Nieuwsberichten. KRONIEK. In de Raadsvergadering van Woensdag kwam na de mededeelingen het volgen de in behandeling. Door leerlingen en oudleerlingen der H.B S. alhier werd ter gelegenheid van de vjjf en twintigjarige ambtsvervulling van den Directeur, den Heer Dr. H. Brongersraa, een som van ƒ1250 den jubilaris aangeboden. Deze verzocht het College van B. en W., het bedrag in beheer te nemen en de inkomsten te doen strekken tot het geven van gelde- ljjken steun aan een of meer minver mogende leerlingen der H.B.S. Gaarne hebben B. en W. aan deze opdracht voldaan en zij twijfelen nietofde stichting van dit „Brongersma-fonds" zal bij den Raad instemming vinden. Als een erkenning van de groote ver diensten van den jubilaris stellen B. en W. voor, dit fonds te versterken en van gemeentewege hiervoor ƒ1250 beschik baar te stellen. De Heer Sneltjes heeft het woord hoewel het doel waardeerende, is hg tegen het stichten van kleine loodsen. Vindt een afzonderlijke uitgaat niet in het gemeentebelang. De Heer Hugenholtz is er zeer mee ingenomen, had gemeend, dat het voor stel bij acclamatie zou zijn aangenomen. Ziet erin een begin van een fonds, dat in veel opzichten nuttig kan zjjn. De Heer Kleynenberg haalt de geschie denis van het te stichten fondsje op. Wijst er op, dat het kan aanvullen, wat een ander fonds, het Schuurman Schimmel-T-van Outeren fonds, niet j toelaat. De Heer Schram meent, dat geen voorstel van het D.B. zeker met meer ingenomenheid door de uiterste linkerzijde is vernomen. Het is een algemeen be lang. Wenscht het fonds een voorspoe digen wasdom toe. De Heer V. d. Kamp heeft het woord. Nog de Heer Sneltjes. De Heer Rinkema zal tegen het voor stel stemmen. De Heer Loomeyer juicht het doel van het fonds toe, zal voor stemmen. De Heer de Haan Hugenholtz steunt het voorstel, dat wordt aangenomen met 6 stemmen tegen. Voorgesteld wordt Burgemeester en Wethouders te machtigen over te gaan tot de aanstelling van een Inspecteur van levensmiddelen en van eenen helper van dien Inspecteur. Te bepalen, dat de jaarwedde van den Inspecteur van levensmiddelen zal bedra gen ƒ900.en door tweejaarlijksche verhoogingen ad ƒ100.zal stijgen tot 1200. dat de jaarwedde van den helper zal bedragen ƒ561.60 en door tweejaarlijk sche verhoogingen zal opklimmen tot ƒ686.40. De Heer Sneltjes vindt twee ambte naren te veelwij kunnen eenvoudiger aj. Wenscht de jaarwedde van den In specteur te bepalen op 600. De Heer Loomeyer ziet geen verband tusschen den werkkring en den titel, opzichter is te verkiezen en een helper is niet noodig. Verder moet men voorloopig niet gaan. Beter met een klein personeel te beginnen en des noodig uitte breiden. De Heer V. d. Berg is ook tegen veel nieuwe ambtenaren. De Heer Thijsen wenscht nog onderzoek door de gezond heidscommissie en stelt dit voor. De Heer Loomeyer ziet er niet het nut van in. Ook de Heer de Braai is van die meening. De Heer Rasch is vóór voorstel Thijs- sen. De Heer Kleynenberg heeft nog het woord. De Heer Sneltjes zet uiteen, dat de benoeming behoort tot de uitvoering, niet bij de Commissie. Nog meer dis cussie. De Voorzitter zegt, dat, daar het hier een uitvoering geldt, B. en W. van meening waren, dat het voorstel niet naar de Commissie behoefde. Voorstel Thijssen wordt aangenomen met 12 stemmen tegen. Geheime zitting. Besloten wordt over te gaan tot een geldleening van twee millioen tegen hoogstens 3V» pet., in obligaties van /tOOO.— Besloten wordt aan H.M. de Koningin opnieuw voor vjjf jaren ontheffing te verzoeken van de verplichting tot het oprichten van een Burger-dagschool. De Raad besloot een nieuw reglement van orde, van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, aan den Raad ter goed keuring gezonden, volgens voorstel van den Voorzitter aan de Kamer terug te zenden ter aanvulling. B. en W. stellen voor, opheffing van de betrekking van torenwachter, wijl door de tegenwoordige inrichting van het brandseinwezen hier overal onmid-1 delljjk brand kan gemeld worden. De Heer Hugenholtz vraagt wat B. en W. met den torenwachter wenschen te doen. De Heer Kruseman deelt mede, dat die gedurende twee jaar zal ontvangen de helft en daarna gedurende driejaar een derde van zijn jaarwedde. Geestig bracht de Heer Loomeyer het ambt ten grave. Regenten van het R. K. Wees- en Armenhuis genaamd »St. Jacob» verzoe ken vergunning tot hooger bouwen van hun perceel Hagestraat No. 8. Daar bij B. en W. tegen de inwilli ging geen bezwaren bestaan, wordt voorgesteld en besloten de vergunning er toe te verleenen. De Raad besluit tot verkoop van 3.20 M' grond in de Gasthuisstraat aan P. Noë tegen den prjjs van 8 per M'. De Heeren Levert Schudel verzoe ken teruggaaf van volgens hun oordeel te veel betaald watergeld. Volgens hen is bij het bepalen van den prjjs geen rekening gehouden, dat het water uit sluitend dient tot industrieele doeleinden. B. en W. doen opmerken, dat adres santen geen melding gemaakt hebben van de wijze van waterverbruik, als wanneer altijd wordt aangenomen dat het voor huishoudelijk gebruik dient, om welke reden wordt voorgesteld het verzoek van de hand te wijzen. De Heer Hugenholtz is tegen de con clusie van B. en W.. Door de gemeente is verzuim gepleegd; op het formulier is niet plaats gelaten voor een aanvraag voor industrieel gebruik. Althans be hoort dit in 't vervolg op 't formulier uitgedrukt. Ook de Heer Rinkema is die meeniDg toegedaan. De Heer de Breuk doet opmerken, dat het niet op den weg van de Directie ligt om voor ieder geval te gaan onder zoeken of er sprake is van industrieele doeleinden, en verdedigt voorstel B.en W. Nog eenige Heeren bespreken de zaak. Voorstel B. en W. wordt aangenomen met 3 stemmen tegen. Onbewoonbaar worden verklaard de perceelen Frankestraat No. 51Gedempte Raamgracht No. 52 en Luitensteeg No. 11. De Heer Groot is tegen de onbe- woonverklaring. Zegt, dat het voorkomt, dat water uit dezelfde put voor één perceel wordt goed voor een ander afgekeurd. De perceelen Kleine Hout straat 41 en 41 rood worden genoemd. De Heer Loonmeijer doet opmerken, dat het zeer goed aan buizen of pomp bak kan liggen. Voor herstellingswerken van het orgel in de Groote Kerk wordt beschikbaar stelling- gevraagd van ƒ13500. De Raad had in Februari 1903 be paald dat een som van f 150 zou be schikbaar gesteld worden om de prijs opgaven van eenige hiertoe uitgenoo- digde orgelmakers aan het oordeel van eenige deskundigen te onderwerpen. Aan deze opdracht was voldaan. De bedoeling is, de ƒ13500 te verdeelen over de jaren 1904 en 1905. De Heer Van Lijnden beveelt de zaak aan. De Heer Bijvoet wijst op de uit voering van „Koninginnedag", vraagt of na 31 Augustus kon begonnen, ook met het oog op het vreemdelingenbezoek. B. en W. zullen zoo veel mogeljjkaan dit verzoek voldoen. Voorstel aange nomen. Door den Heer P. Smidt van Gelder te Velsen is vergunning verzocht en j verkregen een riool te mogen leggen van een vijver in de Buitenplaats De Hartekamp naar de Leidsche Vaart. B. en W. stellen voor de vergunning te verleenen en de recognitie te bepalen op ƒ1 per jaar. Vastgesteld werd een lijst van Inge zetenen ter benoeming tot leden van stembureaus voor stemming of herstem ming van een lid voor de Tweede Kamer, van leden van de Provinciale Staten of aan leden van den Gemeenteraad. De Heer Groot heeft een vraag over het verbieden van automobielen in den Hout, vraagt of verbod in deze mogeljjk is. De Voorzitter zal er op antwoorden. De Heer Hugenholtz vraagt of er voortgang gemaakt wordt met toegezegde werken, als den slechten toestand van de Kleverlaan. De buizen voor gas, zegtde Voorzitter, liggen aan het Spaarne. De vergadering wordt gesloten. Tweede Kamer. Woensdag steeds nog drankwet, thans om een nieuw artikel 2a in te lasschen betrekkelijk de bjj algemeenen bestuursmaatregel te stellen eischen voor ruimte, licht en luchtver- versching en plaatselijke verordeningen, waarin bovendien andere eischen kunnen worden gesteld. Voor een groot deel wordt dit opgedra gen aan de Gemeenteraden. Vervolgens wordt art. 8 goedgekeurd, waarna art. 9, bevoegdheid van den gemeenteraad, onverminderd art. 135 der Gemeentewet om beperkende bepa lingen te stellen voor wijken, uren en dagen aan te wijzen voor den verkoop van sterken drank, in behandeling kwam. De Heer Schaper wenscht niet de verplichting voor de Gemeenteraden tot het bepalen van een sluitingsuur en komt weer op tegen de bevoorrechting van Sociëteiten. De Min. laat de beslis sing aan de Kamer over. De Heer Talma doet nog opmerken, dat sociëteiten geen openbare lokalen zjjn. Aan den wensch van den Heer Schaper gaf de Kamer geen gehoor; een am. Goeman Borgesius om het bedoelde betreffende het sluitingsuur uit de wet te schrappen, werd eveneens verworpen, waar het regeeringsart.9 wordt goed gekeurd. Artikel X omschrijft al de gevallen waarin geen vergunning kan worden verleend. Sub 3°. regelt het geval waarin wordt gevraagd voor een localiteit in een huis, toebehoorend aan het rijk, een provincie, een gemeente of een waterschap. De Heer Fock licht toe het amende ment, door hem en de heeren Hubrecht en Rink voorgesteld om deze bepaling te doen vervallen. Wanneer dergelijke bepalingen worden gemaakt, moeten zij algemeen werken voor alle overheidsge bouwen. Dit zou voor dit artikel het geval niet zijn, waar dispensatie zal zijn toegelaten voor Kurhaus en derge- geljjken, en nu wil hij de uitzondering voor publieke gebouwen geheel doen vervallen. Alweer werden eenige amendementen voorgesteld Woensdag was dus alwéér geen vruchtbare dag. Donderdag was aan de orde het maken van de nominatie voor de vacature van een Raadsheersplaats in den Hoogen Raad, ontstaan door het eervol ontslag, verleend aan den raadsheer jhr. mr. B. C. de Jonge. De ljjst van aanbeveling, door den Hoogen Raad opgemaakt, bestaat uit de heeren Mrs. W. J. Karsten, raadsheer in het gerechtshof te 's Gravenhage; S. Gratama, rechter in de rechtbank te RotterdamJ. H. van Gooiraadsheer in het gerechtshof te AmsterdamP. C. 't Hooft, raadsheer in het Gerechtshof te Arnhem; J. C. de Vries, advocaat te AmsterdamG. Wittewaall, raadsheer te Arnhem. De Heer Mr. W. J. Karsten is gekozen tot eerstecandidaat; de heer mr. S. Gratama is tot tweede candidaat; tot derde kandidaat is gekozen de heermr. J. H. van Goor. De beraadslagingen drankwet werden voortgezet. Het liep over de verschillende gevallen, waarin, volgens het ontwerp-drankwet, door burgemeester en Wethouders geen vergunning zal mogen worden verleend. Het eerst waren aan de ordede stations. De vergunning moet worden geweigerd, wanneer zij wordt gevraagd voor ver koop „in een ten dienste van het publiek bestemde localiteit van een openbaar middel van vervoer." Daaronder komen de stationswachtkamers natuurlijk in de eerste en voornaamste plaats. Bjj een amendement van den heer Rink werd voorgesteld, dit voorschrift te laten ver vallen. Er is lang over het amendement gevochten. Het aitikel werd Donderdag niet af gehandeld. De Russen hebben kettingmij nen aangelegd, zjj omslingeren het schip, dat er op stoot en dan is het onher roepelijk verloren. Men zegt, dat de Japanners hetzelfde doen, De Engelsche pers waarschuwt Rus land dat in de onmiddelijke nabijheid van het oorlogsterrein oorlogsbodems van onzijdige mogendheden verkeeren, en dat Rusland, ingeval aan zulk een schip een ongeluk overkwam, een ont zaglijke schadevergoeding voor de nage laten betrekkinge'n van de slachtoffers en voor het vernielde materiaal zou moeten betalen. In gelijkan zin is ook door Japan een nota aan de mogendheden toegezonden, vergetende dat het zelf allerlei mijnen gelegd heeft. Tegen de Russische ruiterij schijnt de vijand niet opgewassen, althans in gevechten er mee lijden de Japanners veelal verliezen. Er bestaat oneenigheid tusschen de militaire hoofden in Mandsjoerjje, de de schuld schijnt te liggen bjj Mexefof. Japan is sterk onder den tndruk van de grootere en kleinere tegenslagende ongevallen te water schjjnen ook van invloed te zjj ri op hetgeen te land voorvalt. De Japansche krijgsverrichtingen bij Port Arthur te land hebben weinig succes. Van uit de stad worden telkens heftige uitvallen gedaan, waarbij veel Japanners sneuvelen Naar het heet, is over het uitstrooien van mijnen door de Russen het Ameri- kaansche volk zoo verontwaardigd, dat de Amerikaansche regeering de marine attachés gelast heeft zich volledige in lichtingen te verschaffen, ten einde des noods een protest te kunnen opstellen. De Standard verneemt uit Brussel: De Russische regeering heeft de reeders te Antwerpen en Rotterdam verwittigd, dat zij dertig groote stoomschepen noo dig heeft. De schepen moeten einde Juni te Libau wezen om de Oostzeevloot naar Oost-Azië te vergezellen. De Daily Express verneemt uit Peters burg dat admiraal Skrydlof belast is met de taak, om van Wladiwostok het voornaamste steunpunt van de Russische vloot te maken. Trouwens nu Port Arthur heeft afgedaan, spreekt het van zelf dat het hoofdkwartier van de marine naar elders wordt overgebracht. Skryd lof heeft een strijdmacht van 10,000 soldaten en matrozen onder zich, met inbegrip van de pantserfort-artillerie, een compagnie torpedisten, een telegra- fistenafdeeling enz. Veel is al medegedeeld over de gun stige stemming van het Russische publiek in zake den oorlog, van daden van vaderlandsliefde, van trouw aan den czaar. Thans echter komen er ook berichten, die van andere dingen zeggen. Zoo zouden er in Rusland zijn, die elke nederlaag van hun vaderland toejuichen, om politieke redenen. Zij meenen name lijk, dat van een overwonnen Rusland eerder staatkundige hervormingen zjjn te verwachten, dan van een overwinnend, wat echter niet door allen wordt toege stemd. Telkens echter duiken de oude klachten over onderdrukte viijheid weer op. Een telegram uit Petersburg aan de Temps dat ook de Echo de Paris vandaag heeft meldt dat generaal Koeropatkin er in geslaagd is, met Rennenkampfs kozakken de verbinding tusschen de legers van de Japansche generaals Koeroki en Okoe af te snijden. Op het Vatikaan is een belangrijke quaestie aan de orde. Er is sprake van het al dan niet dragen van snor en I baard door de katholieke geestelijken,

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2