HAARLEMSCH PREDIKBEURTEN enz. No. 36 Uitgave van DE ERVEN LOOSJES, Gedempte Oudegracht 88. Zesentwintigste Jaargang. 144. van ZATERDAG 7 Mei 1904 Eerste BlacL Ned. Vereen, tot bevordering van Zondagsrust. TE HAARLEM Zondag 8 Mei 1904. Nieuwsberichten. TELIPHOONNTJMMER 14-4. Intercommunaal Telephoonnummer ABONNEMENTSPRIJS Por drie maanden - ,25. franco p. post —,40. Afzonderlijke nommers 3 centen per stnk Prijs per Advertentie van 1—5 regels f 0.25, elke regel meer 5 cents, groote letters naar plaatsruimte. VERSCHIJNT Dinsdag- en Vrijdagavond. Advertentiën worden aangenomen tot DINSDAG en VRIJDAG des middags ten 12 ure, die alsdan too mogelijk nog worden geplaatst. BUITENGEMEENTEN. Waar niets anders vermeld wordt, wordt de Ned. Hervormde Kerk bedoeld. Bennebroek. Voorm. 10 ure, Ds. Gerth van Wijk Doet Uwe inkoopen liefst niet Voorm- ™\Ds; Bo°\ fc r Evang. Iiuthorsche Kerk. ep Zondag. Waarom zoudt gij geheel onnoodig de Zondagsrust van anderen storen? Het Bestuur der Afdeeling. Beverwijk. Voorm. 10 ure, Ds. Loman. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Sepp. Bloemendaal. Niet ingekomen. Heemstede. Voorm. 10 ure, Dr. Jonker. Hillegom. Voorm. 9i/j ure, Ds. Meerburg. Nam. 21/, ure, Ds. Meerburg. Doopsbediening. Eglise Wallonne. 91/, beures, Eeole du Dimanche. lOVs heures, Mr. Duproix, Pasteur Wallon de Bois le Due. Houtrijk en Polanen. Voorm. 10 ure, Ds. Heeringa. Santpoort. Voorm. 10 ure, Ds. Kutsch Lojenga. Gereformeerde Kerk. (Ged Oudegracht.) Voorm. 10 ure, Ds. Mulder. 's Avonds 5i/s ure, Ds. Mulder. Eben-Haëzer Kerk. (Klein Heiligland) Voorm. 10 ure, Prof. Noordtzij. Hoogleeraar te Kampen, 's Avonds 5% ure, Prof Noordtzij. Christelijk Geref, Gemeente. Zuiderstraat Voorm. 10 ure, Ds. Janssen Pred. te Amsterdam. Avondmaal, 's Avonds 51/j ure, Ds. Janssen. Dankzegging. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Ds. Poolman. Nam. 1 ure, Zondagsschool. (Nassaulaan). Kerk der Veroenigde Doopsgezinden Voorm. 10 ure, Dr. Elhorst. Spaarndam. Voorm, 10 ure, de Heer Karmelk. Collecte voor de Zending. Velsen. Voorm. 10 ure, Ds. Montijn. Pred. te Haarlem. Velseroord. 's Av. 5 ure, de Heer Gutteling. Zandvoort. Voorm. 10 ure, Ds. Postumus Nam. 2y, ure, Ds. Postumus Meijes. Doopsbediening. Remonstrantsoh Geref. Kerk. Voorm. 10 ure, Dr. Haentjens. Kepetitie Zangkoor Dinsdagavond 8y, uur in de Kerk. Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Ds. de Blocg vc Scheltinga. Gemeente van Gedoopte Christenen. Lokaal Schachelstraat 6. Voorm. 10 ure, Openbare samenkomst. Nam. 12 ure, Zondagsschool. 's Avonds 6 ure, Openbare samenkomst. Dinsdag. 's Avonds 81/, ure, Bidstond. Z. D. Baptisten. Parklaan 17.) Sabbat (Vrijdag) 's avonds 8 ure, Bespreking van de Profetiën. Sabbat (Zaterd.) vm. 10 ure, Prediking. Sabbat (Zaterdag) Nam. 3 ure, Sabbat- school. Onderl. Bijbelbcspreking. Afdeeling Haarlem van het Nedorlandsch Luth. Genootschap voor In- en Uitwendige Zending. Zondagsschool ten 1 ure in de Open bare school C, Leidsche Vaart. Tweede Kamer. De algemeene be raadslagingen over de drankwet werden ook Dinsdag nog voortgezet. De Minister sprak de meening tegen, dat men hier met een nieuwen wet te doen had en noemt de voordeelen der wijzigingen op. De regeering is bereid het subsidie voor drankbestrijding te bljjven verhoogen. Verder ligt op den weg der Regeering slechts de reactie tegen de drankzonde te steunen. Allereerst moreel door de wet, om te doen zien dat de overheid de drankbestrijding niet ridicuul acht maar looft en prijst. In de tweede plaats dient het onderwijs in het alcoholkwaad aangemoedigd. En in de derde plaats dient de overheid drankvrije personen in dienst te nemen. Voorts dient door het steunen van asyls voor dronkaards de physische drang die tot drinken drijft, bestreden. Doch dan dient ook de moge lijkheid te bestaan tot verplichte iso- leering van dronkaards als in Noorwegen. Doch het eigenlijke wat de overheid doen kan is het afbinden van het kranke orgaan. Dat wilde ook de wet-Modder man. Vervolgens trad de Min. nog in debat met den Heer Troelstra, waarna de alge meene beraadslagingen gesloten zijn. Komt in behandeling art. 1 onder scheid tusschen sterken en gegisten drank, met een amendement van drie leden. Opgemerkt werd, dat in de toe komst tappers komen, die op hun deur zettenDe drank die hier verkocht wordt is uitsluitend voor uitwendig gebruik. De man die den brandewijn koopt, koopt ze voor uitwendig gebruik, doch niemand kan hem beletten den inwendigen mensch er mede te verwarmen. Spr. verzocht dus die nuttelooze gevaarlijke definitie weg te laten. Op voorstel des Voorzitters wordt daarna besloten, de debatten over de definitiequaestie te schorsen, ten einde de minister gelegenheid te geven, heden avond een wijziging aan te brengen die dan aan de leden kan worden rondge zonden. Daarna licht de Heer Fock toe een amendement, voorgesteld door hem en de Heeren Rink, Hubrecht, de Klerk en Willinge, om de voorgestelde splitsing van verkoop voor gebruik ter plaatse en gebruik elders te doen vervallen. De regeering wil de verleiding doen weg vallen om drank te koopen om dien thuis op te drinken, maar die verleiding bestaat niet. De man, die drank komt koopen om dien thuis op te drinken, is geen geheel-onthouder en kan dus moei lijk in verleiding komen. Combineeren van slijterij en winkelnering is veel gevaarlijker. Door de bepaling van de 3 deciliter zal het gebruik thuis zeer toenemen en stuurt men den weg uit naar de Nor- mandische toestanden. Bovendien kan men den tapper niet beletten als sljjter, den slijter niet beletten als tapper op te treden. Wie kan beletten, dat iemand bij den tapper een bierglas jenever be stelt en dit in een flesch naar huis meeneemt? Wie kan beletten dat de kooper bij een slijter zijn fieschjeinde slijterij opdrinkt? Met de wet in de hand zal men daartegen niets kunnen doen. De Heer Roessingh heeft een amen dement voorgesteld om de splitsing van verkoop voor gebruik ter plaatse en gebruik elders alleen te doen gelden voor verkoop van sterkedrank in het klein in door de Kroon aantewjjzen gemeenten met tenminste 10,000 in woners, omdat bij splitsing geen der beide zaken een bestaan zal opleveren. De Heer Michiels zegt, dat dit be zwaar voor alle gemeenten bestaat. De Heer Lieftinck zou de regeering willen vragen vooral te laten vallen de bepaling van 3 deciliter. Minister Heems kerk is ook destjjds bezweken voor goede argumenten, o.a. van spreker. Toen gold het de grens van 3t/i decililiter. Welnu, de argumenten die in 1885 golden tegen de 3t/j deciliter, gelden in 1904 nog tegen de 3 deciliter. De Heer Bos zal ook meewerken aan alle pogingen om bepalingen uit deze wet te schrappen, die noodeloos lastig zijn voor de betrokkenen, en waarvan het nut niet duidelijk is aangetoond. B(j nota van wijzigingen stelt de re geering voor Artikel I: Artikel I wordt gelezen als volgt: 1. Onder sterke drank verstaat deze wet, alcoholhoudende drank, met uit zondering van wijn en bier, waarvan het alcoholgehalte een bjj algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen maximum niet overschrijdt. 2. Onder gegisten drank verstaat deze wet wijn en bier, waarvan het alcohol gehalte het in het eerste lid bedoelde maximum niet overschrijdt. Andere alco holhoudende drank, waarvan het alcohol gehalte dat maximum niet overschrijdt, kan bij algemeenen maatregel van be stuur voor de toepassing dezer wet met gegisten drank worden gelijkgesteld. Het minimum voor den verkoop wordt gebracht van drie op twee deciliter. De Heer Rink stelt voor de beraad slagingen te schorsen ten einde beter te kunnen overwegen de consequenties van de nota van wijziging, ook met het oog op eventueel in te dienen amende menten. Hiertegen is te minder bezwaar nu het obstakel van 1 Mei 1904 niet meer bestaat Spr. geeft dus in over weging het wetsontwerp te verzenden naar de afdeelingen. De Voorzitter gelooft dat zulks niet noodig is. De aangebrachte wijzigingen sluiten aan bij de gevoerde debatten. In verband hiermede gaat de Kamer over tot de Ie al. van art. 1, de bepaling wat verstaan moet worden onder ster ken drank. Naardien er echter gesproken wordt van alcoholgehalte werden be zwaren geopperd. Ér zal nu zijn een rubriek dranken waarvan in de lucht zal zweven of het zullen zijn gegiste of sterke dranken, nl. die alcoholhou dende dranken, geen wijn of bier zijnde, waarvan het alcoholpercentage beneden de bij algemeenen maatregel van bestuur vast te stellen grens blijft. De Minister licht nog een en ander toe. De Minister van Binnenlandsche Za ken licht de aangebrachte regeerings- wijziging toe. De bedoeling is om voor groote plattelandsgemeenten als in Fries land de splitsing niet van toepassing te verklaren. De Heer Fock handhaaft namens zjjn medevoorstellers het amendement van den vorigen dag, om de splitsing geheel te doen vervallen. De Heer Borgesius meent, dat de Min. ten opzichte van de splitsing verder had moeten gaan, b.v.b. tot 20,000 zielen, dan vallen de plattelandsgemeenten er ook onder. Door de Heeren Verhey en Smeenge is een amendement voorgesteld, om ook aan distelateurs 2e klasse toe te staan de door hen vervaardigde likeuren, bit ters en dergelijke gedistilleerde dranken voor gebruik elders dan ter plaatse van verkoop te verkoopen bij hoeveelheden van ten minste drie liter. Het is nu genoegzaam een feit dat de Russen aan de Yaloe een nederlaag geleden hebben, tot hun troost moet gezegd, dat Japan verreweg de over macht had, hoewel het de vraag blijft of het van de Russen verstandig was zich in een gevecht te wagen onder zulke omstandigheden. De hoofdmacht der Russen staat nu in moeielijk ge naakbaar terrein. Alle Engelsche bladen zingen den lof van de Japanners, wier overwinning aan de Jaloe z(j toeschrijven aan uitnemend krijgsbeleid, overwicht van geschut en heldenmoed. De Times noemt het een nederlaag voor Koeropatkin zelf. Ver scheiden bladen drukken de hoop of de vrees uit dat de Chineezen nu aan den strijd zullen gaan deelnemen. Koeropatkin seinde den 2en aan den keizer den loop van den slag aan de Jaloe. Hij bevestigt, dat de Russen, daar zij in getalsterkte achterstonden, trots een hardnekkige verdediging, hun stel lingen, met groote verliezen en onder achterlating van een aantal kanonnen, moesten opgeven. Het zal nu zaak zijn voor de Japan ners om weer over de Yaloe terug te

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 1