Nieuwsberichten. A Ttoeede Kamer. Dinsdag werd de beraadslaging hervat over art. 13 der drankwet. Eerst araend. Ter Laan c.s., om den verkoop op den openbaren weg te verbieden (tot welken verkoop volgens het regeeringsarlikel, de gemeenteraad onder zekere voorwaarden vergunning ning kan geven bij een vast te stellen verordening.) De minister bestreed het amend, en beweert dat men binnen koopen en bui ten gebruiken kan. De heer Schaper wijzigt het arn. in dezer voege dat het zal luiden: Het is verboden op den openbaren weg drank te schenken, toe te dienen of te ver strekken." Na discussie werd het verworpen. Art. 13 wordt daarna aangenomen, art. 14 aangehouden en van art. 15 de behan deling voortgezet. Art. 16 komt aan de orde. De heer De Klerk heeft voorgesteld het laatste lid van art. 16 der Drankwet aldus te lezen: „Als grondslag voor de berekening van het vergunningsrecht wordt aange nomen de jaarlijks te schatten omzet van het gedistilleerd overeenkomstig de verificatie volgens de wet van 20 Juni 1862"en het derde lid te lezen als volgt „Het recht voor een vergunning ver leend door burgemeester en wethouders is niet lager dan vijf en twintig gulden voor iedere duizend liters meer omzet of gedeelte daarvan, met dien verstande dat het recht niet lager dan vijf en twintig gulden zij." het amend, werd ingetrokken. De heer Duymaer van Twist licht toe een amend, strekkende om een reductie op 't vergunningsrecht ad 50 pet. te geven aan hen die Zaterdagavond en Zondag niet verkoopen. In de bestaande wet bedraagt die reductie 25 pet.; dit is niet voldoende vergoeding van schade door niet vei koop, hetwelk aangenomen werd, wa irna art. 16 werd goedgekeurd. Woensdag werden buiten de drankwet om, een wetsontwerp houdende goedkeu ring van een arbitageverdrag tusschen Nederland en Denemarken en een om trent getuigenverhoor in burgerlijke zaken in behandeling gebracht en daarna voortzetting der drankwet. Het artikel betreffende facultatieve controle uit de ingezetenen werd aangenomen. Art. 17 tot 21 werden aangenomen. De heer Passtoors vraagt en verkrijgt verlof om den minister van waterstaat inlichtingen te vragen over de werking van de Velser pont. De Minister wijzigt op verzoek van den heer Terlaan een bepaling aldus, dat de vergunning kan worden inge trokken, wanneer de vergunninghouder die zich in het bedrijf door een ander doet vervangen, langer dan drie maan den niet woont in het huis waar het bedrijf wordt uitgeoefend. Na discussie neemt de minister een voorstel over, waardoor het voorgaande aldus luidt: de vergunning kan worden ingetrokken, wanneer de vergunninghouder, die zich door een ander laat vervangen, zelf langer dan drie maanden in 't vergun- ningsjaar buiten noodzaak niet woont in het huis waarin het bedrijf wordt uitgeoefend, welk punt later in behan deling komt. Bij art. 28 (verlof voor alcoholhou denden geen sterkedrank en alco holvrijen drank) wijst de heer Melchers op het kwaad der bierhuizen. Hq wqst op de vele adressen uit Noordbrabant en Limburg, waarin beperking van het aantal bierhuizen wordt gevraagd. Donderdag werd het voorstel wijziging burgerlijke rechtsvordering in zake ge tuigenverhoor aangenomen, daarna weer de drankwet, nadat den Heer van Kol nog eens was uitgevallen over de oprich ting van een landbouwdepartement in Indiê. Bij de drankwet is de Kamer alweer niet verder gekomen. Dat ontwerp blijkt zoo eigenaardig onstelselmatig in een te hangen, dat het eigenlijk geen der partijen bevredigd. Van daar de onein dige reeks van amendementen, welker bespreking zeer tijdroovend is. De breedsprakigheid der Kamer is dus te wjjten aan de minder zorgvuldige samen stelling van het wetsontwerp. Men verwacht, dat de aanval op Port Arthnr ongeveer den 15den zal beginnen. De corre-pondenten vertrek ken van hier den 4 Oden, tijdig genoeg om de overgave op den 20sten ongeveer bij te wonen. Koeropatkin's marsch naar het Zuiden heet rechtstreeks het gevolg te zijn van een bevel van den Tsaar om Port Arthur te ontzetten, maar waarschijnlijker is, dat Koeropatkin de Japanners slag wil leveren om, ten eerste, de insluiting van de vesting te verijdelen, en bovendien door een overwinning de Russische nederlagen uit te wisschen. Tamelijk onverholen betuigt de Times tevredenheid over den voorspoed der Japansche wapenen. Het zegt o.a. De legende van de onoverwinnelijkheid der legers van den Grooten Witten Tsaar die zooveel tientallen van jaren in Azië is aangekweekt en verbreid, is thans vernietigd op zulk een wijze dat dit niet verborgen kan blijven noch vergoelijkt worden, en zeker zullen vele geslachten dat niet vergetenWat ook de uitslag moge wezen van dezen oorlog, ziedaar een feit dat een grooten en duur- zamen invloed moet uitoefenen op Rus land's macht in het Oosten. Die macht berustte hoofdzakelijk op het prestige, en prestige is een plant die maar slecht groeit wanneer eenmaal haar groei on derdrukt is. In elk geval zullen er jaren moeten voorbijgaan voordat Rusland op nieuw op de verbeeldingskracht der oos terlingen die toovermacht kan uitoefenen waarop graaf Cassini zich placht te verheffen, en waarvan hij en zijn volge lingen zoo handig gebruik maakten. Of de czaar zulke uitingen aangenaam vindt, wordt sterk betwijfeld. Een militaire Russische autoriteit gelooft dat Koeropatkin zijn opmarsch nog niet kan begonnen zijn. Hij heeft 100,000 man te Liao-jang en 25,000 te Moekden. Hij zal waarschijnlijk de Japansche achterhoede aanvallen, die uitgeput is door de gevechten nabij Port Arthur, terwijl generaal Kondra- towitsj, die naar Liao-jang oprukt, het leger van generaal Koeroki in bedwang houdt. De Russen nemen het verlies van Kin- sjou tamelqk kalm op. Nu zq den steun der vloot moeten missen, meenen zq dat het voor hen geen waarde meer heeft en men gelooft te St. Petersburg, dat hoe hooger de vijand oprukt, hq des te makkelijker in den val zal loopen, want Koeropatkin zal het leger der Japanners weten te splitsen in twee deelen, die elk afzonderlijk zullen verslagen worden. Zoo redeneeren die Russen die verre van het oorlogstooneel over den oorlog oordeelen. En dan de veroverde acht en zeventig kanonnen waren toch maar stukken zonder waarde, afkomstig uit den Chineeschen oorlog. Zoo tracht men alle grootere en kleinere ongelukjes goed te praten, altqd wachtend den te ver wachten slag, waaruit het Russische leger triumfeerend zal te voorschijn ko men. Niet, dat wij den Russen kwaad gunnen maar tot zelfs de oorlogstele grammen aan den czaar missen het sobere van de Japansche berichtenzij hebben iets eigenaardigs, zoo tusschen waarheid en halve waarheid in. Naar de commandant van de Russische afdeeling in een gevecht, dat den 30en Mei plaats had bq het station Wafangoe, bericht, hadden de Japanners ongeveer 3 bataljons infanrie in re-erve. Aan Rus sische zijde weiden 3 man gedood en 32 gewond, onder wie 2 officieren. De verliezen der Japanners zijn zeer belang rijk. Een Japansch eskadron van het 13e regiment werd in een gevecht van man tegen man bijna geheel vernietigd; een ander eskadron, dat het eerste te hulp kwam, leed groote verliezen door het vuur van de grenswacht en de afdeeling vrijwilligers. Inmiddels gaan er ook weer geruch ten van een zware nederlaag van Koeropatkin. Het gerucht was van invloed op de Londensche beurs; Japan sche fondsen rezen 1 A 1 Va per Cent. Weer wordt aangedrongen op terug roeping van Alexejef en Koeropatkin, een gevolg van de overgaaf van Kin- tsjou. Uit Petersburg wordt nog aan den „Matin" bericht, dat de volgende vloot zal worden samengesteld uit de eskaders, die admiraal Skrydlof onder zijn bevel zal hebben, wanneer admiraal Rojest vensky met zqn eskader in het Verie Oosten aangekomen is: Twaalf slagschepen. Dertien kruisers eerste klas, één kruiser voor het ver voer van machines, vijf kruisers tweede klas, twee kruisers voor het vervoeren van torpedo's, vier groote kanonneer- booten en twee en-twintig topedojagers, wat een totaal geeft van 59 vaartuigen. Hieronder zqn niet begrepen een flot- tille genummerde torpedobooten, de onderzeesche booten en de kruiser voor torpedovervoer ïAmoer." Te Port Arthur, dat zoo goed als ingesloten is, moet de toestand niet rooskleurig zqn. De prijzen der levens middelen .zijn zeer hoog en de mindere man is genoodzaakt Chineeschen kost te eten. Het Japansche geschut heeft geheele straten vernield. De gezondheidstoestand is goed, maar de hospitalen zijn vol gewonden. De haven opnieuw te ver sperren schijnt voortdurend het doel te zqn, maar tot heden heeft Russische waakzaamheid dit belet. De Dreyfue-zaak is bq het hof van cassatie te Parqs in behandeling. In verband daarmede is thans een officier gevangen genomen, beschuldigd van vervalsching in boeken en het ver duisteren van 25000 francs uit het fonds van oorlog voor omgekochte getuigen. Men ziet er uit de knoeigeest en mis schien ook veel de clubgeest bij het Fransche leger nog geenszins verminderd is, zelfs niet tien jaar nadat Dreyfus verbannen werd naar het Duivelseiland en men zou zoo meenen dat de Fransche officieren nogal met elkaar door dik en dun gaan. Het Russische Telegraaf-A gentschap verneemt uit MoekdenZooals nu be kend wordt hebben de Russen te Kints- jou, voor zij na een gevecht van acht uur den overmachtigen vijand de stelling overgaven, de onbeschadigd gebleven kanonnen onbruikbaar gemaakt. De Rus sen verloren in dat gevecht 30 officieren en 800 minderen aan dooden en ge wonden. Men verneemt, dat Koeropatkin thans in staat is op groote schaal aanvallende bewegingen te ondernemen, De berich ten, ontvangen betreffende werkzaam heden der kozakken, tooDen aan, dat de Russen overgaan tot een aanvallende taktiek ten Zuiden van Hai-tsjeng. De jongste burgemeester-verkiezingen in Frankrijk hebben te Djjon een sta tionskruier op het gemeentelijk kussen gebracht. Men zou het hier wat vreemd te vinden. Maar ook in Frankrqk, waar men toch zoo zuiver repubhkeinsch wil zijn, schjjnt de verbazing toch niet geringer. Men raakt er niet uitgeput aan grapjes over den burgemeester van heden, die gisteren nog op het stationsperron valiesjes en pakjes sjouwde. De «Figaro" zegt in staat te zijn gesteld, een beschrijving te geven van 1 het debuut van den nieuwen burge meester Barabant op het Stadhuis. Dadelijk begon hij eenige verbeterin gen in te voeren. Zoo verscheen voor de burgemeesterkamer een soort schijf, zooals bij sommige spoorweg-overgangen staan, met de woorden: Mijnheer de burgemeester is open of gesloten. De stoelen der gemeenteraadsleden werden dadelijk anders gerangschikt en langs de wanden werden bordjes aange bracht „Wethouders 6 plaatsen", Leden 32", «Niet meer dan 6 personen op elke bank". Een gedeelte was voor niet- rookers. In de trouwzaal stak burgemeester Barabant zijn eerste ambtelijke rede voering tot een jonggehuwd paar als volgt af: ïJonge echtelieden! Twee reizigers, twee stuks bagage. Ingeschreven op hetzelfde re?u zult gij voortaan door het leven zij aan zij gaan. Ge hebt juist uw handteekening voor het rond reis biljet geplaatst. Bedenk, echtgenoot, dat door het gewicht van een jonge vrouw op u te nemen, gjj de verant woordelijkheid dezer collo draagt; gq zijl voor het behoorlijke vervoer verant woordelijk. Moge in uw huishouden het compartiment nheeren" en «dames" steeds even vol blijven. En nu vertrekt, echtelieden, en geen botsingen". Na afloop van de huwelijksvoltrekking maakte de burgemeester natuurlijk zelf de rijtuigportiertjes open, en luidde toen af. Engeland heeft niet veel pleizier van den vreedzamen tocht naar Thibet. De bevolking weert zich dapper, om één dorp te veroveren moesten er zes bres sen gemaakt, huis voor huis werd ver dedigd. Het zal dus nog wel wat duren eer de Engelschen de stad Lhassa, den zetel van den dailahma bereikt hebben. Nu komt er nog bij, dat de tocht f 600000 per maand kost. Meer en meer begint men te begrijpen, dat de onderkoning van Britsch Indië, die het zaakje be gonnen is, zich erg misrekend heeft. Door het t,e Enschede van gemeente wege gehouden onderzoek van het water der binnenleidingen in perceelen, aangesloten aan de drinkwaterleiding, werd bekend, dat bij velen het water loodhoudend is. Naar aanleiding hiervan hebben B. en W. dier gemeente zich gewend tot het staatstoezicht op de volksgezondheid, teneinde de meening van de officieele deskundigen te verne men over de verbeteringen van de leidingen, welke zouden moeten worden voorgeschreven. De ingekomen rappor ten, zoowel van den Centralen Gezond heidsraad als van den betrokken hoofd inspecteur en den inspecteur der volks gezondheid en de gezondheidscommissie vermelden de conclusie, dat geen bepaal de grens is aan te geven voor de hoeveelheid lood, die in leidingwater mag worden toegelaten. B. en W. hebben thans aan hen, in wier perceelen het water loodhoudend is bevonden, de mededeeling gezonden, dat het noodig zal zijn de leidingen te verbeteren door de bestaande te vervangen door leidingen van lood of compositie met tinnen- voering van minstens 98 pet. tingehalte. Men meldt uit Oosterwolde (Fr.) Ons ooievaarspaar was dezer dagen in blijde verwachting, dat de „ooievaar" zou komen. Er kwam bezoek. Vreemde- of familieooievaars namen eens een kijkje bij het nest. Ons ooievaarspaar was echter met dat bezoek niet gediend, en er ontstond een verwoed gevecht. Het eind van den strijd was: Vlucht der vreemden, vernieling van de ver wachting „de ooievaar komt" en verwon ding (gebroken been) van een der hier gestationeerde eibers. De gekwetste is daarna aan 't dwalen geraakt, doch Dinsdag gevangen en dicht bq zijn vroeger te huis teruggebracht. De heer Buwalda, die het nest laat onderhouden, heeft den gekwetsten ooievaar geholpen en hem een verband aangebracht. Zoo ziet men hem nu stappen met één gezond been en één in verband. De patiënt maakt geen drukte om weg te komen, maar ontvangt gaarne de mollen en kikvor- schen, die hem worden aangeboden. Men vermoedde, dat zqn wederhelft hem ook wel eens van voedsel voorzag, en dit vermoeden is bewaarheid. Gisteren heeft men gezien, dat de gezonde bq den patiënt neerschoot, iets uit den bek liet vallen, wat de patiënt opnam en veror berde. Af en toe komen er nu ook vreemde ooievaars om en bij het nest, om een kijkje te nemen. Men meldt uit Velsen van Maandag ochtend: Hedenochtend werd de brug reeds te 8 uur opengedraaid en moest dus toen reeds het verkeer per pont plaats plaats hebben. Wij constateerden eenmaal dat liet 11 minuten duurde alvorens de passa giers over waren, en zij die om 8 58 stonden aan de Beverwijksche zijde, stapten precies te 9.15 aan de Velser- zjjde aan wal. Een oponthoud dus van 17 minuten. Van morgen af zal de beëedigde be ambte, door de belanghebbende gemeen ten aangesteld, tot controleering van het aantal personen, karren rqtuigen, fietsen enz,, benevens van den tqd, weder dienst doen. 't Gemeentebestuur van Amsterdam heeft in Mei 1903 aan het bestuur van het Paleis voor Volksvlqt aanzienlijke veranderingen bevolen ter vermindering van het brandgevaar, 't Bestuur heeft toen over verbouwing gedacht en plans daartoe aan B. en W. voorgelegd, die

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2