•worden en de nieuwe verkiezingen plaats hebben omstreeks half Augustus. Omtrent de groote slachting onder de Japanners, boven als ongelooflijk medegedeeld, vernam men tot heden geen bevestiging en zelfs in militaire kringen in Rusland sloeg men er geen geloof aan. Terwijl te St. Petersburg geruchten gingen, dat het beleg van Port Arthur zou opgeheven worden, werd uit diezelfde stad bericht, dat de toestand er hache lijk is. Twee zaken staan bij de Japanners als een paal boven water: de val van Port-Arthur en de ondergang van het Russische leger in Mandsjoerije. En daar zoowel het een als het andere slechts een kwestie van tijd is, be ginnen zij nu reeds toebereidselen te maken om die gebeurtenissen in Japan feestelijk te kunnen vieren. Lampion versieringen in allen vorm worden reeds gereed gemaakt en men is reeds doende om uit de bosschen het noodige te haleif tot versiering der huizen. Het zou wel kunnen zijn dat zij voorname lijk met het befeesten van Kocropatkins ondergang nog wat moeten wachten. De ambtelijke oorlogverslagen der Russen zijn verschrikkelijk moeielijk te ontcijferen; allerhande plaatsnamen ko men er in voor, die niet beslaan of verkeerd geschreven zijn, terwijl zaken van belang slechts terloops wo den behandeld, waardoor zoowel in Rus land als in overig Europa de wer kelijke toestand in het duister bljjft, hoewel het ook mogelijk is, dat de Re geering beter berichten ontvangt, maar waarvan men het niet oorbaar acht ze publiek te maken. "Tengevolge van de vochtige lucht lijden veel Russische soldaten aan kies pijn en ook is gebleken dat er veel meer gevallen van krankzinnigheid in het Russische leger voorkomen, dan gewoonlijk in oorlogstijden, waardoor er dan ook een afzonderlijken psychia trische dienst te velde, is ingesteld waar door de tijdens den oorlog krankzinnig geworden soldaten terstond in afzonder lijke tenten en onder deskundig toezicht zouden komen. Het aantal acute psy chosen is in alle oorlogen zeer groot, doch vooral de tegenwoordige plotse linge verdelging van honderden men- schen tegelijk veroorzaakt door schrik en angst nog veel meer stoornissen dan de vroegere wijze van oorlogvoering. Toen de Mantsjoeta door de Japanners werd genomen, bevonden zich veertien krankzinnige soldaten aanboord. Zulke feiten komen natuurlijk in 't Japansche leger ook voor, doch in aanmerking genomen de pijnlijke nauw keurigheid waarmee het legerbestuur alles geregeld heeft, ztl de zorg zich ook wel tot dien tak van dienst heb ben uitgestrekt, want uit alles blijkt, dat de Japanner niet veel aan het toe val overlaat. Tusschen den vice-koning van Mands joerije Alexejef en den opperbevelhebber van het leger Koecotpakin schijnt niet alles vrede te zijn. Men deelt daarover het volgende mede. Alexejef doet, alsof werkelijk koning was. Zich er op beroepende, dat hij vice koningen plaats vervanger van deu Tsaar is, brengt hij telkens de regelingen van Koeropatkin in de war. Hij heft bevelen op, die de eigenlijke militaiae aanvoerder gegeven heeft. Hij vertraagt de aankomst der uit Europa komende treinen op het oorlogsveld, waar hun inhoud zoo noo- dig is, door ze te willen inspecteeren. En stuurt zijn chef van den staf twee- of driemaal in de week naar Ta sji- tsjiao om Koeropatkin te controleeren en lastig te vallen. Het heet, dat de officieren op het punt zijn geweest tegen Alexejef in opstand te komen. Maar zij bedenken, dat het in Rusland onmogelijk is, het afzetten door te drijven van een plaatsvervanger van den Tsaar. De wereld moet het maar weten, dat, wanneer Rusland ook hierin op een meer Aziatisch dan Europeesch standpunt blijft staan, er nog eenige veldslagen meer verloren zullen wor den Bij den stand dien de zaken thans hebben, is een wending ten goede slechts mogelijk, indien de Tsaar zoo spoedig mogelijk Alexejef terugroept, wiens tegenwoordigheid niet slechts onnoodig, maar zelfs gevaarlijk voor het leger is. De in Europa verbreide tijding, alzoo wordt uit Tokio bericht, dat de Japan ners bij een nachtelijken aanval, den Hen dezer, op Port Arthur, met een verlies van 30,000 man zouden zijn teruggeslagen, ontbeert allen grond, daar, behoudens kleine voorpostenge vechten, er in het geheel geen ernstige aanval op de Russische stellingen dien dag heeft plaats gehad. Een telegram van stadhouder Alexe jef aan den Tsaar onder dagteekening van den 14e dezer, luidt als volgt: Volgens ingekomen berichten van Port Arthur van den 5 Juli, werd 3 en 4 Juli op den rechter vleugel van de Rus sische verdedigingsliniën om het bezit van de stellingen nabij Lunwantang gevochten. Tegen den avond moest de vjjand terugtrekken; velen zijner ver sterkingen werden door ons veroverd. Beide dagen liepen de kruiser Novik, kanonneer- en torpedobooten naar bui ten, om de vijandelijke stellingen te beschieten. Aan onze zijde werden 2 officieren en 35 man gedood, 5 officieren en 247 man verwond. De Japanners verloren volgens berichten vanChineezen 2000 man. Men behoort bij dit bericht in 't oog te houden, dat de wereld óók aan Alexejef het bericht te danken had van de dertig duizend gevallen Japanners, dat ten slotte uitliep op het feit, dat enkele kleine schermutselingen hadden plaats gehad. Uit Peking komen geruchten, dat in China groole opwinding heerscht. Men bevestigt, dat de Keizerin-weduwe de regeering heeft bijeengeroepen tot een beraadslaging, waarin besloten werd dat de beste Chineesche troepen naar Mongolië gezonden zullen worden. De regeering zou besloten zijn een vereeni- ging tot stand te brengen tusschen de Japansche en Chineesche troepen op de grens van Mandsjoerije. Het Japansche ministerie van oorlog heeft uitvoerige rapporten openbaar ge maakt van generaal Okoe's leger over Russische wandaden. Zij zijn gerang schikt onder elf hoofden en betreffen het misbruiken van de witte vlag; het vuren op een veldhospitaal; het vuren op duideljjk herkenbare mannen van het hospitaal-corps; het mishandelen van gewonden; het verminken van dooden; het stelen van rundvee en paarden; het schenden van vrouwen. Verder worden gevallen gemeld waarin gewonde Russen gevuurd hebben op Japanners die hun hulp kwamen brengen. Dit zijn alleen ervaringen van Okoe's leger. Naar gezegd wordt, hebben Koeroki's troepen geen betere onder vindingen opgedaan. Niet ver van Moekden, de zetel van de Russische hoofdmacht, zjjn reeds kleine Japansche afdeelingen gezien. De Russen hebben twee Engelsche stoomschepen prijs verklaard omdat ze wapenen en ammunitie aan boord hadden. Het Russische Oostzeevloot zal eenige havens aandoen, niet om kolen in te nemen, maar om de manschappen niet te veel te vermoeien. Allereerst zal de vloot de haven van Kiel, daarna die van Plymouth en vervolgens de haven van Carthagena aandoen, misschien later nog een Italiaansche, maar geen Fransche haven. De reis gaat dan door het kanaal van Suez en voor zoover de diepgang der groote schepen het belet, gaat de reis om de Kaap. Wat er verder zal plaats hebben, zal afhangen van den toestand van Port Arthur. Twee hulpkruisers van de Zwarte zeevloot, bespieden thans alle schepen in het Suez kanaal. Zoo heeft de bevel hebber beslag gelegd op brievenzakken ter verzending naar Japan met de Duit- sche postboot Prins Heinrich, waartegen natuurlijk protest is aarigeteekend, ver scheiden voorbeelden werden aangehaald, waaruit zou blijken, dat deze daad tegen het oorlogsrecht strijdt. Wat intusschen het einde van den oorlog zou kunnen bespoedigen, is de financieele toestand der oorlogvoerende partijen. Nu is 't bekend, dat Rusland in Duitschland een leening tracht te sluiten, maar nu maakt het aanhouden van de Prins Heinrich weer een sltch- ten indruk, die veel van nadeeligen in vloed kan zijn op de poging om in Duitschland geld te krijgen. De finan cieele toestand van Japan is ook ongun stig in het buitenland blijkt niet gene gen daar te leenen. Gebrek aan fond sen zou dus ten laatste wel eens zjjn invloed kunnen doen gelden. In Korea begint men genoeg te krij gen van Japan, het Japansche beheer wordt er sterk afgekeurd, te meer nog omdat er geen afdoende maatregelen tegen de Kozakken genomen worden, en haast alle Japansche troepen naar Mandsjoerije gezonden zijn. Verschillende binnen- en buitenland sche bladen wijden artikelen van hulde aan de nagedachtenis van President Kruger, de man die door zjjn vast ge loof in het goede, doch ook door zjjn kalme geestkracht voor zijn stamge- nooten een nieuw vaderland stichtte onder eigen bestuur, na steeds door de meer en meer opdringende Engelschen verdreven te zijn. Eindeljjk meende men, dat de moe dige Kruger in Transvaal een veilige haven had gevonden, doch men had geen rekening gehouden met de En gelsche goud- en landzucht, waaraan ten slotte een vlijtig en gelukkig volk werd opgeofferd, verarmd achtergelaten op vernielde hoeven, zonder een der eerste levensvoorwaarden voor den Boer een veestapel. Paul Kruger moest zijn vaderland verlaten. Een Nederlandsch schip ont voerde hem aan hetjammerland, 'twas of met hem de hoogheid van zijn land en volk was ten gronde gegaan Waar de waardige banneling zich ver toonde werd hij met eerbied ontvangen en behandeld met alle bewijzen van sympathie. Een laatste slag moest den ouden man nog treffen door het overlijden van zijn echtgenoote, zonder dat hem ver gund was der trouwe steun in zjjn leed de oogen toe te drukken. Hij zelf stierf ver van zijn vaderland en 't was de vraag zijn of 't laatdun kende Engeland vergunnen zou te vol doen aan een zijner laatste wenschen, te rusten in zijn vaderland naast zijn hem voorgegane echtgenoote. De Engelsche regeering heeft thans vergunning verleend tot het ter aarde bestellen van Krugers stoffelijk overschot in Transvaal. Een paar Engelsche bladen hebben zelf nu nog niet hun haat tegen den doode afgelegd. Er zjjri er echter ook, dje hem recht doen. Een van deze noemt Kruger een groot man en ondanks hij geen sympatieke schranderheid be zat een achtenswaard en geducht vijand. Een ander Engelsch blad spreekt als zjjn meening uit, dat al verdwijnt Kruger, zijn geest en zjjn beginselen blijven voortbestaan. Maken, meent het blad, de Engelschen Transvaal tot een vrjj land, dan zullen zjj slagen, maar anders zullen nieuwe rampen het gevolg zijn, want het laatste hoofdstuk van Afiika's geschiedenis moet nog ge schreven. Van andere buitenlandsche bladen, zjjn de Fransche omtrent Kruger het meest sympathiek. President Loubet heeft het volgende telegram aan de familie van president Kruger gezonden »lk verneem met diepe droefheid het groote ongeluk dat u treft en ik verzoek u de uitdrukking mjjner oprechte deel neming te aanvaarden." Het telegram dat president Steijn uit Den Haag zond, luidde nHet is niet alleen een pjjnljjk verlies voor zijne familie, maar het is ook een onherstelbaar verlies voor heel het Zuid- Afrikaansche ras, dat den rouw draagt van dien zoon, gestorven als ballingen als martelaar. President Kruger bljjft voor ons een zoon in Jezus Christus, een vereerde vriend. „Ook zal zjjne nagedachtenis eeuwig in aandenken blijven onder het Afrikaan sche volk. Ik ween over zjjn dood, want hij was altijd voor mij een rechtschapen broeder en een allerbeste vriend." Aan het diner ten Hove, ter eere van Generaal van Heutz door H.M. de Koningin gegeven heeft H. M. een toespraak gehouden, waarin gezegd wordt, dat het Vaderland veel dank verschuldigd is vaor de wijze waarop de Generaal de belangen in Atjeh ge diend heeft, waarbjj H.M. met dank baarheid den moed en de voortvarend heid van het Indische Leger en de Marine gedacht. H-M. wil de daden laten getuigen, zij zijn welsprekender dan woorden. De Koningin voegde er nog aan toe, dat generaal Van Heutsz tot in het late nageslacht voor ieder soldaat zal zjjn het bezielend voorbeeld van moed, beleid en trouw, en stelde een heildronk in op den luitenant-ge neraal Van Heutsz en het dapper In disch leger. Bjj het afbreken van eene woning aan den Spaarnwouderweg te Haarlemmer meer, is bij 't opruimen der fondeering gevonden een kinderlijk. Te oor- deelen naar den toestand waarin het verkeerde, moet het er vele jaren ge legen hebben. De Justitie is hiermede in kennis gesteld. HAARLEM 19 Juli 1904. In de Zondag gehouden gecombi neerde bestuursvergadering, bestaande uit de besturen van de bloemistwerk- liedenvereenigingen te Haarlem, te Scho ten, te Overveen en te Heemstede, is opgericht de Alg. Ned. Bond van Ar beiders in het Bloembollenbedrjjf. Het voorloopig bestuur bestaat uit de heeren J. B. Wesselink, voorzitter; A. Kaptein, secretaris; J. v.d.Gevel, penningmeester, en J. Gerritsen, J. v. Kessel, G. Horen man, commissarissen. De Bond stelt zich ten doel langs wettigen weg de stoffelijke en zedelijke belangen van haar leden te behartigen. Tevens werd besloten tot het uitgeven van een eigen orgaan en het stichten van een reservefonds. De Bond telt thans 115 leden. Heden zjjn alhier door den Heer L. v. d. Oord, commissionair in vruchten en aardappelen, wonende aan de Turf markt de eerste Dirkjespeeren aan de groentenmarkt gebracht. Ze zijn opgekocht door Dirk Puis wonende Hoofddorp Haarlemmermeer en door A. Steenvoorden wonende Esschilder- straat; dit is 2 dagen vroeger dan het vorige jaar. In het Douche badhuis aan den Koudenhorn zjjn in de afgeloopen week genomen 918 baden. In het 2e badhuis Leidsche Plein ziin in de afgeloopen week genomen 600 baden. Botermarkt 18 Juli 1904. Boter. Aaugev. 52 K.G., verk. 52 K. G. L. pr. 1.45, H. pr. ƒ1.40 p. K. G. Biggen. Aangev. 46, verk. 40 stuks. L. pr. ƒ10.H. pr. 6.p. stuk. Schrammen. Aangev. 8, verk. 8 stuks. L. pr. ƒ16.H. pr. ƒ13.p. stuk. Staat van de Aardappel- en Vruch- tenmarkt over de maand JuU 1904. Aardappelen. Aangev. 760 H.L., verk. 700 H.L., L. pr. ƒ1.90 H. pr. ƒ4,— Appelen. Aangev. 00 H.L. verk. 00 H.L., L. pr. H. pr. ƒ-.— Peeren. Aangev. 3 H. L., verk. 3 H.L., L. pr. ƒ6.- H. pr. Bloemkool. Aangev. 4000 st. verk. 3000 st, L. pr. 5 ct. H. pr. 10 ct. Spinazie. Aangev. 53 mnd. verk. 53 mnd., L. pr. ƒ0.25 H. pr. ƒ0.30. Salade. Aangev. 170 mnd., verk. 170 mnd., L. pr. 0.7 H. pr. 0.20 1 Wortelen. Aangev. 1700 bos verk. 1700 bos, L. pr. 3 ct. H. pr. 6 ct. 22e Muziekuitvoering, op Woensdag 20 Juli 's av. van 8 tot 10 uur, door het Haarlemsch Muziek korps, Dir. luit.-kopelmeeater C. P. W. KRIENS. PROGR A M M A. 1 Sympbonircher MarschI.iazt. 2. Ouverture „Dus goldene Kreua". Brul!. 3. .Wiener Kinder", Wa'zerStrausz. 4. Fantasie „Les Huguenots"Meyerbeer. 5. „L'Ilaliana in Algeria", Ouverture Rossini 6. Ballet „Coppelia"Delibes. 7. Rondo voor P.colo-SoloDonjon. Uit te voer n door GEORGE SCHMIDT. 8. Fantasie „Un Ballo in Matchera" Verdi. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk alhier, op Donderdag 21 Juli 1904, des namiddags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1Preludium en Fuga J. S. Bach. 2. Grosser religiöïer Marsch Fr. Lux. 3. SonateA. Mailly. a. Allegro maestoso. b Andante, c. Allegro con brio. 4. AdagioMendelssohn. 5. Aria: RiaaldoHandel.

Haarlemsch Advertentieblad | 1904 | | pagina 2