De Japansche Admiraal Togo deelt mede dat gedurende een dikken mist nabij Port Arthur de kruiser Kasoega in aanvaring is gekomen met de kruiser Josjino. Laatstgenoemd schip zonk na eeriige minuten. Er zijn slechts 90 zeelieden gered. Denzelfden dag stootte het rantserschip Hatsoese een der vier grootste schepen der Japansche vloot, op een onderzee-<che Russische mjjn en zor.k. Driehonderd man zijn door tor pedojagers gered. Men zegt dat de Russen bij het leggen van mjjnen denzelfden regel volgen, als de Japanners, n.l. scherp den weg op nemen, die de' vijandelijke schepen nemen, waardoor de Japansche schepen nu niet meer zich te dicht bij de kust durven wagen. Het Japansche leger wil blijkbaar het Russische in de flanken aantasten. Koeropatkin schijnt in verband hier mee zjj n maatregelen genomen te hebben, waaarbij zijn ruiterij hem belangrijke diensten bewijst. Uit Nioe-tsjwang wordt gemeld dat, volgens geruchten welke loopen in over het algemeen welingelichte kringen, het Japansche leger van de Jaloe een rustigen tegenslag ondervonden zou hebben en naar Feng hwang-tsjeng terug zou gedreven zijn. De Daily News verneemt uit Tientsin Men meldt dat 70,000 Russen tot ontzet van Port Arthur oprukken en dat de Japanners dientengevolge hun aanval lende beweging verhaasten. De Russen beschouwen het als een gunstig voorteeken, dat zij, juist op den geboortedag van den czaar, een succes behaaldenop den terugtocht der Japanners moeten aanzienlijke ver liezen geleden zijn. De „Breslauer Ztg." maakt melding van een aanslag die op den Tsaar was beraamd bij de groote voorjaarsparade te Petersburg. In een der loges voor genoodigden op het paradeveld opgericht bevond zich een jonge dame, een dochter van den bekenden Russischen psychiater Meresjkowski. Het schuwe ongerust uiterlijk van deze jonge dame viel eenige officieren op en op goed geluk besloot men haar te arresteeren voor dat de Tsaar op het terrein verscheen. Het bleek toen, dat de jeugdige nihiliste, want dat zou juffrouw Meresjkowski zijn, in het bezit was van een bom. Zij ontkende niet een aanslag in den zin te hebben gehad. Aan de Echo de Parit wordt over de toekomstige plannen van Koeropatkine gemeld, dat zijn voornemen toch schijnt te zijn, slag te leveren. Hij zou de twee Japansche legers afzonderlijk willen verpletteren. Wanneer hij het onderspit delft zou hjj terugtrekken en den regen tijd afwachten, daar de Japanners dan zeker niet zullen kunnen oprukken, tenminste onmogelijk snel Kharbin kunnen bereiken. En hier komt het in hoofdzaak op aan, omdat Kharbin Koeropatkine's hoofdkwartier is, van waar hjj in Augustus met zijn 400,000 man sterke leger het offensieve zal nemen. Een poging der Japanners om aan de Kerr-baai te landen, mislukte. Voor posten van Russische troepen in Kwan- toeng werden op den löen door de Japanners bij Sansjilipoe aangevallen. De Japanners leden aanzienlij keverliezen en staakten den opmarsch. Een deta chement trok terug, nadat het een verkenning in de richting van Kintsjau had gedaan. Berichten van Engelsche bladen over Japansche aanvallen ten zuiden van Haitsjeng, waarbij onze verliezen 2000 man zouden hebben bedragen, zijn geheel ongegrond. Opnieuw wordt bevestigd, dat een ernstig gevecht niet lang kan uitblijven. Een gerucht, als zouden de Japanners op Moekden aanrukken, verdient geen geloof. Volgens enkelen zijn de wegen zoo slecht dat de artillerie niet vooruit kan en moet de infanterie zich voegen naar een langzamen gang van voertuigen en kanonnen. Anderen willen weer dat de Japanners wachten totdat ze een onaf gebroken linie hebben van Nioetsjwang tot Fengwangtsjen en volgens derden houden de Japansche troepen bij Feng- wangtsjeng de Russen slechts bezig om de aandacht af te leiden van de omtrek kende beweging westelijk van den spoor weg, die ten doel zou hebben de ver binding van Moekden af te snjjden. Wat daarvan zjj, het is een feit dat elke dag respijt voor de verdedigers van Liaojang dezen ten goede komt. Per dag komen acht treinen met militairen het garnizoen versterken en in de verdedi gingswerken zullen de Russen ook wel niet stil zitten. De Japanners zijn slim genoeg om dit voordeel voor hun tegen standers in te zien en zullen dus met hun aanval wel niet langer wachten dan hoogst noodzakelijk is, dat waar borgt hun geheele optreden in dezen oorlog. De correspondent van de Times, die op zee rondzwalkt, heeft via Wei-hai- wei geseindHet legerkorps van gene raal Okoe, dat tot taak heeft Port Arthur te nemen, ontmoet een hard- nekkigen tegenstand. Uit alles blijkt, dat het Russische garnizoen besloten is 'tzoo lang mogelijk uit te houden. De kanonnen der onklaar geraakte oorlogs schepen zijn op pas gemaakte kustbatte- rijen geplaatst, waarvan de voortzetting de noordoostelijke omgeving van Kin- tsjou dekt en ook de omgeving van Dalni, dat de Japanners nog niet hebben bezet. Indien de Russen volharden in de houding, welke hun verdedigings werken te velde schijnen aan te duiden, dan zal Port Arthur zonder groote offers niet vallen. Er is een conflict tusschen Frankrijk en den Pauselijken stoel, in verband met het bezoek van Loubet aan den koning van Italië te Rome. Men meent dat het door Frankrijk is uitgelokt, maar dat de kwestie eigenlijk gesteld is door den Pauselijken Secretaris Merry del Val, die er van de kardinalen heel wat van te hooren krijgt. In hoeverre de Paus zelf bij de zaak betrokken is, kan niet medegedeeld worden, wel herinnere men zich, dat de Paus vroeger gezegd heeft, zich niet met politiek te zullen inlaten. De zaak komt in de Fransche Kamer in behandeling, de behandeling is echter uitgesteld, omdat men eerst nog nadere inlichtingen te Rome heeft gevraagd. De bedoeling van den Paus, zoo weet men reeds te zeggen, is nooit geweest om een breuk met Frankrijk in de hand te werken. Dat het binnendringen van Engeland in Thibet sterk afgekeurd wordt en dit ook verdient, is te begrijpen. Het heette een vredelievend gezantschap, ten doel hebbende de inkomende rechten te ver lagen of ze gelijk te stollen aan die, van China geheven; het is geworden een brutaal treden in de bevoegdheden van een bevrienden staat, waarbij, toen Thibet zich verzette, honderden dooden zijn gevallen. Men vergele niet, dat Engeland het niet zou gewaagd hebben zóó optetreden, als Rusland niet in oorlog gewikkeld was. En dan zonder oorlogsverklaring een volkomen onweerbaar volk aan te vallen. Maar dit is slechts één der mooie daden van het Christelijke Engeland. Zestigduizend meestal Russische Jo den, verhuizen gedurende de laatste jaren elk jaar naar Amerika. Meestal zijn het onbemiddelden en het meeren- deel van hen verstaat geen handwerk. Hoe komen daar in den vreemde al die nooddruftigen aan den kost!" Zij worden op de meest liefderijke wijze, door hun bemiddelde Amerikaan6che geloofsbroe ders ondersteund en voortgeholpen. Het eenheidsgevoel ontbreekt allerminst bij de Joden. De aldus voortgeholpen men- schen weten zich door ijverige volharding op te werken tot een toestand, ver ver heven boven dien van hun vroeger vader land. De bij 't passagiersverkeer met Noord- Amerika betrokken Duitsche, Fransche, Belgische en Nederlandsche Stoomvaart maatschappijen hebben besloten de maat regelen der Engelsche Cunardlijn op't continentaal verkeerdsgebied tegen haar gericht, te beantwoorden met eene verlaging van de derde-klassevrachtprij zen van Londen en Liverpool af tot veertig mark. De gemeenteraad van Dresden heeft Vrijdag na een beraadslaging die tot middernacht heeft geduurd, besloten tot een belasting op groothandel, groote winkels en filialen. Bij een omzet van meer dan 300,000 mark begint de belasting en wel met Vs procent, om tot 1 procent te stijgen bij een millioen bij groote winkels (Warenhauser) zal de belasting i Vj tot 2 maal zoo hoog zijn. De Times verneemt uit Kaapstad, dat de Kaapsche regeering uit gebrek aan het noodige geld ophoudt met den overtocht van Dienstboden uit Engeland I te subsidieeren. Donderdag jl. hebben de uurwerk makers te Cluses het werk neergelegd. Zij trekken door de straten de Car magnole" en de «Internationale" zin gende. Troepenversterkingen zijn aan gekomen; 25 stakers, die uit Marignier vertrokken waren om hun kameraden te steunen, werden door de gendarmes naar hun woningen teruggebracht. Ook te Scionizer verhinderde de politie de stakers naar Cluses te vertrekken, waarop deze de politie en soldaten met steen en wierpen, waardoor 2 gendar mes werden. Een eigenaardige quaestie doet zich voor in de gemeente Barendrecht bij Rotterdam. B. en W. weigerden een man op de kiezerslijst te plaatsen omdat hij niet den bq de wet bepaalden tijd in den zelfden dienst was geweest. Zijn patroon, landbouwer, was in staat van faillisse ment verklaard. De eigenaar van het landgoed stelde toen een bed rijf boer akn, bij wien de aspirant-kiezer werk zaam bleef. Deze bedrrjfboer vertrok toen de eigenaar het goed weder ver huurd had, en ook bq dezen nieuwen huurder bleef de knecht werkzaam. B. en W. noemen dat veranderen van patroon niet denzelfden dienst, terwijl de werkman van oordeel is dat de dienst dezelfde is gebleven, en het ver anderen van patroon niet aan hem is te wijten De beslissing van den rech ter is thans gevraagd. Thans is men ook tusschen Halfweg Haarlem begonnen met het plaatsen der bazaltsteen voor den Elektrischen spoorweg Amsterdam - Haarlem; voorts met het aanbrengen der armen aan de geleidingspalen en het leggen der rails bij bruggen, inrijdammen en huizen, dat voorloopig daarbq open vakken waren gebleven. Tusschen Sloterdijk en Halfweg is de zandaanvoer opgehouden; één spoor (vaartzijde) ligt goed, het tweede wordt thans gelegd. Loopen de bruggen en verdere werken te Haarlem mee en de brug bij Amsterdam (Tolbrug) dan hoopt men 1 Augustus nog te rijden. Onlangs werd melding gemaakt van een 8 jarigen avonturier, die het ouder lijke huis aan den Blauwkapelschenweg te Utrecht heimelijk had verlaten en in aanraking was gekomen met een vermomd bedelaarsvolkje, dat in woon wagens het land afreisde. Hij was mede den boer opgetrokken en gevoelde zich zoo goed bij deze nomaden thuis, dat hij in één enkelen dag zich reeds met hun zeden en gewoonten had vertrouwd gemaakt en even goed met onbedekten hoofde en blootvoets rondliep als ieder 1 ander lid van het genootschap. Tegen wil en dank werd hij door de politie op den Amersfoortschen straatweg aan zijn nieuwe vrienden ontrukt en aan de familie teruggegeven. Deze zelfde knaap is in het begin |- van deze week opnieuw de ouderlijke woning oritloopen. Het schijnt hem veel moeite te kosten «la vie de bohème» nu reeds vaarwel te zeggen. Hij richtte zqn schreden naar Vreeswijk en daar sloeg de kleine kleuter op hoogst origi- neele wijze zijn bivak op in een afge zonderd liggend zandschuitje. Tot zqn groot verdriet haalde men hem evenwel gisteren hieruit te voorschijn om hem opnieuw aan de, door hem zoozeer gehate, beschaafde maatschappij terug te geven. De 9 jarige schqnt een zeer zonderling karakter te hebben. Hij is totaal onge voelig vtoi' de droefheid zijner familie wegens zqn buitensporig gedrag en heeft reeds gedreigd om opnieuw weg te loopen. Men vreest daarom, dat de knaap niet heelemaal wel bij het hoofd en in lichten graad idioot is, hoewel overigens geen abnormale verschijnselen worden waargenomen. In de laatst gehouden raadsvergade ring te Haarlemmermeer werd de Raad door een lid ojimerkzaam gemaakt, dat het in Juli "1905 vjjftig jaar zal geleden zijn, dat de gemeente Haarlemmermeer bestaat en verzocht alsdan dit heuche- Iqk feit te willen herdenken. Burg. en Weth. gaven toezegging bq het opmaken der begrooting hierop te letten. HAARLEM 24 Mei 1904. De Haarlemsche Football Club heeft in den wedstrijd te Duisburg gewonnen met 41 en te Keulen met 3-2. In den Zangwedstrqd te Delft heeft Zaterdagavond de Haarlemsche Vereeniging „Kunst door Oefening," Directeur den Heer Biele in de derde afdeeling den vierden en Zondag in de tweede afdeeling de Haarlemsche Ver eeniging „Caecilia", Directeur de Heer Pielage, den eersten prijs en den tweeden eereprijs behaald. Onder de auspiën van het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem, wordt thans in het Museum van Kunstnijver heid te Kopenhagen eene tentoonstelling gehouden van Nederlandsche toegepaste kunst, die in Denemarken zeer veel waardeering ondervindt en druk wordt bezocht. De tweede tentoonstelling van buitenlandsche meesters op het gebied der decoratieve kunst zal begin Juni in het Museum van Kunstnijverheid te Haarlem geopend worden met de werken van den Belgischen kunstenaar Privat Livemont. Deze tentoonstelling zal omvatten natuurstudiën, ontwerpen voor plakka ten, naaktstudiën, bloemstudiën en ontwerpen voor decoratieve doeleinden, zoodat wij deze veelzijdigen kunstenaar in zijne verschillende richtingen zullen leeren kennen. In het Douche badhuis aan den Koudenhorn zqn in de afgeloopen week genomen 740 baden. In het 2e badhuis Leidsche Plein zijn in de afgeloopen week genomen 430 baden. Postkantoor Haarlem OPGAVE van de door dit kantoor verzonden brieven en briefkaarten, bestemd voor onbekende personengedurende de eerste helft der maand Mei 1904, welke stukken thans door de Af zenders kunnen worden teruggevraagd. BINNENLAND. Brieven. Daamen, Mej. A. Kuiper, Mej. A. M. Timmer, Beddelcoper, C. C de Qraff, Als-na Ceintuurbaan 21K, Mej. B. Duyff, mej v. Eija, F. Brouwer, mej. ,8--Keeps, mej. M. C. Horathuyse, G. J. Wils allen Amsterdam. Wed J. v. d. Hoorn, Aaperen. P. v. d. Berg, Btoemcndaal. C. J. v. Berckel, Dordrecht. Mej. Klahn, v Soest, den Haag. J. v. d. Berg Haaften, v. Son, Oiatrom, mej. J. Kos, L. v. Eden. allen Haarlem. Mej. M. Smit, Heemstede. H. G. v. Straaten, Hoorn. Vischer, .Vaa-trier-1. L. de Goede, Purmereud. Mej. M. Nijboer, H. Oburg, beiden Rotterdam. Wed P. Schouten, Utrecht. Mej. D de Meijer. Zeist. Van Amsterdam Helder voor mej. A. Vremlte, Haarlem. Briefkaarten. P. A. v. d. B-ogaard, L. Termeer?, mej J. Snoek, W. Kotter, mevr. v. d. Kampen, P. Zwem mer?, mej. v. Bilderbeek, Wed. v. d. Berg, allen Amsterdam. Mej. D. Schouten, Bussum. Mej. D. Post Uiterweer, Th. v. d. Eijkhoff mej. J. v. Eok, allen den Haag. Mej. N. Dool, K. Smit, beiden Haarlem. W. Lentsch, Yuiniden. Mej K Wei- boren, Leiden. M. v. d. Linde, L. L. de Graaff, beiden Rotterdam. JHarkmann, Tilburg. Mej.H. Verschoor, Utrecht A. Schaart, Vuren. K. Key 1, Ochter-slraat BUITENLAND. Brieven. Mej. B. J. Molyn, Pretoria. J. de Graaf, Smidt- horst. Mej. Wjjckerheld, Bislom Venise. Br-efkaarten. F. Willemse, Bsndong. E A. Conroy, Deiagoa- baai. Witzegrand, Jever. Buttner (3), London. Brands, Oberhausen. Muziekuitvoering, op Woensdag 25 Mei 's av. van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kapelmeester C.P. W, KRIENS. PROGRAMMA. 1. -The Queen's Own.- March.,.. Sanford. 2. Ouverture «Julios Cesar-Schumann. 3. Spaansche DaureoMoskowsky. 4. Fantasie -Preciosa-Weber. 5. Ouverture -Lerchte Cavallerie-. Suppé. 6. Wals uit de operette -DerVice- Admirai-Millöcker. 7. Parade MilitaireMas-enet. S. Eerste RhapsodieLiszt.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2