Tweede Blad. TE HUUR. van WOENSDAG *29 Juni 1904. Nieuwsberichten. Onder de rubriek „TE HUUR" worden voor onze abonne's gratie gedurende een maand opgeno men woningen, kamera enz., met vermelding van Stand, Lokaliteit Huurprijs en wanneer te aanvaarden. Opgaven, hieraan niet voldoende, kunnen niet geplaatst worden. Bakenessergracht. No. 75rood. Bovenhuis, 5.p. w., terst. No. 77. Bovenwoning f 2 50 p. w„ terst. Coornhertstraat. No. 35. Huizen met tuin en Bovenhuizen. Duven voordestraat. No. 15. Gem. Kamer en suite, terst. Gierstraat. No. 51. Bovenhuis,2kam.,keuken, ged. zolder. No. 69rood. Bovenhuis, 5.— p w., terst. Groote Houtstraat. No. 153. Bovenhuis, f 210.— p. j. Mei. No. 153. Een ruim Achterhuis, geheel vrp, 335.—. Jansstraat. No. 1. Heerenhuis met grooten tuin, 800.-— per jaar, terstond. Jansweg. Bovenhuis, suite en 1 k keuk., zold. Aanv. Aug. Hnurpr. 350.p. j. Kleine Houtstraat. No. 5rd. Gem. Kamer met alcoof en pension, ƒ30 per maand, terst. No. 22. Een Bovenvoorkamer 1.75 p. week. Kleine Houtweg. No. 15a. Benedenhuis met tuin, 300.— p. jaar, tegen 1 Aug. Korte Heerenstraat. No 22. Huis met tuin, 1.50 p. w., terst. Korte Lakenstraat. No. 8. Bovenhuis met waterleiding, 2.25 per week, terstond. Kruisweg. No. 30rood. 3 Kamers met pension voor twee personen, k f 35.per maand, per persoon. Leidsche vaart. No. 136. Een Huis, ƒ550.—p. jaar, terstond Melkboerensteeg. bij de Amsterdamsche Poort. No. 3. Groote Loods, 1.— per week. NaBsaustraat. No. 2. Flink Winkelhuis, 10.p.m.,met ruime plaats, terst. Nieuw Kerksplein. No. 28. Bovenhuis /2.10 p. w., terst. Oranjestraat No. 89 Bovenhuis, 3 kamers met keuken, en zolder. Fieter Kiesstraat. No. 33. Gem. Kamers met pension, 80. en 60.p. m., terstond. Kipperdapark. No. 3. Huis met tuin, 210.half Juui. Schotersingel, met of z. pension, 15.of 15.p. m., terst Spaarnwouderstraat. No. 1. Kelder, —.75, terst. Sophiaplein. No. 4. Benedenhuis met waterleid. en tuin, 175.— per jaar, terstond. Sophiastraat. No. 1. Huis met tuin, ƒ175.— p.j., terst. No. 18rood. Bovenhuis, terst., 210.— p.j. Staten Bolwerk. No. 2a. Heerenhuis met tuin, 175.per jaar, terstond. No. 6. Heerenhuis met serre en tuin, f 500. per jaar, terstond. No. 10. Heerenh&is met sousterrein en tuin 600.— per jaar, terstond. No. 16. Heerenhuis met tomterrein en tuin 600.— per jaar, terstond. Wagenweg. No. 155. Bovenhuis, ap. opg. 5 kam., keuk. solder, 200.— p. jaar, terstond. Witte Heerensteeg. No. 19. Kamer, 1.96 p. w., terst. Z. B. Spaarne. No. 21a. Bovenhuis, f 300.— p. j., terst. No. 76a. Bovenhuis, ƒ225.p. j., terstond Zijlstraat No. 86. Gemeub. Kamers, per maand 30. a 35.tegen 1 of 15 Juni. Zijlvest. No. 19. Huis met tuin, ƒ560.— p.j. Mei. Zijlweg. No. 1. Gem. Kamers met pension, van af 50.p. p., per maand, terstond. Bij C. GKOENEWEGEN, Eerste Frojeotstraat in de Coornhertstraat. Bouwterrein te koop, gelegen aan het Leidsche plein en de Waldeck Pyrmontstraat. In het Kleverpark. Aan den Schoterweg. Aan de Kloosterstraat. Aan den Zijlweg en aan de Olieslagers- laan bij den Koninginneweg. Bij J- BOEBEE, Coornhertstraat. Huizen met Tuin en een Winkelhuis te koop. Te Huur Onder- en Bovenwoningen, Spaarn wouderstraat. De Köln. Ztg. berekent de sterkte van de Russen in Mantsjoerije te velde op: ongeveer 124 bataljons infanterie; 300 kanonnen (w. o. 240 snelvuurders) en 2 batterijen mortieren; en 90 escadrons ruiterij. De bezetting van Port Arthur kan men stellen op 30,000 man garni zoenstroepen en 10,000 man van de vloot De Russische opperbevelhebber, Gene' raai Koeropatkin, heeft zoowel de troepen van Stackelberg als de versche, die uit Liao-Yang zijn gekomen, tot eene ge zamenlijke sterkte van 80 tot 100,000 man onzer zijne bevelen. De veldslag, die verwacht wordt, zal waarschijnlijk bij Kaichou, (meestal Kaiping geheeten) en niet te verwarren met het veel zuidelijker Kaichau, gestre den worden. De mogelijkheid echter bestaat ook nog dat Koeropatkin, wanneer de Japan- sche overmacht hem te groot mocht voorkomen, van zjjne Zuidwaartsche be weging naar Port-Arthur afziet en noordwaarts terugtrekt. Donderdag heelt voor Port Arthur een nieuw scheepsgevecht plaats gehad. De, volgens de jongste mededeeling van Ad miraal Alexejef van vroegere beschadi gingen herstelde en allen weder in goeden staat gebrachte Russische oor logsschepen zjjn waarschijnlijk naar buiten gekomen, maar zij hebben de proef slecht doorstaan. Een is in den grond geboord en twee zijn op andere wijze onbruikbaar gemaakt, ter wijl de Japansche schepen feitelijk weder onbeschadigd bleven. Telegrammen van Russische corres pondenten van 22 dezer bevestigen dat er een nieuwe groote slag ophandenis. Er rukken steeds nieuwe afdeelingen naar het Zuiden, waar, naar gemeld wordt, telkens gevechten geleverd wor den. Te Liao-jang is het doodsch. De ambulances gaan ook zuidwaarts. De ramingen van de verliezen der Russen bij Wafang-ko wisselen nog steeds. Te Petersburg beweren velen dat ze 6000 man beloopen. Zeer groot was, naar het Nowoje Wremja ver neemt, het verlies aan officieren van den linker vleugel. De divisie van gene raal Gerngross verloor alleen 80 offi cieren. Volgens een van de Russische corres pondenten van de Times, laten de ge wonde officieren die van het oorlogster- rein terug zijn gekeerd, zich zeer gunstig uit over de maatregelen die genomen zjjn, voor het vervoer van Russische troepen langs den Siberischen spoorweg. Er rijden dagelijks van 8 tot 11 treinen. De stoombooten op het Baikal-meer zet ten eiken dag 4000 man over. Generaal Koeropatkin moet in zijn dépêches geklaagd hebben over de ge brekkige opleiding en bekwaamheid van zijn officieren, maar de manschappen geprezen hebben. Ook de paarden zijn, volgens hem, slecht, te weinig in aantal en niet geschikt voor velddienst. De paarden die de Japanners uit Australië hebben laten komen, zijn veel vlugger dan de paarden van de kozakken. Het heet dat de Russische regeering een fonds van 500,000 roebels bestemd heeft voor de belooning van Chineezen, die Japansche spionnen op het oorlogg- terrein, aan de Russen verraden of uitleveren. Te Petersburg heeft de nieuwe neder laag ter zee een diepen indruk gemaakt. De nederlagen te land zoo seint de correspondent van de Echo de Paris oefenen niet zoo'n grooten invloed op de openbare meening, omdat men rekent op de ontzaglijke troepenmassa's van de Russen, die de krijg kans zullen doen keeren. Maar de nederlaag ter zee van 23 Juni, zoo goed als zonder gevecht, maakt de menschen wanhopig. Een admiraal zeide dat de militaire toestand ter zee, die nu pas weer goed geworden was, er opnieuw door ver slimmerd werd en dat de nederlaag te wijten was aan een gebrek aan waak zaamheid dat volkomen onverklaarbaar was na de les bij het begin der vijan delijkheden. Wjj hebben, zuchtte hjj, opnieuw de meerderheid ter zee verbeurd en, indien Port Arthur ernstig van de landzijde bedreigd wordt, zit er niets anders op dan dat men de schepen roemloos laat zinken. Want zij kunnen niet meer vechten met kans op succes. De avond van 23 Juni is even nood lottig geweest als die van 7 Februari voor Rusland's maritieme macht in het Verre Oosten. Het publiek is woedend op de admi raals. Men hoort hevige verwijten aan het adres van Alexejef, die na den dood van Makarof slechts stumpers van zee officieren te Port Arthur heeft achter gelaten. In een, vermoedelijk niet onpartjjdi- gen brief aan het Journal des Débats uit Nagasaki, wordt verzekerd, dat in Japan een tijdperk van groote ellende voor de deur staat. Alle bronnen van rijkdom zijn opeens gesloten door de algemeene mobilisatie en men komt overal werkkrachten te kort. Op 10 Mei moesten reeds vele fabrieken hun bedrijf stil zetten. Daarbij verwachtte men nog dat eenige banken mis zouden gaan. De voortbrenging van rijst zou ook reeds aan het verminderen zijn, hoewel men in de rjjslmolens hoofdzakelijk vrouwelijke werkkrachten gebruikt. De lezing is lijnrecht in strijd met een bericht uit Japan, dat wij eenige dagen geleden hebben vermeld. Daarin heette hel dat handel en bedrijf hun gang konden gaan als in vollen vrede, dat de geheele economische toestand zich zeer gunstig liet aanzien enz. Natuurlijk lijden bjj een oorlog vele takken van bestaan en dat sommige zaken, gegrondvest met te klein kapi taal meestal het moeten opgeven is zelfs in vollen vrede geen zeldzaamheid. Wat de rijstvoorraad betreft, schjjnt er ook wel wat overdreven. De oorlog schept toch geen nieuwe rjjstverbruikers, m. a. w. in vredestijd moeten de manschap pen, thans in den oorlog toch ook eten. De eerste regens in Mantsjoerjje zijn gevallen. Van Russische zijde heeft men steeds gehoopt dat het regenseizoen de Japanners tot werkeloosheid zou veroor- deelen. Kolonel Werestsjagin heeft on langs in een werk over de bezetting van Mantsjoerije door de Russen een zeer levendige beschrijving gegeven van de gevolgen van de stortregens in Mantsjoe rije, welke soms op een dag meermalen voorkomen. De toch al slechte wegen, die eigenlijk maar karresporen zjjn, ver anderen dan in korten tjjd in beken. De wagens blijven in den doorweekten grond steken, en de soldaten zichzelf voor de wagens spannen, om ze over moeieljjke plaatsen heen te krijgen. Bjj dit werk dat dikwijls uren duurt, blijven de laarzen van de soldaten niet zelden in de modder achter. Nu stelle men zich voor dat een heel leger ontbonden wordt, om als trekkracht dienst te doen, men kan zich dan voorstellen wat van de slagvaardigheid van zulke troepen te verwachten is. Men zal nu dienen te wachten, welke troepen van deze omstandigheden het beste gebruik weten te maken, óf dat beide legers er door tot werkeloosheid vervallen. De Russen zullen zich, naar men te St. Petersburg verwacht, in dien tjjd om den spoorweg samentrekken, de Ja panners waarschijnlijk het beleg van Port Arthur doorzetten. In elk geval kan men een tijd van stilstand in de krijgsverrichtingen verwachten. Uit Liao-jang werd Zondag aan het Nowoje Wremja gemeld: »Ik ben den vorigen nacht door Haitsjeng gekomen, waar een oorverdoovend kanonvuur ge hoord was van tien uur 's avonds tot twee uur 's nachts. Men geloofde dat er een groote slag in het zuiden geleverd werd, waarschijnlijk in de buurt van Ta-sji-tsjao of dat Kai-tsjou opnieuw ge bombardeerd werd." Meer en meer big kt dat het die commissie te doen is om minister Com bes onmogelgk te maken. Lagrave, de man die met het Karthuizers-aanbod in nauw verband staat, ontkent dat er een aanbod geweest is; Combes Junior, chef van het kabinet zijns vaders beweert het tegendeel en nu zegt Lagrave, dat Combes Junior de kwestie heeft aange dikt voor iets andert te verbergen. Maar wat te verbergen? Men zoekt. Nu weet men, dat de clericale partjj fel gebeten is op den minister en wel in verband met de onderwijscongrega ties. De beide Heeren, van wie echter tot heden geen pogingen tot beharti ging van eigen belangen zijn aan het licht gebracht, zullen het dus, de sa menstelling der commissie in aanmer king genomen, zwaar te verantwoorden hebben. Reeds nu worden zjj door een deel der Fransche pers gruweljjk door den modder gesleept. De zitting van de commissie van onder zoek in de „millioenen"-zaak te Parjjs was Dinsdag zoo rumoerig, dat de voor zitter, om handgemeen te voorkomen, haar moest opheffen. Sir Charles Elliot, de Engelsche com missaris in Oost-Afrika, heeft zjjn ontslag genomen. Hjj heeft aan den eerste- minister geseind dat hjj een openbaar onderzoek in zjjne aangelegenheden wenscht en vervolgt: „Lord Landsdowne gelastte mjj land-concessies te weigeren aan zekere particulieren, terwjjl hjj op ongewoon voordeelige voorwaarden een landmonopolie verleende aan het Oost- Afrikaansche Syndicaat. Ik heb gewei gerd deze opdracht uit te voeren, daar ik haar als onbilljjk en onpolitiek be schouw". Te Konstantinopel wordt verteld, dat Engeland de Turksche regeering met een maritieme demonstratie heeft be dreigd indien geen aldoende maatregelen worden genomen om een herhaling der Armenische gruwelen te voorkomen. De Fransche commissie van onderzoek in de karthuizers milioenkwestie zet met spoed haar werk voort. De meening be staat, dat minister Combes glansrjjk uit het strjjdperk zal te voorschjjn treden. Het was er natuurlijk om te doen hem een voetje te lichten. Algemeen is het regel, dat van valsche beschuldigingen altjjd wat bljjft hangen ten koste van den goeden naam van den beschuldigde en in zoover heeft een aantjjging altjjd eenig succes.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 5