De heer De Savornin Lohman blijft volhouden dat een sociëteit iets anders is dan een gewone drankgelegenheid. Waren er alleen sociëteiten, dan zou deze wet niet noodig zijn; omdat wie lid is van de serieuse sociëteit een tap perij za' voorbijgaan. Dat is een argu ment enkel der logica, het beteekent niet, dat hij zou wenschen dat alle menschen lid zoude zjjn van een sociëteit. Het bevorderen van sociëteiten is niet het bevorderen van drankgelegenheden. En het doel is ook niet het gezamenlijk drinken onder toezicht te stellen; dit is uw verkeerd begrip. Spreker wil dus geen vergunning voor sociëteiten. De Heer Schokking zou de beslissing over het punt der sociteits-vergunningen wel willen aangehouden zien totdat over de bepalingen betrekkelijk de tapperijen zal zijn beslist. 'De minister van B. Z. beantwoordt, waarna het amend.-Ter Laan c.s. (ver gunning aan sociëteiten door B. en W.) wordt verworpen met 50 tegen 43 stemmen. Artikel III werd daarna zonder hoof delijke stemming aangenomen. Uitge maakt is daarme nu alleen dat de ver gunning voor sociëteiten (en voor loge menten voor zoover het logeergasten belangt) niet door B en W., maar door Gedeputeerden wordt verleend. Of de sociëteiten ook zullen worden onderwor pen aan de nieuwe bezwarende voor schriften voor andere drank gelegenheden, is feitelijk nog niet beslist. Donderdag werd opnieuw in behande ling genomen Art. 1. Het bevat sterke en gegiste dranken, het onderscheid tusschen slijterijen en tapperijen, met bepaling dat dit onderscheid niet toe passelijk zal zijn in gemeenten met een bebouwde kom van minder dan 5000 inwoners; de bepaling dat in slijtergen niet mag worden verkocht dan in gesloten flesschen met minstens 2 deciliter inhoud (met uitzondering van elixers). Op deze drie alinea's waren eenige amendementen ingekomen. De Heer Ter Laan verdedigde vijf deciliter in plaats van twee als mini mum en in het belang der drankbe strijding. De Heer Michiels van Verduy- nen wil dan nog liever één deciliter en de Heer Fock vindt de heele weisvoor dracht ondoordacht en onvoorbereid. De lieer de Savornin Lohrnan zegt, dat de beschouwing van den Minister, dat de drank in huis moet worden ge bracht niet opgaat, met het oog op het slechte voorbeeld voor kinderen, waardoor de drinkgewoonten in huis ontstaan, doch betreurt, dat met hel aannemen van het amendement de wet vallen zal. Vervolgens had de Heer Visser het woord en daarna de Heer Borgesius. Vervolgens kwamen de amendementen in stemming. Dat van den Heer Rinkas, schrap ping voor de definities wordt aange nomen. Amend. Foch, geen splitsing van slgterijen en tapperijen wordt verworpen. Amend. Lieftinck, vervalling van 2 deciliter als minimum wordt verworpen, evenals 5 deciliter van den Heer Ter Laan. Art. 1 is daarna in zjjn geheel aangenomen, met 51 tegen 31 stemmen. Door den heer Rüell is een amende ment ingediend op art. XV, strekkende om hooger beroep te laten van liet be sluit van Ged. Staten tot aanwijzing van gemeenten waar geen splitsing zal plaats hebben. De vraag toch, tot hoever de bebouwde kom eener gemeente zich uitstrekt, kan aanleiding geven tot ver schil van opvatting. De begrafeniswet van 10 April I860 draagt de beslissing van te dien aanzien getezen geschillen dan ook, in hoogste instantie, aan de Kroon op. Het recht om in hooger be roep te komen ware' toe te kennen aan den Commissaris der Koningin in elke provincie, alsmede aan den raad van elke daarin gelegen gemeente, ieder voor zooveel gemeente betreft. Omtrent den oorlog weing nieuws. Berichten vermelden van enkele samen- treffens. Verder trekken de Russische troepen meer en meer op het noorden aan, wat juist moet overeenkomen met de plan nen van Japan om hen terug te drin gen. De bedoeling van Japan is Mandsjoerjje weer aan China te brengen en verder alle Russische invloed op Korea te doen verdwijnen. Engeland zal tevreden zijn toen het de handen vol had in Zuid-Afrika, moest het met lede oogen aanzien, dat Rusland zich in Oost-Azië nestelde en niemand zou het verwonderen als het niet de hand in het uitdrijven had. Maar nu Engeland zelf; maakt het niet van de ongelegen heid van den czaar gebruik om zich uit te breiden benoorden Britsch Indië? Hoe I langer de oorlog duurt, des te vaster voet wordt er verkregen. En waartoe zal dit indringen nu weêr lijden als Rusland weer de handen vrij heeft. Men roept voor 't voorkomen van oorlogen, maar de daden vertellen andere dingen Inmiddels werd bericht, dat de Rus sen zich hebben meester gemaakt van een grooten voorraad Japansche levens middelen in de stad Pjoekdong. Op grond van de mededeeling dat de telegrafische en de spoorwegverbinding met Port Arthur hersteld is, maakt men op dat de Japanners de landzijde dier stad verlaten hebben. Met het beleid van generaal Alexejefl is de czaar niet tevreden, tenminste hij staat thans enkel aan het hoofd van het burgerlijk bestuur. De czaar blijkt met de keuze van generaals nogal eens mis getast te hebben. Wat kan echter een generaal beginnen met onvoldoende troe penraacht en oorlogsbenoodigdheden, men weet toch dat het Russische leger aan alles gebrek had, waaruit meer en meer blgkt hoe geheel onverwacht de oorlog verklaard is. Men spreekt alweer van een anderen opperbevelhebber. Na tuurlijk lijdt de goede organisatie en j de eenheid in het leger door het telkens verwisselen der hooggeplaatsten. Nog steeds wordt Chineesche inmen ging gevreesd, Japan echter verzekert, dat het die nooit zal aanvaarden. Port Arthur is Woensdag weer ge- bombardeerd. Admiraal Togo meldt, dat sedert 6 Mei voortdurend ontploffingen worden gehoord te Port Arthur, waarvan de oorzaak niet kan worden nagegaan. Hij heeft den indruk, dat de Russen, wanhopend aan de mogelijkheid van verdediging, hun eigen schepen vernielen, voordat zij de stad ontruimen. Een half millioen manschappen wor den thans noodig geacht om Mand- sjoerije tegen Japan te verdedigen, slechts tweehonderd duizend zjjn er heden, hoewel meerdere troepen in aantocht zijn. Het doel is Japan zoover mogelijk naar het noorden te lokken, waardoor het terugtrekken der Russen verklaard zou zijn. De troepenbewegingen zullen echter streng gehouden worden. Een berichtgever uit Petersburg maakt melding van het nog geheel onbe vestigde gerucht, dat er in de Mo tiënpas (halverwege Feng-hwang-tsjeng en Liao-jang) een bloedig gevecht gele verd zou zgn, waarbij de Russen opnieuw verslagen en generaal Zasoelitsj gesneu veld zou zgn. De gemeenteraad van Weenen wenscht de opbrengst der stedelijke trams te ver- hoogen en denkt er daarom over om op de lijnen vrachten te vervoeren, waar onder steenkolen in de eerste plaats. Verder wil men op de lijnen naar de spoorwegstations, op sommige uren post wagens laten loopen, en evenzoo bier- treinen inrichten tot het vervoer van het gerstensap uit de groote brouwerijen in de buurt der hoofdstad. De stedelijke trammaatschappij be schikt over 1844 wagens, die over een net van 370 Kilometer lengte rjjden, met een snelheid van 10 Kilom. per uur. Het verkeer neemt sterk toe; het is van 119 millioen menschen in 1901 op 158 millioen in 1903 gestegen, en men gelooft dat in 1904 het cjjfer van 176 millioen passagiers bereikt zal wor den. Gemiddeld maakt elk inwoner 100 ritten per jaar. Het personeel, hoogen laag, aan de tram verbonden, bedraagt 7060 koppen. De konijnenplaag, waarvan West- Australië tot dusver verschoond bleef, nadert dezen staat thans ook. Het ge vaar is zoo ernstig, dat de regeering heeft besloten 120 KM. westelijk van de onlangs opgerichte draadversperring tegen het binnenkomen der konjjnen een tweede versperring aan te leggen, die een lengte van 1700 KM. zal hebben en tot de kust zal reiken. Te San Louis is een steiger bezweken onder het gewicht van de nieuwsgierigen, die kwamen zien naar twee kanonneer- booten, welke gezonden waren om de opening van de tentoonstelling op te luisteren. Een paar honderd menschen vielen, drie personen werden doodelijk gewond en velen bekwamen lichte kneu zingen. De schuldeischers van een koopman te Marseille, die twee jaren geleden zjjne betalingen moest staken, hebben nu van den curator in het faillissement het welaangenaam bericht ontvangen, dat op een tot den boedel behoorend Panama lot een prjjs van 100,000 fr. is gevallen, waardoor alle schulden kun nen worden voldaan. Dinsdagmiddag hebben de Berlijnsche bakkersgezellen besloten tot de alge- meene werkstaking. Zij verlangen af schaffing van het stelsel van kost en inwoning bij den patroon en uitbetaling van hun volle loon in baar geld. Tot nog toe is het met den arbeidstoestand in het bakkersbedrijf aldaar vrjj droevig gesteld. Deels door de beieidwilligheid van vele werklooze bakkersgezellen, deels het toestroomen van bakkerszoons uit andere plaatsen en deels door de inschik kelijkheid van het grootste deel der bakkers, schijnt de staking der bakker sknechts zonder ernstige stoornis voor de brood verbruikende Berlijnsche bevol king te verloopen. Vandaag laat zich het gebrek aan bakkerswaren nog niet voelen. In de arbeiderswijken hebben de bakkers zonder veel dralen de eischen der gezellen toegestaan en in de grootere bakkerijen van de wijk der meerge- goeden zijn de voornaamste bezwaren reeds vroeger uit den weg geruimd. In het geheel moeten nog tegen de 2000 bakkersknechts staken. HAARLEM 13 Mei 1904. Onze regeering heeft voor het vol gende dienstjaar meer geld noodig, men zegt negen millioen, hoewel dat nog lang niet zeker is. Maar als 't zoo is, zal er meer belasting moeten betaald worden, wat voornamelijk op den middenstand zal drukken. Er worden twee wegen geopend om de vermoedeljjke 30 percent meer te doen betalen. Ie Door verhooging der belastingen, 2e door een indirecte be lasting door vei hooging van het tarief invoerrechten. Maar dat is nu niet het zelfde! Wel wordt ons voorgepreekt stel, ge moet twintig gulden meer opbrengen. Doet ge dat niet liever bjj enkele centen te gelijk, op hetgeen ge in uw huishouding noodig hebt, dan bij guldens te gelijk? Alsof op 't sluiten van het jaar het niet net 't zelfde uit komt 1 Maar nog één kleinigheid heeft men verzuimd onder de aandacht te brengen. Stel, de man uit den middenstand heeft twintig gulden meer te betalen, dan is dit voor de hooger aangeslagenen naar evenredigheid veel hooger, omdat de belastingen progressief, opklimmend zjjn, er rekening wordt gehouden met de draagkracht, zoodat als de man uit den middenstand b. v. b. tién percent hooger wordt aangeslagen, voordehoo- gere categoriën van belastingschuldigen het percentage veel hooger is. Bjj betaling van hooger prijzen voor levensbehoeften gevolg van hooger invoerrechten draagt elk individu het zelfde bij in het vermoedelijk tekort van negen millioen. Stel op het meel komt een invoerrecht, zóódat de broodprijs twee cents per kilo stggt, dan betaalt de onvermogende, de minvermogende, de middenstand zoowel twee cents vcor een brood meer, als de vermogende, wien een paar centen méér volstrekt niet schelen kan. De kleine be lastingschuldige met minder draagkracht zal dus aan de negen millioen evenveel bijdragen als de vermogende. Niemand zal dit billijk vinden. Nu is hier alleen als maatstaf geno men het meel, doch alle zaken, die wij van buiten moeten betrekken, worden hooger belast, en daar een cent hier, een stuiver daar, een dubbeltje elders, een aardig sommetje per jaar uitmaakt, is het gemakkelijk na te gaan, welke personen bjj verhooging der invoerrech ten het loodje zullen leggen. Voor den middenstand zal dus een directe belasting verre te verkiezen zjjn boven de indirecte, door verhooging der invoerrechten. Het Jaarverslag der Vereeniging Reis- belasting over het vorige jaar bevat o.a. het volgende In het hoofdcomté kwamen geen ver anderingen voor, het subcomité voor Haarlem bestond uit de Dames Jonk vrouw L. J. Quarles van Ufford en Me vrouw Everwjjn Lange Van Merlen. Een zeer gewenschte uitbreiding ver kreeg de Vereeniging door de oprichting van een afzonderlijk comité onder de benaming Kinderfonds Reisbelasting ten behoeve van kinderen beneden de 13 jaren. Met groote toewjjding verrichtten de dames die zich hiervoor beschikbaar stelden haar taak. Voor de eerste maal liepen de inkom sten iets terug zij beliepen 9828,98 tegen 9847.50 in 1902. Het Kinderfonds ontving 553,83. Met inbegrip van Amsterdam, dat afzon derlijk werkt, was ingekomen ƒ13706.40. Het batig saldo beliep ƒ291.625, waar- mèe dit jaar wqer kon aangevangen worden. Toch zal ieder begrijpen dat krachtige steun, ook reeds in het begin van den zomer, zeer gewenscht is. Indien de Vereeniging met het naar buiten zenden van patiënten moet wachten totdat er geld genoeg voor ontvangen is, is de zomer voor een groot deel voorbij. Men moet het derhalve maar wagen, en tot heden toe ging het altoos nog goedNatuurlijk moesten velen teleur gesteld worden. Dit jaar werden 254 personen door de Vereeniging geholpen, en 95 door het comité uit Amsterdam. Van de patiënten werden geplaatst: a. van die van het hoofd comitéin het Badhuis voor minvermogenden te Zandvoort 39 in Heideheuvel te Hil versum 20in Rusthof te Zeist 53 in Betanie 1 in Zomervreugd 2in Klein Loo te Driebergen 15 en bij par ticulieren 124. Deze laatsten werden geplaatst te Zeist, te Ymuiden, te Ginneken, te Chaam, te Epe, te Groesbeek te Ooster beek, te Katwijk aan zee, te Egmond aan zee. te Bentheim, op den Zwaluwen berg bjj Hilversum, te Beekbergen, te Harderwijk te Laag Soeren, en verder in de diaconessenhuizen te Utrecht, Hilversum en Haarlem, het ziekenhuis te Oosterbeek, en het sanatorium te Zeist. h. van die van het Amsterdamsche comitéin het Badhuis voor minver mogende te Zandvoort 5; in Rusthof te Zeist 25; in Klein Loo te Driebergen 13 in het Ziekenhuis te Velp 1 in het Liefdehuis te Stratum bij Eind hoven 2bij particulieren 49. Deze laatsten werden geplaatst te Nunspeet, te Baarn, te Zeist, te Ooster beek, te Gent, te Doetinchem, te Apel doorn, te Hilversum, te Driebergen en te Breukelen. Voor rekening van het Kinderfonds werden er 21 in verschillende inrichtin gen en gezinnen geplaatstin Zomer- vreugde te Zeist, 2, in Betanie te Zeist 9, in het Kinderhuis te Zandvoort 2, in het Badhuis voor minvermogenden te Zandvoort 1, in de Sophiastichting te Scheveningeu 2 en dan nog 5 bjj particulieren. Het doel der Vereeniging is aan minvermogenden, die volgens attest van hun geneesheer voor herstel van gezond heid bosch- of zeelucht noodig hebben, deze gedurende eenigen tijd te ver schaffen. De naam Reisbelasting berust hierop, dat vooral van degenen die zelf op reis gaan, een bijdrage gevraagd wordt. Als men zelf van de frissche lucht geniet, gunt men die ook gaarne aan anderen. Om naar buiten te gaan komen het eerst in aanmerking kostwinners, en verder minvermogenden, die tengevolge van een acute ziekte of een operatie of als gevolg van overwerken in een toestand van zwakte verkeeren, waarin tot herstel van krachten een verblijf in de buiten lucht noodig is. Op de groote zaal van het Stede lijk Museum (Raadhuis) is eene tentoon stelling geopend van prenten van J. Moijreau naar schilderjjen van Philips Wouwerman, uit den Atlas van Haarlem en Omstreken. Het Museum is dagelijks te bezichti gen. Zondags is de toegang vrjj.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2