Tweede Blad, TE HUUR. van WOENSDAG 22 Juni 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek ,T E HUUR" worden voor onze abonne's gratis gedurende een maand opgeno men woningen, kamers enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracbt. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning ƒ2 50 p. w., terst. Coomhertstraat. No. 25, Huizen met tuin en Bovenhuizen. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis,2 kam., keuken, ged. lolder. Groote Houtstraat. No. 153. Bovenhuis, f 240.— p. j. Mei. No. 153. Ben ruim Achterhuis, geheel vrij, f 325.—. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, ƒ800.— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 4 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. f 350.— p. j. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, f 30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week Kleine Houtweg. No. 15a. Benedenhuis naet tuin, /300.— p. jaar, tegen 1 Aug. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, f 4.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, f 2.25 per week, terstond. Kruisweg. No. SOrood. 3 Kamers met pension voor twee personen, a /"35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, 550.—p. jaar, terstond Melkboeren steeg, bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, 1— per week. Nassaustraat. No. 2. Elink Winkelhuis, f 40.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuw Kerksplein. No. 28. Bovenhuis f 2.40 p. w., terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamera met keuken, en zolder, Pieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, f 80.— en f 60.p. m., terstond. Ripperdapark. No. 3. Huis met tuin, f 240.half Juul. Schotersingel, met of z. pension, f 45.of ƒ15.p. m„ terst Spaarnwouderstraat. No. 4. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, 175.p. j-, terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., f 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 475.— per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, 500.— per jsar, terstond. No. 10. Heerenhuis met sousterrein en tuin 600.— per jsar, terstond. No. 16. Heerenhuis met iousterrein en tuin 600.— per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. zolder, f 200.— p. jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 39. Kamer, f 1.25 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 24a. Bovenhuis, f 300.p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, 225.— p. j. terstond Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand f 30. a 35.—, tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ550.— p.j. Mei. Zijlweg. No. 4. Gem. Kamers met pension, van af 50.p. p., per maand, terstond. Bij C. GROENE WEGEN, Eerste Frojeotstraat in de Coomhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Fyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers laan by den Koninginneweg. Bij J. BOEREE, Coomhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. lweede Kamer. Vrijdag was de Krank zinnigenwet aan de orde. Zij heeft ten doel wettelijke grondslag der gezins verpleging te vestigenmogelijk maken, dat zenuwlijders en krankzinnigen in •één gesticht verpleegd worden; onge neeslijke en niet gevaarlijke oude lijders in Godshuizen op te nemen ter ontlas ting van de krankzinnigengestichten. Het eerste punt vond wel bijval. Tegen het tweede punt waren meer bezwaren, vooral in verband met het onderwijs. Ook het derde punt gaf aan leiding tot bespreking. De minister legt uit dat door deze in de krankzinnigen gestichten meer plaats zal openkomen, zoodat zjj, die aan goede gestichtsver- pleging bepaald behoefte hebben, niet wegens gebrek aan plaats zullen moeten worden afgewezen. De verandering brengt evenwel voor de krankzinnigen gestichten onvermijdelijk kosten mede. Alleen de ernstigste en de gevaarlijkste zieken zullen in de krankzinnigenge' stichten blijven, althans hun aantal zal in vergelijking met het geheele getal verpleegden aanmerkelijk stijgen. Ver schillende gestichten zullen daarnaar moeten worden verbouwd, aan het ver- plegerspersoneel zullen hoogere eischen moeten worden gesteld, de rijksbijdragen zullen moeten worden verhoogd. Ten slotte hoopt echter de minister dit alles zonder al te groote kosten te kunnen bereiken. Doordat het aantal der ver pleegden zal afnemen, gelijk verwacht mag worden, zal met hetzelde geld dat nu besteed wordt, de noodige verbetering kunnen worden verkregen. De Kamer was echter niet voltallig genoeg om een besluit te nemen. Goedgekeurd werd de Subsidieering voor de verbetering van de rivieren de Schipbeek en de Regge, (ten hoogste 16,000 aan het waterschap de Schip beek, ƒ75,000 aan de provincie Over- ijsel, ƒ142,000 aan bet waterschap de Reggej en onteigening voor de verbe tering van de rivier de Vecht in Over- ijsel, in de gemeenten Stad Hardenberg, Ambt-Hardenberg en Gramsbergen. Tot voorzitters der afdeelingen zijn benoemd de heeren DeSavornin Lohman, Cremer, Van Vlijmen, Van Alphen,Röell; tot onder-voorzitters de heeren Nolens, Goekoop, Pompe van Meerdervoort, Mi- chiels van Verduynen, Borgesius. In de afdeelingen zullen worden on derzocht de wetsontwerpen tot wijziging van Hoofdstuk VHb der Staatsbegroo- ting voor 1904 en tot onderhandschen verkoop van een stuk vestinggrond te Bergen-op-Zoom, daarna de voorstellen tot Grondwetsherziening van de heeren Drucker en Troelsta, vervolgens het wetsontwerp houdende bepalingen tot bescherming van den arbeid (Arbeids wet). Het afdeelingsonderzoek zal aan vangen Woensdag a.s. te 11 uur. Het plan is de eindstemming over de drankwet te doen plaats hebben vóór Donderdag 30 Juni. Er gaan veel geruchten omtrent ont moetingen van oorlogsschepenzoo, dat een Japansch schip reddeloos geschoten is, waarbij 200 dooden vielen. Een ander Japansch schip werd in brand gestoken door de bemanning. Volgens berichten die Chineezen uit Port Arthur te Tsjifoe hebben aange bracht, worden er dagelijks schermut selingen te land geleverd en werpen de Japansche schepen af en toe eenige gra naten in de vesting. De Russen hebben een ontzaglijke reeks van verschansingen rondom de stad klaar. Tengevolge van den moeielijken toe stand waarin de natuurlijke kinderen van vele Russische officieren zijn ach tergebleven, nu hun vaders naar het verre Oosten zijn vertrokken, heeft de Regeeringsbode een keizerlijk besluit openbaar gemaakt, waarbij aan die na tuurlijke kinderen dezelfde rechten wor den verleend als aan wettige kinderen, wat de pensioenen en andere toelagen betreft. De Russische troepen, die in Korea verwoestend zijn opgetreden, hebben zich bij Koeropatkin gevoegd. Zij hebben de Japanners groote sehade toegebracht, o a. door vele geheime voedseldepöts te ver nielen. Tusschen Moekden en Port Arthur heeft een bloedig treffen plaats gehad. De Russen hebben 500 dooden, 300 gevangenen en 44 kanonnen in handen van de Japanners moeten laten. De Japanners hebben echter dit voor deel slechts ten koste van groote verliezen, (1000 man, volgens het telegram uit Tokio) kunnen behalen. Zij waren trou wens aanvallers, terwijl de Russen in goed verschanste stellingen lagen. Het Wladiwostok-eskader doet van zich spreken. Hoewel het slechts uit drie schepen bestaat, is het de schrik der Japansche transportschepen. Twee der laatste werden reeds vernield. Men bericht dat met deze een geheel Japansch regiment is ten gronde gegaan. Japan krijgt dus nu ook ruim zjjn aandeel in de rampen van den oorlogal is het te land meestal gelukkig, duizenden jonge menschenlevens heeft het reeds verloren. Graaf Dundonald is ontslagen als be velhebber van de Canadeesche militie, wegens oneenigheid met het Canadee sche kabinet. Generaal Dundonald, nog bekend uit den Zuid-Afrikaanschen oor log, werd na den oorlog belast met het commando van de Canadeesche militie. Onlangs nu had hij een aantal officie ren ter bevordering voorgedragen. Een dezer voorgedragenen werd door den minister van landbouw, die tijdelijk het beheer van het militiedepartemant voer de, geschrapt omdat hij tot de oppositie behoorde. Lord Dundonald was natuurlijk zeer verbolgen over deze inmenging der poli tiek in zaken de landsverdediging be treflende en in zjjn verontwaardiging hield hij voor een vergadering van militie-officieren een rede, waarin hjj den minister scherp aanviel. In antwoord hierop heeft nu het Canadeesche kabinet eenvoudig den ge neraal van zjjn commando ontheven. Een te Berlin wonend Noorsch schil der heeft een uitvinding gedaan die, wanneer ze in de practjjk bruikbaar blijkt, voor de automobielsport van groot gewicht is. Hij heeft nl. een toestel uitgevonden, dat reeds op verren af stand, zoo bij dag als bij avond, aan toont met welke snelheid de machine zich voortbeweegt. Ook de bestuurder zelf wordt door deze inrichting voort durend en op gemakkelijke wjjze van de snelheid op de hoogte gehouden. He' toestel wordt voor aan de machine bevestigd en toont bjj een snelheid tot 48 K.M. een witte schijf; bjj 4827 K.M. een groene, bij 27—36 K.M. een gele; bij 3645 K.M. een roode; bjj 4555 K.M. een blauwe en bjj grootere snelheid een zwarte. Des avonds worden de schjjven verlicht, en zij n dus ook dan zichtbaar. De uitvinding kan van groot nut zjjn voor den auto-voerder zelf, aangezien die in de meeste gevallen de snelheid niet kan bepalen en dit voor hun van veel belang is tot het nakomen van politievoorschriften ten opzichte van te maken snelheid, terwijl ook het publiek bjj eventueele auto-ongelukken er door in staat is overtredingen te constateeren. De rechtsgeleerde commissie uit het Pruisische Huis van afgevaardigden heeft het wetsontwerp betreffende de bestraf fing van het spelen in niet-Pruisische loterjjen, ongewijzigd goedgekeurd. Ten onzent tiert de handel in buiten- landsche loterjjen nog maar steeds on gehinderd voort. Zaterdag 42 Juni was het de 50ste verjaardag van Die Wacht am Rhein. Op 44 Juni 4854 nameljjk werd te Krefeld het lied van Karl Wilhelm het eerst gezongen bjj de zilveren bruiloft van den toenmaligen prins regent van Pruisen, door een Krefeldsche mannen- zangvereeniging. Maar eerst in den Fransch-Duitschen oorlog kreeg het lied zjjn groote beteekenis en zjjn componist plukte daar in de eerste plaats de vruch ten van in 4874 werd hem een jaar geld van 4000 Thaler toegekend, waar van hjj echter slechts twee jaar profi teerde, want den 26 Augustus 4873 overleed hjj reeds in zjjn geboortestad Schmalkalden. Wilhelm, die van 4840 tot 1865 dirigent van verschillende zang- vereenigingen in Krefeld is geweest, heeft, buiten Die Wacht am Rhein, verscheiden andere liederen nagelaten. Behalve in zjjn geboortestad, heeft men den dichter van het vermaarde Duitsche volkslied een bescheiden ge- denkteeken opgericht te Krefeld. Onder andere feestelijkheden, die daar plaats hadden, behoorde ook de onthulling van een gedenksteen aan zijn vroegere wo ning. Eene Turksche dame, mevrouw Ben Harad, heeft op het vrouwencongres een opzienwekkende rede gehouden over de „slavernij der vrouw" in Turkjje. Door de Brusselsche Conventie, zeide zjj, is de slavenhandel afgeschaft ge worden. Desniettemin bloeit die handel nog in Turkjje en wordt hjj daar in blanke vrouwelijke slaven gedreven. Elke pacha heeft zijn harem. Gelijk eigenaren van renstallen trotsch zjjn op hunne rossen, zoo roemt de pacha op zijne vrouwelijke slavinnen. Een bemiddeld man kan in Turkye veel gemakkelijker een slavin koopen dan een huwelijk sluiten. Verveelt hem eene slavin, dan laat hjj haar eenvoudig vrjj, maar van een wettige vrouw moet hij zich officieel laten scheiden en haar dan nog onder stand geven. Het kwaad wortelt des te dieper, omdat het den sultan zelf is, die aan het hoofd van den handel in blanke slavinnen staat. In zijn harem wonen een menigte Circassische slavinnen, die hjj heeft gekocht. Spreekster deed een beroep op de openbare meening van Europa om den sultan tot omkeer te noodzaken. Te Parjjs hebben Vrjjdag 2500 huur koetsiers het werk gestaakt. Maar er rjjden nog 8000, zoodat het publiek weinig van de staking bemerkt. De werkstakende dok- en havenarbei ders te Brest hebben Donderdag 60 vaten wijn, welke dien middag waren gelost, in het water geworpen. V

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5