Nieuwsberichten. Leest een verklaring van Heeren ge neeskundigen voor, waaruil zou bljj ken, dat Schouten is overleden tengevolge van den dienst; stelt voor een pensioen voor de weduwe te bepalen op ƒ215 en ƒ70.75 aan de kinderen. De Heer Hugenholtz vraagt inlichtin gen. Dr. J. N. Kruseman en verdedigt de houding van B. en W. Nog heelt de Heer Groot het woord, hecht ook aan de verklaring van de geneeskun digen. Er ontspon zich een belangrijk discussie over vermeende tegenspraak der geneeskundige verklaringen. De Heer Modoo verdedigt het voorstel van B. en W. De Heer Hugenholtz heeft nog het woord. De Heer Thjjssen motiveert zjjn stem vóór voorstel B. en W. Zet uiteen wat de beteekenis van ongeval is; in den zin der verordening, iets wat plaats heelt oogenblikkeljjk met bepaling van tijd en plaats, wat hem aanleiding geeft te stemmen met B. en W. De Heeren Loomeijer en van den Berg zijn voor voorstel v. d. Kamp. Nog de Heer Hofland. Voorstel v. d. Kamp wordt in stem ming verworpen met 16 tegen 15. Voor stel B. en W. wordt aangenomen. B. en W. stellen voor van H. Schor nagel een stuk grond te koopen aan de Dubbele Buurt groot 409 M1 voor voor ƒ6500. Aangenomen. B. en W. stellen voor tot het in orde maken van de gronden der oude gas fabriek beschikbaar te stellen 3500. De Heer Hofland heeft het woord; de Imperial is verplicht te terreinen in behoorlijken toestand te brengen. De Heer Stolp stelt voor 2900 er voor te besteramen. De Heer Groot wijst op tekortkomin gen van 't D. B. in deze. Wil geen proces, maar er niets voor uitgeven. De Heer Hugenholtz ziet niet in waarom ƒ3500 is aangevraagd als er volgens rapport ƒ2900 noodig is. De Voorzitter geeft verklaring in deze en verklaart dat van de zjjde van B. en W. van geen tekortkomingen sprake is. De Heer Groot gaat echter op dit punt door. De Heer Stolp meent, dat voor een deel de schuld niet aan B. en W. is. Nog voerden verschillende Heeren het woord. De Heer v. d. Berg stelt nog een wjjziging voor, bedoelende nauwkeurig de bestemming der gelden te bepalen. De Heer Rasch wd ƒ2500 voor het égaliseeren en ƒ400 voor den muur tusschen Imperialgrond en grond Kei zerstraat De Heeren Stolp en van den Berg trekken hun amendement in. B. en W. trekken hun voorstel in. Voorstel Rasch, 2500, wordt aan genomen, ƒ400 voor den muur wordt mede aangenomen. De Exploitatie Maatschappij van on roerende goederen „Zuiderhout" te Heem - stede wenscht eenige daar geprojecteerde wegen in verbinding te brengen met de bestaande of geprojecteerde wegen in den Haarlemmerhout. B. en W. stellen voor het verzoek in te willigen, natuurlijk onder de noo- dige voorwaarden. Recognitie 25. per jaar. De Heer de Breuk licht enkele pun ten toe. Het voorstel komt na langdurige bespreking in stemming en wordt on veranderd aangenomen. Door de firma Charles Kok te Heem stede is vergunning gevraagd tot het hebben van een uitgang naar den Hout en hiertoe in een daar bestaande sloot een dam te leggen. B en W. wenschen de vergunning te verleenen, de recognitie bedraagt 4. per jaar. Aangenomen. In behandeling komt een voorstel om B. en W. te machtigen met de Impe rial een overeenkomst aan te gaan, waarbij het overnemen in vasten dienst van personeel der voormalige gasfabriek wordt geregeld. De Imperial verbindt zich om ter verzekering van hun aan spraken op pensioen voor zich, hunne weduwen en weezen aan de gemeente te betalen ƒ19040. ƒ13073.van dit bedrag komt als bjjdrage in het pen sioenfonds voor het personeel5967. in het weduwen- en weezenfonds. Het voorstel wordt aangenomen. Ongeschikt ter bewoning wordt ver klaard het perceel Gasthuispoort No. 10OB. De Heer Modoo stelt voor het voorstel tot wjjziging van art. 157 en 158 van de politiewet aan te houden. De Raad besluit hiertoe. B. en W. vragen 9025.voor be. strating en rioleering van den spoorweg onderdoorgang aan den Zijlwegen her ziening van den weg tusschen Duven- voorde- en Spoorwegstraat. Aange nomen. Vastgesteld werd de rooilijn voor de westzijde van de Gasthuislaan. Goed gekeurd, na een opmerking van den Heer Sneltjes, bedoelende schadevergoeding voor den grond vallende binnen de rooi- lijn, beantwoord door den Heer de Breuk. B. en W. achten het wenscheljjk aan de O. Z. van het Zuider Buitenspaarne aan te koopen ter verbetering van de rooilijn een strook grond, groot 40 M1. Den gevraagden prijs van 25. vindt het college te hoog. De Raad gaat hierin mede. Vergunning wordt verleend aan M. Scheer tot hooger bouwen van de per- ceelen Nieuwstraat No. 5 en 7. De Heer Modoo vraagt waaroro B. en B. in dit geval geen motieven voor de vergunning aangeven. De Heer de Breuk beantwoordt. Het punt wordt aangenomen. In zake aanstelling van een ambtenaar in verband met de melkverordening, welke stukken in handen der Gezond heids-commissie zjjn gesteld, stelt deze Commissie voor den titel van „opzichter" over den melkverkoop, tevens belast met het nemen van monsters van andere eet- en drinkwaren, aangezien reeds onderzoekingen plaats hebben om te kunnen beoordeolen of ook een veror dening noodig is tot de keuring van andere levensmiddelen. Meer vaste amb tenaren acht de Commissie niet noodig. Het Raadslid de Heer Loomeijer stelt voor B. en W. te machtigen tot het aanstellen van een opzichter over den melkverkoop, zijn jaarwedde te stellen op ƒ800 met verhoogingen tot ƒ1100 en zet uiteen dat er dan op het labora-1 torium genoeg personeel is, dat zich desnoods ook met het reinigen van toe stellen enz. kan belasten. De Heer Rasch gezondheidscom missie zegt, dat toch zoo'n hulp noodig zal zjjn, waarvoor dan ook een crediet wordt aangevraagd. De Heer Sneltjes bestrijdt dit laatste |i denkbeeld. De Voorzitter licht nog toe, dat B. en W. meegaan met den titel van op zichter, doch men toch komen moet tut een laboratorium voor keuring van le vensmiddelen, dus moet aangesteld een volkomen betrouwbaar ambtenaar, die in staat is de verordening nieuw voor ons land volkomen te helpen uitvoeren en dan is ook een helper noodig iets wat de Heer Groot niet begrijpt. De Heer J. N. Kruseman verdedigt het aanstellen van een helper; in geen geval zal de helper een aandrager van den opzichter zal zjjn. De Heer Rasch wenscht alnog ƒ300 crediet, om zoo noodig in hulp te voor zien gedurende de loopende zes maanden van dit jaar. De Heer Loomejjer neemt dit amen dement over en in stemming komt nu voorstel Loomejjer het wordt verworpen. Voorstel B. en W. opzichter waarvoor 450 voor de zes overige maanden wordt aangenomen. Am. Rasch, ƒ300 voor een helper, zoo die noodig mocht zjjn, wordt aan genomen. Al die amendementen uiteen te houden gaf aanleiding tot geduchte spraakver warring, waardoor men soms niet goed wist, waar 't eind aan vast was. De Voorzitter moest soms eens den hamer hanteeren. Benoemd wordt tot Lid der Commissio van Toezicht op het Middelbaar Onder wijs de Heer Mr. H. Pouw; herbenoemd tot Lid van het Burgerlijk Armbestuur de Heer F. L. Nix; benoemd tot hoofd der zevende Tus- schenschool de heer P. Th. Jansen, hoofd der kostelooze School B, uit welke laatste betrekking hjj eervol ontslagen wordt. Vervolgens had de benoeming plaats van stembureaux voor de verkiezing van Provinciale staten. De Heer Schram riep bij de rondvraag de hulp in van den Voorzitter, om te voorkomen, dat de orgelbespelingen in de Groote Kerk niet gestoord worden door straatmuziek. De Heer van den Berg verzocht het spoedig in den Raad brengen van de plannen tot verbouwing van het Gasthuis. De Heer Rinkema kwam op tegen de verplaatsing van schoolhoofden en vestigde de aandacht op den hoogst ondoelmatigen toestand van de kostelooze School Lr. B, waarna de vergadering te half zeven werd gesloten. Wel was tegen half vijf door den Voorzitter in bedenking gegeven de vergadering te schorsen, doch de Raad besloot tot voortgaan, misschien wel, omdat anders de resultaten der verga dering van 8 Juni wat al te mager zouden zjjn, want veel was er toen nog niet gebeurd. Men zou zoo vragen waarom de pen sioenkwestie Wed. Schouten niet spoe diger had kunnen afioopen, temeer daar het allen schjjn had, dat dit punt ook in de geheime vergadering was besproken en dus de uitslag als bekend mocht verondersteld worden. Maar neen, er moest nog tot in 't oneindige gediscus sieerd over ongeval of geen ongeval, gemotiveerd over voor en tegen en meerdere of mindere betrouwbaarheid van geneeskundige verklaringen. Geen wonder, dat op die wjjze veel tjjd te loor gaat. 't Pleit wel voor 't goede hart van Raadsleden, als men tracht de weduwe van een voormalig ambtenaar beter te helpen, maar, waar thans een pensioen verordening bestaat, behoort daarvan niet afgeweken te worden. Tweede Kamer. Dinsdag voortzetting der drankwet over art. 29 regelende het toelaten in vergunningslokalen van personen beneden 16 jaar, tenzij in gezelschap van meerderjarigen. De Heer Ferf wilde de bepaling geheel weglaten, het werd verworpen en het art. daarna aangenomen. Bij het behandelen van het verbod tot het houden van kansspelen in ver- I gunningen, veranderde de Minister dit in hazardspelen, waarbjj men het echter niet eens kon worden over het juiste begrip van dit woord. Ve volgens wenschte de Heer Hugen holtz op stemmingsdagen drankverkoop in het klein te verbieden,doch eenamend. in dien zin werd ingetrokken. Het art. betreffende vrou wen bediening in daarvoor door de Kroon aan te wijzen gemeenten, zonder toestemming van den burgemeester, lokte nog een amend, van den Heer van Raalte uit, bedoelende die bediening in alle gemeenten toe te laten, behoudens hot verbod van den burgemeester, dat echter werd verwor pen. De leeftrjdsgiens voor kellners werd verlaagd van 18 tot 16 jaar. Tweede Kamer. Woensdag ochtend was de Kamer niet voltallig genoeg om de discussies aan te vangen. Eerst te twaalf uur kon de vergadering geopend worden. Op een desbetrefiende vraag ant woordde de minister van Justitie, dat een vergunninghouder ook mag tappen in een tuin behoorende bij het vergun ningshuis. Toen had de Kamer het over de minimum straffen waarbij de Heer Bor- gesius opmerkte, dat de heer Lohman de drankwet overtredingen vergoeljjkte. De bepaling van punt 7 van art. 16 (art. XXX van het wjjzigings ontwerp) heeft een discussie uitgelokt die nog niet is geëindigd. Dit is de bepaling volgens welke een verlofhouder (bierhuishouder of zelfs een houder van een meikin richting) noch in het publieke deel van zjjn perceel, noch zelfs in zjjn eigen woonvertrekken eenigen sterken drank mag hebben. De Regeering heeft heden alleen deze beperking aangebracht dat het verbod alleen zal gelden voor loca- liteiten die gelijkvloers of met het pu blieke deel van het perceel op één ver dieping zjjn gelegen. De Heer de Savornin Lohman bestreed dit als zijnde overbodige inmenging van den wetgever in de huiseljjke zaken en heeft een amendement ingediend om het verbod voor het huisgezin te beperken tot het huisgezin, nadat verklaard was, dat de bepaling zooals die voorkomt in het ontwerp, voor een Nederlandsche Regeering onaannemelijk is. Uit het Russische hoofdkwartier te Liao- Jang wordt gezegdHet is opmerkeljjk dat hior elk gevoel van persoonlijke bitterheid tegen de Japanners ontbreekt. Het kan zijn dat dit een gevolg is van een bewustzijn van meerderheid over den vijand. Zeker is dat de Russen volkomen vertrouwen op hun uiteinde lijke zegepraal. Bovendien heeft de boodschap van deelneming die de Japan ners gezonden hebben bjj gelegenheid van de ramp met de Petropavlofsk, een door de Russen niet verwacht bljjk van sympathie, de overtuiging ge vestigd dat men heeft te doen met een ridderljjk vjjand. Een voorval dat be- wjjst, dat zulke gevoelens hier werkeljjk bestaan, is hier gebturd in een restau rant waar de Russische officieren veel komen. Toen de oorlog ter sprake kwam en de jongste verliezen aan schepen van de Japanners voor Port Arthur stelde een van de aanwezige officieren voor, te juichen voor de dappere Ja panners, waaraan de Russische officieren warm gehoor gaven. Zjj voelen dan ook ongetwijfeld oprechte bewondering voor den moed van hun tegenstanders. Koeropatkin heeft aan den czaar ge seind „alles in orde". Wat nu in orde is, is niet duidelijk, of liever geheel onverklaarbaar. Het kan zjjn een ant woord op een ontvangen bevel. In het Russische leger zjjn circulaires verspreid, gericht tot de Poolsche soldaten in het leger. Die circulaires zijn af kom- stig uit Japan. De Polen worden er in aangezet te deserteeren en zich te voegen bij de Japanners, waar zjj op allen steun zouden kunnen rekenen, 't Is wel geen heel aardig middel, tweedracht te zaaien in de vijandelijke gelederen, maar in den oorlog schijnt men het met de al- gemeene begrippen van moraliteit niet zoo nauw te nemen. Hoogstens zou men er van kunnen zeggen, dat het een listige zet waswat niet wegneemt, dat het een strenge toets niet kan weerstaan. Omtrent Port Arthur de meest tegen strijdige berichten, waarvan de vermel ding niet noodig is omdat zij geen vertrouwen verdienen. Japan bljjft nog steeds troepen aan voeren de voorraad schijnt onuitputbaar te zjjn. De Daily Express verneemt uit Liao- jang van Maandag: In de laatste vier weken heeft Koeropatkin zjjn leger geheel gereorganiseerd' Hij heeft er een aaneengesloten en homogene strijdmacht van gemaakt die gereed is, om de moeielijke taak welke haar wacht, aan te pakken. De gezondheidstoestand van de troepen is uitstekend en zjj zjjn vol vertrouwen in de overwinning. Het schjjnt dat de opmarsch thans zal be ginnen. Men gelooft dat er in de golf van Petsjili een zeeslag geleverd is. Stoom schepen melden dat zjj zwaar vuren gehoord hebben. Dergeljjke berichten komen uit andere bronnen. De bewoners in de bergen om Tsjifoe hebben ook kanonvuur gehoord en naar den kant van de zee een vuurgloed waargenomen. Omdat Koerapatkin blijf dralen om tot een beslissenden slag te komen, prikkelt dit de Japanners aan om hem er toe te dwingen. Tot bereiking van dit doel is nog een Japansch generaal naar het oorlogsterrein vertrokken. Voor de rechtbank te Napels is thans een proces gaande tegen den paus. Het betreft een erfenis van 300,000 lire, die aan Leo XIII waren vermaakt door een geesteljjke, die tjjdens de ziekte van dien paus stierf. Maar voor Leo XIII de erfenis in handen had, overleed hjj zelf. De familie van den erflater betwist, dat Pius X recht op het geld heeft; hjj is eenvoudig een nieuwe kerkvorst, die tot Leo XIII in geen enkele familiebe trekking staat. De erflater spreekt buitendien in zjjn testament niet van paus Leo XIII, maar enkel van Leo XIII. Uit den aard der zaak wekt het proces vrjj wat belangstelling. Te Toulon is spektakel gemaakt in een kerk, de preekstoel is vernield en heiligebeelden zjjn naar den grond ge haald, omdat de pastoor de communie geweigerd had van kinderen, die bjj een schoolfeest de Internationale hadden ge zongen.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2