrek heeft aan de aller- noodigste levensbehoeften, wier aanvoer belet wordt door de gezwollen rivieren. Ook is er gebrek aan geld. Talrijke inwoners, bizonderljjk vrou wen en kinderen, verlaten de stadals ze hun goed niet kunnen verkoopen laten ze het eenvoudig in den steek. De helft der huizen staat leeg. De burgerlijke bevolking is gedaald tot ongeveer 5000. Aangenomen mag worden, datEuro- peesche tusschenkomst niet zou zjjn in het belang van Japan. Veeleer zou het strekken om Engeland van den Japan- schen bondgenoot af te helpen en het meteen daarheen te leiden dat Rusland uit den brand geholpen wordt. Een goed ingelicht Russisch blad her innert in zake een internationale tus schenkomst aan een woord, indertijd door den Czaar gesproken„Deze strjjd zal het overwicht van Rusland aan de kusten van de stilte Zuidzee voorgoed moeten verzekeren". Dit doel is niet te bereiken zonder Japan volkomen te over winnen en het te dwingen, zich voor goed te onderwerpen, zonder het voor een reeks van jaren den lust tot roeke- looze militaire avonturen te benemen. Als wjj niet zoo handelen, zullen wjj a'le achting in het Oosten verliezen, ook dan wanneer wij overwinnen. De tegen woordige oorlog kan worden saamgevat in de vraag wie zal het overwicht hebben aan de Aziatische kust van de Stille Zuid zee, Rusland of Japan. Dit overwicht sa men deelen, over dat overwicht tot een vergeljjk komen, is onmogelijk. Een interventie zou dus slechts tekort doen aan het gezag en de eer van Rusland en is derhalve onmogelijk. Uit Tokio verneemt „the Times" dat bjj het Ministerie van Oorlog eiken dag tal van aanvragen komen van Japanners van eiken leeftijd, die verzoeken naar het oorlogsterrein te mogen vertrekken. Eigenaardig is het, dat deze aanvra gen volgens de oude gewoonte alle met hun eigen bloed geschreven zjjn. De ontplofbare stof, die dejapansche bommen bevatten, is door een Japanner uitgevonden. Ze heet naar den uitvinder „schimose". Dr. schimose was tot voor 10 jaar een van de meest geziene hoog leeraren aan de universiteit te Tokio. 20 jaar lang deed hjj proeven met ont plofbare stoffen, en op het oogenblik, zegt het „Berl. Tagebl.", draagt hij nog de litteekens van de vele wonden, die hjj bij zjjn proeven kreeg. De uitvinder beweert, dat „schimose" een veel ster kere uitwerking heeft dan lydiet, meli- niet of eenige andere ontplofbare stof, en dat het zelfs werkt onder omstan digheden, die elke andere stof gevaarloos maken. De ondergang van de ïPetro- pawlowsk" wordt aan de uitwerking van „schimose" toegeschreven. Uit Kroonstad komt bericht van een poging tot vernieling van een Russisch oorlogsschip, waar men dynamiet aan boord heaft gevonden, dat niet voor militaire doeleinden was bestemd. Er is geen twijfel of de springstof is aan boord gebracht met het doel het schip te vernielen. Men zou zeggen, dat de revolutionairen voorloopig wel tevreden konden zijn met het kwaad dat de Japanners de Rus sische vloot aandoen. Intusschen moeten de talrijke ontdekkingen van zulke po gingen tot dynamietaanslagen de Rus sische regeering in deze dagen met extra-bezorgdheid vervullen. Het Journal verneemt uit Petersburg dat generaal Koeropatkin den Tsaar ge seind heeft, dat hjj onverwijld aanval- lenderwjjs te werk zou gaan, aangezien hjj de thans tot zijn beschikking gestelde legermacht voldoende acht. Koeropatkin moet last gegeven heb ben, een infanterie-brigade te laten op rukken, ondersteund door een sterke macht van kozakken. Ook worden een 5000 man door het noord-oosten van Korea gezonden om de Japanners in de flank te vallen. De Daily Telegraph heeft een telegram uit St. Petersburg, dat de strategen daar tegen wil en dank tot de conclusie komen, dat generaal Koeroki's leger oprukt naar den middenloop van de Jaloe via Kangge en zoo om de positie van den Russischen generaal Kapjtalniki op den rechteroever van de Jaloe heen trekt. Eerst haalde men de schouders op over deze onderstelling wegens de geweldige moeilijkheden verbonden aan de beweging en de voeding der troepen op de bergpaden, maar de rapporten van de generaals Jilinski en Misjtsjenko geven blijk van hun overtuiging, dat toch zóó het avontuurlijke Japansche plan is, waarvan de uitvoering een bataljon genie twee of drie weken bezig zal houden wegens het ontbreken van wegen. De Morning Post verneemt uit Sjang hai van gisterenHet eerste Japansche leger is, naar men zegt, bjjna zonder tegenstand de Jaloe overgetrokken. Vijftienhonderd Russische werklieden zijn naar Port-Arthur gezonden om de beschadigde Russische oorlogsschepen te herstellen. Er schijnt dus daar meer gebeurd te zjjn, dan wordt medegedeeld. Twee Japansche officieren zjjn wegens spionage gevangen genomen en dood geschoten. Voorloopig zullen de Japanners de Yaloe niet over trekken, het plan schjjnt te zijn de troepen te doen landen in Mandsjoerjje. In Japan meent men, dat tusschen komst der mogendheden verwacht kan worden, Duitschland zou dan de eerste stap doen. De progressieve partjj schjjnt dit verkiesljjker te vinden, dan op het eind van den oorlog Japan diep in fi- nancieele ellende te zien, men gelooft namelijk, dat Japan dan vijfhonderd milloen zou moeten leenen om zich als mogendheid te handhaven. Uit een en ander kan men zien dat in Japan ook een anti-oorlogspartjj bestaat. De Japanners stellen zich tegenover Korea, hun bondgenoot nogal, erg bazig aan. Opnieuw duiken geruchten op van tusschenkomst n.l. van Engeland, dat trachten wil langs vriendschappeljjken weg de strijdende partjjen tot elkaar wil brengen. Engeland zou hierin een goed werk doen, temeer daar het als bondgenoot van Japan, alle reden heeft den strjjd niet te lang te laten voort zetten, aangezien er wel kans zou be staan, dat op een gegeven oogenblik Engeland in den strjjd gemengd werd. Het eigenbelang zou dus hier ook alweer gediend worden. Het gerucht dat Japan een neder laag zou geleden hebben aan de Yaloe, wordt niet bevestigd, maar in Rusland gelooft men er aan. Hoe de Engelschen hangen aan het oude, is weer in het Lagerhuis geble ken, toen een schuchtere poging werd gedaan om een deur te openen voor het metrieke stelsel. Het was in een wetsontwerp, door den afgevaardigde Bousfield voorgesteld, dat tot doel had meer gelijkvormigheid in maten en ge wichten te brengen. Tegenwoordig heeft elke plaatseljjke overheid het recht maten en gewichten te stempelen. Daarvoor wil deze wet eenheid in de plaats brengen. Als een aanhangsel van de wet werd voorgesteld, na 1 Januari 1908 de twee gewichtstelsels bekend als het Troy- en het apothekersgewicht op te heffen en door het metrische gewicht te vervangen. Tegen deze bepaling kwam nu zooveel verzet, ook bjj monde van Balfour van regeeringszijde, dat de voorsteller dat deel van zijn wetsontwerp introk. Nu vond het genade in de oogen der meer derheid en het wetsontwerp werd naar de wetscommissie verwezen. Overigens waren er nog leden, die ook de willekeur in het bestaande stelsel handhaven wil den. Men weet dat in Zuid-Afrika het En- gelsche bestuur veel aanstoot lijdt. Tel kens komen zelfs de Engelschen aldaar tegen verschillende bestuursdaden op, doch ook in het Kaapsche Parlement gaan stemmen op, die waarschuwen tegen rechtsberooving omdat het anders wel eens zou kunnen gebeuren, dat Afrika in opstand kwam, waarvan het slot zou zijn, dat Afrika voor Engeland verloren ging. Meer en meer bljjkt dat er ambte naren zijn benoemd, die niet voor hun taak berekend zijn en zelfs Milner schjjnt dit in te zien. Hoe die lieden kwjjt te raken, die zooveel in de war sturen, zal wel de vraag zijn. Van het beweerde Boerencomplot, dat zou bestaan om de banken fe plunderen, Milner gevangen te nemen, Pretoria te heroveren, hoort men niets meer. Misschien bestond het reeds in de ver beelding van menschen, die van mee ning zijn, dat het door het bestaande wanbestuur wel eens zoo ver kan komen. BRONGEBOUW. Het mooie concert van het Haarl. Muziekkorps, Zondagavond in het Bron gebouw gegeven, gaf ons gelegenheid kennis te maken met een drietal sin- fonische werken van den heer Iz. A. Houck uit Deventer, nl. Lente, concert Ouverture op 41, Suite orientate op 37 en Voorspel uit het Tooneel Oratorium Kassandra, naar Schiller op 69. Met belangstelling hebben wjj de uitvoering dezer werken gevolgd en een zeer gunstigen indruk gekregen van het scheppend talent des heeren Houck. Gaven de nummers 1 en 2 hoog te waardeeren momenten van muzikaal genieten, doorloopend was dit het ge val met No. 3, een warm geschreven toonwerk, waarin de componist van de effectmiddelen der moderne instrumen tatie met succes gebruik heeft gemaakt. Voor zooverre eene enkele auditie een oordeel wettigt, komt ons dit voorspel naar inhoud en bewerking hoogst be langrijk voor. Dank zjj de bezielde gloedvolle ver tolking van de zjjde van het orkest, maakte dit Opus een heerljjken indruk, welke zich openbaarde in geestdriftige toejuichingen. De heer Houck betrad het orkest en dankte den heer Kriens en de leden van zjjn korps voor de goede zorgen aan de uitvoering besteed. Na de pauze gaf het programma werken van Berliog, Grieg, Leoncavallo en Gounod. Dat ook deze op uitnemende wjjze werden uitgevoerd, behoeft niet te worden gezegd. De heer Kriens geeft zich voor zjjne uitvoeringen veel moeite; de bezoekers van het Brongebouw hebben er dezen winter wel van geprofiteerd. Ondanks het mooie zomerweer was ook nu de zaal flink bezet. B.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5