Armbestuur betreffende de Huiszittende Armen en het Stads Armen- en Zieken huis over 1903. Onder de ontvangsten is begrepen ƒ47120 39 als gemeente subsidie. ji De Heer A. A. Sprenger, eigenaar der zwem - en Badinrichting aan de Houtvaart, wenscht aan zjjn inrichting te verbinden een volksbassin in twee afdeelingen, waarvan tegen verlaagd tarief gebruik kan gemaakt worden. Tot het maken van een ander vraagt adressant een renteloos voorschot van 8000.met terugbetaling van ƒ270. 's jaars; een jaarlijksche toelage van ƒ1600.terwijl dan de consessie ver lengd wordt tot 1934. De vroeger besproken zwemplaats aan het Zuider Buitenspaarne vervalt dan. B. en W. stellen voor onder gestelde voorwaarden tot het sluiten van eene overeenkomst in dien geest te beslniten. Algemeene beraadslagingen hadden niet plaats. Een paar kleine wijzigingen in de redactie werden nog vastgesteld en daar na het geheele voorstel aangenomen, nadat de Heer de Braai nog een en ander had in 't midden gebracht be treffende de kleedkamertjes. De E.N.E.T. verzoekt vergunning tot het leggen van dubbel spoor op de Emmabrug. Onder de noodige bepalingen omtrent wijziging en versterking van de brug e. a. besluit de Baad de vergunning te verleenen. In behandeling komt het voorstel van de Heeren Bijvoet c.s. tot wijziging van art. 157 en 158 der Politieverordening. De bedoeling is de vergunning tot het houden van een talrijke, voor't publiek bestemde bijeenkomst te doen plaats hebben door den Baad, met strafbedrei ging en evenzoo voor wie zulke bijeen- 1 komsten in zijn lokaal toestaat, indien niet alle aan de vergunning gestelde voorwaarden zijn nageleefd. De memorie van toelichting zegt nog het volgende: De toestand schijnt nu tezjjndathet College van Burgemeester en Wethou ders wegens de verantwoordelijkheid, welke de bestaande politie verordening hen oplegt, zich in geweten verplicht acht om, zij het huns ondanks, besluiten te handhaven welke de overgroote meer derheid van de vertegenwoordiging der burgerij, van den Raad, blijkens de op 30 Maart j.l. aangenomen motie, be treurt, en in strijd acht met het ge meentebelang. Het wil nu den voorstellers toeschij nen, dat de beste weg om uit deze Impasse" te geraken, deze is, dat de Raad, die in zijne motie duidelijk uit gesproken heelt, dat hij tegen de aan vaarding der verantwoordelijkheid van de gevolgen eener eventueele intrekking niet opziet, dan ook die verantwoorde lijkheid op zich neemt, en het College van Burgemeester en Wethouders daar van ontlast. Ongeveer gelijke bedoeling heeft ook een schrijven aan den Raad door den Heer Stolp. Genoemde Heer komt tot de slotsom, dat de Baad de eenig ver antwoordelijke is tegenover de geregeer- den, doch wenscht een aanvulling met de bepaling, dat van het voorschrift tot vastzetten van zitplaatsen zullen zijn uitgezonderd de Vereeniging en het Brongebouw, welk voorstel door de Commissie wordt ontraden. In een breed gemotiveerd schrijven betoogt de Commissie dat het ook niet wenschelijk is het voorstel Bijvoet c.s. aan te nemen. De Heer V. d. Kamp wenscht nog recht van beroep op den Raad ten aan zien van beschikkingen door B. en W. gegeven. De Voorzitter stelt de orde van be handeling voor. Het voorstel van den Heer Stolp kwam het eerst in behandeling. De Heer Sneltjes zet het standpunt der kwestie uiteen, waaruit zou volgen dat het art. eenige verandering behoeft niet de bevoegdheid aan B. en W. ont trekken, maar de bepaling omtrent de zitplaatsen intrekken. De Heer Modoo herinnert, dat de be voegdheid van B. en W. zich blijkbaar verder heeft uitgestrekt, dan de Raad be- doelt, zou ook in deze beroep op den Raad wenschen. Stelt zich voor dat B. en W. zullen adviseeren tot zekere voorwaarden bij vergunning, maar aan den Raad de beslissing moet bljjven, 't moge dan wel wat langer duren, maar de Raad draagt dan ook de geheele verantwoordelijkheid. Herinnert dat alle eischen omtrent den Schouwburg zijn nagekomen en toch is tot de sluiting beslotendit geeft erger nis en veel nadeel. De exploitanten meenden dat in de gegeven omstandiggeden alles in orde was. Blijft: de bevoegdheid worde over bracht op den Raad. Spreker blijft ge- looven, dat B. en W. volkomen ter goeder trouw zijn geweest en is dus van meening, dat het voorstel Bijvoet geen reden behoeft te zijn tot onaan gename dingen in den Raad. De Heer Loomejjer is voor het voorstel Sneltjes. De Heer Rasch vereenigt zich niet met de voorstellen Sneltjes of Modoo- Hooger beroep zal een doode letter blij ven de Raad zal voor tal van moeilijk heden komen te staan, geeft hiervan voorbeelden. Om de kwestie vaststelling der zitplaatsen draait alles, maar alle autoriteiten vinden die noodig. De Heer Modoo legt nog uit, dat alleen bij groote zaken beroep zou volgen. De Heer Van Styrum heeft nog het woord. De Heer Bijvoet noemt het advies van de Rechtsgeleerde Commissie een teleurstelling. Voorstellers hadden met het oog hierop er aan gedacht het voor stel in te trekken. De Commissie vindt geen enkel wettelijk motief, wel een praktisch bezwaar. Voor spoedeischende gevallen zullen óók B. en W. tijd noo dig hebben, evenals de beslissing bij den Raad was. Utiliteitsredenen bestaan ook ook voor de Commissie niet. De Raad heeft die wel, zooals uit de beslissing blijkt. Blijft van meening, dat de be slissing van den Raad noodig is en ziet van den maatregel van vastzetting der stoelen het nut niet in. De Heer Thijssen verklaart, dat zijn opinie, sedert het rapport van den ad viseur, veranderd is. Gelooft niet, dat de Raad het lichaam is dat snel. spoedig en technisch over de zaak kan beslissen. Nog heeft de Heer Beijnes het woord, er is alleen te waken tegen brandgevaar, de vastgezette stoelen staan hiermee niet I in verband. De Heer Groot blijft van meening, dat de schouwburg te sluiten niet noo dig was, doch dat vaste zitplaatsen zeer noodig zijn. Zal overigens stemmen voor voorstel Bijvoet. De Heer Sneltjes heeft nog het woord, hem volgen nog de Heeren de Braai, Rasch, Schram, Stolp die zjjn voor stel intrekt Loomeijer, Bijvoet. De laatste meent dat door B. en W. een verkeerde toepassing van art. 157 der Politieverordening is gevolgd, en dus nieuwe voorstellen noodig zijn. De Voorzitter doet opmerken, datB. en W., na ontvangst der rapporten, zich gedrongen gevoeld hebben tot een spoedig doch niet onberaden besluit. B. en W. hebben geweten, dat er ontstemming door zou ontstaan, doch zijn van mee ning dat ieder zoo gehandeld zou hebben. In stemming kwam eerst voorstel Bjjvoet, het werd verworpen met 8 stemmen vóór. Wijziging voorgesteld door den Heer v. d. Kamp werd verworpen. Voorstel Sneltjes werd eveneens ver worpen. Het Bestuur van den Alg. Ned. Tim- merliedenbond verzoekt, aan den aan nemer van de in aanbouw zijnde school in het Kleverpark wijziging te verleenen in het bestek, zoodanig, dat de voor geschreven werktijd van elf uren per dag worde veranderd in tien uren en zulks in verband met de groote werke loosheid. B. en W. deelen mede, dat in het bestek elf uren als maximum is bepaald, maar dat het den aannemer vrij staat den gewenschten werkdag in te voeren, in welken zin zal geantwoord worden. De Raad deelde deze meening. Het Bestuur van den Nederl. Steen- houwersbond verzoekt den Raad in het bestek voor het slachthuis de bepaling op te nemen, dat het benoodigde steen- houwerswerk hier te stede worde ge maakt. B. en W. stellen voor het verzoek te wijzen van de hand omdat aan het vervoer van onbewerkte steen groote kosten zijn verbonden. Aangenomen. Voorgesteld wordt de jaarwedde van den opzichter voor het dageljjksch toe zicht op den Hout en de plantsoenen te verhoogen met ƒ150.en alzoo te brengen op ƒ1150. De Heer Sneltjes stelt voor dit punt aan te houden tot de begrooting; het is niet goed tusschentijdsch tot verhoo ging over te gaan. De Voorzitter deelt mede, dat het toezicht telkens hooger eischen gesteld worden en, hoewel de meening van den Heer Sneltjes toegedaan, meenen B. en W. in dit geval de verhooging thans te moeten voorstellen. Voorstel Sneltjes komt in behandeling. De Heer Winkler legt uit hoe de Com missie er toe gekomen is, het voorstel tot vehooging te doen. Voorstel Sneltjes wordt verworpen. Nog heeft de Heer Modoo het woord tegen voorstel B. en W. Verschillende Heeren hadden in deze 1 nog het woord. De Voorzitter verdedigt het voorstel. Het wordt aangenomen. Voorgesteld wordt onbewoonbaarver klaring van het perceel Oude Gracht No. 75. Dit punt wordt van de agenda afgevoerd. Onbewoonbaar worden verklaard de perceelen 15A en 15B Leliestraat., De Heer A. Honig verzoek teruggave van zjjns inzien te veel betaald gasgeld. Dit punt wordt uitgesteld tot de vol gende vergadering. De Heer J. Nonnekes verzoekt ver gunning tot gedeeltelijke overbouwing van de Beek en de Heer Hoeing ver zoekt, van de gemeente 38 M1 van de Beek te mogen koopen of huren. B. en W. stellen voor het verzoek van Nonnekes tot overbouwing en dat van Hoeing om den grond te koop en te wijzen van de hand, maar aan den laatsten toe te staan te huren tegen f 0.32 de M5 zjjnde ƒ12.16 per jaar. De Heer Schram heeft het woord. Vraagt, of andere belanghebbenden hier door niet geschaad worden. De Heer de Breuk verklaart, dat met die be langen is rekening gehouden. De Raad van Administratie der Holl. IJz. Spoorweg-Maatschappij verzocht van de gemeente te mogen koopen 212 M2 grond in den Veerpolder ten einde een dooor haar verlangde ruiling van grond te kunnen bewerkstellingen. Voorgesteld wordt tot den verkoop over te gaan tegen 3.per M!. Aangenomen. Met het oog op de groote waarde der gronden van het voormalige Laken- koopersgilde besloot de Raad het vorige jaar niet in te gaan op een verzoek om die gronden gedeeltelijk te bestemmen tot openbare speelplaats. B. en W. hebben op verzoek van den Raad hun aandacht blijven vestigen en meenen een gedeelte van den grond behoorende tot de boerderij „Het Torentje'' thans als zoodanig te be stemmen. B. en W. wenschen echter eersteen principieele beslissing van den Raad en doen een voorstel in dien geest. De Heer Schram juicht het voorstel toe, doch wijst er op, dat de bestaande speelplaats aan het Spaarne soms niet aan 't doel beantwoordt; vraagt of daar niet eens opgehoogd kan worden. Ook de Heer Groot dringt aan op meer speelplaatsen. Het terrein aan de Kle verlaan is te afgelegen. De Voorzitter licht het voorstel toe, waarna het voorstel wordt aangenomen. Voorgesteld wordt om in verband met de regeling der jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de Hoo- gere Burgerscholen thans ook nader te regelen de jaarwedden van leeraren aan het Gymnasium. Met het oog op de verplichte stortingen aan het Burgerlijk Pensioenfonds zjjn deze tot een hooger bedrag uitgetrokken dan die voor de Hoogere Burgerschoolen. De Heer Sneltjes stelt voor dit punt te behandelen bij de begrooting. De Heer Rasch verdedigt het voorstel, doet opmerken, dat] het hier een organieke regeling betreft. De Heer J- N. Kruseman licht toe, de Heer Snelijes bljjft bij zijn voorstel, doch wil ook stemmen voor het behan delen op een volgende vergadering, waar toe werd besloten. Benoemd wordt tot onderwijzer aan de kostelooze School Lr. A. de Heer I. J. Kraul, te Haarlem. Wegens het bedanken van den Heer Mr. A. W. 't Hooft voor de benoeming tot lid van Provinciale Staten had nog de benoeming van een stembureau plaats. Bij de rondvraag wijst de Heer Bij voet op den onhoudbaren toestand der Kleverlaan; vraagt of de steenen voor de bestrating, die eenige weken geleden reeds op den wal heetten te liggen, al wat naderbij zijn gekomen. De Voor zitter deelde mede, dat de vertraging in verband staat met een plan der ge meente Bloemendaal tot het aanleggen van een wielrijderspad. De vergadering werd daarna gesloten. De Petersburger Ztg. meldde, dat een bloedige slag was geleverd bij Hai-tsjeng tusschen Port-Arthur en Moekden en dat de Russen terug hadden moeten trekken, na weer zware verliezen te hebben geleden. Generaal Stackelberg telegrafeerde aan den czaar o.a. Over onze verliezen kunnen r.og geen nauwkeurige opgaven gedaan worden, en voorloopig is alleen het volgende vastgesteldVan de eerste Oost-Siberische fuseliers-divisie zijn 15 officieren gesneuveld, 40 gewond en 12 vermist. Verder zijn 386 man gevallen, 992 gewond en 568 vermist. Van het 33ste, 35ste en 36ste regiment zjjn 120 officieren en soldaten gesneuveld en 19 officieren en 604 man gewond. Verder worden 96 man vermist. De eerste ar tillerie-brigade heeft 10 officieren en 103 man verloren De negende artillerie brigade 25 officieren en soldaten. Van het regiment uit Tobolsk zijn 3 officieren en een soldaat gevallen en 40 officieren en soldaten gewond, vermist worden 3 man. Van het regiment uit Morsjansk zijn 6 officieren gewond, 11 man ge sneuveld en 131 man gewond, 8 man worden vermist» Voorloopig totaal 3203 officiejen en manschappen. De Japanners schatten dit op 10000. Een telegram van admiraal Skrydlof van 21 Juni aan den Keizer meldtDe torpedobootafdeeling die onder bevel van kapitein Winogradski den 15en naar de Japansche kust werd gezonden, keer de heden naar Wladiwostok terug. De torpedobooten waren tot voor de haven van Esasji op het eiland Hokkaido ge stoomd, doch konden wegens den mist niet binnenloopen. De torpedobooten maakten zich meester van eenige han dels- en transportschepen, die zij in den grond boorden op een na, dat naar Wla diwostok werd gebracht. Uit het onderzoek van de scheepspapie ren en de lading bleek, dat de meeste schepen visch en rijst aan boord hadden, bestemd voor Sasebo en Sjimonoseki. Volgens een telegram uit Wladiwo stok, heeft Skrydlof's eskader op het Japansche transportschip Sado- Maroe een bedrag van 2,000,000 jen aan Engelsche goudstukken buit gemaakt. De te Tokio verschijnende „Jiji Sjim- po" uit zich over het van Port Arthur in de volgende bewoordingPort Ar thur zal niet in één dag worden geno men, maar na de inneming zal de strjjd een geheel andere wending nemen. De Engelsche oorlogsvloot heeft niet tegenstaande zjj niets te doen heeft, nogal eens ongelukjes. Thans heeft zjj weer torpedojagers verloren. De spar- rowhawk is, naar men weet, aan den mond van de Jangtsekiang verongelukt door dat het schip stootte op een klip, die, volgens den bevelhebber van het Engelsche eskader in de Chineesche wateren, niet op de kaart stond. En Donderdagavond is de Bat, behoorende bij het Middellandsche-Zee-eskader, van Porto Torres op Sardinië op weg naar Ajaccio op Corsica, met een anderen torpedojager in aanvaring gekomen, en gezonken. De commissie, door de Fransche Ka mer tot onderzoek van de zeer zonderlinge Karthuizers-millioenkwestie bestaat uit 33 leden, waarvan 21 behooren tot de anti-ministerieele partijMen zou zoo meenen, dat dit niet pleit voor de popu lariteit van minister Combes in de Ka mer, doch er zal nu grondig onderzocht worden, misschien minder om der waar heid wille, dan wel om den minister te doen vallen. Het ljjkt ons echter dat zal bljjken, dat minister Combes onom koopbaar is.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2